• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 13 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 13 Haber

17 Haziran 2021 Perşembe1 Erdoğan’dan Ermenistan’a mesaj var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan Milli Meclisi’ne seslendi. Erdoğan “Gelin 6 ülke bir platform oluşturalım. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Ermenistan olarak platform oluşturalım. Bu platformla birlikte bölgede sükunet meyana gelsin, düşmanlıklar ortadan kalksın. Bu bölgenin barışa ihtiyacı var. Ermenistan, Azerbaycan’la problemlerini çözdükçe Türkiye olarak biz de gereken adımları atacağız. Türkiye sınırının açılmasının Ermenistan’a faydası saymakla bitmez. Bunu herkesin zaferi haline getirmek elimizde” diye konuştu.


2 FED 2023’te faiz artışı sinyali verdi, dolar 8.70 TL’yi gördü ABD Merkez Bankası (FED), piyasaların meraklar beklediği faiz kararını açıkladı. FED, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) haziran ayı toplantısında beklentilere paralel olarak fonlama faizi değiştirmeyerek yüzde 0-0.25 aralığında sabit bırakıldı. FED, faizleri değiştirmemesi ve aylık 110 milyar doları bulan varlık alım programına devam etme taahhüdü vermesine karşın 2023’te faiz artışı sinyali vermesi ile dolar 8.7010 liraya kadar yükseldi. FED’in toplantıdan sonra açıkladığı ‘Ekonomik Projeksiyon Raporu’na göre, bu yıl ve gelecek yıl için faiz tahminleri sabit tutuldu. Ancak FED yetkilileri, 2023 sonuna kadar faiz tahminini yüzde 0.1’den, yüzde 0.6’ya yükseltti. Rapora göre FED bu süreçte iki faiz artırımı planlıyor. FED’in bu hamlesi ile dolar küresel ölçekte güç kazanmaya başladı.


3 Dünyanın beklediği zirve: Sürpriz yok, yumuşama belirtisi var Amerikan Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zirve görüşmesi gerçekleşti. İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelen Biden ile Putin yaklaşık 5 saat süren bir görüşme yaptı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Rusya ve ABD büyükelçilerinin görev yerlerine dönmesi konusunda mutabakat sağlandığı açıklandı. Ayrıca iki ülkenin Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın uzatılması ve güncellenmesi için de görüşmelere başlama kararı aldığı belirtildi. Biden zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında ise “ABD kendisinin ve müttefiklerinin hayati çıkarlarına zarar verecek tüm eylemlere yanıt verecektir. Putin de yanıt vereceğimin farkında” dedi. Amerikan basını doğal olarak zirveyi en yakından izleyenlerin başında geliyordu. The New York Times’da çıkan iki değerlendirme anlamlı. Birincisinde, iki liderin zirvede birbirleriyle çıkarlara bağlı bir ilişki kurmak istediği anlatılıyor ve zirvenin sonuçları değerlendiriliyor. İkinci yazı ise dünkü Biden-Putin zirvesi ile 2018’de yapılan Trump-Putin zirvesi kıyaslanıyor. Farklar çarpıcı.

4 Aşı sırası 35 yaşa kadar geldi Kademeli normalleşme ve koronavirüs aşısının ele alındığı online Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Son günlerde güzel haberler vermiş olmanın huzurunu yaşadığını belirten Bakan Koca “Aşı ile toplumsal bağışıklığı elde edeceğimiz zamana sayılı günler kaldı. 35 yaş üzerindeki vatandaşlarımız için de aşı randevularını açıyoruz. Toplumsal bağışıklık hedefimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Birinci dozda yaklaşık 23 milyon, ikinci dozda 14 milyon olmak üzere toplam uyguladığımız doz sayısı 37 milyonu buldu” diye konuştu.


5 Türkiye, Galler’e 2-0 yenildi; İtalyanlar İsviçre’yi 3-0 yendi; gruptan çıkmak mucizelere bağlı! Euro 2020 elemelerinde İtalya’ya 3-0 yenilerek hayal kırıklığı yaratan A Milli Takım, Bakü’deki ikinci maçta Galler’e de 2-0’la boyun eğdi. Dün gece oynanan diğer maçta grup lideri İtalya, İsviçre’yi 3-0 yendi ve böylece gruptan çıkmayı garantiledi. İkinci Galler 4 puanda. Üçüncü İsviçre bir puanda. Türkiye’nin ise puanı yok. Türkiye gruptaki son maçını 20 Haziran’da yine Bakü’de İsviçre ile oynayacak. Eğer maçtan 3 puan alırsa, en iyi üçüncüler arasında ilk 4’e girmeyi bekleyecek. Gruplarda oynanacak 3’er karşılaşmanın ardından ilk iki sırada yer alan 12 takım bir üst tura yükselecek. Bu 12 takımın yanı sıra, en iyi puana sahip 4 üçüncü de son 16 turuna adını yazdıracak. Teknik Direktör Şenol Güneş “Buraya hayallerle geldik. Kazanmayı düşünürken berabere bile kalamadık. Sorumlusu benim” dedi.


6 SBK 12 gazeteciyi maaşa bağladı iddiası kavga çıkardı SBK Holding’in firari sahibi Sezgin Baran Korkmaz, Habertürk TV spikeri Veyis Ateş’in kendisini tehdit ederek 10 bin Euro istediğini öne sürmüştü. Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı o iddiaları köşesine taşırken, Habertürk yazarı Sevilay Yılman da Korkmaz’ın konuyla ilgili bir ses kaydı dinlettiğini kaleme aldı. Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ise HalkTv’de Sedat Peker’in videolarında gündeme getirdiği gazetecilerle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Ağırel “Konuşulan 2 dakikalık ses kaydı 12 dakikalıkmış. 10-14 milyon Euro’dan bahsediliyor. Sezgin Baran Korkmaz, ses kaydında 12 gazetecinin adını veriyor ve bu isimleri maaşa bağladığını söylüyor. Kaydı birçok kişiye dinletmiş!” dedi. Sözcü yazarı Uğur Dündar ise SBK ile konuştuğunu, 12 kişilik listenin yalan olduğunu söyledi. Sezgin Baran Korkmaz’ın 12 gazeteciyi maaşa bağladığı iddiası eski Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu ile Fuat Kozluklu’yu sosyal medyada karşı karşıya getirdi. Cengiz Semercioğlu, Kozluklu’ya “Özür dile yoksa seni şerefsiz ilan ederim. Peker’in düğününe koşanlarla karıştırma beni” diye seslendi.
7 İyi haber: İstanbul Festivali geri geliyor Salgının etkilerinin ortadan kalkmaya başlaması, hayatın her alanda normale yaklaşması anlamına geliyor. Bundan İstanbullu sanatseverler de nasiplerini alacaklar, çünkü İstanbul Festivali bu yıl her zaman olduğu gibi seyircili olacak. Festival 18 Ağustosta başlayıp 16 Eylül’e kadar sürecek ve konserler açık hava mekanlarında yapılacak. Bilet satışları Lale Kart üyeler için 22 Haziran’da, geri kalanlar için ise 25 Haziranda satışa çıkıyor. Festival programını muzik.iksv.org internet adresinden kontrol edebilirsiniz.


8 Afrika’da dev elmas bulundu Afrika ülkelerinden Botsvana’da, Debswana şirketi tarafından bin 98 karatlık dünyanın en büyük 3. elması bulundu. Botsvana’nın hükümeti ile İngiltere merkezli De Beers’in ortak girişim olan madencilik şirketi Debswana tarafından yapılan açıklamada, şirketin 1 Haziran tarihinde Botsvana’da bin 98 karat boyutunda bir elmas keşfettiği ve elmasın bugün dünyanın en büyük 3. elması olarak tanımlandığı kaydedildi.

9 Çin, kendi uzay istasyonuna ilk astronotları yolladı Çinli üç astronot, bu ülkenin uzaydaki en uzun görevi için dün dünyadan ayrıldı. Çin tarafından kuruluş çalışmalarına başlanan yeni uzay istasyonunda görev yapacak olan astronotları taşıyan roket başarılı bir biçimde havalandı. Çin önümüzdeki 1.5 yıl içinde böyle 11 ayrı sefer daha düzenleyerek 29 Nisan’da ilk modülü yörüngeye yerleştirilen uzay istasyonunu tümüyle hizmete sokacak.


10 Deniz salyası temizle temizle bitmiyor Marmara Denizinde belediyeler ve hükümet bir deniz salyası temizliği telaşında ama salya çöp gibi toplanarak bitecek gibi değil. Daha önce yüzlerce ton salya temizlenen İzmir Körfezi yeniden salyayla kaplandı örneğin. Rüzgarın yön değiştirmesine bağlı olarak yüzeydeki salya sürekli yer değiştiriyor. Önceki gün İstanbul’da Caddebostan sahili tamamen salyayla kaplıydı örneğin. Bilim insanları yüzeydeki salyayı temizlemenin sadece “kozmetik” bir önlem olduğunu, esas salyanın deniz dibinde olduğunu söylüyor ve buna önlem istiyor.

11 Soylu, rüşvet alan siyasetçiyi Şentop’a söyledi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir milletvekilinin organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar maaş aldığını öne sürmüş, ismi de savcılığa bildireceğini açıklamıştı. Ancak Soylu bu ismi savcılığa bildirmedi. Muhalefet Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u göreve çağırdı. Şentop, Soylu’ya o ismi açıklaması için mektup gönderdi. Tüm bu gelişmeler sonrası Ankara’da sürpriz bir ziyaret yaşandı. İçişleri Bakanı Soylu, Meclis Başkanı Şentop’u ziyaret ederek 1.5 saat görüştü. Soylu’nun söz konusu ismi Şentop’a ilettiği ileri sürüldü.


12 Peker bu kez Cem Küçük’ü hedef aldı: Çakma MİT’çi! Organize suç örgütü lideri Sedat Peker bu kez Twitter hesabı üzerinden Cem Küçük’ü hedef aldı. “Çakma MİT’çi” dediği Küçük’ün Sezgin Baran Korkmaz’a ait Paramount Otel’de bedava kalan gazeteciler arasında olduğunu söyledi. “Geceliği 50-100 bin TL’lik otelde kalmak güzel. Haber yapmak için milletten nasıl para alıyorsunuz, onu da anlatacağım. Sizin namusunuz aldığınız rüşvet kadar” dedi. Cem Küçük’ün otelde kaldığını gösteren fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı.

13 Soma Davası’nda heyet değişti, cezalar kuşa döndü Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Soma’da 301 madencinin ölümüyle ilgili davada geçen yıl başta Soma Kömür İşletmeleri’nin sahibi Can Gürkan olmak üzere tüm sanıkların “bilinçli taksirle öldürme” suçundan değil, 301 kez “olası kastla öldürme” ve 162 kez yaralama suçundan cezalandırılmasını istemişti. Ancak bu sırada Daire’nin üyeleri değiştirildi. Üye değişikliği sonrası Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti. 12. Daire’nin yeni üyeleri 10 gün içinde 6 bin sayfalık dosyayı inceleyerek itirazı haklı buldu. Yeniden görülen davada mahkeme Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 20 yıl, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu’na 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi, Yönetim Kurulu üyesi Haluk Evinç ise beraat etti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel karara isyan etti. Gürkan’ın 20 yıl hapis cezasıyla serbest kalmasını “Onu dışarıya bırakanlar suç ortaklarıdır. Birbirlerine günahları üzerinden bağlı olan çete, Türkiye’yi yönetmektedir” dedi.

10 görüntüleme0 yorum