• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 13 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 13 Haber

01 Temmuz 2021 Perşembe1 Doğal gaza yüzde 12, elektriğe yüzde 15 zam geldi Türkiye yıl başından beri her ay evlerde tüketilen doğal gazın fiyatına yüzde 1 gibi az hissedilen bir zam yapıyordu. Şimdi yaz gelip evlerde doğalgaz tüketimi dibe vurunca esas yükleme geldi, doğal gazı bundan böyle yüzde 12 zamlı tüketeceğiz. Benzer şekilde elektrik zamları da geçmişte düşük tutuluyordu, ama hükümet dayanamadı bütün tarife türleri için elektriğin fiyatına da yüzde 15 zam geldi. Bu zamların arka planında Türk lirasının dolara karşı son üç yıldır devam eden değer kaybı yatıyor. Doğal gaz zaten doğrudan dövizle satın alınıyor ve alınan gazın önemli bölümü de elektrik üretmekte kullanılıyor. Elektrik fiyatlarının dolar karşısında “ucuz” kalması, Türkiye’de enerji piyasasındaki üretici ve dağıtıcı şirketleri zora sokmuş, bu şirketler bankalara olan 40 milyar doların üzerindeki borçlarını ödeyemez hale gelmişlerdi. Zamlara elbette vatandaş da, muhalefet partileri de sert tepki gösterdi.


2 Devlet ve Sezgin Baran Korkmaz, WhatsApp mesajlarımızı okuyabiliyor mu? CHP milletvekili ve eski gazeteci Enis Berberoğlu iki gün önce şaşırtıcı bir iddia ortaya attı, halen Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın telefon numarasını bildiği herkesin bütün WhatsApp yazışmalarını okuyabildiğini öne sürdü. Benzer bir iddiayı Sedat Peker de, bu sıralar çok kızdığı Cihan Ekşioğlu için ima etti, Ekşioğlu’nun İsrail’den 3 milyon dolara aldığı bir yazılımı MİT’e 50 milyon dolara sattığını söyledi. Ekşioğlu da daha önce bir söyleşisinde bu yazılımı kendi şirketlerine bağlı mühendislerin Dubai’de yazdığını anlatmış, “Sosyal medya ve WhatsApp takibini biz yapmıyoruz, biz bunu yapan sistemi MİT’e satıyoruz” demişti. Peki sahiden WhatsApp mesajlarını okumak mümkün mü? Bu konuda uzman yazarlardan biri, T24’te Füsun Sarp Nebil olasılıkları değerlendirmiş.


3 LGS’de 500 tam puan alanlar arasında Suriyeli bir göçmen de var LGS kapsamında 6 Haziran’da yapılan merkezi sınavdan 500 tam puan alan Siirt’in Kurtalan ilçesindeki Selahaddin Eyyübi İmam Hatip Ortaokulunda okuyan Suriyeli Diyar Safo, başarısının gururunu yaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyon 36 bin 492 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçları ile analiz raporunu yayınladı. Yüzde 83 katılımın olduğu sınavla ilgili raporda dikkat çeken detaylar yer aldı. Buna göre 36 ilden 97 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 puan aldı ve birinciliği paylaştı. Sınavda en yüksek başarı 20 soruda 9.41 doğru cevapla Türkçe testinde gösterilirken, en düşük başarı 4.20 doğru ortalamasıyla matematik testinde gösterildi. Sayısal bölümde yer alan Fen Bilimleri alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 8.04 olarak hesaplandı. Soru sayısı 10 olan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 5.23, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 6.35 ve Yabancı Dil alt testinde ise 4.93 oldu. Cinsiyetlere göre yapılan değerlendirmede, kız öğrencilerin ortalamalarının Matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu belirlendi. Rapora göre, anne ve baba eğitim düzeyi ilkokul olan öğrencilerle, lisansüstü olan öğrenciler arasında 120 puana varan fark görüldü. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, LGS puanı belli olan öğrenciler için en önemli şey sayılan tercih rehberlerini de yayınladı.


4 Erdoğan Kılıçdaroğlu için “Ruh hastası” dedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında “Türkiye bunca esere, hizmete CHP’ye rağmen sahip olmuşsa, Kanal İstanbul’a da aynı şekilde kavuşacaktır. Biz sadece bir kanal inşa etmiyoruz, İstanbul’a ve ülkemize yeni bir nefes borusu açıyoruz” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştiren Erdoğan “Kıyılarımız nasıl müsilajdan dolayı oksijensiz kalma tehlikesi varsa, siyasette de bir müsilajla karşı karşıyız. Bizim bunca yalanı büyük bir keyifle ardı ardına sıralayan siyasetçi sıfatlı bu ruh hastasına ayıracak tek saniyemiz yoktur. CHP Genel Başkanı artık tıp ilminin, psikiyatrinin konusudur” diye konuştu.


5 Akşener: Tiksindirici borcu söke söke senden alacaklar İYİ Parti lideri Meral Akşener, grup toplantısında Erdoğan’ın Kanal İstanbul’a yönelik “Tahkimde söke söker alırlar” sözlerine yanıt verdi. Akşener “Bunu söyleyen bu ülkenin cumhurbaşkanı. Milletin adamı değil, meğerse tahkimin avukatıymış. Bu aziz millete apaçık ihanet ediyor” dedi. Erdoğan’a “Tarafını seç” diye seslendi. Akşener “Uluslararası hukukta, ‘tiksindirici borç’ diye bir kavram var. Bu kavram, dış borç alan ve bunu kendi kişisel ikbaline harcayan liderler için kullanılır. Bu kavram; o borç liderin kişisel harcaması olarak kabul edilerek o kişiden tahsil edilmesini söyler. Milletimize inat olarak yaptığını bizzat kendin itiraf ettiğin bu projeden doğan şahsi borcunu, milletimiz değil, eğer paran varsa bizzat sen ödeyeceksin. Yani, şayet birisi bir parayı söke söke alacaksa, hiç kusura bakma senden alacak. Nitekim, şimdiye kadar, söke söke verdiğin, kapitülasyon tadındaki nice tavize bakınca şimdiden para biriktirmeye başlasan iyi edersin. Bizden kapik işlemez” diye konuştu. Akşener’in tiksindirici borç kavramı ilk kez 100 yıl önce gündeme geldi.

6 Ünlü oyuncu sevgilisiyle barda 9 kişiyi bıçakladı İstanbul Beyoğlu’nda oyuncu Ayşegül Çınar ve erkek arkadaşı Furkan Çalıkoğlu’nun birlikte yemek yediği arkadaşları eğlence mekanında çevredekilerle tartıştı. Mutfağa giden Furkan Çalıkoğlu eline iki bıçak alarak mekan sahibi ve çalışanlara saldırdı. Polis, Furkan Çalıkoğlu’nun elindeki bıçağı bir anlık dikkatinin dağılmasından faydalanarak aldı. Ancak Çalıkoğlu bu kez polisin belindeki silahı alarak etrafa ateş etti. İkinci kez zor kullanılarak gözaltına alınan saldırgan gözaltına alındı. Bu sırada polislere engel olmak isteyen oyuncu Ayşegül Çınar “Sedat Peker bile videosunda benden bahsetti. Onlar her yerde. Sizi tek tek vurdurtacağım” diye bağırdı. Çınar bir polise de kafa attı. Olayda 5’i polis 9 kişi yaralandı. 9 kişi, iki sevgiliden şikayetçi oldu. Çınar serbest bırakıldı. Çalıkoğlu ise tutuklandı.


7 Uçan otomobil iki şehir arasında yolculuk yaptı Slovakya merkezli KleinVision tarafından üretilen uçan otomobil ‘AirCar’, pazartesi günü ilk şehirlerarası hava yolculuğunu başarıyla tamamladı. Nitra Havalimanı’ndan kalkan araç, 35 dakikada 100 kilometre uzaklıktaki Bratislava Havalimanı’na ulaştı.Araç havada 170 km. hıza ulaştı. Aircar 2 bin 500 metre irtifaya çıkabiliyor.


08 Türkiye’de oyun sektörü bir unicorn daha çıkardı Türkiye’de oyun sektörü 1 milyar değerlemeye ulaşan bir şirket (unicorn) daha çıkardı. Türkiye’nin ilk unicorn’u olan Peak Games’in eski çalışanları tarafından kurulan Dream Games, 1 milyar dolar değerleme ile 155 milyon dolar yatırım aldı. Şirketten en büyük pay alan yatırımcılar Index Ventures ve Makers Fund oldu. Dreams Games’in kurucuları kendi öykülerini ve milyar dolarlık şirket olmalarını Dünya gazetesine anlattı.

09 www’nin orijinal kodu, 5.4 milyon dolara satıldı Bugün hepimiz internete girerken “internet tarayıcı”lar kullanıyoruz ve “World-Wide-Web” adı verilen bir sistem içindeyiz. Çoğu kullanıcı www’den önceki interneti hatırlamıyor bile. Nasıl ondan önceki internet, üniversitelerdeki bilim insanları birbirleriyle daha hızlı veri paylaşabilsin diye icat edildiyse aslında www de, o sırada Cenevre’deki meşhur CERN laboratuvarlarında çalışan bir fizikçi olan Tim Berners-Lee tarafından, bu laboratuvar dahil pek çok birbirine fiziken uzak yere çalışan fizikçiler aynı bilgilere daha kolay ulaşabilsin diye icat edildi. www’nin geçmişe göre devrim yaratan en önemli farkı “hyper text” adı verilen ve yazıların içinde gizlenen linklerdi. Bu sitede hemen hemen her haberin içinde kullandığımız bu linkler bizim internette bir bilgiden diğerine atlamamıza yardımcı oluyor. Bakın sözü edilen “hyper text” linkini veriyoruz: İşte Tim Berners-Lee’nin bu icadı yaparken yazdığı orijinal bilgisayar kodu günler süren bir açık arttırmanın ardından NFT olarak 5.4 milyon dolara alıcı buldu. NFT “taklit edilemez varlık” demek ama Berners-Lee’nin yazdığı kod aslında hepimizin bilgisayarında, telefonunda mevcut, o olmadan internete giremiyoruz ve Berners-Lee zamanında bu kodu için patent almamış, buluşunu insanlığın serbestçe bilgi paylaşabilmesi için hepimize hediye etmişti.

10 Soylu hakkında bu kez de Danıştay’a baskı iddiası Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in videoları sonrası zor günler yaşayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yalnız bırakıldığı öne sürülen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında çarpıcı bir iddia daha gündeme geldi. Soylu’nun 2019’da Danıştay Başkanlığı’na giderek CHP’li Ataşehir ve Beşiktaş belediye başkanlarının görevden alınmasına neden olan soruşturma kararlarını kaldıran Danıştay 1. Daire’sine “baskı” yaptığı iddia edildi. Buna ilişkin 9 kararın kendisine ulaşması üzerine dönemin Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün odasına giden Soylu’nun, Güngör’ün makamındaki telefondan 1. Daire Başkanı İlyas Arlı’yı arayarak “Bizim altımızı mı oyuyorsunuz? Hükümeti zor durumda bırakıyorsunuz” dediği iddia edildi. Soylu’nun Danıştay üyelerine yönelik yaptığı iddia edilen baskı nedeniyle Erdoğan’a şikâyet edildiği de öne sürüldü.


11 SBK’nın iadesini nihayet istedik ama bu sefer de başvuruyu yanlış kentte yaptık Türkiye, kara para aklamaktan aranan Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için, tutuklu olduğu Avusturya’ya talepte bulundu. Dosya Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak yanlış yere başvuru yapıldığı ortaya çıktı. Korkmaz’ın yakalandığı kent olan Wels’e gönderildiği ve başvurunun buraya yapılması gerektiği belirtildi.


12

Elmalı Davası: Detayları bilseniz günlerce uyku uyuyamazsanız Antalya’da geçen yıl annesi Merve Akamn (27) ile üvey babası Rahmi Akman’ın (25) istismarına uğradıkları ortaya çıkan ve çizdikleri resimlerle Türkiye’nin kanını donduran utanç davası, çocukların babaannesi olan G.S’nin durumu fark edip savcılığa başvurmasıyla gündeme geldi. İki şüphelinin tahliye edilmesi infiale neden oldu. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği avukatlarından olan Gülşah Ekin Taş, Habertürk’e kamuoyunda Elmalı Davası olarak bilinen dosyanın detaylarını anlattı. Taş “Bu dava gerçekten kan dondurur cinsten. Dosyanın detaylarını bilseniz, günlerce uyku uyuyamazsınız. Çocuklar, çizdikleri resmin kat be kat fazlasını yaşamışlar. Her ikisi de çok ağır cinsel şiddete maruz kalmışlar. Kız çocuğunun iki yaşından itibaren istismara uğradığını düşünüyorum. Çocuklar şu an güvende değil. Bu çocuklar şu an devlet korumasında bile değil” diye konuştu. Türkiye’nin gündemindeki Merve Akman ile üvey baba Rahmi Akman ise DHA’ya konuştu. İddiaları reddetti, babaanneyi suçladı.


13 Sözcü’den Tosuncuk iddiası: Teslim olacak 2018 yılında binlerce kişiyi milyonlarca lira dolandırıp yurtdışına kaçan Çiftlikbank’ın kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, iki avukatı aracılığıyla Sözcü Gazetesine bir video gönderdi. Aydın videoda kısa süre içinde bulunduğu ülkedeki Türk elçiliğine giderek teslim olacağını öne sürdü. Kırmızı bültenle aranan Aydın hiç kimseyi zarara uğratmak gibi bir düşüncesinin olmadığını, gelinen süreçte kendisinin de mağdur olduğunu öne sürdü.

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör