• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

10 Haziran 2021 Perşembe1 Erdoğan: Neymiş, millet açmış. Hepsi iftira. Aç olarak dolaşanları, buyurun siz de doyuruverin! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada muhalefetin ekonomik kriz ve yoksullukla ilgili eleştirilerine sert tepki gösterdi. Erdoğan “Bakıyorsunuz, sözde siyasi parti genel başkanı olarak çıkıp konuşanlara, durmadan hep iftira… Neymiş, millet açmış. Bundan bahsediyorlar. Aç olarak dolaşanları, buyurun siz de doyuruverin. Biz ne gerekiyorsa bütün bu sürecin içerisinde, bütün imkanlarımızı seferber ederek bunları yaptık. İşçilerimize, esnafımıza yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Yapılandırmaysa bütün yapılandırmaları yapıyoruz. Ama nankörlük, biliyorsunuz parayla değil. Onlar yine nankörlüğe devam ediyorlar” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri sosyal medyada gündem oldu.


2 Aşı sırası 45-50 yaş grubunda; 4.2 milyon doz Biontech aşısı daha geliyor Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşılama programında yeni bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Aşılama yarından (bugün) itibaren 45 yaşa düşecek” dedi. Hafta başında 4.2 milyon Biontech aşısının geleceğini duyuran Koca; öğretim üyeleri ve üniversite personelinin de aşılama programına dahil edildiğini hatırlatarak “13 Eylül’den önce üniversite öğrencilerimiz de aşılarını olacak” dedi. Koca gelecek pazartesiden sonra 40 yaş üstü vatandaşların da aşı randevularının açılacağını duyurdu.


3 Peker’in iddiaları Erdoğan’a oy kaybettirir mi? BBC Türkçe bu soruyu önde gelen üç kamuoyu araştırmacısına sormuş. Metropoll Araştırma’dan Özer Sencar, henüz bir kayma görülmediğini söylüyor. Araştırmacı İhsan Aktaş, Ak Parti seçmeninin iddiaları kabullenme konusunda toplumun geri kalanından ayrıştığı iddiasında. Araştırmacı İbrahim Uslu da tek başına Peker’in iddialarının henüz bir oy kaybı yaratmadığı kanısında.


4 Ziraat Bankası, Demirören’in Kemer Country golf sahalarına çoktan el koymuş Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen Demirören Grubu’nun Doğan Medya’yı satın alması sırasında kullanılan Ziraat Bankası kredileri konusu giderek aydınlanıyor. Demirören Grubu, 2018’de Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar karşılığı kredi aldı; bu krediye karşı gösterilen teminatlardan biri de İstanbul’daki Kemer Country’yi “özel” yapan ve hala yeşil alan olarak kalmış bulunan golf sahalarıydı. Hükümet toplamda 31.5 hektar büyüklüğünde olan golf sahalarına apartman dikilmesine ilişkin bir imar planı değişikliği yapıp bu arazilerin kağıt üzerindeki değerini yükseltti, böylece ekpertiz araziye 366 milyon dolar değer biçti ve banka krediyi verdi. Ancak Sözcü gazetesinin ayrıntılı haberine göre sonraki süreçte bu imar planları iptal edildi; bu arada arazi tamamen Ziraat Bankası’nın mülkiyetine geçti ve arazinin imar işlerini bizzat banka takip eder hale geldi. Mahkeme Çevre Bakanlığı’nın verdiği imarı iptal etti, 2020’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi de araziye imar vermedi ve böylece golf sahası golf sahası olarak kaldı. Ziraat Bankası’nın Demirören kredilerinde de “teminat açığı” ortaya çıktı.


5 CHP lideri: Soylu’nun elinde, Erdoğan’ı zora sokacak çok belge var CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat programında soruları yanıtladı. Gündeminde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Sedat Peker’den her ay 10 bin dolar alan siyasetçi var” açıklaması vardı. Erdoğan’ın, Soylu’ya; “Kim bu her ay Sedat Peker’den 10 bin dolar alan siyasetçi?’ diye soramadığını belirten Kılıçdaroğlu “Erdoğan’ın gönderdiği talimat ‘Asla bu konularda konuşmayacaksınız.’ Soylu’nun elinde Erdoğan’ı, yakın çevresini, ailesini zora sokacak çok bilgi var”” diye konuştu.


6 İstanbul Belediyesi’nin 50 yolsuzluk dosyası İçişleri Bakanlığı’nda takıldı kaldı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu’nun önceki döneme ait yolsuzlukları soruşturduğu 50 klasöre İçişleri Bakanlığı “Biz bakacağız” diyerek el koydu. Ancak 6 aydır herhangi bir açıklama yapılmadı.


7 Ormanlar yanıyor, bakanlığın parasını ödediği yangın söndürme uçakları hâlâ gelmedi Türkiye’nin dört bir yanında günlerdir ormanlar cayır cayır yanıyor. Sözcü gazetesi, yerli imkan varken, günlük 1.3 milyon liraya kiralanan 3 Rus uçağının işbaşı yapmadığını ortaya çıkardı. Sözleşmeye göre 1 Haziran’da göreve başlaması gereken uçakların, geçtiğimiz yılki alacakları ödenmediği için gelmediği iddia ediliyor. 1 Haziran’dan bu yana 900’ün üzerinde yangında hektarlarca orman kül oldu. THK’nın uçakları hangarda tutuluyor. Bu konuyu havacılık uzmanı gazeteci Güntay Şimşek de daha önce Habertürk’teki köşesinde yazmıştı.

8 Ganymede’ye yakından bakış ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Jüpiter keşif aracı Juno, gezegenin uydusu Ganymede’yi yakın geçişi sırasında fotoğrafladı. NASA’dan yapılan açıklamada, Juno’nun 7 Haziran’da uydunun 1038 kilometre yaklaştığı, bunun Galileo uzay aracının Mayıs 2000’de yaptığı geçişten bu yana en yakın temas olduğu belirtildi.


9 Rusya’da “En Güzel Gardiyan” yarışması Rusya Federal Cezaevi Servisi, geleneksel Ceza İnfaz Sistemi Güzeli yarışmasının aday listesini yayınladı. Yarışmada ülkenin en güzel 12 hapishane gardiyanı yarışıyor.


10 Ali Koç’tan Bein’e rest: İlk hafta maçlara çıkmayalım Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Bein’in 2020-21 sezonunda 337 milyon dolar olan yayın hakkı bedelini yeni sezonda 215 milyon dolara düşürmek istediğini belirtti. Fenerbahçe TV’ye konuşan Ali Koç “Yayıncı kuruluş ödeme yapmadı. İndirim istedi. Mazeretler bildiriyor. Yetmiyor 2.6 milyar dolar olan rakamı 2 milyar dolar indirmeye çalışıyor. Önümüzdeki sezon için anlaşamıyoruz” dedi. Türkiye’de kulüplerin ekonomik olarak çok zor günler geçirdiğini belirten Koç “TL’nin son 4 yıldaki performansı, ciddi anlamda belimizi büktü. Belki ilk haftanın maçlarını kulüpler oynamamalı! TFF kime çalıştığını, kime hizmet ettiğini anlamalı. Bizim patronumuz olmadığını anlamalı” diye konuştu.

Kaynak: www.10haber.net

25 görüntüleme0 yorum