• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 16 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 16 Haber

04 Temmuz 2021 Pazar1 Kulislerdeki iddia: Erdoğan, Soylu’yu göndermek için doğru zamanı bekliyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte fotoğraf vermekten kaçınması dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanlığında yapılan yeni kaymakamların atanmasın törenine davet edilmeyen Soylu son olarak bir törene daha çağrılmadı. DW Türkçe’den Alican Uğur’un bu konudaki haberi ilginç. Tabii bu dikkat çekici durum kulisleri de hareketlendirdi. Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun Ak Parti kulislerinden aktardığı bir habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu’yu görevden almak için “doğru zaman”ı bekliyor.


2 Peker’in yeni Soylu iddiaları sarsıcı Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili bir iddia da daha bulunurken, Yüksel Özyurt ve Orhan Özyurt’un Soylu’nun “gizli ortakları ve kasası” olduğunu öne sürdü. Peker, Özyurt kardeşlerin Esenyurt Üniversitesi’nin sahipleri olduğunu ve “Karun kadar zengin” olduğunu ileri sürdü. Peker, Özyurt kardeşlerin konkordato ilan ettikleri için Özyurt A.Ş.’nin “içini boşalttıkları”nı ve “hiçbir alacaklıya da borçlarını ödemediklerini” savundu. Cumhuriyet gazetesi, Peker’in iddialarında adı geçen Yüksek Özyurt ve Orhan Özyurt ile ilgili bilinenleri derlemiş.

3 Salgında iyi haber İzmir’den geldi: İki gündür ölüm yok İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “24 Ağustos 2020’den beri ilk defa üst üste iki gündür covid’den şehrimizde ölüm olmuyor” dedi.

4 14.9 milyar cirolu dev şirket de özelleştiriliyor Türkiye’de elektrik iletimi sağlayan kamu şirketi Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla özelleştirme kapsamına alındı. Elektrik iletiminde tekel konumunda bulunan TEİAŞ’ın 2023 yılına kadar özelleştirilmesi planlanıyor. Halka arz yöntemi ile özelleştirilecek olan TEİAŞ’a ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, TEİAŞ’ın “özelleştirme kapsamına alınmasına ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye hazırlık işlemlerine tabi tutulmasına” 703 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ilgili maddesi gereğince karar verildi. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanması planlanlanıyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Türkiye Araştırması sonuçlarına göre, TEİAŞ 2020 yılında 14.9 milyar TL’lik ciroyla 500 şirket arasında 26. sırada yer aldı. 2020 yılı bilanço verilerine göre, TEİAŞ’ın varlıklarının toplam değeri 27.9 milyar TL seviyesinde bulunuyor. TEİAŞ, 2019 yılında 2,1 milyar TL kâr elde etmişti.


5 Ukrayna’nın topuklu askerlerine tepki büyük Ukrayna 24 Ağustos’ta 30’uncu bağımsızlık yılını kutlamaya hazırlanırken, geçit töreni provaları ülkeyi karıştırdı. Savunma Bakanlığı, askeri okulun kadın öğrencilerinin tören için topuklu ayakkabı ile yürüme provası yaparken görüntülerini yayınladı. Ancak bu durum kadın vekillerin tepkisini çekti. Meclis Sözcüsü Olena Kondratiouk, kadın askerlerin “küçük düşüruldüğünü” söyledi.

6 1.6 milyar Euro’luk altın kaçakçılığında Havale modeli! Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren bir kaçakçılık çetesinin Türkiye’ye 1,6 milyar euro değerinde külçe altın soktuğu iddia edilmişti. Kaçakçılığın havale (Hawala) adı verilen sistemle yapıldığı ortaya çıktı. DW Türkçe, kaçakçılığın izini sürdü. Düsseldorf ve Köln’de mali müşavirlik yapan uluslarası vergi hukuku uzmanı Cevdet Koçaş sistemin nasıl işlediğini anlatı.


7 Britney Spears’in dramı: 39 yaşında bir insan nasıl olur da babasının vesayetinde olur? Amerikan hukukundaki bir tuhaflık bu. Ve aslında çok sayıda insanın başına geliyor, en çok da yaşlı ve yalnız durumdakilerin. Bir avukat çıkıyor ortaya, o kişi için çoğu zaman da tartışmalı sağlık raporlarıyla mahkemeden vesayet kararı aldırıyor. Böylece kişinin bütün serveti, bütün hayat kararları o “vasi”nin kontroluna geçiyor. Britney Spears, 39 yaşında, dünyaca ünlü bir pop şarkıcısı. Bundan 13 yıl önce kucağında bebeğiyle alkollü araba kullanırken yakalandı, onun ardından toplumsal bir lince uğradı. Aslında yardıma ihtiyacı vardı ama onun yerine üzerine “çöküldü”. Babası, Spears’e “vasi” atandı. Ve şimdi, artık kendi ayakları üzerinde duran bir insan olan Spears, hayatını geri istiyor ama mahkeme vermiyor. Dünyaca ünlü The New Yorker dergisi adına, geçmişte büyük araştırmacı gazetecilik başarıları göstermiş okan Rowan Farrow ve Jia Tolentino, inanılmaz bilgilerle ve detaylarla dolu müthiş bir öykü anlatmış, Britney Spears’in başından geçenleri yazmışlar.


8 Didem Soydan: Yeteneğim yok ama kiramı ödemek için oyunculuk yaptım, hala teklif geliyor Manken Didem Soydan, dobra dora konuşmasıyla tanınan bir isim. Son olarak Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalına çıkıp sorulara cevap veren Soydan’ın mankenlik-oyunculuk ilişkisi hakkında söyledikleri çok çarpıcıydı. Soydan, Çağlayan’ın “Hiç oyunculuk yaptınız mı” sorusuna şu cevabı verdi: “Yapmak zorunda kaldım. Hiç istemeden yaptım. Çünkü kiramı ödemem gerekiyordu ve bir anda sana hiç böyle bir işle ilgili bir bilgin, tecrüben olmamasına rağmen bir para veriyorlar ve evinin bir aylık kirası çıkıyordu. Ben de tabii ki kabul ettim. Hiç yeteneğim olmadığı bir sektörde iki, üç işte yer aldım. Çok uzun zamandır hayır diyorum. Teklif geldiğinde hâlâ şaşırıyorum.”


9 Basketbolda Tokyo umudu sona erdi Kanada’da düzenlenen turnuvada yarı finale yükselen 12 Dev Adam, bu sabaha karşı oynanan maçta Yunanistan’a 81-63 gibi farklı bir skorla yenilerek turnuvaya veda etti. Turnuvada finali Yunanistan ve Çekya oynayacak, kazanan Tokyo Olimpiyatlarında yarışma hakkı elde edecek.

10 Soylu’nun Sağlık Bakanlığı’na satış yapan kuzeni istifa etti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun Sağlık Bakanlığı’na medikal ürün sattığı iddialarının ardından istifa haberi geldi. Satışı yapan RG Global şirketi, yönetim kurulu üyesi olan Mehmet Soylu’nun 28 Mayıs’ta sağlık problemleri gerekçesiyle istifa ettiğini duyurdu. YouTube kanalı 140journos’un “Veba” adlı belgeselinde, Bakan Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında kavga çıktığı iddia edildi. Üst düzey bir bürokrat “Ankara’da siyasetçilerin ticari bağlantıları var. Süleyman Soylu ile kardeşi medikal sektöründe iş yapıyorlar bu arada anlayacağınız iki taraf arasındaki kavga çok büyük” ifadelerini kullandı.


11 Mansimov’dan Ağar hakkında suç duyurusu Bodrum Yalıkavak Marina’nın eski sahib olan Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, kendisiyle ilgili suçlamalarda bulunan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ağar, Mansimov hakkında Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e “Fethullah Gülen’e bir kez değil, devamlı gidiyordu. En az 10 sefer gittiğini ben biliyorum. Benim uçağım yok. Fethullah Gülen’le bağlantım yok. Onun Fethullah Gülen’e yakınlığı biliniyordu” demişti. Mehmet Ağar, yine Sözcü TVde gazeteci Erdoğan Aktaş ile katıldığı yayında Mansimov için “Kendisi defalarca oraya gitmiştir herkes bilir, kendisiyle bir kez beraber gittik. Benim gidiş gelişimden devletin bilgisi vardır” şeklinde konuşmuştu. Mubariz Mansimov, Ağar’ı bu konuşmalar sonrasında avukatı aracılığı ile adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs ve yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu.


12 Tosuncuk lakaplı Aydın Türkiye’ye getirildi Brezilya’da teslim olan Çiftlik Bank kurucusu “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın, kendisine eşlik eden polislerle THY’nin tarifeli uçağıyla Türkiye’ye getirildi. Brezilya Sao Paulo’ya giden İnterpol dairesinden 3 kişilik bir ekip tarafından teslim alınan Aydın’ın içinde bulunduğu uçak saat 22.10’da İstanbul Havalimanı’na indi. Terminale girişinde elleri kelepçeli olduğu görülen Aydın, güvenlik önlemleri altında terminale girdi. Aydın bugün adliyeye sevk edilecek.


13 Boğaziçi’nde öğrencilere sert polis müdahalesi Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin çadır eylemleri devam ederken rektörlüğün kampüslerde oluşan güvenlik ve sağlık risklerini gerekçe göstererek 5 Temmuz’a kadar kampüse girişleri kısıtlaması ve kapılara kilit vurulması öğrenci ve akademisyenlerin tepkisini çekti. Öğrenciler, uygulamayı protesto için Boğaziçi Üniversitesi kampüsleri önünde toplandı. Bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. Kampüs girişlerine polis barikatları çekildi. Kapıları açıp okula girmek isteyen öğrencilere çevik kuvvetlerin müdahalesiyle arbede yaşandı. Bazı öğrenciler engeli aşarak kampüse girince üniversite güvenliği müdahale ederek öğrencileri dışarı çıkardı.

14

Sevgilisi boğazından bıçaklayıp öldürdü Kadına şiddet dur durak bilmiyor. İzmir’in Gaziemir ilçesinde S.Ç, karakola giderek sevgilisi olduğunu öne sürdüğü 3 çocuk annesi Sevda Çelemoğlu’nu bıçakla öldürdüğünü söyleyip teslim oldu. S.Ç´nin aracında yapılan incelemede kanlı giysi ve bıçak bulundu. Çelemoğlu evinde ölü bulundu. Sevda Çelemoğlu’nun, S.Ç. hakkında şikayette bulunduğu ve 3 ay önce uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya çıktı. Katil zanlısının birkaç suçtan sabıkalı olduğu öğrenildi.15 Kılıçdaroğlu: Ne bedel varsa başım üstüne, hodri meydan! CHP lideri hakkında ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçlamasıyla dört yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianameyle ilgili fezleke Meclis’e gönderilmişti. Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından Erdoğan’a meydan okudu. “Beni hapse attıracakmış. Bir an tereddüt edersem namerdim. Türkiye’nin hafızasında bir gün solacaksın Erdoğan ve bunun için ödenecek ne bedel varsa başım üstüne. Hodri meydan” dedi.


16 Davutoğlu: Cumhur İttifakı dağılacak Samsun’da çeşitli temaslarda bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, erken seçimin zaruri olduğunu söyledi. Kanal İstanbul’un yapılmasının stratejik olarak kenti savunmasız bırakacağını söyleyen Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde projenin ilerlememesi için hiçbir imza atmadığını dile getirdi. Davutoğlu, Cumhur İttifakı’nın dağılacağını, Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı terk edeceğini öne sürdü.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör