• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 13 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

29 Haziran 2021 Salı1 Anayasa Mahkemesi Başkanından sert uyarılar Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Ankara’da düzenlenen “Mesleki Hayat Bağlamında Özel Hayata Saygı Hakkı” sempozyumundaki konuşmasında ‘hukuk dışı arayış’ uyarısı yaptı. Arslan “Hukuk devletinde adaletin yegane adresi mahkemelerdir. Mahkemelerin adalet arayışına cevap veremediği, bağımsız ve tarafsız yargılama ilkelerine uygun bir şekilde uyuşmazlıklara çözüm üretemediği bir yerde hukuk dışı arayışların ortaya çıkması kaçınılmazdır” dedi. AYM Başkanı “Yargı mensubu aklını kullanmak zorunda olan kişidir. Bu nedenle hakim ve savcılar, sadece akıllarını kullanırlarken cesarete ihtiyaç duyabilirler. Kant’ın belirttiği üzere kendi aklını kullanmaya cesaret edemeyenler, vesayet altında kalmaya mahkumdur. Vesayet altındaki yargısal akıl ise adaleti tesis edemez. Unutmayalım ki fikri ve vicdanı hür olmayandan hakim olmaz. Aklını ve vicdanını başkalarına kiralayan veya iradesine ipotek konmasına izin veren kişiden hâkim olamaz. Hukuk devletinde uzaktan kumandalı yargı da yargıç da düşünülemez” diye konuştu. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın “bağımsız ve tarafsız yargı” vurgulu konuşmasını Kemal Kılıçdaroğlu, “tarihi ve önemli bir eşik” olarak değerlendirdi.


2 SBK, Türkiye’de aranırken harıl harıl şirketlerini sattı Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’de arandığı, sonradan da gıyabında tutuklu bulunduğu dönemde çok sayıda şirket satışı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Korkmaz hakkında geçen yıl Ekim ayında mal varlığına tedbir getirilmiş, sonra bu tedbir hiçbir dayanağı olmayan bir mahkeme kararıyla kaldırılmıştı. İşte bu tedbirin kalkmasının ardından Sezgin Baran Korkmaz elindeki üç dev şirketi sattı. Biofarma adlı bir ilaç şirketi, kontrol ettiği hisseler en az 80 milyon dolar değerinde olan Kıraça Holding’in yüzde 45’i ve son olarak da elindeki Unico Sigorta ve Paramount Otel’i sattı SBK. Haftalık Gazete’de İsmet Berkan’ın çarpıcı yazısı çok sayıda gazete ve web haber portalına da haber oldu, Karar gazetesi ise bu yazıyı bugünkü manşeti yaptı.


3 “Kokainin yeni rotası Türkiye” İspanyol gazetesi El Pais, “Yeni kokain rotası Türkiye üzerinden geçiyor” başlığıyla iddiaları içeren bir haber yayınladı. Latin Amerika ile Avrupa ve Ortadoğu arasındaki ‘yeni kokain rotasının’ Türkiye’den geçtiği iddia edilen haberde, “Türk mafyaları, Galiçya’da Sito Miñanco veya Meksika karteli Sinaloa ile ittifaklar kurarak, bu uyuşturucunun Avrupa ve Ortadoğu’da dağıtımında ağırlık kazandığı” öne sürüldü.


4 Marmara’nın ölümünde ikinci perde: Deniz suyu hamam suyu kıvamına geldi Marmara Denizi uzun süreden beri ölüyor. Türkiye nüfusunun ezici çoğunluğu bu denizin etrafındaki illerde yaşıyor, Türkiye sanayisinin yüzde 90’ı da bu bölgede. Ve yıllardır denize akan kirli sular bu yıl yaşanan deniz salyası patlamasıyla Marmara’nın resmen ölümünü ilan etti. Haftalardır devlet ve belediyeler göz boyamak için yüzeydeki ölü salyayı temizliyor ama dipteki salya yerinde durduğu ve normal yaşam döngüsünü hızla tamamlayıp öldüğü için yüzeyde yine birikiyor. Bu yetmezmiş gibi deniz suyu sıcaklığında da olağanüstü artış başladı. Dün yapılan incelemede deniz suyu 25 derece santigrat olarak ölçüldü. Deniz suyunun bu denli çok ve hızlı ısınmasının nedeni de deniz salyası. Su ısındıkça salya daha hızlı artıyor ve Marmara büyük felaketini yaşamayı sürdürüyor.


5 “Aşı karşıtlığı, salgının kendisi kadar vahim” Harvard Üniversitesi tıp fakültesinden bilim insanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e göre Türkiye’de ve dünyada ciddi bir fenomene dönüşen aşı karşıtlığı, salgının kendisi kadar tehlikeli. Hotamışlıgil, Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey’e bir mülakat vererek salgınla ilgili bilinenleri ve bilinmeyenleri anlattı.


6 Müstakil ev fiyatları bir yılda yüzde 64 arttı Salgınla birlikte evlerde geçirilen süre arttı ve uzaktan çalışma yaygınlaştı. Bunun sonucu olarak daha büyük, balkonlu ve müstakil evlere talep arttı. Talep artışı hem konut fiyatlarının hem de arsa fiyatlarının artmasına sebep oldu. Endeksa.com’un verilerine göre, Türkiye genelinde müstakil konut fiyatları son bir yılda yüzde 64.43, konut fiyatları yüzde 31.68, arsa fiyatları ise yüzde 36.91 arttı. Türkiye genelinde müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 801 TL, ortalama konut fiyatı bir milyon 116 bin 200 TL, yatırımın geri dönüş süresi 31 yıl olarak açıklandı.


7 Karadeniz’de yüksek gerilim: 30 ülke tatbikat yapıyor Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Ukrayna ile arasında yaşanan ve uluslararası kamuoyunun da dahil olduğu gerilim tırmanıyor. Rusya’nın itirazlarına rağmen bugün ABD, Türkiye ve Ukrayna ile birlikte 30’dan fazla ülke Karadeniz’de askeri tatbikata başlıyor. İki hafta sürecek ve NATO ile birlikte diğer ülkelerden yaklaşık 5 bin askerin yer alacağı tatbikata 30 savaş gemisi ve 40 savaş uçağı katılıyor. Moskova tatbikata sert tepki gösterdi.


8 İspanya, Hırvatlar’ı 5 golle geçti; Mbappe penaltıyı kaçırdı, Fransa elendi İspanya kalecisi Simon’un ıskaladığı topla 1-0 geriye düştüğü maçta Hırvatistan önünde 3-1’i yakaladı. Ancak son 5 dakika yediği iki golle maç 3-3’e geldi. İspanyollar uzatmalarda Morata ve Oyarzabal’ın attığı gollerle maçı 5-3 kazandı. Gecenin ikinci maçında İsviçre 1-0 öne geçtiği maçta penaltı kaçırdı. Fransa yıldızlarıyla geri döndü. Maçı 3-1’e getirdi. Ancak İsviçre pes etmedi. 90 dakika 3-3 bitti. Yarım saatlik uzatmalarda gol olmadı. Avrupa Şampiyonası’nda ilk kez bir maç penaltılara gitti. İspanya ve İsviçre 4’te 4 yaptı. İsviçre son penaltı atışını gole çeverdi. Ancak Fransa’nın yıldızı Kylian Mbappe penaltıyı kaçırdı ve Fransa turnuvaya veda etti. İsviçre çeyrek finalde İspanya’nın rakibi oldu.


9 Taylan Antalyalı’ya sosyal medyadan destek yağdı Galatasaraylı futbolcu Taylan Antalyalı, ‘Powered by pride‘ tişörtü giydiği için homofobik tepkilerin hedefi olmuştu. Bir TV programında yorumcular Emre Bol “Herkes yaşadığı ülkenin ahlakına saygı duyacak” derken Turgay Demir ise Antalyalı’nın milli takıma alınmamasını istedi. Ancak Antalyalı’ya hem takımı Galatasaray’dan hem de sosyal medyadan destek yağdı.


10 Efsane üçlünün doğum günü buluşması Yeşilçam’ın ünlü oyuncuları Filiz Akın, Fatma Girik ve Türkan Şoray doğum günü kutlaması için bir araya geldi. Türk sinemasının ‘Sultan’ mahlaslı usta oyuncusu Türkan Şoray, 76 yaşına bastı. Filiz Akın, doğum günü kutlamasıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Benim Kraliçe Arkadaşım, bu Coğrafyanın En Güzel Kadını, milyonların gönlünde taht kurmuş Türkan Şoray’ımız; Kızınla, Ailenle, sevdiklerin ve sevenlerinle nice sağlklı, başarılı, bazı günler birlikte olabileceğimiz nice keyifli yılların ;doğum günün kutlu olsun. İyilik dilekleri ve güzel duygular için çok teşekkürler” ifadelerini kullandı.


11 Cihan Ekşioğlu iddiası: FETÖ borsasının mucitlerinden biri Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Sezgin Baran Korkmaz’a ait Paramonut Otel’e tankla girdiği öne sürülen Cihan Ekşioğlu ile ilgili 24 maddelik paylaşımda bulundu. Peker, Ekşioğlu’nun FETÖ borsasının kurulmasındaki ilk mucitlerden biri olduğunu öne sürdü. “Soylu’nun kardeşiyle Cihan Ekşioğlu, zengin işadamlarını önce CİMER’e şikayet ettirip sonra terör savcılarından soruşturma evrakı çıkartıp birçok namuslu insanın mal varlığına çöktünüz” dedi. Peker’in iddialarında adı geçen savcılar ve mahkeme kararlarıyla ilgili olarak da dün akşam çok sayıda yeni belge ortaya çıktı. Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, Peker’in sözünü ettiği Burak Başlılar’la ilgili takipsizlik kararının belgesini yayınladı.


12 Savunma Sanayii Başkanı SBK ile aynı masada Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in, Paramount Otel’in o dönemdeki sahiplerinden, tartışmaların odağındaki Sezgin Baran Korkmaz ile bir davette aynı masada olduğu fotoğrafları ortaya çıktı. Fotoğrafı CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır paylaştı. Masada ayrıca dönemin Genel Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ile ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Uzmanı Korgeneral James L. Jones de var. Başarır “Demir’in, Korkmaz ile ne işi var? Bu fotoğraf, Türkiye’nin karanlık ilişkilerini özetliyor” dedi. CHP’li Başarır “Siyasiler bu adamın otelini, arabasını, uçağını, yatını, ofisini kullanmış ama savcılar bunları sadece izliyor” diye konuştu.


13 SBK’nın uçağı 40 kez Venezuela’ya gitmiş ABD’nin Avusturya’dan iadesini istediği, Türkiye’de de hakkında kara para aklama suçlaması bulunan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın lüks uçağını kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski bakan Mehmet Ağar’ın ardından eski bakan ve halen Prag büyükelçisi olan Egemen Bağış’ın da kullandığı ortaya çıktı. Söz konusu uçağın kuyruk numarasının medyaya yansımasının ardından uçuş rotası da dikaktleri çekti. Korkmaz’ın uçağının Türkiye, Venezuela arasında 40 sefer yaptığı belirtildi.

Kaynak: www.10haber.net

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör