• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

02 Temmuz 2021 Cuma1 Müthiş başarı: Hepsiburada 3.9 milyar dolar oldu, en değerli Türk şirketleri arasına girdi Hepsiburada’nın ABD’li teknoloji borsası NASDAQ’taki halka arzı tamamlandı. Hisse başı 12 dolardan alıcı bulan Hepsiburada’nın toplam piyasa değeri 3.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şimdilik şirketin yüzde 20’si borsada işlem görüyor. Hepsiburada’nın CEO’su Murat Emirdağ’ın verdiği bilgiye göre halka arzın büyüklüğü 738 milyon dolar oldu, bu paranın 500 milyon doları şirketin kasasına girecek. Emirdağ, Hanzade Doğan Boyner ve ailesindeki hissenin yüzde 65, yüzde 15’in de Templeton fonu kontrolünde olacağını kaydetti. Hepsiburada’nın toplam piyasa değerinin 3.9 milyar dolar olması, bu şirketi bir anda Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri haline getirdi.


2 Binlerce kadın Taksim’de İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını protesto etti, polis üstlerine gaz sıktı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması protesto için binlerce kadın İstanbul Taksim’de bir araya geldi. İstiklal Caddesi’nden Taksim’e yürümek isteyen kadınlara polis müdahale etti. TOMA’lardan kadınların üzerine biber gazı sıkıldı. Kalabalık bir polis grubu, barikatları devirerek kadınları kovaladı.


3 İstanbul Sözleşmesi kalktı, Erdoğan kadına şiddeti önleme sözü verdi Türkiye, 2011’de İstanbul’da imzaya açılan, 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nden (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) resmen çekildi. Kararın altında imzası olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı gün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı’nı tanıttı. Erdoğan “Bizim kadına yönelik şiddetle mücadelemiz İstanbul Sözleşmesi ile başlamadığı gibi bu sözleşmeden çekilmeyle de bitecek değildir” dedi. TCK’daki suç tipleriyle, ısrarlı takip, siber şiddet, zorla evlendirme gibi şiddet türlerinin yeniden değerlendirilmesinin planlandığını açıkladı. Patronlar Kulübü TÜSİAD da İstanbul Sözleşmesi’ne dönülmesi çağrısı yaptı. Öte yandan kadın örgütleri de Erdoğan’ın açıkladığı eylem planını yetersiz buldu.


4 Kılıçdaroğlu galiba Cumhurbaşkanı adaylığına ısınıyor CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin, “Bir imza ile kaldırdılar, bir imza ile ihya edeceğim” açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu’nun konuşurken birinci tekil şahıs kullanması, onun Cumhurbaşkanı adayı olacağı yorumlarına neden oldu.


5 Türkiye dünyada üçüncü doz aşı uygulamasını başlatan ilk ülke oldu Dünyada üçüncü doz koronavirüs aşısı uzun süredir gündemde olsa da bu uygulamayı resmen başlatan ilk ülke Türkiye oldu. İngiltere basını da ülkede eylül ayında üçüncü doz uygulanması için hazırlıklara başlandığını yazdı. The Sun Gazetesi’ne göre, İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) hazırlıklı olması talimatı verildi. Ülkede Oxford-AstraZeneca ve Pfizer-BioNTech aşısı uygulanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yetişkin nüfusun yüzde 57’sinin aşılandığını, hedefin 20 Temmuz’da başlayacak Kurban Bayramı’na kadar yüzde 70’e ulaşmak olduğunu duyurdu.

6 Tüketimi frenlemek için kredi kartında taksit sayıları düşürüldü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı harcamalarında taksit sayılarını düşürdü. Buna göre, mobilya ve beyaz eşyada taksit sayıları 12 aydan 9 aya indirilirken, kuyum harcamalarında ise 6 ay olan azami taksit sayısı 3 aya düşürüldü. Televizyon alımlarındaki 3 bin 500 TL sınırı 5 bin TL’ye çıkarılırken, azami taksit sayısı 9 olarak belirlendi. 5 bin TL üzerindeki televizyonlar için taksit sayısı 4 ay olarak uygulanmaya devam edecek. Otomobil kredilerinde de vade sayısı azaltıldı. Buna göre, nihai fatura değeri 120 bin TL ve altında taşıt alımında kredi vadesi 60 aydan 48 aya indi.

7 Biz uyurken otogaza 39 kuruş zam geldi Otogazın litre satış fiyatı dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 39 kuruş zam yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı açıklamaya göre, otogaza yapılan 39 kuruşluk zam pompa fiyatlarına yansıyacak.


8 Sinema yasta: Kartal Tibet hayatını kaybetti Türk sinemasının en önemli isimlerinden yönetmen ve senarist Kartal Tibet, 83 yaşında hayatını kaybetti. “Karaoğlan” filmiyle sinemaya adım atan Kartal Tibet, daha sonra Sezgin Burak’ın çizgi kahramanı Tarkan’ın sinema versiyonlarında, “Sarmaşık Gülleri” ve “Boş Çerçeve” gibi birçok melodramda, “Zambaklar Açarken”, “Çalıkuşu” gibi pek çok edebiyat uyarlamasında, salon komedilerinde ve tarihi filmlerdeki rol aldı. İlk kez 1977’de Tosun Paşa filmiyle yönetmenlik yapan Tibet, 20’den fazlasında Kemal Sunal’ın rol aldığı çoğu iyi gişe yapan 56 film yönetti.


9 Milyarderlerin uzay yarışı: Branson, Bezos’tan 9 gün önce uzaya gidecek Amazon’un patronu Jeff Bezos uzaya gideceğini açıklayan ilk milyarder olmuştu. Onun Blue Origin şirketi uzun zamandır uzay çalışmaları yürütüyor, NASA’dan ihale bile aldı. Ticari uzay uçuşları için şirketi olan ve uzun zamandır çalışan bir başka isim ise Virgin Galactic’in sahibi Richard Branson. Branson dün bir sürpriz açıklama yaptı ve şirketinin bu hafta sonu yapacağı uzay uçuşuna kendisinin de katılacağını söyledi. Yani Branson aslında Bezos’dan 9 gün önce uzaya çıkmış olacak.


10 12 Dev Adam Çekya’yı darmadağın etti Tokyo Olimpiyat Oyunları Elemeleri B Grubu ikinci maçında A Milli Erkek Basketbol Takımımız, Kanada’nın Victoria şehrinde Çekya’yı 87-70’lik skorla mağlup etti. Ay-Yıldızlılar, bu galibiyetle grubunda 2’de 2 yaptı ve liderliği garantiledi. 12 Dev Adam, yükseldiği yarı finalde, A Grubu’nun ikincisiyle karşı karşıya gelecek.


11 Çiftlik Bank’ın tosuncuğu Mehmet Aydın Brezilya’da teslim oldu Çiftlik Bank adını verdiği sanal çiftlik aracılığıyla binlerce kişiden 500 milyon lira toplayan Mehmet Aydın, 2018 yılının Mart ayında yurt dışına kaçmıştı. İlk olarak Uruguay’a gittiği belirlenen Çiftlik Bank’ın kurucusu Aydın için, kırmızı bülten çıkarılmış ve yakalanması için çalışma başlatılmıştı. Aydın avukatları aracılığıyla Sözcü gazetesine bir video göndererek “Kendi hür irademle en kısa sürede Türk yargısına teslim olacağım” demişti. ‘Tosuncuk’ lakaplı Aydın, Brezilya Sao Paulo’da Türk elçiliğine teslim oldu. Aydın’ın avukatı Şehmus Uluç, konsolosluk ile bağlantı kurduklarını ve Aydın’ın Türkiye’ye iadesi için resmi işlemlere başlandığını söyledi. Gazeteci Cüneyt Özdemir, Aydın’ın teslim olmasıyla ilgili ilginç bir yayın yaptı, yayına katılan Sözcü yazarı İsmail Saymaz da “Tosuncuk”un olası planını anlattı.

12

Yangın mevsimi çoktan başladı, Türkiye’nin sadece 1 yangın söndürme uçağı varmış… Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Türkiye’nin elinde sadece bir yangın uçağı olduğunu açıkladı. TBMM’de milletvekillerine bilgi veren Özkaldı “Geçen sene Beriev tipi Rus uçakları kullandık. Bunlar herhangi bir baraja, büyük alanlı gölete, göllere inip ve kalkıp müdahale edebiliyor. Şu an itibarıyla bir uçağımız geldi, göreve hazır. Bir uçak bugün, biri de hafta içerisinde gelecek. 5 uçaktan 3 uçağı elde etmiş oluyoruz. 2 uçağı tedarik etme noktasında da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


13 Hayvan Hakları Kanunu nihayet Meclis gündeminde Türkiye’nin yıllardır tartıştığı ve beklediği kanun teklifi Ak Parti tarafından Meclis’e verildi. Meclis tatile girmeden yasalaşması beklenen teklife göre, yunus parkları ve sirk açılamayacak, hayvan sahiplerine sınırlamalar getirilecek. Hayvanını sokağa bırakana para cezası verilecek. Hayvanlara yönelik suçüstü halinde polis olaya müdahale edecek; delilleri toplayacak yeni bir mekanizmaya ihtiyaç olmadan savcılar harekete geçecek. Sahipli hayvan ile sokak hayvanları arasındaki ayrım da kalktı. İster evde ister sokakta olsun tüm hayvanlara çip takılacak, tarım ve orman bakanlığı bunların kaydını tutacak. Belediyeler kısırlaştırma ve bakım için bütçe ayıracak. Nüfusu 75 binden fazla olan yerlerde hayvan hastaneleri, bakım evleri ve rehabilitasyon merkezleri kurulacak.


14 YouTube, Fahrettin Altun’un videosunu “nefret söylemi” gerekçesiyle sansürledi YouTube, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un ‘Şehit Diplomatlar Sergisi’ndeki konuşmasını “nefret söylemi” gerekçesiyle Ülke TV’nin hesabından kaldırdı. Karara sosyal medya hesabından tepki gösteren Altun, “Bu çifte standarttır, bu riyakarlıktır” dedi.15 Liman yönetimine stilist atadılar Liman yönetim kurullarına özelleştirme sonrası yeni atamalar yapılırken, atanan isimlerin denizcilikle hiçbir ilgisinin olmaması “Liyakat nerede kaldı” dedirtti. Alidaş Alanya Liman İşletmeleri yönetim kurulu üyeliğine ise stilist (moda giysi tasarımcısı) Esma Ataç Beki getirildi. Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı da olan Ataç’ın mesleği listede, ‘İş kadını’ olarak yer aldı.

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör