• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

22 Haziran 2021 Salı1 Salgında yeni gevşeme: Sokağa çıkma yasakları kalkıyor Türkiye salgınla mücadelesinde yeni bir gevşemeye daha gidiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamaya göre 1 Temmuzdan itibaren hem pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasakları hem de hafta içi günlerde gece 22.00’den sabah 05.00’e kadar uygulanan sokağa çıkma yasakları tamamen kalkacak. Bunun yanısıra şehirlerarası seyahat yasakları, 65 yaş üstüne ve 18 yaş altına uygulanan kimi yasaklar da sona erecek. Ama başka hangi yasaklar bitecek, tam anlaşılmadı. Bu konuda bir İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlanacak. Bu genelge henüz yayınlanmadığı için örneğin gece kulüplerinin ve barların açılıp açılamayacağını, lokantaların gece kaça kadar açık kalabileceğini, sinema ve tiyatroların durumunu, konser yapılıp yapılamayacağını vs bilmiyoruz.


2 Müzik kısıtlamasına sosyal medyada büyük tepki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası “Müzikle ilgili sınırlamayı 24:00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” dedi. Bu açıklamaya başta müzisyenler olmak üzere sosyal medyadan büyük tepki geldi. CHP lideri “Ülke senden rahatsız, onu ne yapacaksın” dedi. Sosyal medyada #kusurabakıyoruz# etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı. Cahit Berkay “Kültür ve sanat rahatsız olanları iyi etmek için vardır” paylaşımında bulundu. Tuna Kiremitçi “Bulamadık şöyle düzgün bir meslek” diye yazdı. Bütün bu eleştirilere geç saatte Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan cevap geldi. Eleştirileri “Manipülasyon” olarak niteleyen Fahrettin Altun benzer kısıtlamaların dünyanın her yerinde olduğunu söyledi.

3 Dolar 8.80 seviyelerini zorlamaya başladı ABD Merkez Bankası’nın faizleri artırma ve varlık alımını azaltma tartışmalarının başlatmasıyla dolardaki güçlenme devam ediyor. Yeni haftaya 7.78 TL’den başlayan kur daha sonra 7.72’ye indi. Ardından yeniden başladığı seviyeye döndü. Günü 8.76’dan kapattı.


4 Şehir hastanelerinin işletmesi Danimarkalı şirkete satılıyor İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Adana Şehir Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi gibi pek çok şehir hastanesini inşa eden Ronesans, hastanelerin işletmesi için kurduğu Rönesans İşletme Hizmetleri şirketini satıyor. Dünya Gazetesi’nde Kerim Ülker’in haberine göre toplamda 9 bin 500 yatak kapasitesine ulaşarak Türkiye’nin en büyük işletmecisi olan Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı, Danimarkalı ISS Facilities’e satılıyor. Rönesans satış ile ilgili açıklama yapmazken, haberin ortaya çıkmasının ardından Rekabet Kurumu’nun var olan satış başvurusunu sitesinden kaldırıldığı belirtildi. Danimarkalı ISS, 500 bine yakın çalışana sahip. Bu istihdam sayısıyla ISS, Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 4’üncü en büyük işvereni konumunda.

5 Amerika, Sezgin Baran Korkmaz’a Nisanda dava açmış, iddianamede yok yok Amerika’nın Utah eyaletinin federal savcılığının talebi üzerine geçen cumartesi günü Avusturya’da gözaltına alınan kaçak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD’de Nisan ayında iddianame yazıldığı ortaya çıktı. Aylardır gizli tutulan iddianame dün açıklandı ve buna göre Sezgin Baran Korkmaz, ABD’de yasa dışı yollarla elde edilen kazancı Türkiye’de aklamakla suçlanıyor. İddianamenin delil dosyasında daha önce yayınlanmamış çok sayıda fotoğraf var. Bu fotoğraflarda Korkmaz’ın ABD’de iş birliği içinde olduğu isimler Türkiye gezileri sırasında görülüyor.


6 İnan Kıraç ilk kez konuştu: Hisselerimi Korkmaz’dan 6 milyon dolara geri aldım Suç örgütü lideri Sedat Peker bir videosunda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 4 Aralık 2020 günü Sezgin Baran Korkmaz’ı makamına çağırıp bir Türk iş insanından olan 40 milyon dolarlık alacağından vazgeçmesini istediğini öne sürmüştü. Daha sonra bu iş insanının İnan Kıraç olduğu yazıldı. Kıraç bu iddiayı bugün Sözcü gazetesinde Deniz Zeyrek’e doğruladı. Zeyrek bugünkü yazısında İnan Kıraç’ın kendisine, Sezgin Baran Korkmaz’ın eline geçen Kıraça Holding’in yüzde 45 hissesini 6 milyon dolar karşılığında aldığını söylediğini yazdı. İnan Kıraç, söz konusu alış ve Sezgin Baran Korkmaz’la arasındaki diğer davalar için devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı veya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu sokmadığını da söylemiş.


7 Yılmaz Özdil ile Uğur Dündar SBK yüzünden birbirine girdi Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil tweet atarak Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’de bir televizyon kanalı kurdurduğunu iddia etti. Tele-1 canlı yayınında yine Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar bu iddiaya çok sert tepki gösterdi. Dündar “Adamın alnını karışlarım. Yılmaz Özdil benim cenazeme gelmesin. Sen artık değersiz Yılmaz’sın. Karşıma çıkarsan çok fena olur. Daha fazla uzatırsa bir tane çarpar yollarım. Benim için bitmiştir. Yazıklar olsun” dedi. Bu tartışma sosyal medyada gündem oldu. Özdil tweet’inde “Dürüst ve güvenilir araştırmacı gazetecilerin SBK aşına su katmak istemem ama SBK’nın kafakola aldığı gazetecilerin listesi ABD’de açılan davanın iddianamesinde yazıyor. Kimlere televizyon kanalı kurdurdukları bile orada yazıyor” demişti.

8 Ev kiralarına zam İsveç’te hükümeti devirdi İsveç’te ev sahiplerine kira zamlarını belirleme hakkı veren düzenleme, hükümetin sonu oldu. Tepki çeken tasarı üzerine parlamentoda yapılan oylamada Başbakan Stefan Löfven’in hükümeti, Sol Parti’nin desteğini çekmesi üzerine güvenoyu alamadı. Löfven bir hafta içinde istifa edip ülkeyi erken seçime götürecek ya da yeni bir hükümet kurmayı deneyecek. İsveç’te kira zamları, ev sahipleri ile kiracılar birliği arasındaki toplu pazarlıklarla belirleniyor. Hükümetin hazırladığı tasarı, yeni evlerin sahiplerini bu süreçten muaf tutup istedikleri oranda zam yapmalarının önünü açıyordu. İsveç’te 1958’den beri güvenoyu alamayan ilk Başbakan olan Löfven, “Yeni yollar deneyeceğiz” dedi.

9 Kahve meğer karaciğere de iyi geliyormuş Dünyada çayla birlikte en çok tüketilen içeceklerin başında gelen kahve, herhalde hakkında en çok araştırma yapılan içecek aynı zamanda. Bilim insanları sürekli kahvenin fazla tüketilmesinin, hatta düzenli tüketilmesinin vücuda bir zararını arıyor ama bulamıyor, onun yerine faydaları bulunuyor. İşte son araştırmalardan birinde kahvenin insanların kronik karaciğer hastalığından ölme riskini neredeyse yarı yarıya azalttığını ortaya koydu. Kronik karaciğer hastalığı, karaciğer yağlanmasıyla başlayan ölümcül bir hastalık.
10 Rıdvan Dilmen: Sergen’le konuştum, Beşiktaş’ı bırakıyor Eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen, Beşiktaş’la sözleşme yenileme görüşmelerini sürdüren teknik direktör Sergen Yalçın’ın kendisine, yeni sezonda Beşiktaş’ta olmayacağını söylediğini açıkladı.

21 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör