• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

28 Haziran 2021 Pazartesi1 Madonna sordu: İstanbul’da neden bu kadar çok polis var? Dünyaca ünlü şarkıcı Madonna, Alman sanatçı Liana Georgi’nin İstanbul’daki 19. Onur Yürüyüşü’nde polislerin önünde dans ederek yürüdüğü anları Instagram hesabından paylaşarak, “Neden bu kadar çok polis var” diye sordu. Şarkıcının 16 milyon takipçisi bulunuyor. Madonna paylaşımında bir döneme damgasını vuran “Vogue” şarkısını montajladı.


2 İçişleri Bakanlığı normalleşme kararnamesini yayınladı: Nargile hariç her şey serbest! Genelgeye göre tüm işyerleri 1 Temmuz’dan itibaren ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecek. Ancak maske ve mesafe kuralına dikkat edilecek. Sinema salonları da açılacak. Restoranlarda açık ve kapalı alanlarda aynı masada aynı bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar artık uygulanmayacak. Kahvehanelerde kağıt ve taş oyunları yasakları tümden kaldırılacak. Nargile kafeler ise yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek. Düğünlerde oyun, dans, halay ve gösteriler de serbest bırakıldı. Sokak düğünlerine izin verilip verilmeyeceğine İl Hıfzıssıhna kurulları karar verecek.


3 Yeni vaka sayısı ilk kez 5 binin altında Sağlık Bakanlığı’nın 27 Haziran koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 215 bin 294 kişiye test yapıldı. Bu sayı bir gün önce 222 bin 561’di. Yeni vaka sayısı uzun zaman sonra 5 binin altına inerek 4 bin 883 oldu. Semptom gösteren vaka sayısı da 470’den 390’a geriledi. 52 kişi hayatını kaybetti. Toplam vefat sayısı 49 bin 576 oldu.


4 SBK’nın uçağına binmeyen kalmamış Halen Avusturya’da tutuklu olan kaçak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağının özellikle siyasiler tarafından sürekli kullanıldığı ortaya çıktı. Önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu uçağa sık sık bindiği öğrenildi, Soylu bu bilgiyi doğruladı. Şimdi de eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile eski AB Bakanı ve halen Türkiye’nin Çekya Büyükelçisi olan Egemen Bağış’ın SBK uçağına bindikleri öne sürüldü. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sosyal medya hesabından eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın Elazığ depreminden 4 gün sonra 24 Ocak 2020’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ Havalimanı’na gittiği fotoğrafları paylaştı. Eski diplomat İmdat Öner de uçağı ABD tarafından uyuşturucu kaçakçılığından kara listeye alınan Venezuela eski Devlet Başkan Yardımcısı Tareck Al Aissami’nin de kullandığını savundu.


5 CHP: 7 göbek sülalesinden söke söke alırız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kanal İstanbul projesinin ilk köprüsünün temel atma töreninde “Yatırımcıları tehdit ediyorlar. ‘Geldiğimizde bilesiniz ki ödeme yapmayacağız, elinizden alacağız’ diyorlar. Bankaları, projeye ilgi duyan ülkeleri tehdit ediyorlar. Söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar” demişti. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan’a yanıt verdi. “İstanbul’da güya Talan İstanbul köprüsünün temelini attılar. Talan İstanbul’a CHP iktidarında bir kuruş ödemeyeceğimizi söyledik. Bize tahkim sökmez. Tahkimde davaları kazanırız. Velev ki kazanamadık; bu hovardalığı yapanların yedi göbek sülalesinden parayı söke söke alırız” diye konuştu.


6 ÖSYM soruları ve cevap anahtarlarını yayınladı Cumartesi ve pazar günleri boyunca üniversite sınavı vardı. Sınav cumartesi Temel Yeterlik Testi (TYT), pazar günü ise Alan Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testleri (YDT) olarak üç ayrı oturumda yapıldı. Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi dün bu üç ayrı oturumun sınav kitapçıklarını ve kullanılan cevap anahtarlarını paylaştı. Dilerseniz ÖSYM’nin sitesinden bu kitapçıkları ve cevapları indirebilirsiniz.


7 İngiliz ordusunun gizli belgeleri otobüs durağında bulundu İngiltere’nin Kent şehrindeki bir otobüs durağının arkasındaki ıslak bir yığında Savunma Bakanlığı’na ait yaklaşık 50 sayfalık gizli bilgi içeren belge bulundu. İsmi açıklanmayan bir kişi, içeriğin hassaslığını fark edince BBC’ye başvurdu. Belgelerde, geçen hafta Rusya’nın Karadeniz’de uyarı ateşi açtığı İngiliz savaş gemisi HMS Defender’ın Karadeniz rotası ve orduyla ilgili gizli bilgilerin yanı sıra Afganistan’da ABD liderliğindeki NATO operasyonu sona erdikten sonra burada olası İngiliz askeri varlığına ilişkin planlara ait detaylar da yer alıyor. İngiliz Savunma Bakanlığı ise bir çalışanlarının belgelerin kaybolduğuna dair bildirimde bulunduğunu açıkladı.


8 Tiyatro yasta, Uğurtan Sayıner hayatını kaybetti Türk televizyon tarihine damga vuran Bizimkiler dizisinde ‘Cemil’ karakterini canlandıran tiyatro sanatçısı Uğurtan Sayıner 77 yaşında hayatını kaybetti. Sayıner’in yaşlılığa bağlı nedenlerle İzmir’deki evinde öldüğü açıklandı. Sayıner, “Sevim Koş” ve “Benim adım Cemil” raplikleriyle hafızalara kazınmıştı. Sayıner’in sosyal medyadaki son paylaşımı da sevenlerini üzdü. Sayıner, Bizimkiler dizisinde Çaycı Abbas karakterini canlandıran Hikmet Karagöz’ün fotoğrafını paylaşarak “Masadan eksiliyor dostlar” notunu düşmüştü.


9 Hollanda ve Portekiz elendi, Çekya ve Belçika çeyrek finalde Euro 2020’nin ilk çeyrek finalistleri Danimarka ve İtalya olmuştu. Çekya, 10 kişi oynayan Hollanda karşısında müthiş bir maç çıkararak 2-0 kazandı. Çeyrek finalde Danimarka’nın rakibi oldu. Son Avrupa şampiyonu Ronaldo’lu Portekiz ise Belçika karşısında 1-0 kaybetti. 14 maçtır kaybetmeyen Belçika, 15. maçını da kazandı. Yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu.


10 Kedinize, köpeğinize çip taktırmayı ihmal etmeyin Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokol sonucunda sahipli kedi ve köpeklere mikroçip takma zorunluluğu getirilmesinin ardından sahipleri, hayvanlarına mikroçip taktırmaya başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre köpeklere bu yıl, kedilere ise 2022 yılı sonuna kadar mikroçip takılması mecburi olacak. Uygulamayla beraber hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması amaçlanıyor. Yılsonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 10 bin lira para cezası uygulanacak.


Kaynak: www.10Haber.net

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör