• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

15 Haziran 2021 Salı1 Sezgin Baran Korkmaz: Veyis Ateş 10 milyon Euro istedi, elimde bant kaydı var! Organize suç örgütü lideri Sedat Peker son videosunda, kara para soruşturmasında aranan Sezgin Baran Korkmaz’ın Bodrum’daki Paramount Oteli’nde ücretsiz tatil yapan isimleri açıklamış, HaberTürk TV sunucusu Veyis Ateş’in de bu isimler arasında olduğunu öne sürmüştü. İddiayla ilgili açıklama yapacağını duyuran Ateş konuşmayınca Ciner Grubu tarafından izne gönderilmişti. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “Veyis Ateş’le ilgili vahim iddialar” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisini aradığını belirten Altaylı şunları yazdı: “Bir Avusturya numarasından arandım. Arayan Sezgin Baran Korkmaz’dı. ‘Size kirli bir gazeteciyi anlatacağım. Çünkü hayatımda böyle utanç verici, böyle rezil bir tehdit görmedim’ dedi. ‘Veyis Ateş isimli gazeteci beni 7 Ocak günü aradı’ diye başladı. Gerisi utanç vericiydi. Tehdit, şantaj iddiaları. 10 milyon euroluk talepler, bir ekip adına aracılıklar. Dahası Korkmaz elinde iddialarını kanıtlayabilecek bir bant kaydı olduğunu ve bunu ablası gibi sevdiği bir gazeteciye daha önce dinlettiğini de iddia ediyordu. Korkmaz’ın Veyis Ateş’le ilgili iddialarını Habertürk yönetimiyle paylaştım.” Aynı iddiayı gazeteci Yavuz Oğhan da, Habertürk yazarı Sevilay Yılman’dan hareketle dile getirdi, başka pek çok detay anlattı. Sevilay Yılman’ın Sezgin Baran Korkmaz’ın yaptığı ses kaydını dinlediği anlaşılıyor. Yılman’ın bu konuyu bugün köşesinde yazması bekleniyor.

2 Türkiye aşı rekoru kırdı: Bir günde 842 bin kişi aşılandı 14 Ocak’tan bu yana Türkiye nüfusunun yüzde 25’i koronavirüse karşı aşılandı. Kitlesel aşılamada süreç son dönemde hızlandı. 40 yaş ve üstünün de aşıya dahil edilmesiyle aşı randevularına talep arttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pazartesi günü 750 bin kişinin aşı randevusu olduğunu duyurdu. Bakan Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “750 bin kişi bugün (dün), 11 Mart 2020’den sonraki hayatlarının belki de en mutlu anlarını yaşayacak” dedi. Ama bundan birkaç saat sonra Koca bir açıklama daha yaptı, “14 Haziran Pazartesi toplam aşı dozu raporu: 842 bin 494. Hedeflediğimizden 92 bin 494 doz daha fazla aşı yaptık” dedi.


3 Erdoğan: ABD ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yok Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden nihayet yüz yüze görüştü, görüşme 48 dakika sürdü. Dışişleri ve Savunma bakanlarının da katıldığı heyetlerarası görüşme ile birlikte bu süre 1.5 saati aştı. Erdoğan “Son derece yararlı, samimi bir görüşme oldu. Her alanda karşılıklı saygı ve çıkara dayalı verimli bir işbirliği döneminin başlaması anlamında güçlü bir iradenin olduğunu görüyoruz. Türkiye, ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, tam tersine iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin bir görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Sözde soykırım konusu hamdolsun hiç gündeme gelmedi. S-400 konusunda düşüncemiz daha önce neyse Başkan’a ifade ettim. F-35 konusunu aynı şekilde ifade ettim. Bundan sonraki süreçte bakanlarımız muhataplarıyla görüşmek suretiyle bu işi sağlama bağlayacaktır” dedi. ABD Başkanı Biden ise yaptığı ilk açıklamada “Çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik” dedi. Erdoğan, görüşmede Biden’a İletişim Başkanlığı’nın yayınladığı “Turkey’s Fight Against Terrorism (Türkiye’nin Terörizmle Mücadelesi)” isimli kitabı verdi. Ayrıca Türkiye’ye davet etti. “Şu yoğunlukları aştıktan sonra gelebileceğini söyledi” dedi. Biden basın toplantısında ise “Türkiye Cumhurbaşkanı’yla olumlu ve yapıcı bir görüşme yaptık. Türkiye’yle gerçek ilerleme kaydedileceğine inanıyorum” diye konuştu. Biden-Erdoğan görüşmesi sonrası ilk değerlendirmelerden birini T24 yazarı ve Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Soli Özel yaptı. Özel, “S-400 meselesinde top taca atıldı, kötünün iyisi bir sonuç ortaya çıktı” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, Afganistan anlaşmasından endişe duyduğunu söyledi, “Mehmetçik Taliban’la baş başa bırakılmamalı” dedi.


4 Muhalefetten Erdoğan’a “Hamdolsun gündeme gelmedi” tepkisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesi sonrası “ABD’nin 24 Nisan 1915 olaylarını soykırım olarak tanıması konusu gündeme geldi mi?’ sorusuna “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” yanıtı vermesi muhalefetin büyük tepkisini çekti. Erdoğan’ın bir gün önce havaalanında yaptığı “24 Nisan bizler için çok çok olumsuz bir süreç oldu. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil” açıklaması hatırlatıldı. CHP’li Tuncay Özkan “Biden ile görüşmeden önce ’24 Nisan soykırım ifadesi bizi üzmüştür mutlaka gündeme getireceğim’ diyen Erdoğan, Biden ile görüştükten sonra gülerek ‘Hamdolsun bu konu gündeme gelmedi’ dedi. Takdir milletimizin” diyerek bir gün arayla yaptığı açıklamaları paylaştı. Gelecek Partisi lideri Davutoğlu “Bu konu gündeme gelmeli, Biden’a gereken cevap verilmeliydi” dedi.


5 Erdoğan-Biden görüştü, dolar yükselmeye başladı Türkiye’de para piyasaları bir haftadır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’la yapacağı görüşmede S-400 krizini çözeceği beklentisi içinde, TL’nin değerini arttırıyordu. Geçen hafta dolar karşısından yüzde 4.5 değer kazanan ve 8.40 dolaylarına kadar gelen TL, görüşme sonrası S-400 ile ilgili somut bir gelişme açıklanmayınca yeniden düşmeye başladı. Bu sabah saatleri itibarıyla dolar 8.46’ya gelmiş durumda. 6 Ziraat Bankası’nın “ziraat” kredileri 10 yılda yarı yarıya düşmüş Ziraat Bankası’nın kredileri içinde çiftçi kredilerinin son 10 yılda yarı yarıya azaldığı belirtildi. bankavitrini.com yazarı Erol Taşdelen’in yazısına göre 2011 yılında Ziraat Bankası’nın ihtisas nakdi kredilerinin yüzde 30,23’lük kısmı tarım sektörün kredilerinden oluşurken 2020 yıl sonunda bu oran yüzde 14,40’a düştü.


7 Taş parçasındaki çığlık: Tecavüze uğruyorum, yardım edin… Antalya’da, “Yaşım 12, adım Altun. Tecavüz ediliyorum, lütfen yardım edin” yazısının yer aldığı taş fotoğrafının sosyal medyada paylaşılması üzerine araştırma yapan polis, taşın bulunduğu bölgede ‘Altun’ adlı kimse olmadığını belirledi. Polis her yerde “Altun”u arıyor.


8 Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kanser aşısı için hedefi 2023 Koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirerek dünyaya umut olan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in yeni hedefi kanser aşısı… BioNTech’in kurucu çifti, ilk uygulama için iki yıl sonrasını işaret etti.. Alman gazetesi Bild’e mülakat veren Türeci ve Şahin, kansere karşı bireysel aşı geliştirmek üzerine çalıştıklarını söyledi. Uğur Şahin, hali hazırda Faz-2 aşamasında olduklarını dile getirerek, “Aşılarımızın, tedavi standardına kıyasla hastalar için iyileştirme sağlayıp sağlayamayacağına bakıyoruz” dedi.


9 Şarkıcı İzel: Arabamı sattım, iki aylık param kaldı Şarkıcı İzel, yeni tip salgından ötürü yaşadığı maddi sıkıntıları anlattı. Arabasını sattığını söyleyen İzel, “Ufak bir miktar da kredi çektim öyle idare ediyorum. İki aylık param var ondan sonra ne olacak bilmiyorum” dedi. Altı ay kadar bir hastalıkla mücadele ettiğini söyleyen şarkıcı, hakkında çıkan kanser iddialarını ise yalanladı.


10 İspanya ile İsveç golsüz berabere kaldı, Patrik Schick’in golü olay oldu! Euro 2020 elemeleri E Grubu’nda İspanya, İsveç’le 0-0 berabere kaldı. Slovakya ise zorlu maçta Polonya’yı 2-1 yenmeyi başardı. Galibiyeti getiren golü atan Trabzonspor’un yıldız transferi Marek Hamsik “Bizim Polonya’yı yenmemizi bekleyen çok az insan vardı ancak başardık” dedi. D Grubu’ndaki maçta ise Çekya, İskoçya’yı 2-0 yendi. 25 yaşındaki Patrik Schick’in orta sahadan attığı gol, turnuvanın şimdiden en güzel golü olmaya aday.


11 Peker’den yeni iddialar: Soylu, servetini tek tek anlatacağım Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, 36 saatlik suskunluğundan sonra Twitter’da yeni paylaşımlarda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef aldı. Soylu’nun Anadolu Adliyesi’nde ortak çalıştığı savcılar olduğunu ve o savcıların çocukları üzerinden servet yaptığını öne sürdü. Soylu’nun Habertürk’ten kovulduğu öne sürülen Veyis Ateş’e devlet ait Mercedes araç ile polis koruması verdiğini öne sürdü. “Yarın (bugün) Veyis Ateş Habertürk’ten eşyalarını toplayıp gidecek” dedi.

Kaynak: www.10haber.net

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör