• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

17 Temmuz 2021 Cumartesi

1 YÖK Başkanı, Bulu’dan istifasını istemiş, o “Etmem, Cumhurbaşkanıyla konuşacağım” demiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu’nun, YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Ankara’ya çağrıldığı ortaya çıktı. Sözcü’de İsmail Saymaz’ın yazdığına göre Bulu, istifasını isteyen Saraç’a “Etmem, Cumhurbaşkanı’yla görüşeceğim” dedikten sonra ipler kopmuş. Yine Sözcü’de Deniz Zeyrek’in köşesine taşıdığı iddiaya göre Melih Bulu’nun sonunu intihal iddiaları getirmiş, YÖK bu iddiaları ciddi bulmuş.


2 Dar gelirli için yapılan evleri Ak Partililer aldı iddiası Cumhuriyet’in haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın yaptığı Çatalca Konutları’nı 2015 yılında Ak Parti yöneticileri, THY yetkilileri, Ak Partili belediye çalışanları ve Ak Parti’ye yakın bazı vakıfların yöneticileri aldı. O dönem çok sayıda talep olmasına karşın kura çekimi yapılmadığı ve dairelerin önceden belirlenen kişilere bir saat gibi bir sürede satıldığı öne sürüldü. İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan dairelerin dar gelirli yurttaşlar için yapıldığını belirterek “İki bin dairenin 100’er bin lira karşılığında Ak Partili isimlere verildiği tespit edildi” dedi. Daireler 20 bin TL peşin, 19 bin 750 TL 24 ay sonra ödenecek şekilde kalanı da 100 bin TL banka kredisi yoluyla 139.750 TL’ye satıldı. Halen bu evlerin değeri 350 bin liradan başlıyor.


3 TL bayram yaptı, dolar 8.50’nin altını test etti Bayram nedeniyle nakit isteği hem borsa da hem de kurda düşüşe neden oluyor. Dolar kuru 8.4950 lira son bir ayın en düşük seviyesine geriledi ve haftayı 8.5051 liradan tamamladı. Borsa ise bayram öncesi son tam işlem gününde 1.360 puan desteğinde tutunmaya çalıştı. Türk Lirası (TL) temmuz başından bu yana dolar karşısında yüzde 2.10 değer kazancıyla gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performansı gösteren para birimi olarak öne çıkıyor. Ancak uzmanlar bu değer kazancını çok güvenilir ve kalıcı bulmuyor. Bayram tatili öncesinde yurtiçi yerleşiklerin TL talebi düşüşte etkili oluyor.


4 En pahalı boşanma: Azeri oligarkın eski eşi 5.5 milyar lira alacak Dünya basını uzun süreden beri Londra’da devam eden bir boşanma davasını takip ediyor. Azeri asıllı Rus oligark Ferhad Ahmedov aleyhine karısı Tatyana Ahmedova tarafından açılan dava film gibi gelişmelere sahne oldu. Tatyana Ahmedova, aslında 350 milyon pound istiyordu ama dün sonuçlanan davada mahkeme ona 450 milyon sterlin (5.5 milyar lira) verilmesini emretti. Bir başka Rus oligark olan Roman Abromoviç’ten satın aldığı Luna adlı süperyatıyla sık sık Türkiye’ye de gelen Ferhat Ahmedov, Tatyana ile Rusya’da yıllar önce boşandığını öne sürüyor ve ikinci bir boşanma davasının reddedilmesini istiyordu. Bu süreç içinde çiftin oğlu Timur Ahmedov da babasının lehine devreye girdi ve bazı mal varlıklarının annesinden saklanmasına yardımcı oldu. Mahkeme kararından Timur için de özel bir paragraf var ve toplam 450 milyon sterlinlik tazminatın 93 milyonunu Timur ödeyecek. Tatyana Ahmedova, boşanma sonrası sadece nakit para ve hisse senedi değil Londra’da değeri 2.5 milyon sterlin olarak hesaplanan evi, 112 milyon dolar değerinde olduğu söylenen modern sanat koleksiyonunu ve 350 bin sterlinlik Aston Martin marka bir otomobili de alacak.

5 Bahçeli: Anayasa Mahkemesi terörizme örtülü destek veriyor MHP lideri Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği hak ihlali kararını eleştirerek “Bizim Anayasa Mahkemesi’yle ilgili görüşümüz değişmemiştir. Bu mahkemenin yeni ve sivil nitelikli bir anayasa yazımıyla yeni baştan yapılandırılması millet vicdanının yegane arzu ve beklentisidir” dedi. Bahçeli, tüm yargı kurumlarının görevinin hakkı ve hukuku her makam ve mevkii karşısında korumak olduğunu vurgulayarak, “Bölücünün hakkı olmaz, teröristin hakkı olmaz, ihanetin hakkı olamaz. Bu kervan böyle gitmez, bu devran bu şekilde süremez. Anayasa Mahkemesi, büyük Kürdistan’ı hak olarak görüyor mu? PKK’lı teröristler toplanıp müracaat etseler onları da hak ihlali şemsiyesi altına alacak mı” diye konuştu.

6 Bodrum doldu, taşıyor: Trafik İstanbul’dan beter Gözde tatil beldesi Bodrum bu yıl her zamankinden daha kalabalık. Salgın nedeniyle çok sayıda insan kışı da burada geçirdi, ilçede ilk kez kış aylarında bile trafik tıkanıklıkları yaşandı. Yazın başlamasıyla birlikte Bodrum ve köylerindeki yoğunluk ve dolayısıyla trafik daha da arttı, İstanbul’u aratmaz hale geldi. Ve bayram tatilinin başlamasıyla da Bodrum trafiği ilçenin dışına taştı. Bodrum’a ulaşmak için araçlar artık neredeyse günün her saatinde 15-16 kilometreyi bulan sıkışık trafikten geçmek zorunda. Yukarıdaki fotoğraf, Bodrum’a girmenin yegane yolu olan Musa Anter Caddesi’nde, daha Torba kavşağına varmaya 4 kilometre mesafeden çekildi. Trafik sıkışıklığı, ilçenin girişine 17 kilometre mesafedeki polis kontrol noktasından, yani bu fotoğrafın çekildi noktanın hemen arkasından bile kilometrelerce önce başlıyor.


7 Ankara YHT Garı’na 7.7 milyon yolcu lazım Kamu özel işbirliği (KÖİ) ile yapılan ve 29 Ekim 2016’da açılan Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı’nı bu yıl 8 milyon yolcunun kullanacağı garanti edildi. Ancak 2021 yılının ilk 5 ayında tren garına gelen yolcu sayısı 272 bin 676 kişide kaldı. Garı yıl sonuna kadar 7 milyon 727 bin 324 yolcunun kullanmaması halinde müteahhit firmaya Hazine’den 12 milyon dolar daha ödenecek. Bu miktar yolcu gelirse TCDD bilet parasından kazanacak ve müteahhide ödenecek miktar dengelenecek.


8 Batı Avrupa ‘yüzyılın felaketi’ne teslim oldu, yüzlerce insan selde öldü Çarşamba gününden bu yana etkili olan ve ‘normalin 20 katı şiddetli’ olduğu belirtilen yağışın yol açtığı selden en ağır hasarı gören ülke Almanya oldu. Ülkenin batı kesimleri adeta tamamen sular altında kaldı. Çok sayıda ev yıkıldı, bazı evler çökme tehlikesi nedeniyle tahliye edildi. Yollar, köprüler kullanılamaz hale geldi. Almanya’da ölü sayısı 150’ye yaklaştı. İrtibat kurulamayan kişi sayısı ise 1300 olarak açıklandı. Bu sayıya bölgedeki iletişim hatlarının çökmesi nedeniyle haber alınamayan kişiler de dahil. Kurtarma ekiplerinin yetersiz kalması nedeniyle ordu da devreye girdi. Helikopterler evlerinin çatılarında mahsur kalanları topluyor. Bazı kentlerde yağma olayları yaşandı. Selden etkilenenler için yardım kampanyası başlatıldı. Alman Futbol Birliği ve Alman Futbol Ligi 3 milyon Euro bağışladı. Belçika’da’da ölü sayısı 22’ye yükseldi. Liege kentinde kayıp 13 kişi aranıyor. Maastricht kenti neredeyse tamamen sular altına kaldı. 10 bin kişi evlerini terk etti.

9 Casus program Türkiye’yi de hedef aldı Dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden Windows’un üreticisi Microsoft, Türkiye dahil pek çok ülkede etkin şekilde kullanılan bir casus yazılım tespit edip etkisiz hale getirdiklerini duyurdu. İsrail merkezli Candiru isimli şirketin geliştirdiği yazılımın, hükümetler ve güvenlik güçleri tarafından kullanıldığı öne sürüldü. Ancak bunların hangi ülkeler olduğu belirtilmedi. Açıklamaya göre bu yazılımla siyasetçiler, insan hakları savunucuları, gazeteciler, akademisyenler, elçilik çalışanları ve siyasi muhalifler takip edildi. Yazılımın Türkiye, İspanya, İngiltere, Filistin, İsrail, İran, Lübnan, Yemen, İspanya, Türkiye, Ermenistan ve Singapur’daki hedeflere saldırdığı belirtildi. Merkezi Kanada’da olan “Citizen Lab” de İsrailli firmayla ilgili hayli kapsamlı bir rapor yayınladı, raporda firmanın olası hedefleri listelendi.


10 Ashton Kutcher: Ben de uzaya gidecektim ama eşim izin vermedi ABD’li oyuncu Ashton Kutcher, ünlü iş insanı Richard Branson’un şirketi Virgin Galactic ile uzaya gitme hazırlığında olduğunu fakat eşi Mila Kunis’in izin vermediğini belirtti. Kunis’in kendisini uyardığını ve küçük çocuklarını düşünmesi gerektiğini kaydeden Kutcher, “Virgin Galactic biletim vardı fakat daha sonra bunu satmak durumunda kaldım. Uzaya gitmek ailem açısından akıllıca bir karar değildi, sonuçta küçük çocuklarım var” ifadelerini kullandı.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör