• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 16 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 16 Haber

23 Temmuz 2021 Cuma
1 Ürküten artış! Yeni vaka sayısı 10 bine dayandı Normalleşme ve bayram yoğunluğuyla birlikte yeni vaka sayısı 20 Mayıs’tan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. 21 Temmuz’da 184 bin 462 olan test sayısı 214 bin 196’ya çıktı. Bununla birlikte yeni vaka sayısı 9 bin 586’ya çıkarak 10 bin sınırına yaklaştı. Son 24 saatte 52 kişi yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Bugün son zamanların en yüksek vaka sayısına ulaştık. Aşı ile güvence altına alınmadan salgın gündemden çıkmaz” uyarısında bulundu.

2 Kuzeni mide kanaması geçiren ama hastaneye alınmadığı için ölen validen sağlık sistemine isyan Kırşehir’de mide ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran Ali İmran Kaplan (53), iddiaya göre ağrı kesici ve lavman verilerek eve gönderildi. Durumu ağırlaşan Kaplan tekrar gittiği hastanede ameliyat edildi. Ankara’ya sevk edilmesine rağmen hastaneler kabul etmeyince hayatını kaybetti. Merkez Valisi Ahmet Altıparmak, kuzeni olan Kaplan’ın ölümü üzerine sosyal medya hesabından sağlık sistemini yönelik ağır eleştirilerde bulundu. “Ülsere bağlı mide kanamasından hasta kaybedilir mi? Bu ülkede edilir! Ağrıdan kıvranan hastaya önce ağrı kesici, sonra lavman verip gönderen ilgisizlik ve karşı taraf kabul etmiyor diye ölüme terk eden sistem, daha 51’ndeki bir yiğidi öldürdü! Ankara ve Kırşehir valilerimizin özel çabasına, Kırşehir İl Sağlık Müdürü ve Sağlık Daire Başkanı’nın gayretlerine rağmen, muhatap hastanelerin kabul etmeden sevkin yapılamaması vahim hadiseyi yaşattı. Dilerim başka hastalarımız böyle üzücü bir olayı yaşamaz” dedi.

3 Erdoğan’ın yorgun videosu kavga çıkardı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partililerle video konferans üzerinden yaptığı bayramlaşma sırasında bir ara gözlerinin kapanması ve sesinin yavaşlaması iki gündür tartışılıyor ama tartışma dün boyut değiştirdi. HaberTürk web sitesi yazaralarından Fatih Altaylı dün sabah 10.35’te online olan yazısında, bu videonun canlı yayın değil bant kaydı olduğunu iddia etti ve “Bu bandı o sahneleri kesmeden böyle yayınlayanların Cumhurbaşkanı’na karşı kastı olduğunu” öne sürdü. Bu yazıya, o videonun yayınlanmasında sorumluluğu bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya üzerinden sert tepki verdi, HaberTürk’ü “yalan haber vermek ve dezenformasyon yapmak”la suçladı. Altun’un Fatih Altaylı’yı değil de doğrudan HaberTürk’ü hedef almasına bu kez HaberTürk TV programcısı ve web sitesi yazarı Mehmet Akif Ersoy tepki verdi, o da Altun’u kınadı. Fakat kısa süre sonra gerçek Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni’nin yaptığı açıklamayla anlaşıldı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorgunluğunu ortaya koyan görüntüler bir bant kaydı değil, canlı yayındı. Bunun üzerine Fatih Altaylı saat 16.41’de ikinci bir yazı yayınladı, ilk yazısında verdiği bilginin yanlış olması nedeniyle özür dilemedi, sadece yayının canlı yayın olduğunu öğrendiğini söylemekle yetindi.

4 “Medyanın yurt dışından fon alması etik mi?” tartışması İlk olarak OdaTV adlı web sitesi tarafından duyurulan, ardından Sabah gazetesi ve aynı gruba ait aHaber kanalının “Amerikalılar muhalif medyayı destekliyor” başlıklarıyla yayınladığı haber, iki gündür tartışılıyor. ABD merkezli Chrest Vakfı, kendi web sitesinde ve üstelik Türkçe olarak yıllardır Türkiye’de hangi STK’ları ve kurumları kaç para desteklediğini açıklıyor zaten. Gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope’un geçen yıla kadar bu vakıftan ciddi miktarda destek fonu alması dün sosyal medyanın başlıca tartışma konusuydu. Pek çok kişi bu tutumun etik olup olmadığını sorguladı, Ruşen Çakır ise “Yıllardır web sitemizde zaten buradan destek aldığımızı duyuruyoruz, gizli saklı bir şey yok” dedi. Yabancı vakıfların Türkiye’de sivil toplumu maddi olarak desteklemesi zaman zaman övülen, zaman zaman da neredeyse vatana ihanet gibi eleştirilen bir şey ülkemizde. ABD’li Chrest’in zamanında destek verdiği STK’lar arasında Ak Parti’ye yakınlığıyla bilinen TESEV de var örneğin. Ama daha çarpıcı örneği DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu verdi, “Yabancı sermayeli insan hakları eylem planımız oluyor da, tek sesli medya dayatması karşısında bağımsız gazetecilik yapanların yabancı fonlardan faydalanmaları neden sorun oluyor?” dedi.

5 Sanayinin duayenlerinden Şevket Sabancı hayatını kaybetti Sabancı Holding’in ikinci kuşak temsilcilerinden olan ve eğitim ve kültüre verdiği desteklerle tanınan Esas Holding’in kurucusu, duayen iş insanı Şevket Sabancı 85 yaşında vefat etti. Cenazesi bugün ikindi namazını müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nden kaldırılacak ve Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilecek. 1936’da Kayseri’de doğan Şevket Sabancı, yüksek tahsilini İngiltere’de Manchester University’de tekstil mühendisi olarak tamamladı. 60 yıllık iş hayatının ilk 40 yılında Sabancı Holding’in başta tekstil ve otomotiv olmak üzere sanayinin tüm alanlarında büyümesine önderlik yaptı. 1980 yılından itibaren yurtdışına taşınarak Sabancı Topluluğu’nun küreselleşmesinde lider rol oynadı. 2000 yılında Esas Holding’i kurdu. 2015 yılında Esas Holding’in sosyal yatırım birimi olan Esas Sosyal’ in kuruluşuna önderlik yaptı.


6 YÖK Başkanı da mı gidici? Yüksek Öğretim Kurulu YÖK’ün Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın normal görev süresi bundan üç gün önce, 20 Temmuz’da doldu. Bayram tatiline denk gelen bu dönemde Resmi Gazete yayınlanmadığı için tam olarak bilemiyoruz ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saraç’ı aynı göreve yeniden atamayacağı öne sürülüyor. 2014’ten beri, yani iki dönemdir YÖK Başkanlığı yapan Saraç, Cumhuriyet gazetesinin haberine göre YÖK’teki yakın çalışma arkadaşlarıyla vedalaştı bile.


7 Taliban’dan yeni tehdit: Türk askerine müsamaha göstermeyeceğiz Afganistan’da Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmeye hazırlanan Türkiye’ye, ülkenin yüzde 40’ını ele geçiren Taliban’dan bir tehdit daha geldi. Erdoğan’ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok, bunun için anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözlerinden hemen sonra yapılan açıklamada Taliban Sözcüsü Mücahid Türk askerini istemediklerini tekrarladı. Rus Ria Novosti ajansına konuşan Mücahid, NATO’nun ülkeden çekilmesi sonrasında ülkede hiçbir yabancı askere müsamaha göstermeyeceklerini, Türkiye’nin de buna dahil olduğunu söyledi.


8 Olimpiyat bugün başlıyor Dünya sporunun zirvesi olimpiyat oyunları Tokyo’da bugünkü açılış töreni ile resmen start alıyor. Covid-19 salgını nedeniyle bir yıl gecikmeli düzenlenen Tokyo 2020 ’32. Yaz Olimpiyat Oyunları’ olarak anılacak olmasına karşın bugüne kadar gerçekleştirilecek 29. olimpiyatlar olarak tarihe geçecek. Berlin 1916, 1. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edilmiş; Tokyo 1940, Japonya ile Çin arasında çıkan savaş nedeniyle Helsinki’ye verilmiş, 2.Dünya Savaşı nedeniyle gerçekleştirilememiş; Londra 1944 de yine İkinci Dünya Savaşı yüzünden yapılamamıştı. Tokyo’da 206 ülkeden 11 bini aşkın sporcu 33 branştaki 50 disiplinde 339 madalya için ter dökecek. En son Pekin 2008’de yer alan beyzbol/softbol oyunlara dönerken karate, (sportif) tırmanma, sörf ve kaykay ilk kez olimpiyatlarda yer alacak. Tokyo 2020, seyirci kısıtlaması ile boş tribünler önünde düzenlenecek ilk olimpiyat olarak da tarihe geçecek. OHAL ilan edilen Tokyo dışındaki bölgeler için nihai karar sağlık otoritelerine bırakılsa da Fukushima and Hokkaido, müsabakaların seyircisiz olmasını kararlaştırdı. Organizasyonun toplam maliyetinin 26 milyar Euro olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam tarihin en pahalı organizasyonu anlamına geliyor. Tokyo’da Türk Bayrağı’nı milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Saka taşıyacak. 18 branşta 108 Türk sporcu yarışacak.


9 Selvi İlyasoğlu Dünya Şampiyonu oldu, tarihe geçti Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Selvi İlyasoğlu, tarihi bir başarı elde etti. 57 kiloda güreşen İlyasoğlu, böylece güreşte dünya şampiyonluğu kazanan ilk Türk kadın sporcu oldu.


10 Hadise: Kadınların sesi daha çok duyulacak Müzik platformu Spotify’ın kadın müzisyenlerin seslerini yükseltmek için oluşturduğu Equal projesi nedeniyle Hadise’nin fotoğrafı New York’un ünlü Times Meydanı’ndaki reklam panolarında yer aldı. Hadise, fotoğrafını alıntılayarak, “Bugün New York Times Square’da kendimi gördüğümde bir kez daha emin oldum kadınların sesini daha çok duyacaksınız” diye yazdı.

11 Sel bu kez Artvin’i vurdu Rize’de 6 kişinin yaşamını yitirdiği, kayıp olan 2 kişinin de hala bulunamadığı felaketin ardından ilde bir kez daha sel yaşandı ama bu kez sel tarım arazilerini sular altında bıraktı. Buna karşılık komşu il Artvin çok kötü etkilendi. Arhavi’de aralıksız devam eden şiddetli yağış nedeniyle sel ve heyelanlar meydana geldi. Arhavi Deresi’nin taşması sonucu ilçe merkezi göle döndü, sokaklar, caddeler sularla kaplandı. Çok sayıda araç sular altında kaldı. Evlerinde mahsur kalan vatandaşlar iş makineleri ve botlarla kurtarıldı. Arhavi Devlet Hastanesi’nin alt katını da su bastı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir kişinin kayıp olduğunu açıkladı.


12 Tatilcilerin dönüş yolculuğu şimdiden işkenceye dönüştü 9 günlük bayram tatili nedeniyle yaklaşık 10 milyon kişinin Akdeniz ve Ege’ye tatile gittiği tahmin ediliyor. Bayram öncesi yaşanan trafik şimdi tersine döndü. Hafta sonuna kalmak istemeyen tatilciler yola çıkmaya başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Çanakkale feribot iskelesinde yoğunluk yaşandı. Eceabat ilçesine 2, Kilitbahir köyüne de 5 feribotla tarifesiz sefer yapılmasına rağmen kuyruklar oluştu. Araçlar çift sıra halinde iki kilometreyi buldu. Trafik polisleri feribot kuyruğu nedeniyle birçok ara sokağı trafiğe kapattı.


13 Sedat Peker 5 gün sonra ortaya çıktı: Ailece koronavirüse yakalandı Organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker, ailesiyle birlikte koronavirüse yakalandığını duyurdu. Bir süredir paylaşım yapmayan ve hakkında farklı iddialar ortaya atılan Peker attığı tweetlerde “Oğullarım Celalhan ve Boğaçhan, sevgili eşim, küçük kızım Mila ve ben koronavirüse yakalandık. Benim hastalığım biraz ağır geçiyor, akciğerimde küçük bir bölgeye de nüfuz etmiş ancak Yüce Allah’ın izniyle bize bir şey olmaz. Biz ne savaşlar gördük, bunlar bize olsa olsa tatbikat olur” ifadelerini kullandı.


14 Komutanlara hapis yolu göründü Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen 28 Şubat davasında aralarında eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ile eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın da bulunduğu 14 sanığa verilen mahkumiyet kararlarını onamıştı. Sanık avukatları da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, dosyanın Ceza Genel Kurulu’na taşınması için karara “acilen” itiraz edilmesi talebinde bulunmuştu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çevik Bir ile Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu sanıklara verilen cezanın onanması kararına itiraz etmeyeceğini bildirdi.

15

Karakolda dayağa mahkemeden rekor tazminat: 1 milyon 86 bin TL Nevşehir’de 2014’te aracı çekilen Ş.T, karakolda polis memurları ile tartıştı. Darp edilen Ş.T, hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakımda uzun süre kaldıktan sonra yaşam savaşını kazandı, hukuk savaşına başladı. Ancak bakıma muhtaç hale geldi. Açığa alınan 5 polis hakkında dava açıldı. 3 polis basit, 2 polis ise ağır yaralamadan mahkum oldu. Yüzde 97 engelli hale gelen Ş.T, bu kez 1 milyon 86 bin TL’lik tazminat istedi. Mahkeme bu tazminatın ödenmesine hükmetti. Danıştay da kararı onadı.16 Boğulmalar üst üste geldi, çok sayıda sahil kapatıldı İstanbul Şile’de Ayazma ve Kızılcaköy plajında denize giren 2 kişi hayatını kaybetti, iki kişi de kayboldu. Kaymakamlık havanın rüzgarlı ve denizin dalgası olması nedeniyle suya girmeyi yasakladı. Kocaeli Kandıra’da da bir kişi boğuldu. Kaymakamlık denize girmeyi yasakladı. İstanbul Sarıyer, Sakarya Karasu ve Düzce Akçakoca sahillerinde de denize giriş bir süre yasak.

Kaynak: www.10haber.net

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör