• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 14 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 14 Haber

30 Haziran 2021 Çarşamba1 Elmalı Davası sosyal medyanın gündeminde: Adalete inancımız kalmadı! Balıkesir’de geçen yıl babaanne G.S, o dönem 6 ve 9 yaşlarında olan iki torununun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla savcılığa başvurdu. Eski gelini Merve A, kocası Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Savcılık istismara uğrayan ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G’nin ifadelerini aldı. Küçük kız ve ağabeyi başlarına gelenleri deftere yaptıkları çizimlerle anlattı. Bu çizimler tüm Türkiye’nin hafızasına kazındı. Tutuklanan anne Merve A ile üvey baba Rahmi A. mahkeme tarafından 6 ay sonra adli kontrolla serbest bırakıldı. Bir sosyal medya kullanıcısının Elmalı Davası etiketiyle paylaştığı dava, sosyal medyada Türkiye’nin bir numaralı gündemi oldu. BBC Türkçe, Elmalı davasının başlangıcı ve geçmişiyle ilgili kapsamlı bir haber derledi. Sosyal medyada dün yüzbinlerce paylaşım yapıldı, anne ve babanın serbest kalmasına tepki gösterildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, konunun yeniden gündeme gelmesi üzerine açıklama yaptı. Bakanlık her iki isim için tutuklama talebinde bulunduklarını ve hukuki sürecin takip edildiğini duyurdu. Hakimler ve Savcılar Kurulu kararla ilgili inceleme başlattı. Anne Merve A. ise ifadesinde “Çocuklarımın dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum” diye konuştu. Davadaki çocukların avukatı ise sanıkların çocukları kaçırmaya teşebbüs ettiğini, o yüzden tutuklanmaları gerektiğini söyledi.

2 En acısı şu: Bundan sonra hep tutuksuz yargılanacaklar Türkiye, haklarında son derece ağır suçlamalar olduğu halde Elmalı’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan anne ve üvey babayı konuşuyor ama halen Meclis’te oylanmayı bekleyen 4. Yargı Paketi’ndeki bir madde bundan sonra bu çeşit davalarda tutuklama kararı alınmasını daha da zorlaştırıyor. Düne kadar taciz-istismar davalarında “kuvvetli şüphe” tutuklama için yeterliyken bu paket geçtikten sonra artık “kuvvetli delil” aranacak. Konuyu T24 yazarı Mehmet Yılmaz yazdı.


3 Türkiye ilgilenmedi ama Amerika, SBK’nın varlık satışlarını Utah’tan takip edip Türkiye’yi uyarmış Sözcü gazetesinde Hayati Arıgan imzalı hayli ilginç bir haber var. Buna göre ABD’nin Utah eyaletinin federal savcılığı, ABD Hazinesine ait paranın kaçırılıp aklanmasında rol oynamakla suçladığı Sezgin Baran Korkmaz’ı, Türk yargısına göre çok daha yakından takip ediyor. Savcılık, SBK’nın suç gelirleriyle elde ettiği mal varlığını satmakta olduğunu saptamış ve bu durumla ilgili olarak Türk makamları uyaran bir yazı yazmış Sözcü’nün haberine göre. Daha dün burada İsmet Berkan’ın HaftalıkGazete’de çıkan yazısını alıntı yapmış, SBK’nın hakkındaki tedbir kararları kaldırılır kaldırılmaz mal varlığını satmaya başladığını aktarmıştık.

4 OECD’den Türkiye’ye yolsuzluk uyarısı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye’ye özel yayınladığı bir notta, Türkiye’ye soruşturma ve kovuşturma bağımsızlığını korumak dahil, yurtdışı rüşvetle mücadeleyi hızlandıracak reformları acilen uygulamaya koyması çağrısında bulundu. OECD, Türkiye’nin OECD Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi’nin uygulanması veya yurtdışı rüşvet suçlarının çok düşük düzeyde denetlenmesi konularında çalışma grubunun endişelerini gidermek için yeterli adım atmadığını savundu. OECD bu çağrıyı Türkiye’de çeşitli üst düzey yetkililerle yapılan toplantıların ardından hazırladığı özel notla duyurdu.


5 140 Journos’dan yeni belgesel: Salgın yönetiminde yolsuzluk yapıldı, Bakan Soylu’nun elinde Bakan Koca aleyhine dosya var 140journos’un Türkiye’de koronavirüs salgınına ilişkin hazırladığı belgeselde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasındaki ilişkiye dair çeşitli iddialar yer aldı. Veba adlı belgeselde görüşülen bazı üst düzey bürokratlar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı suçluyor. Koca ile İçişleri Bakanı Soylu arasında ciddi çekişme olduğunu söyleyen bürokratlara göre Soylu’nun elinde Koca ile ilgili bir dosya var. Bu son derece çarpıcı belgesel, daha 24 saati dolmadan 300 binden fazla kez izlenmiş durumda.

6 Danıştay İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını 2’ye karşı 3 oyla onayladı Türkiye’nin 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasını öngören Cumhurbaşkanı kararıyla ilgili, Danıştay 10’uncu Dairesi’nde CHP, İYİ Parti ve sivil toplum kuruluşlarının aralarında bulunduğu tüzel ve gerçek kişiler tarafından davalar açıldı. Dava dilekçelerinde, ‘kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması’ talep edildi. Danıştay 10’uncu Dairesi, davalar hakkında nihai kararını verdi. Kararda, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması talebi reddedildi. Karar 2’ye karşı 3 oyla alındı. Karara karşı çıkan üyelerden İbrahim Topuz, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Cumhurbaşkanı’nın yetkisinde olmadığını vurguladı.

7 Kara delik nötron yıldızını yuttu, kazanan bilim oldu Nötron yıldızları da, kara delikler de aslında yıldızlardan, bizim güneşimize kıyasla devasa yıldızlardan geliyor. Bu yıldızlar doğal ömürlerini tamamladığında ya kütleleri gerçekten çok büyük olduğu için kendi içlerine doğru çöküp muazzam bir kütle çekim alanı yaratarak kara delik oluyor, yani içeriden dışarıya ışığın bile çıkmasına izin vermiyor, ya da kütlesi buna yetmeyince nötron yıldızına dönüşüyor, uzayda kapladığı alan çok küçük, 15-20 kilometre çaplı olabiliyor ama bu minicik alana yine muazzam bir kütle sığıyor. Bir nötron yıldızı ile bir kara deliğin birbirine yakın mesafede olması çok beklenen bir şey değil. Ama dünyadaki bilim insanları son dönemde kara deliklerin nötron yıldızlarını yuttuğu 10 ayrı olay saptadı. BBC’nin bilim muhabiri Pallab Ghosh bu buluşun neden önemli olduğunu anlatıyor.

8 Delta varyantı İstanbul’u teğet geçmiş Avrupa’da mayıs ayı başında koronadan kurtulan ilk ülke olan Portekiz, İstanbul’dan alınıp Porto’ya verilen UEFA Şampiyonlar Ligi maçından sonra, üç hafta içinde yeniden hastalığın pençesine düştü. UEFA, Türkiye’nin riskli ülke olduğunu öne sürüp, maçı Porto’daki Dragao Stadı’na almıştı. Binlerce İngiliz taraftarın gittiği ülkede, maçın ardından vakalarda patlama yaşandı. “Hindistan mutasyonu” olan, Delta virüsü yüzünden ülkede hastane ve yoğun bakımlar doldu. Maç İstanbul’da olsaydı binlerce İngiliz taraftar gelecek ve belki de Türkiye, çok daha büyük şekilde salgının pençesine düşecekti. Maçın bizden alınması Türkiye’de büyük felaketi önledi.

9 İngiltere Almanlar’ı eve yolladı; Ukrayna 120. dakikada İsveç’i geçti Euro 2020 son 16 turunun son grup maçlarında Wembley’de Almanya’yı ağırlayan İngiltere rakibini 2-0 mağlup etti. İngilizler’in golleri Sterling ve Harry Kane’den geldi. Son maçını oynayan Teknik Direktör Löw ise Almanya’ya mağlubiyetle veda etti. İngiltere’nin rakibi, İsveç’i uzatmalarda bulduğu golle 2-1 mağlup eden Ukrayna oldu.


10 Yunan polisi, göçmenleri çırılçıplak soyup dövdü, Türkiye’ye geri yolladı Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden Avrupa’ya doğru umut yolculuğu sürerken Yunanistan’ın insanlık dışı uygulamaları da devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı Yunanistan güvenlik güçlerince 42 düzensiz göçmenin kıyafetleri çıkarılıp, dövülerek çırılçıplak halde Türkiye’ye gönderdiğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasına göre, Edirne’de Nazımbey Çiftliği bölgesinde bulunan düzensiz göçmenlerin, perişan halde oldukları görüldü. Türk ekipler tarafından ihtiyaçları giderilip kıyafet verilen şahıslar, Edirne İl Jandarma Komutanlığına teslim edildi.

11 Elmalı davası tetikledi, iki ünlü kadından “Biz de çocukken tacize uğradık” açıklamaları Elmalı’da küçük çocukların tacize uğraması ve bununla ilgili davadaki gelişmeler gündemdeyken ünlü oyuncu Hafsanur Sancaktutan, kendisinin de çocukken dedesinin tacizine uğradığını açıkladı. Genç oyuncunun bu açıklamalarını bir başka oyuncu, Seray Kaya’nın açıklamaları izledi. O da, çocuk yaşlarda bir arkadaşının babasının tacizine uğradığını anlattı.


12 Basın örgütlerinden protesto: Nefes alamıyoruz! Basın kuruluşları, gazetecilere yönelik polis şiddetini ve engellemelerini protesto etmek için Ankara, İstanbul ve İzmir’de bir araya geldi. Aralarında Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın-İş, Haber-Sen, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın da bulunduğu 14 basın kuruluşu, “Nefes Alamıyoruz” pankartı açtı. Haftasonu İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ın boğazına bastırılarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Eylemde yapılan açıklamada “İçişleri Bakanlığının, gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik yasa dışı genelgesinin ardından bu şiddet, çok daha tehlikeli bir boyuta ulaşmış durumda” denildi.13 Peker’in adamlarına 4 şehirde operasyon İstanbul’da suç örgütü lideri Sedat Peker’in adamları olduğu iddia edilen 13 şüpheliye yönelik polis ekiplerince baskın düzenlendi. İddiaya göre 2017’de Cahit Çetin’in öldürülmesiyle ilgili yapılan çalışmalarda bazı şüpheliler tespit edildi. Cinayet sonrasında 2017 ve 2019’da 4 kişi gözaltına alındı Tutuklanan şüphelilerin ifadesi ve elde edilen deliller sonrasında olayın arkasında bir suç örgütü tespit edildiği belirtildi. Sedat Peker’in adamları olduğu öne sürülen 13 şüpheli için, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla operasyon kararı alındı. İstanbul, Aydın, Düzce ve Yalova’da düzenlenen operasyonda, Peker’le bağlantısı olduğu öne sürülen Avukat Ayhan S.’nin de aralarında bulunduğu 10 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda 4 tabanca, 1 kılıç, 149 fişek ve toplam değeri 915 bin lira olan 12 adet çek ele geçirildiği bildirildi.14 İmamoğlu’na valiye hakaretten ikinci ceza İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ordu eski Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği gerekçesiyle, faizi hariç 20 bin TL manevi tazminat ödeyecek. İmamoğlu ceza davasında da 7 bin 80 TL para cezasına çarptırılmıştı. İmamoğlu 5 Haziran 2019’da, seçim çalışmaları sırasında, Ordu’da havalimanının VIP salonundan geçmesine izin verilmemesi üzerine açıklama yapmış ve buradaki sözleri hakaret sayılmıştı. İmamoğlu ise “Vali basitlik yapmıştır” dediğini açıklamıştı.


Kaynak: www.10haber.net

21 görüntüleme0 yorum