• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 12 haberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 12 Haber

18 Haziran 2021 Cuma1 TÜSİAD sesini yükseltti: Yolsuzluk ve suç örgütleriyle ilgili şüpheler giderilmeli! Ekonomik krizin yanı sıra son dönemde Peker videoları ile gündeme gelen devlet-mafya ilişkilerine patronlardan da tepki geldi. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan “Kadını erkeği, genci, yaşlısı, işçisi işvereni, hepimizi son zamanlarda en çok düşündüren ve kaygılandıran konu, hukuk devleti anlayışı ile hiçbir şekilde bağdaşmayacak, karmaşık, karanlık ilişkiler ağının mevcudiyetine ilişkin iddialar. Bu iddialar, yolsuzluklar, suç örgütleri, siyasi etik, medya etiği, iş etiği gibi başlıkların kamuoyunda yoğun biçimde tartışılmasına yol açıyor. Kamuoyu nezdinde dile gelen bu şüphelerin giderilmesi gerekiyor” diye konuştu. TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise Türkiye ekonomisinin karşı karşıya olduğu en kritik sorunun “kurumsuzlaşma” olduğunu vurguladı. Bunun maliyetinin giderek arttığına dikkat çeken Kaslowski “Resmi verilerin güvenilirliğinin sorgulanması, kurumların sorumluluklarını yerine getirecek yetkilerden yoksun olması, liyakat kriterinin tam anlamıyla sağlanamaması; güçlü bir iktisadi sürece geçişi, dış dünya ile sağlıklı iletişim ve etkileşimi zorlaştırıyor” dedi.


2 Veyis Ateş savunma vermedi, istifa etti. Bugün Halk TV’de canlı yayında İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayacak SBK Holding’in firari patronu Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Euro istediği iddia edilen Habertürk TV ana haber sunucusu Veyis Ateş Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’ı arayarak istifa ettiğini bildirdi. Ateş’in istifası kabul edildi. Sözcü’ye konuşan Kenan Tekdağ “Biraz önce Veyis Ateş aradı. ‘Daha fazla tartışmaların odağına girmemek ve yıpranmamak açısından savunma vermek yerine istifa etmeyi tercih ediyorum’ dedi” diye konuştu. Ciner Medya Grubu, geçen pazartesi günü Ateş’in savunmasını istemişti. Veyis Ateş bugün saat 20:00’de Halk TV yayınına katılacak. Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayacak.


3 Erdoğan: Biden’e F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklememelerini söyledim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı görüşmeyle ilgili konuşan Erdoğan “Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin dedim. Çünkü biz F-35’te üzerimize düşeni yaptık ve parasal olarak vermemiz gerekenleri verdik. S-400 ile ilgili olarak da biz sizden Patriot istedik, siz vermediniz; tam aksine üslerimizde bulunanları da aldınız. Dolayısıyla biz ne yapacaktık? Başımızın çaresine bakacaktık” diye konuştu. Erdoğan Antalya’daki Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi’ne gönderdiği mesajda ise Türkiye’nin AB’ye tam üyelik mücadelesinin artık neticelenmesini istedi.

4 Beyaz Saray: Kabil Havaalanı için Türkiye ile anlaştık, S-400’ü konuşacağız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’nin Afganistan’da daha fazla sorumluluk alabileceğini söyledi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kabil Havaalanı’nın güvenliğinin sağlanmasında Türkiye’nin öncü rol üstlenmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. Almanya da Afganistan’da daha önemli görev üstlenmeye hazır olduğu için Türkiye’ye müteşekkir olduğunu duyurdu. Aynı Sullivan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmesinde “S-400 konusunun gündeme geldiğini, konuda bir çözüme varılamadığını ancak diyaloğa devam edilmesi için taahhüt verildiğini” bildirdi.


5 HDP il binasına toplantı günü silahlı saldırı, genç kız öldürüldü! HDP İzmir İl Başkanlığı’nda dün yapılması planlanan 40 kişilik yönetici toplantısı tehditler nedeniyle ertelenmişti. Onur Gencer adlı saldırgan Konak’taki il başkanlığına saat 11.05’te silahlı saldırı düzenlendi. Rahatsızlanan annesi Fehime Poyraz’ın yerine çay servisi için il bakanlığına giden Deniz Poyraz adlı genç kız vücuduna aldığı 6 kurşunla hayatını kaybetti. Teslim olan saldırgan gözaltına alındı. İzmir Valiliği saldırgan Onur Gencer’in sağlık çalışanıyken istifa ettiğini açıkladı. Gencer’in sosyal medya hesabında Suriye ve Türkiye’de çekilmiş çok sayıda silahlı fotoğrafı bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “İzmir İl örgütümüzde saldırının gerçekleştirildiği saatlerde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubumuzun bir toplantısı vardı. Daha önce planlanmış olan bu toplantı acil bazı nedenlerden dolayı ertelendi. Tam anlamıyla tarama yapmış katil, plan açıktır” dedi. DW Türkçe, saldırgan Gencer’in ilk ifadesine ulaştı. Gencer “2020’de sağlık memuru olarak Suriye Münbiç’e gittim. Bir yıl sonra istifa ettim. Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım. Binada birkaç kez keşifte bulundum. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak bir kişiyi bulabildim. Başka kişiler olsaydı onlara da ateş edecektim” dedi.

6 Günlük aşısı sayısı 1.5 milyona dayandı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de çarşamba günü 1 milyon 447 bin 846 kişiye koronavirüs aşısı yapıldığını hatırlattı. Türkiye’nin her bir milyon kişide günlük aşılama sayısına göre dünyadaki en yüksek aşılama sayısına ulaştığını belirtti. “Dünyadaki en yüksek aşılama sayısına ulaştık. 47 bin kişilik aşı ordumuzdan bugün daha iyi sonuç bekleyin” dedi.


7 Yeni vaka haritası iyi haberler veriyor Sağlık Bakanlığı illere göre haftalık vaka yoğunluğu haritasını açıkladı. Bakan Koca “İllerimizde vaka sayısının düşüş hızı azalsa da düşme eğilimi devam ediyor. Aşı ile bitecek” dedi. Haritaya göre her 100 bin kişide görülen vaka sayısında Kars 129.51 ve Bolu 107,05 ile zirvede yer aldı. 100’ün üzerinde başka il yok. İstanbul’da bu oran 55.20, Ankara’da 94.87 ve İzmir’de 32.04 oldu. En çok vaka görülen iller Kars, Bolu, Eskişehir, Gümüşhane ve Tokat olarak sıralandı. En az vaka görülen iller ise Hatay, Osmaniye, Adana, Edirne ve Mersin oldu.

8 Merkez Bankası, faizi yüzde 19’da sabit tuttu Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 19’da sabit tutma kararı aldı. PPK açıklamasında “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” denildi. Böylece Şahap Kavcıoğlu’nun katıldığı üçüncü PPK toplantısında da faizi sabit tutma kararı alınmış oldu. Politika faizinin yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltilmesi kararının alındığı 18 Mart 2021 tarihli PPK toplantısından iki gün sonra Naci Ağbal TCMB Başkanlığı görevinden alınmıştı. Bunun üzerine dolar/TL kuru, 7,20’den 8,50’ye sıçramıştı. Ekonomistler, bir önceki toplantı metninde yer almayan “sıkı duruş” ve “kararlılıkla” kelimelerinin metinde yer aldığına işaret etti. Merkez Bankası’nın kararını değerlendiren Ekonomist Uğur Gürses “Sıkı ve kararlılıkla kelimeleri metne girmiş. Ama kimse bu politikanın sıkı olduğunu zaten düşünmüyor. Geçen ay neden bu kelimeyi (sıkı) metinden çıkardınız, şimdi neden eklediniz” diye sordu.

9 WSJ: FED faiz arttırdığında Türkiye ekonomisi orantısız zarar görür Amerikan ekonomi gazetesi The Wall Street Journal (WSJ) ABD Merkez Bankası’nın erken sıkılaşma politikasının dolara bağımlı gelişmekte olan ülkelerde dalgalanma yaratacağını vurguladı. Haberde bu dalgalanmada en ön sırada Türkiye’nin yer aldığını belirtildi. Görüşlerine yer verilen William Blair Ivestment’dan Daniel Wood, “FED’in sıkılaştırması gelişmekte olan ülkeleri çok etkiler, Türkiye ise yabancı yatırımcıya bağımlılığı nedeniyle bu politika değişikliğinden muhtemelen orantısız bir şekilde zarar görecektir” yorumunu yaptı. Türkiye ekonomisinin FED’in faiz artırım sinyaline karşı en savunmasız ülkelerden biri olduğu belirtilirken, burada Türkiye’nin döviz borçlarına işaret edildi. Yazıda Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından 1.9 milyar doların ülkeden çıktığına işaret edilirken, sonrasında bunun sadece 30 milyon doların geri döndüğü belirtildi. WSJ, yabancı yatırımın Türkiye için; cari açığı ve geçen yıl TL’yi tutabilmek için “yaktığı rezervleri” dikkate alındığında çok kritik olduğunu belirterek, “Ülke için turizm sezonu da çok büyük bir risk altında” dedi.

10 Milli Takım neden başarılı olamadı? Euro 2020’de Milli Takım oynadığı iki maçın ikisini de farklı kaybetti. Gruptan çıkmak artık mucizelere bağlı, hem son maçta İsviçre’yi farklı skorla yenmek hem de diğer grupların üçüncülerinden daha iyi durumda olmak gerekiyor. Bu başarısızlığın nedenlerini BBC Türkçe, Türkiyeli spor yazarlarıyla değerlendirmiş.

11 Muhalefet HDP’ye saldırıya tepkili: Bakalım bu saldırı ileride hangi videonun konusu olacak! HDP binasına yönelik saldırıya iktidar ve muhalefet sert tepki gösterdi. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Güvenlik güçlerimiz ve yargı hadiseyi tüm boyutlarıyla açığa çıkaracaktır. Kamu düzeninin bozulmasına asla müsade edilmeyecek” dedi. Numan Kurtulmuş da saldırıda ölen Deniz Poyraz’ın ailesine başsağlığı diledi. Saldırıyı ilk kınayan lider olan Kemal Kılıçdaroğlu “Bu senaryoyu daha önce yaşadık, bu kez halkımız yutmaz. Uyarıyorum. Kimse bu provokasyondan medet ummasın. Bakalım bu olaylar ileride hangi videonun konusu olacak” diye sordu. İYİ Parti lideri Akşener de saldırıyı kınadı. Poyraz’ın ailesine başsağlığı diledi. MHP lideri Bahçeli ise “Bozkurt işareti yapan bir cani üzerinden kimse MHP’yi suçlayamaz” diye tepki gösterdi. HDP’li Tayyip Temel, saldırganın SADAT ile ilişkisi olduğunu iddia etti. “Daha büyük saldırıların olma ihtimali var. İçişleri Bakanı istifa etmeli” dedi.


12 Soylu, Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçiyle ilgili savcılığa bilgi verdi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber canlı yayınında “Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var” demiş, bu açıklaması tartışmaları da beraberinde getirmişti. Soylu, muhalefetin tüm çağrısına rağmen rüşvet alan siyasetçinin adını açıklamamıştı. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret eden İçişleri Bakanı Soylu’nun 10 bin dolar alan siyasetçinin, mevcut milletvekillerinden biri olmadığını söylediği öğrenildi. İçişleri Bakanı dün de konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilgi verdi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop ise Soylu’nun kendisini ziyaretinde Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçiyle ilgili mektubuna yine mektupla yanıt verdiğini ancak mektupta isim olmadığını açıkladı.

21 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör