• HaberciGazete

Güne başlarken en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

15 Temmuz 2021 Perşembe1 15 Temmuz için ‘demokrasi nöbeti’ Bugün FETÖ’nün 5 yıl önceki kanlı kalkışmasının yıl dönümü. Türkiye, 251 şehit verdiği o gecede yakın tarihin en karanlık gecesine şahit oldu. Demokrasi ve Milli Birlik Günü bugün saat 12.00’de TBMM’deki 15 Temmuz Şehitler Anıtı önünde anma töreni ile başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı’nın katılacağı anmada Meclis’e bombanın düştüğü alana karanfil bırakılacak. Gençler, gece boyunca nöbet tutacak. Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in şehit edildiği saat 02.16’da kırmızı-beyaz balonlar uçurulacak. Cumhuriyet gazetesi, 15 Temmuz günü yaşananları dakika dakika derledi.


2 Boğaziçi direndi ve kazandı: Erdoğan Bulu’yu görevden aldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu yılın başında Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu doğru dürüst göreve başlayamadan 7 ayın sonunda yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alındı. Bulu’nun üniversite dışından gelmesi ve daha önce Ak Parti’den milletvekili aday adayı olması, Boğaziçi’nin hem akademisyenleri hem de öğrencileri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Üniversitede 7 aydır protestolar kesintisiz devam ediyor, üniversite de 7 aydır polis ablukası altındaydı. Son olarak Melih Bulu akademisyen ve öğrencilerin üniversite kampusuna girmesini de yasaklamıştı.


3 Vaka sayısı 7 bine yaklaştı, Koca uyardı: Telafisi güç günlerle karşılaşabiliriz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından konuştu. Vaka sayılarında artış olduğunu belirten Koca “Eski ve acı tecrübelerimiz bunu kontrol etmenin çok maliyetli olduğunu gösteriyor. Birkaç istisna dışında aşı olma oranı düşük olan illerimizde vaka sayıları bir önceki haftaya oranla birkaç kat yükseliyor. Bayramda bir araya gelirken kesinlikle tedbirlerden taviz vermemeliyiz. Bu bayram tedbirlere uyar ve aşımızı olursak el öpüp birbirimize sarılmadan geçireceğimiz son bayram olacak” diye konuştu. Aşı uygulamasında güncelleme yapıldığını belirten Koca “Birinci doz aşısı tamamlananlar için Sinovac aşısını olanlar ikinci doz aşılarını 4 hafta sonra, Biontech aşısı olanlar ise ikinci doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler. Aşı programımızın başarısına rağmen vaka sayılarında artış eğilimi var. Bu salgının henüz bitmediğinin göstergesidir. Elbette yeniden kısıtlamalara ihtiyaç olacak bir gündemde değiliz. Ancak, tedbirlere uymaz ve aşımızı olmazsak telafisi güç günlerle karşılaşabiliriz” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın tablosuna görü son 24 saatte 6 bin 907 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle 43 kişi hayatını kaybederken 5 bin 63 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi.


4 Futbolda kavga çok büyük Türkiye Futbol Federasyonu ile Süper Lig kulüpleri arasında devam eden kavga dün akşam itibarıyla yeni bir boyuta erişti. Kulüpler daha önce yayın gelirleri, yabancı oyuncu sayısı gibi konularda Kulüpler Birliği Vakfı aracılığıyla federasyona seslenmiş, hatta federasyonu maçlara çıkmamakla tehdit etmişti; dün federasyon buna cevap verdi ve kulüplerin isteklerini reddeti. Federasyon açıklamasında “Müsabakalara çıkmamak gibi futbol tarihinde yeri bulunmayan, FIFA ve UEFA nezdinde kabul görmesi mümkün olmayan eylem ve söylemlerin Süper Lig markasına zarar verici ve Türk futbol kamuoyu tarafından kabul görmeyecek bir tutum olduğunu hatırlatır, yeni sezonda tüm kulüplerimize başarılar dileriz” denildi. İşte bunun üzerine ender görülen bir şey oldu, Trabzonspor’un ve Kulüpler Birliği’nin Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Galatasaray Başkanı Burak Elmas hep birlikte HaberTürk TV’de canlı yayına çıktı. Başkanlar çok sert açıklamalar yaptı.


5 Bakan itiraf etti: Bin kadar flamingo susuzluktan öldü Konya Valiliği, Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerine ilişkin araştırma başlatıldığını duyurdu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise “Bin kadar yavru flamingo öldü, ilk tespitlere göre zehirlenme yok” açıklaması yaptı. Pakdemirli, “Buradaki suyun azalması ve sudaki konsantrasyonun azalmasından dolayı uçamayan yavrularda ölümlerin gözlendiği gözüküyor. Bu konunun çevredeki kuyularla ya da tarımsal sulamayla doğrudan bir bağı yoktur” dedi. Bölge halkı su kanallarına çekilen bentlerin göle akan suyu tamamen kestiğini söyledi. Tuz Gölü’nde yılda yaklaşık 18 bin yavru flamingo kuluçkadan çıkıyordu. Bu arada Çevre Bakanlığı’nın Tuz Gölü’nü besleyen sus sistemlerinden su çekilmemesi için Konya’da hem valiliği hem de belediyeyi aylar önce uyardığı ortaya çıktı.


6 Merkez Bankası faizi yüzde 19’da sabit tuttu, ekonomistlere göre risk büyüyor Şahap Kavcıoğlu başkanlığında 4’üncü kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizleri yine sabit tuttu. Nisandan bu yana faiz değişmedi, bu süreçte enflasyon yüzde 16.1’dan yüzde 17.5’e yükseldi. Enflasyon ile politika faizi arasındaki makas 1.5 puan kadar daraldı. Politika açıklamasında faizin enflasyonun üzerinde tutulacağı sözü tekrarlandı. Ancak yükselen küresel enflasyon ve ithalat fiyatlarındaki artış gibi olumsuz beklentilerden bahsedilmesine karşın “ilave bir sıkılaşma” mesajı verilmediği gibi yeni bir plan da ortaya konmadı. Bluebay Asset Management’in yöneticisi Timothy Ash, Kavcıoğlu’nun enflasyon yüzünden faizleri indiremediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzünden de artıramadığına dikkat çekerken, ekonomist Uğur Gürses’e göre ise Merkez Bankası ileride faiz artırmak zorunda kaldığında, geç kaldığı için bedel büyüyecek. Capital Economics’e göre faiz indirimi yıl sonundan önce mümkün değil. Karar sonrasında döviz kurlarında düşüş gözlendi. Dolar sabah 8.62 liradan satılırken, öğleden sonra 8.59 liraya indi, günü 8.5800 liradan tamamladı. Faiz kararı sonrası 10.14 liraya inen Euro ise günü 10.1350 liradan kapattı. Gram altın 503.07, çeyrek altın 836.93 liraya çıktı.


7 AB’nin iddialı “Yeşil Plan”ı açıklandı, dünya karışacak Avrupa Birliği Komisyonu iki yıldır üzerinde çalıştığı yeni “Yeşil Plan”ı duyurdu. Plana göre AB ülkeleri kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan uzaklaşacak, benzinli ve dizel araç satışları 14 yıl sonra tamamen yasaklanacak, fosil yakıtlarla üretim yapan ülkelerden ithalata yüksek vergiler getirilecek. AB, 2030 yılında atmosfere saldığı karbon miktarını 1990’daki seviyesine göre yüzde 55 düşürmeyi hedefliyor. 2050’de ise “karbon nötral” olmayı amaçlıyor. Plan yürürlüğe girerse başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkenin AB’ye ihracat yapması zorlaşacak.


8 AB’nin terörizmle Mücadele Raporu: YPG, Avrupa için tehlike oluşturuyor Avrupa Birliği (AB) Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, hazırlayıp üye ülkelere gönderdiği “Sol ve Anarşist Aşırıcılık ve Terörizmle Mücadele için AB Eylemi” belgesinde önemli tespitlere yer verdi. Kerchove, Avrupa’daki aşırı sol hareketlerin Suriye’nin kuzeyinde PKK’nın kolu YPG ile bağlarının güçlendiğine dikkat çekti. Pek çok Avrupalının bu örgüte destek için Suriye’ye gittiğine dikkat çeken Kerchove, raporunda “Bu kişiler, Avrupa’da düzenleyebilecekleri terör saldırılarında faydalanabilecekleri kabiliyetler edinmektedir. AB, YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmediği için bu örgüte katılıp silahlı çatışmaya giren kişiler de ‘terörist savaşçı’ olarak değerlendirilemiyor. Bu durum, söz konusu kişiler hakkında yasal takip yapılmasına engel oluyor. Bu kişilerin ifadelerinde çatışma girmediklerini söylemesi de durumu zorlaştırıyor” ifadelerini kullandı.


9 TÜİK geçen yıl ölenlerin sayısını açıklamamak için bin dereden su getiriyor Türkiye İstatistik Kurumu, normalde Haziran ayında açıklaması gereken 2020 yılına ilişkin ölüm istatistiklerini hala açıklamadı. Bu yetmezmiş gibi şimdi bir de göç istatistiklerinin yayınlanmasını da erteledi. Söylendiğine göre göç istatistikleri de, dolaylı yoldan ölüm sayılarının ortaya çıkmasına yardımcı olacak bir rakamdı. Salgında Türkiye’de kaç kişinin öldüğü konusu geçen yıldan beri tartışmalı.


10 Bill Gates’in gözyaşları: Evliliğim benim yüzümden battı ABD’li milyarder Bill Gates, “Milyarderlerin yaz kampı” olarak bilinen Sun Valley konferansında katıldığı bir panelde Melinda Gates ile evliliğinin bitmesinin kendi suçu olduğunu gözleri dolarak söyledi.


11 Akyaka imar planında Akyakalılar kazandı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın askıya çıkardığı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi İmar Planı Revizyonlarına karşı Akyakalıların açtığı Yürütmeyi Durdurma talepli iptal davasında Muğla 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çevre Bakanlığı, Akyaka’ya yat limanı yapmak ve ormanlık alanı azaltmak istiyordu.

12

Kaymakam haberi olmadan gizli tanık yapılmış Türkiye’nin Balyoz ve Ergenekon davalarında çokça yaşadığı gizli tanık skandallarına bir yenisi eklendi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tokat’ta yürütülen mülki idare amirleri soruşturmasında dönemin Zile Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş gözaltına alındı. Ermiş 6 gün sonra bırakıldı. Daha sonra yeniden başsavcılığa çağrılan Ermiş’e bazı kaymakam ve vali yardımcılarıyla ilgili sorular soruldu. Ermiş 28 kişi hakkında fikrini söyledi. Buna ilişkin tanık ifade tutanağı hazırlandı ancak altında herhangi bir imza yoktu. Ermiş daha sonra Görele ve Çatalca kaymakamlıklarına atandı. Ancak yıllar sonra bir vali yardımcısı hakkında Ankara’da açılan davada gizli tanık olarak ifadeye çağrıldı. İddianamede gizli tanık ‘Lütfü’ kod adıyla yer aldı. Ermiş “Tüm bu olanlardan haberim yok” dedi.


13 Ahmet Kural’ın hapis cezası değişmedi Oyuncu Ahmet Kural’a, ünlü şarkıcı Sıla Gençoğlu’nu darp ettiği iddiasıyla 1 yıl 4 ay hapis verildi. Karar İstinaf Mahkemesi’nce bozulunca Kural, yeniden hakim karşısına çıktı. Karar açıklandı. Ahmet Kural’a 3 farklı suçtan verilen 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası bir kez daha tekrarlandı. Ceza ertelendi.

14

Rüşvetle suçlanan MHP’li il başkanı görevden alındı MHP’de 2012 yılında bu yana Kocaeli İl Başkanı olarak görev yapan Aydın Ünlü, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile görevden alındığını duyurdu. Ünlü’nün ismi, Bahadır Bostancı isimli kişiye otel ruhsatı sağlayabilmek için 30 bin TL rüşvet aldığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Bostancı tarafından Ünlü hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla dava açılmıştı. Görüşme kayıtlarını YouTube üzerinden yayınlayan Bostancı’nın Ünlü hakkında açtığı dava 2 Aralık’ta görülecek. Ünlü karar sonrası “Kutsal görevim son buldu” paylaşımında bulundu.

15

İzmir’de ormanda piknik yasaklandı İzmir’de Valilik kararıyla ormanlara girişler yasaklandı. Ormanda piknik ve mangalın yanı sıra yürüyüş yapmak da yasak. Havaların ısınmasıyla, olası orman yangınlarının önüne geçmek için başlatılan yasaklarla halk, Orman Bölge Müdürlüğü’nce belirlenen mesire alanlarına yönlendiriliyor. Yasaklar 30 Ekim’e kadar sürecek.


Kaynak: www.10Haber.net

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör