• HaberciGazete

Güne başlarken en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

27 Haziran 2021 Pazar1 Erdoğan Kanal İstanbul töreninde Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: Söke söke sizden o paraları alırlar! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde “Kanal istanbul ihalesine girecek ülkeye mesafe koyacağız, paralarını ödememeyeceğiz. Bizden bir banka kredi verirse günü geldiğinde o da görür” demişti. Sazlıdere Köprüsü’nün temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP liderinin sözlerini eleştirdi. Erdoğan “Yatırımcıları, bankaları tehdit ediyorlar, hızlarını alamayıp projeye ilgi duyan ülkeleri tehdit ediyorlar. Bu ne terbiyesizlik! Devletlerde devamlılık esastır, bunlar devlet terbiyesi de görmediler. Sizler nasıl devlet yönetimine talipsiniz ya? Söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla da alırlar. Bunları da öğren. Bunlar tam manasıyla çaylak. Devlet yönetimi nedir haberleri yok” diye konuştu. Erdoğan projeyle ilgili her türlü aşamanın sorulması gereken tüm kurumlara sorulduğunu ve ‘olur’ alındığını da savundu. DW Türkçe, “Bitmeyen tartışma: Kanal İstanbul” dosya haberiyle projenin dünü ve bugününü haberleştirdi. Tartışma internete de taşındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Cumhurbaşkanlığı ayrı ayrı web siteleri kurdu.


2 Kılıçdaroğlu: İktidarı kaybedeceğini biliyorsun, bana sökmez CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Söke söke sizden o paraları alırlar” sözlerine sosyal medya hesabından yanıt verdi. Kılıçdaroğlu “Erdoğan sonunda neden seçimden kaçtığını söylemişsin, iktidarı kaybedeceğini biliyorsun. Yabancılara da ‘Türkiye’den paranızı söke söke alırsınız’ demişsin. Bize sökmez Erdoğan. Ben haram yemedim, gemilerim yok, suç örgütleri beni tanımaz, rehin alamaz. Ben benim, sen de sen” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca Katar-Türkiye anlaşması için iktidara 6 soru yöneltti. Twitter’da dolaşıma sokulan “Özür dile Kılıçdaroğlu” paylaşımı için konuşan CHP lideri “Ben de bunu bekliyordum, hepsi gelsin. Protokolde Türkiye’nin tüm sağlık eğitim kurumları diyerek neden genelleme yaptınız? Neden eski askeri tıp kurumları ile sınırlamadınız? Neden Katar, hep Katar. Kataristan’a döndü bin yıllık devlet” diye konuştu.


3 Peki ama Kanal İstanbul’un maliyeti kaç para? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü temel atma töreninde Kanal İstanbul’un maliyetinin 15 milyar dolar olacağını söyledi. Oysa daha önce çok daha yüksek rakamlardan söz edilmiş, bir seferinde Ulaştırma Bakanı 100 milyar lira, 85 milyar dolar gibi bir rakam vermişti. İşin ilginci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kanalın maliyeti 15 milyar dolar” dediği sırada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından açılan ve Kanal İstanbul’la ilgili her türlü bilgiyi içerdiği öne sürülen web sitesi olan kanalistanbul.gov.tr‘de kanalın maliyeti 75 milyar dolar olarak yazılmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı’nın 15 milyar dolar demesi üzerine sitede hemen değişikliğe gidildi, 75 milyar dolar ifadesindeki “dolar” kelimesinin yanlışlıkla yazıldığı izlenimi vermek için “75 milyar TL, 15 milyar dolar” dendi. Oysa dünkü kurla hesaplansa 15 milyar dolar 75 milyar liradan çok daha fazla yapıyor.


4 Kuraklık felaket boyutlarında Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2021 yılı Mayıs ayı yağış ve sıcaklık raporlarıyla, son iki yıllık kuraklık haritalarını yayınladı. Ciddi ölçülerde yağışların azaldığı, sıcaklıkların da arttığını gösteren raporlar ve haritalara göre, Türkiye geneli mayıs ayı yağışı 21.6 mm ölçüldü. Normali (1981-2010) 49.3 mm ve 2020 yılı mayıs ayında 63.2 mm olan yağışlarda normaline göre yüzde 56, geçen yıla göre yüzde 66 azalma olduğu açıklandı. Marmara Bölgesi, Sinop, Samsun, Ordu ve Giresun’un sahil kesimlerinde normalin üstündeki yağışlar, diğer bölgelerin tamamında normallerin altında kaldı. Güneydoğu’da yağışlar geçen yıla göre yüzde 85 azalarak son 30 yılın en düşük seviyesi görüldü. Son 50 yılın en kurak mayıs ayı yaşanırken, hazırlanan haritalarda, ‘olağanüstü kurak’, ‘çok şiddetli kurak’, ‘şiddetli kurak’ olarak gösterilen bölgelerin yoğunluğu dikkat çekti.
5 Bu yıl tatil de zor: 7 günlük konaklama kişi başı 6-7 bin TL’den başlıyor Rus turistler ve Kurban bayramı turizmi canlandırdı. Yerli turistin talebi, otellerin yanı sıra müstakil evlere de yöneldi. Ancak erken rezervasyon yapmayanlar için fiyatlar el yakıyor. Her şey dahil otellerde 7 günlük tatil fiyatı kişi başı 6-7 bin liradan başlıyor, 100 bin liraya kadar çıkıyor. Cumhuriyet’in haberine göre lüks butik otellerde 7 günlük konaklama fiyatı 50 bin liraya kadar çıkabiliyor. Ege ya da Akdeniz’de tatil yapmak isteyen iki kişi 4 gece 5 günlük konaklama için ortalama 2 bin 500 lira, 8 gece 9 günlük konaklama için 6 bin 500 liraya kadar parayı gözden çıkarması gerekiyor.


6 Sinema seyircisi geri mi geliyor? Sinema salonları, salgın yüzünden Türkiye’de aylardır kapalı. Aslında Haziran ayında salonlar açılacaktı ama sektör “Henüz hazır değiliz” dedi, açılış bu hafta cumaya ertelendi. Bu ertelemenin sebebi ise bu cuma gösterime girecek olan F9: The Fast Saga filmine duyulan güvendi. Bu güven çok boşuna olmayabilir çünkü F9 bu hafta sonu ABD’de gösterime girdi ve sadece cuma-cumartesi günü gişede 68 milyon dolar hasılat yaptı. Yani oldukça güçlü bir başlangıç. ABD’de de The New York Times gazetesi bu başlangıca bakıp “Yoksa sinema seyircisi geri mi dönüyor” diye sevinç içinde bir başlık atmış. Belki ABD’de geri geliyor, bakalım Türkiye’de de gelecek mi? Meraklısı, filmin fragmanını şuradan izleyebilir.


7 Amerikalı askeri pilotlar son iki yılda 144 kez UFO görmüş ama bunlardan sadece biri için bilgi var Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, meraklılarının epeydir beklediği UFO raporunu sonunda açıkladı ama rapor anlaşılan kimseyi tatmin etmedi. Cuma günü açıklanan raporda sadece son 2 yılda Amerikalı pilotların 144 kez “UFO” gördüğünü söylediği yazılı. Ama sorun şu ki, pilotlardan bu kadar çok vakadan sadece birinde ayrıntılı bilgi vermiş, diğer vakalar sadece birer söylenti olarak kalmış.


8 Euro 2020’de ilk çeyrek finalistler Danimarka ve İtalya Avrupa Futbol Şampiyonası’nın son 16 turunda Danimarka sürpriz yaptı. Türkiye’nin bulunduğu gruptan ikinci çıkan Galler’i 4-0 gibi net bir skorla geçerek adını çeyrek finale yazdırdı. Danimarka çeyrek finalde Hollanda-Çekya maçının galibiyle oynayacak. Turnuvanın favorisi olan ve Türkiye’yi 3-0 yenen İtalya ise turnuvanın zayıf halkası olarak gösterilen Avusturya önünde çok zorlandı. 90 dakikası 0-0 berabere biten maçta İtalya, 95. ve 105. uzatma dakikalarında bulduğu iki golle öne geçti. Avusturya bitime 5 dakika kala golü budu. Son 5 dakika müthiş heyecan içinde geçti. Maçı İtalya 2-1 kazandı. İtalya’nın çeyrek finaldeki rakibi Belçika-Portekiz maçının galibi olacak.


9 Gazi Koşusu’nu Ahmet Çelik bu kez de Burgas’la kazandı Gazi Koşusu’nda zafer jokeyliğini Ahmet Çelik’in yaptığı Burgas’ın oldu. 1927’den beri kesintisiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adına düzenlenen Türkiye’nin en büyük derbisinde 22 at start aldı. Son 200 metrede ataklarını sıklaştıran Burgas, 2.27.36’lık derecesiyle birinciliğe uzandı. Jokey Ahmet Çelik, üst üste 7. kez Gazi Koşusu’nu kazanarak kırılması güç bir rekora imza attı. Atın sahibesi Sanem Kahraman, primlerle birlikte 3 milyon 134 bin TL kazandı. İkincilik Gökhan Kocakaya’nın bindiği Real Runner’ın (14) olurken; üçüncü Megolaman (12), dördüncü İllüzyon (21) ve beşinci sırada Anadolu Aslan (1) yer aldı. Ahmet Çelik, 2015’te Renk, 2016’da Graystorm, 2017’de Piano Sonata, 2018’de Hep Beraber, 2019’da The Last Romance ve geçen yıl da Call To Victory isimli safkanlarla üst üste 6 defa şampiyon oldu. Çelik, 2018’de Kahraman’ın bir başka atı Hep Beraber’le de Gazi kazanmıştı.


10 Peker’den yeni Korkmaz Karaca iddiası, bu kez Deniz Baykal’ın ismi de var Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu üyesi Korkmaz Karaca’nın Sezgin Baran Korkmaz’ın şirketine ait Audi marka otomobili ücretsiz kullandığını açıklamış, Karaca aracı üç ay kullandığını söyleyerek özür dilemişti. Peker sosyal medya paylaşımında yine Karaca’yı hedef aldı. “Sen Maltepe’de sıradan bir evde otururken 4-5 senede nasıl Çekmeköy’ün süper lüks villalarından birinin sahibi oldun. Deniz Baykal’ın kaset olayından sonra eski pezevenkleri geri çekilince görevi nasıl devraldın? Bunun benimle görüşmek istemesinin sebebi, Deniz Baykal’a getirdiği kızlardan birinin ailesinin haberi olmuş. Kızın ailesiyle görüşmem için bana ulaşmak istedi. Böyle bir namussuzluğun parçası olmadım” dedi.

Kaynak: www.10haber.net

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör