• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 20 Haber
Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

05 Temmuz 2021 Pazartesi1 Pazar günü denize, pikniğe koştuk Yasaksız ilk pazar gününde vatandaşlar kendilerini sokağa attı. İstanbul’un sahil bandı akına uğradı. Kimi yürüyüş yaptı, kimi bisiklete bindi. İstanbulluların büyük bir kısmı da denize gitmek ve gezmek için Büyükada’nın yolunu tuttu. Adalar iskelesi ana-baba gününe döndü, sosyal mesafe unutuldu. Mangal yapmayı özleyenlerin adresi ise Belgrad Ormanı oldu. Sadece İstanbul değil, Antalya’da da benzer manzaralar vardı. Antalyalılar Konyaaltı Sahili’ne akın etti.


2 5 gün oldu, Gergerlioğlu hâlâ serbest bırakılmadı Anayasa Mahkemesi 30 Haziran günü eski HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu için “hak ihlali” kararı verdi ve bu kararını duyurdu ama buna rağmen Gergerlioğlu hala cezaevinde tutulmaya devam ediyor. Milletvekili dokunulmazlığına sahip olduğu halde hakkında seçim öncesi başlayan yargılama sürdürülen, Yargıtay’ın verilen cezayı onaması ve Yargıtay kararının Meclis Başkanı tarafından Meclis’te okunmasıyla milletvekilliği düşen, daha sonra da cezasını çekmek üzere hapse gönderilen Gergerlioğlu için Anayasa Mahkemesi, “Yargılama devam etmemeliydi, kendisi milletvekili dokunulmazlığına sahip” kararı verdi. AYM aynı kararı daha önce de CHP milletvekili Enis Berberoğlu için vermiş, Berberoğlu hapisten çıkıp yeniden milletvekili olarak Meclis’e gelmişti. Bu örnek bilinmesine rağmen Gergerlioğlu için benzer işlemler yapıldı ve milletvekilliği sona erdirildi. Şimdi de, AYM’nin herkese bağlayan kararına rağmen kararın uygulaması geciktiriliyor. Bu sebeple bazı HDP milletvekilleri bugünden itibaren Gergerlioğlu’nun tutulduğu Sincan Cezaevi önünde “adaletb nöbeti” başlatacak.


3 FT: Erdoğan’a destek en düşük seviyede İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Financial Times, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili kapsamlı bir analiz-haber hazırladı. “Ekonomik gerileme, Erdoğan’a desteği tüm zamanların en düşük seviyesine getirdi” başlığının kullanıldığı haberde, “Cumhurbaşkanı’nın çok fazla inşaat yaptırması, atalarının toprağında bile tepki çekti” denildi. İkizdere’ye giden FT muhabiri Ayla Jean Yackley’e konuşan bazı Rizeliler, son yıllarda inşa edilen baraj, otoyol ve tünellerin bölgedeki su akışını engellediğini ve tarım ve hayvancılığa büyük zarar verdiğini söyledi. Gazete “Bir taş ocağı inşa edilmesi planları kırılma noktası oldu ve Erdoğan’a destek azalmaya başladı. Yol açmak için dinamitler patlatıldı ve bir milyon ağaç kesilecek. Çevreci gruplar kullanılan patlayıcılar sebebiyle bölgede üretilen sebzelerin bozulacağını ve biyo çeşitliliğin azalacağını söylüyor” ifadesine yer verdi.


4 Avusturya mahkemesi, Korkmaz’ın iade kararını bugün açıklayacak ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın hangi ülkeye iade edileceğine mahkeme bugün karar verecek. ABD ve Türkiye’nin Korkmaz’ın iadesi için Avusturya’ya başvurduğunu hatırlatan AFP, iade dosyalarıyla ilgili Viyana tarafından verilecek kararın iki ülke arasında krizin yeniden tırmanmasına yol açabileceğini bildirdi. ABD yargısının, Korkmaz ve ABD’deki suç ortaklarını yasa dışı elde ettikleri yaklaşık 112 milyon euro tutarındaki parayı Türkiye ve Lüksemburg’da aklamakla suçladığı hatırlatılan haberde, Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmeyi tercih ettiği aktarıldı.


5 Koronavirüs haritası değişti, iller aşılama oranına göre 4’e ayrıldı Sağlık Bakanlığı günlük korona virüs rakamlarını paylaştığı grafiği değiştirdi. Bundan böyle tabloyla birlikte illerin aşılama oranlarına göre 4’e ayrıldığı harita da yayınlanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama oranlarını haftalık raporlar halinde yayınlayacaklarını duyurdu. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde ilk doz aşısını olanların sayısı 35 milyon 883 bin 598’e çıkarak yüzde 57.1’e ulaştı. Yüzde 79.2’lik aşılama oranıyla turizm bölgesi Muğla ilk sırada. Çanakkale yüzde 73’le ikinci. Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Eskişehir, Amasya, Aydın, Bilecik ve İzmir aşılama oranlarının en yüksek olduğu şehirler. İstanbul yüzde 58.6’lık oranla turuncu kategoride. Aşılamanın en az olduğu şehirler ise Bingöl, Ağrı, Batman, Şırnak, Diyarbakır, Muş, Mardin, Şanlıurfa, Bitlis ve Siirt. Tabloya göre son 24 saatte 216 bin 252 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 4 bin 418 oldu. 50 kişi yaşamını kaybetti. Tabloda toplam vefat sayısı yer almadı.

6 Emekli ve memurun gözü enflasyonda Emekli ve memurun temmuz zammı için önemli gün. 13 milyonu aşkın emekli ve memurun yeni zamlı maaşlarını belirleyecek olan ilk 6 aylık enflasyon bugün açıklanacak. Geçtiğimiz ay başında açıklanan 5 aylık enflasyon oranı yüzde 6.39 çıkmıştı. Buna göre haziran enflasyonu sıfır bile çıksa memur ve emekliler için yüzde 6.39 oranındaki zam kesinleşmiş oldu. Şimdi gözler haziran enflasyonuna çevrildi.


7 3700 yıllık “Smiley” Dünyanın en önemli antik kentlerinden Karkamış Antik Kenti’ndeki kazı alanında yaklaşık 4 yıl önce gün yüzüne çıkarılan ve üzerinde “gülücük” ifadesi bulunan 3 bin 700 yıllık matara, Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde yerini alacak.

8 NBA’de finalin adı belli oldu Amerikan basketbol ligi NBA’de Doğu Konferansı finalisti Atlanta Hawks’u seride 4-2 yenen Milwaukee Bucks oldu. Bucks, Batı Konferansı lideri Phoenix Sun ile NBA final serisi oynayacak.


9 Bu kuyruklu yıldızın çoğu “alkol” Normalde kuyruklu yıldızlar için ‘alkollü canavarlar’ denir. Bunun nedeni ise Güneş Sistemi’nin dış kısımlarından içine doğru hareket ettiklerinde ısınıp alkollü bileşikler salabiliyor olmaları. Ancak Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) desteğiyle yapılan araştırmada; Comet 46P/Wirtanen adı verilen kuyruklu yıldızda normalin çok üzerinde alkol tespit edildi. Kuyruklu yıldız bilimcisi Neil Dello Russo “Bu bize Wirtanen’in oluştuğu erken güneş sisteminde karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinin nasıl dağıldığı hakkında bilgi veriyor” dedi.


10 Almanya’da 65 bin, Türkiye’de 312 elektrikli oto satıldı Dünyanın gelişmiş pek çok ülkesi elektrikli araçlara hızla geçiş yaparken, Türkiye’de henüz istenilen ivme yakalanamadı. Elektrikli araçlar, yüksek vergi ve döviz kurları nedeniyle fosil yakıtlı araçlara göre daha pahalı satılıyor. Bu nedenle de otomotiv pazarından oldukça düşük pay alıyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, bu yılın ilk 3 ayında Türkiye’de sadece 312 adet elektrikli araç satıldı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre ise aynı dönemde Almanya’da 64 bin 809 adet elektrikli araç satıldı ve Avrupa’da pazarın lideri oldu. Almanya’yı İngiltere 31 bin 779 adet ve Fransa 30 bin 491 adetle takip etti. Bu dönemde Avrupa Birliği’nde elektrikli araç sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 59.1 arttı ve toplamda 146 bin 185 adede ulaştı. Avrupa’da hızlı pazar büyümesinin temelinde ise hükümetlerin elektrikli araç kullanımını teşvik etmesi, ulaşılabilir fiyatlardan satılması ve sıfır emisyon hedeflerinin bulunması yatıyor. Ancak Türkiye’de elektrikli araçlar üzerindeki vergi yükleri katlanarak artırılıyor.


12 Koronavirüs geçirenlerin ikinci doz aşıları sisteme “yapıldı” olarak girilmiş! Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, son toplantısında aşı uygulamasında değişikliğe giderek koronavirüs geçirip, ilk doz aşısını Biontech yaptıranlara ikinci doz aşının uygulanmamasını kararlaştırmıştı. Covid-19 geçirmiş ve daha önce Biontech aşısı vurulmuş kişiler MHRS sistemine girdiklerinde ikinci doz aşılarının da ‘yapıldı’ olarak işaretlendiğini gördü. İkinci doz aşılarını yaptırmamış kişilerin aşılarının ‘yaptırdı’ olarak görülmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu. Yapıldığı söylenen aşıların toplam sayıya dahil edilip edilmediği bilinmiyor.

13

Salgın döneminin en yaşanılabilir ülkeleri: Türkiye 14. sırada Bloomberg, aşılama hızı ve koronavirüs önlemlerini baz alarak salgın döneminde dünyanın yaşanılabilir ülkeleri listesi hazırladı. 76 puanla en yaşanılabilir ülke ABD oldu. Yeni Zelanda ikinci, İsviçre üçüncü, İsrail dördüncü, Fransa beşinci, İspanya altıncı, Avustralya yedinci, Çin sekizinci, İngiltere dokuzuncu, Güney Kore ise onuncu sırada yer aldı. Türkiye; Norveç, Danimarka ve Singapur’un ardından 14. sırada yer aldı.


14 Prof. Uğur Şahin: 3 ay sonra normal hayatımıza döneceğiz BioNTech firmasının kurucusu Prof. Uğur Şahin, Sabancı Üniveristesi’nin mezuniyet törenine video konferans yoluyla katıldı. “Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim. Aşılamanın pandemiyi kontrol altına alma konusunda yardımcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla herkesin aşılanması çok önemli. Bu muhtemelen 3-4 ay içinde Türkiye’de de gerçekleşecek” diye konuştu.


14 Metroda maske kavgası Yeni normal hayatla bazı vatandaşlar maske takmamaya başladı. Hem kendi hem de çevresindekilerin sağlığını tehlikeye atanlar İstanbul’da gerilime neden oldu. Yenikapı-Kirazlı metrosunda maske takmayan gence vatandaşlar uyarıda bulundu. Genç, maskesini nefes almak için çıkardığını söyledi. Gruptakiler uyarıları üzerine genç “Kes ulan” karşılığını verince tansiyon yükseldi. Diğer yolcular araya girince ortam sakinleşti.


15 Prof. Akın’dan 18 yaşa aşı çağrısı Koronavirüse karşı en güçlü silahımız olan aşıda 52 milyon doza ulaştık. Aşılama çalışmaları 3’üncü dozla aralıksız devam ediyor. 50 yaş üstü randevularını alırken, 18 yaş grubundan aşıya beklenen ilgi gösterilmedi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Levent Akın, aşı konusunda tereddütleri olan gençlere çağrıda bulundu. “Eylül ya da ekim ayında üniversitelerde yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz. Bu yüzden bizim bu yaş grubunun aşılanması lazım. Düşünüldüğü gibi yan etkiler yok. Onlar bir şekilde abartılan şeyler. Gençlerin muhakkak aşıya teşvik edilmesi lazım” dedi. Prof. Akın aşılama yaşının 12’ye indirilmesini de istedi.


15 Rusya’da Ocak’tan bu yana en büyük vaka artışı: 25 bin Dalta varyantının etkili olduğu ülkelerin başında gelen Rusya’da koronavirüs vakaları yeniden sıçrama yaptı. Ülkede son 24 saatte 25 bin 142 yeni vaka tespit edildi. Ölü sayısı ise 663 oldu. Günlük vaka sayısı Ocak’tan bu yana en yüksek rakama ulaştı. 22-29 Haziran haftasında sadece Antalya’ya 120 bin Rus turist geldi.


16 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için bu kez Kadıköy’te toplandı Kadın Meclisleri ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDF) çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın “Adalet ölüyor, Anayasa nerede” ve “Gökkuşağı değil ayrımcılık suç” sloganları attı. KCDP Temsilcisi Gülsüm Kav “Kadınlar öldürülürken İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilinemez. Bu sözleşmeyi kimsenin lütfu ile almadık o yüzden kimsenin iki dudağı arasından çıkacak sözle de vazgeçmeyeceğiz” dedi.

17 Tosuncuk aile sorunları yüzünden teslim olmuş Türkiye tarihinin en büyük vurgunlarından birini gerçekleştiren Çiftlikbank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın ilk ifadesi ortaya çıktı. Tosuncuk ön görüşmedeki ilk ifadesinde, borcu kadar alacakları da olduğunu; borcunun büyük bir bölümünü ödediğini savundu. Yanında, alacaklıların bulunduğu bir liste de getiren Aydın “Neden teslim oldun?” sorusuna “Çok zorlandım. Ailemle sorun yaşadım. Ayrılık noktasına geldim. Yurt dışında da çevreme zorluklar çıkarıldı” diye yanıt verdi. Ancak avukatı bu ifadeyi yalanladı.


18 Bakan Kurum: Marmara’nın derin sularında müsilaj yok Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilajla mücadele kapsamında 26 günü geride bıraktıklarını söyledi. 140 tesise ceza kesildiğini söyledi. Kurum “Bilim gemimizle birlikte Marmara Denizi’nden numuneler topladık. 1200 metre derinliğe kadar bu örneklerimizi alıyoruz ve müsilajın denizin ilk 30 metresinde yoğunlaştığını ve derin sularda olmadığını tespit ettik. Derin sularda oksijen azalmasına ilişkin herhangi bir emare tespit edilmedi. Yine müsilajın İzmit Körfezi’nin batı bölgelerinde daha az olduğunu belirledik” diye konuştu.


19 Akdeniz sahilleri çok iyi, Marmara kötü kategoride Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde hem denizler hem de iç sularda yüzme sezonu nedeniyle yaptığı su kalitesi ölçümlerinin sonuçları açıklandı. Yüzlerce noktadan numune alınarak yapılan araştırmaya göre, Antalya’nın 640 kilometrelik sahilinde, yüzmek açısından su kalitesi tüm noktalarda ‘mükemmel’ olarak derecelendirildi. Müsilaj sorunun yaşandığı Marmara’da ise birçok noktada su kalitesi ‘kötü’ kategorisinde yer aldı.


20 Savcı İnce’ye siyasi yasak istedi Silivri Savcılığı, Ergenekon Kumpas Davası’nda, duruşma salonunda görevli üsteğmeni ittirdiği gerekçesiyle hakkında dava açılan eski CHP Grup Başkanvekili ve MP lideri Muharrem İnce’ye siyasi yasak istedi. Duruşma Savcısı, İnce’nin “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan cezalandırılmasını ve “belli haklardan yoksun bırakılmasını” talep etti. İlgili madde; kasten işlenen bir suçtan dolayı ceza alan kişinin seçme ve seçilme hakkından da yoksun bırakılmasını hükme bağlıyor.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör