• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 11 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 11 Haber

23 Haziran 2021 Çarşamba1 İnan Kıraç, Sezgin Baran Korkmaz’la alış verişinden çok karlı çıkmış Avusturya’da tutuklu bulunan ve ABD veya Türkiye’ye iadesi için mahkemenin karar vereceği Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili tartışmalar bitecek gibi değil. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in “40 milyon dolar alacağından vaz geçmesi için Süleyman Soylu tarafından baskıya uğradığını” söylemesiyle gündeme gelen Korkmaz’ın bu alacağı, saygın iş insanlarından İnan Kıraç’tandı. Bu alacak için İstanbul Ticaret Mahkemelerinde açılmış bir dava ve devam eden bir icra süreci de vardı. Ancak daha sonra Kıraç ile Korkmaz anlaştılar. İş insanı İnan Kıraç dün Sözcü gazetesinde Deniz Zeyrek’e, Korkmaz’ın hem alacak davasından vaz geçtiğini hem de elindeki Kıraça Holding’in yüzde 45’ine ve dolaylı olarak da Karsan’ın yüzde 26’dan fazlasına denk gelen hisseyi 6 milyon dolara kendisinden satın aldığını açıkladı. Oysa sadece Karsan’ın piyasa değeri bugün 360 milyon doların üzerinde, yani bu şirketin yüzde 26’sı İstanbul Borsasında 90 milyon dolardan fazla para ediyor. Buna Kıraça Holding’in değeri de eklenince, Sezgin Baran Korkmaz’ın elindeki hisselerin 6 milyon dolardan çok daha pahalı olması gerektiği anlaşılıyor zaten. Üzerine bir de Korkmaz’ın 40 milyon dolar alacaktan da vaz geçmesi, bu alış verişi İnan Kıraç için fazlasıyla kazançlı yapıyor. Bu konuda ortaya çıkan soruları bir yandan Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk, bir yandan da T24’ten Mehmet Yılmaz ayrıntılarıyla yazmışlar. Daha önce İsmet Berkan, İnan Kıraç ile Sezgin Baran Korkmaz arasındaki ticari ilişkiyi bütün ayrıntılarıyla anlatmıştı.

2 SBK için Ankara’dan iade talebi gelmedi iddiası Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya dosyasından da ilginç ayrıntılar çıktı. Viyana Mahkemesi’ne Korkmaz hakkında Türkiye’nin iade talebinin ulaşmadığı anlaşıldı. Viyana Mahkemesi Ceza Hakimliği de Korkmaz’ın “yakalanması ve iade talebinin ABD’den geldiğini, Türkiye’nin bir talebinin mahkemeye ulaşmadığını” açıkladı. Yetkililer “Biz ABD’nin yakalama ve iadeye ilişkin talebini görüştük. Aramızda suçluların değişimi anlaşması var. Değerlendiriyoruz” dedi. Oysa Türkiye’nin iadeye ilişkin başvurusunun, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri aracılığıyla Avusturya Dışişleri’ne ulaştığı belirtilmişti.

3 Aşılamada 25 yaşa sıra geldi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamada 25 yaşa inildiğini duyurdu. Koca, “Aşı randevularında yaş sınırı 25’e indi. Randevu alan gençler, aşıyı ertelemiş büyüklerine randevu için yardımcı olsun. Gençlik salgına karşı harekete geçsin” dedi.


4 Merkez Bankası swap bulmak için 4 ülkeyle görüşüyor Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği’ni ziyaret etti. Reuters’in haberine göre Kavcıoğlu, TL’nin değerini korumak için bankalarla istişare ederek zorunlu karşılık düzenlemelerinde değişiklikler yapabileceği sinyalini verdi. “Yeni swap (borç takası) anlaşmaları için 4 ülke merkez bankasıyla görüşüyoruz ve ikisi ile görüşmelerde çok iyi noktaya geldik” dedi. Türkiye daha önce Çin ve Katar merkez bankaları ile swap anlaşması yapmıştı.


5 Antalya’ya ilk Rus kafilesi geldi Rusya’dan 132 kişilik ilk turist kafilesi 2 aylık uçuş kısıtlamasının kaldırılmasıyla Antalya’ya geldi. Her yıl 5-7 milyon Rus turistin geldiği Türkiye’ye kısıtlamanın kalkmasıyla birlikte, yalnızca Antalya’ya günde 15-20 bin turistle sezon sonunda 5 milyon civarı Rus turistin gelmesi bekleniyor.


6 Kılıçdaroğlu: Devleti soyandan değil müzikten rahatsız CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında “Müzikle ilgili sınırlamayı 24.00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” diyen Erdoğan’a yanıt verdi. CHP lideri, “Erdoğan müzikten rahatsız olmuş. Yahu arkadaş çifter çifter maaş alan beslemelerinden değil de müzikten rahatsız oluyorsun. Devleti soyanlardan değil, müzikten rahatsız oluyorsun. Her ay 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçiden rahatsız olmuyorsun ama müzikten rahatsız oluyorsun. Sanattan, sanatçıdan ve müzikten rahatsız olan Erdoğan’ı gençlere teslim ediyorum. Önümüze sandık gelecek ve gençler gereğini yapacak” diye konuştu. İzmir benzeri provokasyonların her yerde olabileceği uyarısında bulundu.

7 NASA uzaya neden mürekkep balığı gönderdi, biliyor musunuz? Uzun süreli uzay uçuşlarının insan sağlığını nasıl etkilediğine dair cevapların, Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gönderilen mürekkep balıkları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilebileceği açıklandı.


8 İstanbul Caz Festivali’nde sürprizler var İstanbul Caz Festivali, kapılarını 1 Eylül’de açacak. Açık hava mekânlarında düzenlenecek 40’a yakın konser ve çeşitli yan etkinliklerle festival, İstanbullulara nefes aldıracak. 24 gün sürecek festival maratonunda konser verecek isimler arasında birbirinden ünlü isimler bulunuyor. Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü kraliçesi Angélique Kidjo bu isimlerden biri. Kenan Doğulu ise pop müzikteki becerilerini “İhtimaller” projesiyle caza taşıyor. Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista konser verecek isimler arasında. Sevilen sanatçı Mabel Matiz ise festivale özel projesiyle öne çıkıyor.

9 Android telefonlar fena çöktü 22 Haziran sabah saatlerinde Android cihazlarda (Samsung, Huawei, Xiaomi) sabah saatlerinde uygulamalarda yaşanan “Google sürekli duruyor”, hatası ve çözümü üzerine Google’dan resmi açıklama geldi. Hatanın çözümü üzerine çalıştıklarını açıklayan Google, kullanıcılardan özür diledi.


10 Sergen Yalçın bir yıl daha Beşiktaş’ta Siyah beyazlı takımı şampiyonluğa taşıyan Sergen Yalçın, Ahmet Nur Çebi yönetimindeki bazı isimlerle sorun yaşadığı için sözleşme imzalamaktan uzak duruyordu. Rıdvan Dilmen Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ı çalıştırmayacağını açıklamıştı. Bir grup Beşiktaş taraftarı Sergen Yalçın’ın evine giderek tezahüratta bulundu. Takımın başına dönmesini istedi. Sergin Yalçın ve Beşiktaş yönetimi Asbaşkan Emre Kocadağ’ın evinde bir araya geldi. Başkan Ahmet Nur Çebi “Her şey yolunda, yolumuza devam edeceğiz” dedi. Beşiktaş’ın resmi internet hesabından da “10’un yeri burası” paylaşımı yapıldı. Sergen Yalçın’la 1 yıllık yeni bir sözleşme yapıldığı açıklandı.


11 SBK soruşturmasının Türkiye ayağı şüphelerle dolu! Avusturya, ABD’nin talebi üzerine SBK Holding’in firari patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın tutukluluk süresini 5 Temmuz’a kadar uzattı. Utah Bölgesi Federal Savcılığı’na göre ABD Hazinesi’ni 511 milyon dolar dolandıran Kingston kardeşlerle Aslan Dermen’in (Levon Termendzhyan) söz konusu paranın 133 milyon dolarını aklamak amacıyla gönderdiği isim Sezgin Baran Korkmaz. Türkiye’de Korkmaz’la ilgili kara para aklamaktan 2020 ortalarında soruşturma açıldı. Ancak bir el devreye girdi. Soruşturma sekteye uğradı, Korkmaz hakkındaki tüm yasaklar kalktı, SBK’ya yol açıldı. DW Türkçe’den Alican Uludağ, Korkmaz skandalının Türkiye ayağında yaşanan şaibeleri araştırdı.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör