• HaberciGazete

Güne başlarken önemli 31 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 31 Haber

09 Temmuz 2021 Cuma1 Peker’den bomba iddia: Soylu, kasayla kalaşnikof dağıttı Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun koordinasyonunda 15 Temmuz gecesi sonrasında devlet envanterine kayıtlı olmayan silahların dağıtıldığını iddia etti. Peker, Soylu’ya hitaben,”15 Temmuz’da kahramanlık rolleri oynarken TRT binası baskınına gittiğinde hepsinin elinde kalaşnikof marka silahlar olan birçok sivil şahıs vardı. Bu silahlar da devlet envanterine kayıtlı değil. Biraz önce anlattığım, dağılımı senin tarafından koordine edilen hiçbir silah da devlet envanterine kayıtlı değil” ifadesini kullandı. Peker, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından demokrasi nöbetlerinin tutulduğu ağustos ayında AKP İstanbul Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Osman Tomakin’e bir kasa kalaşnikof silahların teslim edildiğini, silahları getiren araçta Esenyurt AKP Gençlik kolları Başkanı Abdülsebur Soğanlı ve İçişleri Bakanlığı personeli Ahmet Onay’ın olduğunu öne sürdü. Peker’in, silahları getiren araçta olduğunu söylediği Ahmet Onay, “Kamuoyunu aydınlatma metnidir” başlığı altında bir dizi paylaşımda bulundu. Peker’i tanıdığını, iddiasında geçen isimlerle aynı araçta bulunduğunu ve Balat’taki Sveti Stefan Kilisesi yakınlarına gittiğini kabul eden Onay, ancak araçtan inmediğini ve alışverişi yapılan şeyi görmediğini savundu.


2 İktidara yakın medya, Devlet Bahçeli’nin Soylu’ya sahip çıkmasını sansürlemiş Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli salı günü yapılan partisinin grup toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sahip çıktı, “Kim demiş Soylu yalnızdır diye” şeklinde konuştu. Bu konuşma üzerine İçişleri Bakanı Soylu da Bahçeli’ye teşekkür etti. Bu haberleri biliyorsunuz, çünkü 10 Haber’de okudunuz. Ama iktidara yakın medyada bu haberlerin hiçbiri çıkmadı; sadece Türkiye gazetesi Bahçeli’nin konuşmasının o bölümünü manşetine taşıdı. O kadar ki, Bahçeli’nin Soylu’ya sahip çıkan sözleri Anadolu Ajansı tarafından bile sansürlenerek aktarıldı. “Medya ombudsmanı” Faruk Bildirici bu gelişmeleri toparlayıp kendi blogunda yorumlamış. Bildirici’nin yazdığına göre Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’ne ağır eleştiriler yönelttiği cümleleri de sansüre takılmış ve bu medyada yayınlanmamış.

3 Erdoğan’dan muhalefete makam uçağı tepkisi: Tarifeli uçakla mı gideceksiniz? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İktidara gelince 13 uçağı satacağım” diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile uçaklar için “İsraf” diyen İYİ Parti Meral Akşener’e cevap verdi. Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Biz istikametini kaybetmiş, avara kasnak gibi dolaşanlara bu memleketi teslim edemeyiz. İşte neler söylediğini görüyorsunuz. Neymiş? İktidara gelince uçakları satacakmış!” dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “Bir defa devlet yönetmenin ne anlama geldiğinden senin haberin yok. Yani uçakları satınca devleti yönetmiş mi oluyorsun. Dünyayı dolaşacaksın. Neyle? Tarifeli uçaklarla mı? Yarış edeceksin neyle? Tarifeli uçaklarla mı? Yoo trene binersiniz otobüslerle beraber seyahat edersiniz! Ondan sonra da ben muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağım dersin. Atatürkçüsün ya!”

4 Reuters’a göre yeni bir kredi genişlemesi yaşanacak Hükümetin geçen yıl salgın ile savaşında düşük faizli kredilerle genişlemeci politikaların ön saflarında yer alan kamu bankalarının yeni sermaye gereksinimi artarken, Reuters’a konuşan kaynaklar, bir yandan da geri dönmeyen kredilerden oluşan sorunlu krediler için acil bir plana ihtiyaç olduğuna dikkat çektiler. Kamu bankalarının sermayesinin artırılması gerektiğinin altını çizen bir kaynak “Şu andaki bu sermayelerle büyüme sağlanamaz. Bundan sonra ekonomiyi büyütmek istiyorsanız sermaye konulmak zorunda. Ekonomi büyüyüp bankacılık küçük kalacaksa o zaman ekonomiyi kim finanse edecek?” dedi. Ziraat Bankası’nın tamamını, Vakıfbank’ın yüzde 36’sını, Halkbank’ın da yüzde 75.3’ünü bünyesinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu, geçen yıl 3 kamu bankasına 21 milyar lira kaynak aktarımı yapmıştı.


5 Sanayici bastırdı, plastik çöp ithalatı geri geliyor Türkiye üç ay önce yaptığı bildirimle plastik atık ithalatını yasakladı, yasak da 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdi. Avrupa’nın en büyük çöp ithalatçısı olan Türkiye’de özellikle İngiltere’den ithal edilen bu atıkların yol kenarlarına atıldığı bile saptanmış, “atık geri dönüşüm endüstrisi”nin ise bunları çoğunlukla yakmakla yetindiği ve atmosferi kirlettiği ortaya çıkmıştı. Ancak “geri dönüşüm” sanayicileri çöp ithal edilemeyecek olmasından çok rahatsız oldu ve Odalar Birliği ile birlikte Ticaret Bakanlığı üzerinde baskı kurdu. Bugün Dünya gazetesinde yayınlanan bir habere göre bakanlık baskılara dayanamadı ve plastik çöp ithalatının yeniden başlatılması için tebliğ hazırlıklarına başladı.

6 Rusya: Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini umuyoruz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’nin Suriye’den çekileceğini umduklarını söyledi. Lavrentyev, “ABD’nin, bazı Batılı ülkelerin birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki ve Türk birliklerinin Suriye’nin kuzeybatısındaki varlığının geçici olduğunu ve yakında durum istikrara kavuştukça tüm bu askeri birliklerin çekileceklerini umuyoruz” ifadelerini kullandı.


7 Akıncı rekor kırdı, tarihe geçti Halen denemeleri devam eden yeni nesil insansız hava aracı Akıncı bu denemeleri sırasında büyük bir rekor kırdı ve 38 bin 39 feet (11 bin 594 metre) yüksekliğe çıktı. Bu Türkiye’de bir hava aracının eriştiği en büyük yükseklik. Yüksek irtifada uzun süre gözlem görevleri de yapması için geliştirilen Akıncı son denemesinde tam 25 saat 46 dakika kesintisiz uçuş yaparak bu alanda da rekor kırdı.

8 5 ülkede 4’üncü dalga alarmı Koronavirüsün delta varyantının yayılma hızı, bir süredir tedbirleri gevşeten Avrupa ülkelerinde paniğe neden oldu. Avrupa’da aşılamada en başarılı ülke olan İngiltere, pek çok tedbiri gevşetti. Hatta 19 Temmuz’da tamamen normalleşmeyi hedefliyor. Ancak delta varyantının etkisiyle günlük yeni vaka sayısı 30 binleri aştı. 100’ü aşkın bilim insanı, Başbakan Boris Johnson’a ortak bir mektup yazıp, planın ertelenmesini istedi. Almanya’da salgınla mücadeleyi yöneten Robert Koch Enstitüsü, ülkedeki vakaların üçte ikisinin delta varyantı olduğuna ve bu varyantın yayılma hızının bir haftada iki kat arttığına işaret etti. Yüksek sayıda test ve maske gibi önlemlere mutlaka uyulması uyarısı yapıldı. İspanya’da geçen ay sonunda 4 binlerde olan yeni vaka sayısı delta varyantının etkisiyle 18 bine yaklaştı. Özellikle yoğun turist çeken Barcelona ve çevresinde sayılar yüksek. Gece kulüpleri ve diğer eğlence mekanlarının üzeri kapalı kısımlarının yeniden kapatılması kararı alındı. Yunanistan’da geçen hafta 300’lerde olan günlük yeni vaka sayısı 2 bine yaklaştı. Bar ve restoranların müşteri kapasitelerinin düşürülmesi gündemde. Turistlerin yoğun olarak tercih ettiği Ege adalarına yolcu taşıyan feribotlara binmek için de koronavirüs testi isteniyor. Norveç’teki koronavirüs sayılarında çok büyük bir artış yaşanmasa da diğer ülkelerdeki yükseliş nedeniyle önlemler artırıldı. Hükümet, temmuzda tamamen kaldırmayı planladığı koronavirüs önlemlerinin bir ay uzatıldığını açıkladı. Başbakan Enna Solberg, “Delta varyantının durumu nasıl etkileyeceğini bekleyip görmeyi seçiyoruz” dedi.


9 Bu hafta 5 film vizyonda, Black Widow geldi Salgın önlemlerinin kaldırılmasıyla başlayan normalleşmede sinema eski temposunu bulmaya çalışıyor. Bu hafta beş yeni film gösterime giriyor. Filmler arasında başrolünde Scarlett Johannson’un oynadığı Black Widow dikkat çekiyor. Bu haftanın animasyon çocuk filmi Düşler Ülkesi.


10 Şenol Güneş Euro 2020 hezimeti sonrası ilk kez konuştu: Bu bir dibe vuruştur! A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020 sonrası ilk kez medyanın önüne çıktı. Güneş “İstifa etmeyi düşündüm, konuştum, tartıştım. Göreve devam etmemin doğru olduğuna karar verdim” dedi. Güneş “Biz millet olarak cesur olmayı severiz ama bu turnuvada bunu gösteremedik. Uyuşuk oynadığımız bir gerçek. Bu bir dibe vuruştur. Ne futbolcularımız ne de milletimiz bu sonucu hak etti. Bu bir hayal kırıklığıdır ama teslimiyet değildir. Şunu bilin ki; biz oradaki takım değiliz. İtalya maçına çıkarken oyuncularda hiçbir sorun görmedim. Belki aşırı güven vardı. Beklentiler yüksek olmuş olabilir. Golü yiyince ve İtalya’nın daha da iştahlanması ve yüksek tempoyla üzerimize gelmesi bizi etkiledi. Orada ezildik. İtalya maçını ayrı yere koyuyorum. Kafa kafaya oynarız diye bekliyordum. Panikledik, top da tutamadık, tutamıyoruz, rakip kaleye gidemiyoruz. Bugün baktığımızda finalde olmayan Fransa, Portekiz, Belçika, Hollanda gibi takımlara baktığımızda bizim de olmamamız normal” diye konuştu. 11 Tosuncuk’un ağabeyi de Uruguay’da yakalandı ÇiftlikBank kurucusu, ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın, Uruguay’da kaldığı adrese yapılan operasyonla gözaltına alındı. Fatih Aydın, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca, Uruguay’ın başkenti Montevideo’ya 80 kilometre mesafede bulunan Canelones bölgesinde tespit edilen adrese, Uruguay Federal Polisi tarafından yapılan baskınla yakalandı. Fatih Aydın’ın yakalanmasının ardından İnterpol Daire Başkanlığı’nca iade süreci başlatılırken, Aydın’ı teslim almak üzere 1 ekip Türkiye’den Uruguay’a hareket edecek. Fatih Aydın, ‘Bankacılık Kanununa Aykırılık’, ‘Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma’, ‘Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama’, ‘Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık’ ve ‘Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı’ suçlamaları ile aranıyordu.


12 CSI Sapanca: Başsız cesetlerle ilgili ilk tutuklama Sakarya’nın Sapanca ilçesinde, parçalara bölünerek gömülen başları ise bulunamayan emlakçı İranlı çifti öldürdüğü iddiasıyla aynı ülke vatandaşı A.M. tutuklandı. A.M. ile birlikte hareket ettikleri öne sürülen kişiler aranıyor.


13 FETÖ itirafçısı general Serdar Atasoy mahkemede ağız değiştirdi, gözaltına alındı FETÖ davasında yargılanan eski general Serdar Atasoy, 2020 yılında Yüksek Askeri Şura kararlarıyla tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı’na atanan Atasoy, 2021’in ocak ayında emekli oldu. 21 Ocak 2021’de 2 tuğgeneralle birlikte hakkında yeniden gözaltı kararı verilen Atasoy bu kez itirafçı oldu. Atasoy, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’de “FETÖ üyeliği” suçundan yargılanan eski albay Yıldırım Güneş’in davasında tanık olarak dinlendi. Güneş’i Harp Okulu’ndan tanıdığını, ayrıca Harp Akademisi’nde iki yıl beraber öğrenim gördüğünü anlatan Atasoy, “Daha sonra görev nedeniyle Yıldırım Güneş’i gördüğüm oldu. Ancak örgütsel olarak tanımıyorum kendisini” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, Atasoy’un soruşturma aşamasında Güneş için “Bu şahıs benim devre arkadaşımdır. Kurmaylık sınavı sonrasında akademiye birlikte gittiğim kişidir. Bu şahıs da örgütten idi” dediği ifadesini okudu. Atasoy yeniden gözaltına alındı.


14 Bu sefer doktor, doktoru darp etti Sağlıkta şiddet son adresi Hatay İskenderun Devlet Hastanesi B Blok Polikliniği’nde meydana geldi. İddiaya göre, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Emrah Kara (42), 1 numaralı muayenehane odasında hasta tedavisine başladı. Bu sırada odaya giren Dr. Nalan Alev Alp (42) ile Dr. Kara arasında odayı kullanma yüzünden tartışma çıktı. Kadın doktor meslektaşının kendine tokat atıp darp ettiğini ileri sürerken, Emrah Kara ise Alp’in karnına tekme atıp gömleğini yırttığını savundu. İki doktor da birbirlerinden şikayetçi oldu. İskenderun Devlet Hastanesi yönetimi, iki doktor hakkında idari soruşturma başlattı.

15 Meclis’e yürümek isteyen madencilere polis engeli Manisa Soma’daki Uyar Madencilik’ten alamadıkları tazminatları için 15 yıldır mücadele eden Somalı madenciler, Ankara’da bir kez daha engelle karşılaştı. Pazartesi günü otobüslerle başkente giden madenciler, kentte alınmamıştı. Günlerdir Ankara’nın girişinde bekleyen madencilerden bir heyet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkileriyle görüştü. Ancak olumsuz yanıt alan heyet bu kez de kendilerine tazminat sorunu çözme sözü veren AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bir araya geldi. Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu tarafından aktarılan o görüşmede, mağdur madencilerden birisinin “Hakkımızı ödeyeceksiniz. AKP üyesiyim. Size oy verdim. Hakkımızı verin” dediği Elitaş’ın, “Bana ne, bana mı çalıştınız. Oy vermeseydin. Ben sizden oy mu istedim” şeklinde cevap verdiği öğrenildi. Cevap karşısında şoke olan tazminat mağduru madenciler Ankara girişinden TBMM’ye yürüme kararı aldı. Polis izinleri olmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi.


16 Kılıçdaroğlu: Gel diyoruz er meydanına, kaçıyorsun! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Neymiş gelince uçakları satacakmış, senden öncekiler de bunu söylüyordu. Uçakları sattığın zaman devleti yönetmiş mi oluyorsun?” sözlerine, “Gel diyoruz er meydanına, kaçıyorsun, görürsün satacak mıyım, satmayacak mıyım!” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, “Hemen seçim” dedi. Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Erdoğan “Kılıçdaroğlu iktidar olunca uçakları satacak mı göreceğiz” demişsin. Gel diyoruz er meydanına, kaçıyorsun. Gelirsen görürsün satacak mıyım, satmayacak mıyım! Sen kaç, biz kovala, nereye kadar Erdoğan?” ifadesini kullandı.


17 Yargı Paketi ve Hayvan Hakları Yasası Meclis’te kabul edildi TBMM Genel Kurulunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen ‘Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ görüşülerek kabul edildi. Yeni düzenlemeye göre kadına karşı şiddet eylemleriyle daha etkin mücadele edilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla eşe karşı işlenen ‘kasten öldürme’, ‘kasten yaralama’, ‘eziyet’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanılan eşi de kapsayacak. İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, üst makamın veya üst makam yoksa işlemi yapmış makamın cevap verme süresi 60 günden 30 güne indirilecek. Yargılamada yaşanan gecikmelerin önüne geçilmesi ve makul sürede yargılanma hakkı ile hak arama hürriyetinin daha etkin korunması için idari yargı mercilerince verilen nihai kararlar, gerekçesiyle birlikte en geç 30 gün içinde yazılacak. Katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilecek. Meclis dün ayrıca Hayvan Hakları Yasası’nı da kabul etti.18 Merkez Bankası İngiltere’deki 99.5 ton altını Türkiye’ye mi getirdi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada “Gece yarısı operasyonlarıyla kur üzerinden faizleri ve enflasyonu yükselterek ülkemizi ekonomik krizlerin altında ezmek için defalarca atağa kalktılar. Biz yurt dışındaki altınların tamamını ülkemize getirmek ve döviz rezervlerimizi güçlendirmek suretiyle bu saldır