• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 10 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

24 Haziran 2021 Perşembe1 Sezgin Baran Korkmaz ve İnan Kıraç yan yana Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı köşesinde halen Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz ile iş insanı İnan Kıraç’ın birlikte fotoğrafını yayınladı, ikilinin arasının gayet iyi olduğunu, bir dönem “ele ele tutuşup sergi gezdiklerini” yazdı. Sezgin Baran Korkmaz, geçen yıl eylül ayında, İnan Kıraç’ın holdingi Kıraça Holding’in ve onun otomotiv şirketi Karsan’ın ortağı olan Nahum ailesine ait Lüksemburg merkezli bir yatırım şirketini satın almıştı. Nahum kardeşlerle İnan Kıraç’ın arası epeydir açıktı. Daha sonra Korkmaz, İnan Kıraç’a 40 milyon dolar alacağı olduğu gerekçesiyle dava açmış, hatta icra takibi başlatmıştı. Ama bu yılın ocak ayında İnan Kıraç’ın avukatları ile Korkmaz’ın avukatları anlaşmış, Kıraç SBK’nın elindeki yüzde 45 Kıraça Holding hissesini ve dolayısıyla o hisselerin kontrol ettiği yüzde 26’yı aşkın Karsan hissesini geri almıştı. İnan Kıraç birkaç gün önce Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek’e bu alış verişte SBK’ya 6 milyon dolar ödediğini söylemişti. Oysa SBK’nın hem 40 milyon dolarlık iddia ettiği bir alacağı vardı, hem de bu hisselerin sadece Karsan şirketindeki karşılığı 80 milyon dolardan fazlaydı.


2 Sezgin Baran Korkmaz, otelde nasıl yakalandığını İsmail Saymaz’a anlattı Avusturya’da kara paradan tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz, Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın 8 sorusunu avukatı aracılığıyla cevaplandırdı. “Yabancı ve milyarder bir işadamı arkadaşımın evinde kalıyordum. Otelde kahve içmeye gittik. Kahve içerken yakalandım” dedi. İfadesinin alınmadığını, sadece hangi nedenle yakalandığı hakkında bilgi verildiğini anlattı. Türkiye’de rüşvet verdiği emniyet müdürü, bürokrat ve gazetecilerin ismini açıkladığı iddiasının tümüyle yalan olduğunu savundu. İkinci Reza Zarrap olacağı iddiası için “Bu çok aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. Böyle şeyin söz konusu olması mide bulandırıcı” dedi. Türkiye’de yargılanmak istediğini yineledi.


3 Erdoğan’dan 19 yıl sonra bir ilk: Belediye İhalelerini canlı yayınlayın 2019 yerel seçimlerinde Ankara ve İstanbul’un CHP’ye geçmesinden sonra Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş ihaleleri canlı yayınlamaya başlamış, iki belediyenin YouTube yayınları yüzbinlerce kişi tarafından izlenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin belediye başkanlarını Beştepe’de topladı. Erdoğan “İhaleleri mutlaka şeffaf bir şekilde gerçekleştirin, hatta canlı yayınlayın. İmar şaibelerine asla izin vermeyin. Sizin başarınız 2023’teki seçimlerin sonuçlarını da etkileyecektir” dedi.

4 Aşılamada yaş sınırı 18’e düştü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, aşıda yaş sınırının 18’e düştüğünü söyledi. Koca “Cuma günü (yarın) itibariyle 18 yaşından gün almış olan herkes aşı için randevu alabilir olacak. 18 yaş üzeri 55 milyon vatandaşımızın yüzde 70’ini en az bir doz aşılanmasını sağlamış olmak istiyoruz. Özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzeri olan vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken dönemde yapabilirsek toplumsal bağışıklığı o kadar hızlı sağlayabileceğimizi ve mutasyonlara karşı da erken dönemde tedbir anlamında çözüm olacağına inanıyoruz” dedi. İki aşı arasındaki sürenin 4 haftaya çekilebileceğini açıkladı.


5 Koca: Salgında 50 bin kişi öldü, ama daha fazlası ertelenen sağlık hizmetleri nedeniyle hayatını kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlıkta düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamasında salgın sürecinde yaklaşık 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini, ertelenen sağlık hizmetleri nedeniyle yaşanan can kaybının ise çok daha fazla olduğunu ifade etti. Koca, “Örneğin, kalp krizi teşhisleri salgın döneminde yüzde 56 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10’dan fazla artış gösterdi. Bu durumun temel sebebi salgın döneminde sağlık hizmetine ulaşımın yavaşlaması ya da salgın dışındaki sebeplerden hastanelere gitmekten imtina edilmesidir” diye konuştu.


6 Bir bilim ödülü de İspanya’dan BioNTech kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye bir ödül de İspanya’dan verildi. İspanya’nın en prestijli ödülleri olarak bilinen ve veliaht Prenses Leonor’a atfen verilen Asturias Prensesi Ödülleri’ne Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin de aralarında bulunduğu bir grup bilim insanı layık görüldü. Şahin ve Türeci’ye Almanya’nın en yüksek nişanı verilmiş, Türkiye’de de Aydın Doğan Ödülü’ne layık görülmüşlerdi.


7 Reuters: Türkiye’nin döviz takası için görüştüğü ülkeler Azerbaycan, Malezya ve Güney Kore! Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, göreve geldikten sonra ikinci kez bankacılarla buluştuğu toplantıda yeni swap (para takası) anlaşmaları için 4 ülke ile görüştüklerini belirtti. İki ülke ile iyi noktaya geldiklerini açıkladı. Ekonomistlere göre yeni swap anlaşmalarının hiçbiri Merkez Bankası’nın gerçekten ihtiyaç duyduğu milyarlarca doları yerine koyamayacak. Uluslararası haber ajansı Reuters ise 4 ülkeden birinin Azerbaycan olduğunu açıkladı. Diğer üç ülkenin arasında ise Malezya ve Güney Kore’nin yer aldığı belirtildi. Reuters’a konuşan kaynaklar Türkiye’nin Rusya, Britanya ve bazı diğer Asya ülkeleriyle de temasta olduğunu belirtti.


8 Britney Spears: Vesayeti kaldırın, hayatımı geri verin Dünyaca ünlü pop yıldızı Britney Spears, dün Los Angeles’te yargıcın karşısındaydı ve adeta yalvardı: “Hakkımdaki vesayet kararı kalksın, hayatımı geri istiyorum.” Spears, 2008 yılından beri mahkeme kararıyla vesayet altında. Vasisi de babası. O yıl bir mahkeme, uyuşturucu kullandığı ve kendisine karşı tehlike oluşturduğu iddiasıyla Spears’in hayatıyla ilgili bütün kontrolu babasına verdi. Artık 39 yaşında olan şarkıcı, en azından 2014 yılından beri bu vesayetin kalkması için mücadele veriyor ama uzun süre mahkemeye kendi sesini duyuramadı. Dünkü duruşmada hakime bir avukat aracılığıyla değil kendisi dorudan seslenebildi ama bunun için de en azından 3 yıldır uğraşıyordu. Spears’in konuşması babasının bu vasilik işini nasıl bir baskı aracına çevirdiğini, sadece parasını değil hayatıyla ilgili her şeyi babasının kontrol ettiğini de ortaya koydu.


9 Şin Şin’in ikizleri oldu, sadece 124 gramlar Japonya’nın başkenti Tokyo’daki hayvanat bahçesinde 15 yaşındaki “Şin Şin” isimli panda ikiz yavrular doğurdu. Şin Şin ve yavrularının sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilen açıklamada, yavru pandaların ağırlıklarının 124’er gram olduğu kaydedildi. Ueno Hayvanat Bahçesi Müdürü Yutaka Fukuda, hayvanat bahçelerinde ilk defa ikiz pandaların dünyaya geldiğini, bu güzel haberi ilk duyduğunda sevinçten çığlık attığını söyledi.


10 Euro 2020’de son 16 eşleşmeleri Euro 2020’de son 16 turu eşleşmeleri belli oldu. Fransa – İsviçre; Galler – Danimarka; İtalya – Avusturya; Hollanda – Çekya; Belçika – Portekiz; Almanya – İngiltere; Hırvatistan – İspanya; İsveç – Ukrayna ile oynayacak. Turnuvada iki gün maç yok. Cumartesi saat 19:00’da Galler-Danimarka, 22:00’de ise İtalya-Avusturya maçları var.

Kaynak: www.10haber.net

21 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör