• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 haberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

14 Haziran 2021 Pazartesi1 Sedat Peker 36 saat sustu, nefesler tutuldu: BAE Peker’i sigaya çekmiş Suç örgütü lideri Sedat Peker, bu hafta pazar günü sadece video yayınlamamakla kalmadı, bir de cumartesi öğlen saatlerinden itibaren Twitter’da da sessizliğe büründü. Tabii bu sessizlik Türkiye sosyal medyasında bir çeşit “panik atak”a neden oldu; sosyal medya kullanıcıları epeydir Pekerciler-Peker karşıtları olarak ikiye bölündüğü için dedikodular ve karşılıklı laf atmalar başladı. Derken bir sosyal medya kaynağı, Peker’in MİT’e bağlı SAS/SAT komandoları tarafından kaçırıldığını ve Türkiye’ye getirilmekte olduğunu öne sürdü. Anlatılan fantastik senaryoya göre komandolar Katar’daki üsten botlarla yola çıkmış, denizden gelip Peker’i kaçırmış sonra da geri dönmüştü. Pazar akşam üzeri saatlerinde bu habere bir de İstanbul Atatürk Havaalanına inişe geçen Katar kalkışlı bir özel uçakla ilgili haber de eklenince heyecan arttı. Ancak gerçek geceyarısından sonra saat 00.22’de Sedat Peker’in üst üste attığı bir Tweet zinciri ile anlaşıldı. Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, Peker’i kaldığı yerden alıp görüşmeye götürmüş, kendisine yönelik güvenlik tehditleri hatırlatılmıştı. Bu, en kibar anlatımıyla BAE’nin Peker’e, “Artık bizim ülkemizden gitsen iyi olur” dediği anlamına geliyor. Peker’in kaçaklık durumu bir yana, Türkiye’de yaşanan ruh halini ve Peker’in yakalanmamasından medet umma halini en iyi anlatan yazılardan birini GazeteDuvar’da İrfan Aktan yazmış. Bir başka güzel derlemeyi ise BBC Türkçe yapmış, Sedat Peker’in yayınladığı videoların doğurduğu sonuçları özetlemiş.


2 Türkiye bu rezaleti de gördü: Plajda insanların üzerine helikopterle indiler Muğla Marmaris’te halk plajına helikopter indirildi. Ceydan Saydanlı’nın şirketi Bereket Enerji adına kayıtlı olan helikopterle inenlerin lokantada yemek için getirildiği iddia edildi. Helikopter İzmirli iki iş insanını taşıyordu. Yurttaşların görüntülediği anlar sosyal medyada gündem oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün helikopteri işleten şirkete ve pilotlarına ne yapacağı merak ediliyor.


3 Erdoğan: Derdimiz ABD’den amasız fakatsız yaklaşım görmek! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Liderler Zirvesi için Brüksel’e gitti. Atatürk Havalimanı’nda soruları yanıtlayan Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile bugün yapacağı görüşme için “Biden göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak. Türkiye-Amerika ilişkilerini bir masaya yatırmamız gerekiyor. Görüşme alanımız çok geniş. Zira 24 Nisan bizler için maalesef çok çok olumsuz bir süreç oldu. Bu yaklaşım bizleri üzmüştür. En önemlisi F-35 konusu. Bu konuda Türkiye ahdini yerine getirdiği halde, ahdini yerine getirmeyen bir Amerika vardır. Patriot konusu var. Bizim bütün derdimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine güç katacak, amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir. Biden ile geçmişte görüşmelerimiz oldu. Şu anda da temenni ederim ki 24 Nisan’ı unutturacak adımları atmış oluruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Joe Biden’la görüşmesi hakkında bir haftadır yerli yabancı pek çok isim analizler yazdı, bu görüşmeden çıkabilecek olası sonuçları tahmine çalıştı. Bunlardan sonuncusu The New York Times’ın İstanbul muhabiri Carlotta Gall tarafından kaleme alındı. Erdoğan’ın dünkü sözlerini değerlendiren Gall’a göre “Erdoğan giderek tutumunu yumuşatıyor.” Erdoğan’a Brüksel gezisinde eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sözcüsü İbrahim Kalın, Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da eşlik ediyor. Erdoğan Brüksel’e varır varmaz Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ve Macaristan Başbakanı Orban ile görüştü.


4 G-7 Zirvesi bitti, Biden: Dünyadaki otokrat hükümetlerle yarış içindeyiz ABD Başkanı Joe Biden, G-7 Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi. “G-7’deki muhataplarımın her birine ABD’nin üzerine düşeni yapacağı mesajını ilettim. Amerika masaya geri döndü” diyen Biden, zirve için ‘olağanüstü, iş birlikçi ve üretken’ değerlendirmesinde bulundu. “Biz aslında Çin ile değil otokratlarla, dünyadaki otokrat hükümetlerle, hızla değişen 21. yüzyılda demokrasilerin onlarla rekabet edip edemeyeceği yarışı içindeyiz” diye konuştu.


5 Erdoğan, “Rezerv 100 milyar dolar oldu” dedi ama rakam doğru değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Brüksel’e hareketinden önce basın toplantısında Merkez Bankası’ndaki döviz rezervlerinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını öne sürdü. Çin’le swap anlaşmasının 6 milyar dolara çıktığını açıkladı. Ekonomist Mahfi Eğilmez, Erdoğan’ın bu açıklamasına Twitter hesabından tepki gösterdi. “28 Mayıs itibariyle Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 93.7 milyar dolar, net rezervleri 13.6 milyar dolar ve swap hariç net

rezervleri de eksi 56 milyar dolardır” paylaşımında bulundu.


6 İsrail’de 12 yıllık Netanyahu dönemi resmen bitti, halk sokaklarda kutladı Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde oluşturulan koalisyon hükümetinin güven oylaması İsrail Meclisi’nde yapıldı. Yeni kabine, 59’a karşı 60 vekilin oyu ile meclisin onayını aldı. Böylece 12 yıl süren Netanyahu’nun başbakanlık dönemi resmen sona erdi. Netanyahu siyaset yapmaya devam edeceğini ve bir gün tekrar iktidara geleceğini söyledi. Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu karşıtlığında birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor. Bennett’in partisi Yamina aşırı sağ görüşleriyle öne çıkıyor ve işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini destekliyor. Koalisyonun ortaklarından İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Ram) ise buna karşı çıkıyor. Bir diğer koalisyon ortağı Meretz ise sol blokta yer alan bir parti. Netanyahu’nun gidişi İsrail’de sokaklarda kutlandı. Binyamin Netanyahu, hiç kuşkusuz İsrail’in en tartışmalı siyasetçilerinden biriydi, ülkesini daha önce olmadığık kadar sağ bir çizgiye çekti; artık rakipleri soldan bile gelemiyor, ancak merkezden ve diğer sağdan gelebiliyor . The New York Times, Netanyahu’nun uzun siyasi kariyerini çok sayıda fotoğrafla süslediği bir analizde anlatmış. Yine aynı gazeteden bir başka analiz de burada.

7 İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın altında aktif su akışı olan kanal keşfedildi İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın altında kalan sarnıçlar, çukur bostanlar, su yolları, maksemler, kuyular, ayazmalar, çukur çeşmeler, yangın havuzları ve arkeolojik mimari kalıntılar, Kültürel Mirası Koruma Uzmanı ve Tarihçi Arzu Ulaş tarafından incelenerek görüntülendi. Ulaş, Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Aya İrini Kilisesi gibi önemli yapıların altında 3 yıl çalıştı. 285 yer altı yapısını inceledi. Tarihi Yarımada’nın altındaki su kanallarında botlarla dolaştı. İstanbul’un gizemli tünel ve kaçış noktalarının efsane olduğu ortaya çıktı. Ancak çalışmada Büyük Yeni Han Su Yolu olarak adlandırılan aktif su akışı olan bir su kanalı keşfedildi.


8 Uçan otomobile şimdiden 4 milyar dolarlık sipariş verilmiş bile American Airlines, İngiltere merkezli Vertical Aerospace adlı “startup” şirketine kentlerin üzerinde uçmak için tasarlanmış 1 milyar dolar değerinde 250 uçan araba ön siparişi verdiğini açıkladı. Vertical Aerospace ise American Airlines, Virgin Atlantic, Microsoft ve Avalon gibi şirketlerden 4 milyar dolar değerinde sıfır emisyonlu VA-X4 dikey kalkış uçağı için 1000 adet ön sipariş aldığını duyurdu. Şirket, ayrıca özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleşerek New York borsasında halka açılarak işlem görmeye başlayacağını bildirdi. Şirkete göre, VA-X4 isimli uçan araba saatte 320 kilometrenin üzerinde hızla uçacak ve uçuş sırasında neredeyse hiç ses duyulmayacak. 160 kilometreden fazla menzile sahip olan aracın bir prototipi şu anda üretiliyor ve ilk test uçuşunun bu yıl içinde yapılması planlanıyor.


9 Fransa Açık’ta zafer Sırp tenisçinin oldu Fransa Açık Hava Tenis Turnuavası’nın tek erkekler finalinde, dünyanın bir numarası Novak Djokovic ile 5 numaralı seribaşı Yunan Stefanos Tsitsipas karşılaştı. Djokovic, 2-0 geriye düştüğü maçta Yunan rakibini 3-2 mağlup ederek kariyerindeki 19. Grand Slam zaferine ulaştı. Sırp tenisçi, 20’şer grand slam şampiyonluğu ile tek erkeklerde rekora ortak olan rakipleri İsviçreli Federer ile İspanyol Nadal’a çok yaklaştı.

10 Kulis: Ziraat kredisiyle ilgili açıklama yapmak ekonomiye zarar verirmiş Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Demirören Grubu’nun Aydın Doğan medyasını satın almak için kullandığı 750 milyon dolarlık Ziraat Bankası kredisini ödemediğini öne sürmüştü. Bir haftadan fazla zaman geçmesine rağmen ne Ziraat Bankası’ndan ne de Demirören Grubu’ndan açıklama yapıldı. GazeteDuvar’da yer alan kulis habere göre, Ak Parti yöneticileri bu konuda açıklama yapılmasının ekonomiye zarar vereceğini düşünüyor. Bir parti yöneticisi “Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi işliyor. Kişisel verileri koruma kanunu ve uluslararası sözleşmelere imza atıldı. Bankaların kime ne kadar kredi verdiğini nasıl sorar ve bunun açıklanmasını istersiniz. Tüm bankalar denetime tabidir ama bu istenen verileri açıklayamazsınız. Bunu yaparsanız ticari sır, özel hayatın gizliliği ihlal edilerek ekonomiye güveni sarsar, zarar verirsiniz” görüşünde. Peker videolarına yönelik sessizlik de “Bir çete liderinin sözlerinin peşine mi takılacağız” savunmasıyla açıklanıyor.

Kaynak: www.10haber.net

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör