• HaberciGazete

Güne başlarken en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 15 Haber

20 Temmuz 2021 Salı1 Bir buçuk yıl sonra ilk kez yasaksız bayram Bugün Kurban Bayramı. Türkiye koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamalarla geçen bir buçuk yıl sonra ilk kez bayramı yasaksız kutluyor. Büyükşehirler boşaldı, tatil beldeleri doldu taştı. Siyasetteki gerilime bir gün ara verildi. Liderler birlik beraberlik mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram mesajında herkesin aşı olmasını istedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bayramların; insanlar arasında ayrım yapılmaması, yoksullukla mücadele edilmesi gerektiğini, adaletli ve hoşgörülü olmayı hatırlattığını söyledi. “İşte bu anlayışı, güzel ülkemiz için bir yönetim biçimi haline getirmek zorundayız. Senden-benden demeden, kimsenin inancını, yaşam biçimini sorgulamayan, 83 milyonu kucaklayan bir ülke yönetimine ihtiyacımız var” dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli “Kavganın sonu yoktur. Bu ülke hepimizin müşterek hazinesidir. Türkiye 84 milyon Türk vatandaşının has bahçesidir” diye konuştu. Arife günü şehitlikler acılı ailelerin akınına uğradı. Mezar başlarında Kuran-ı Kerim okundu.


2 İnanılmaz sahtekarlık: Bir kadın “Ben hakimim” dedi, herkes ona inandı, hatta bir savcıyla evlendi Antalya’da Zeliha Özdemir adlı bir kadın, savcı eşi Alper Tuncer de dahil herkesi kendisinin hâkim olduğuna inandırdı. Gerçek, 3 yıl sonra HSK atama listesinde adının bulunamamasının ardından ortaya çıktı. Savcı eşinin suç duyurusunda bulunmasının ardından kadın, 16 Temmuz’da tutuklandı. Savcı, eşi hakkında boşanma davası açarken eşini ve çevresi kandıran kadın hakkında “Resmi belgede sahtecilik ve kamu görevini usulsüz üstlenme” gibi suçlardan başlatılan soruşturma sürüyor.4 Herkes güvenli sanıyordu, iPhone’lara da sızıldı İsrailli firma NSO tarafından İsrail dışında en azından 10 ülkeye satıldığı anlaşılan Pegasus adlı yazılım, sadece bilgisayar değil cep telefonu güvenliğini de tartışılır kıldı. Android telefonlar zaten güvenliğiyle meşhur değiller, bunlara her çeşit virüs sızabiliyor ama Apple için durum farklı. Bu şirketin iPhone adlı telefonu, kendine özgü işletim sistemi sayesinde daha “güvenli” kabul ediliyordu ama NSO’nun Pegasus adlı yazılımıyla ilgili yapılan araştırmalar bunun doğru olmadığını, iPhone’lara da sızıldığını ortaya çıkardı. Bu sebeple dün Apple hisselerinde ciddi bir düşme yaşandı ama bundan da önemlisi insanlar ceplerindeki telefonların taşınabilir gözetleme cihazlarına dönüşebildiğini öğrendi.


5 Erdoğan’ın Kıbrıs müjdesinden Külliye inşaatı çıktı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümünde Yavru Vatan’a gitti. Yanında MHP lideri Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Oğuzhan Asiltürk, BBP lideri Mustafa Destici ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop da vardı. Erdoğan KKTC Meclisi’nde bir müjde vereceğini açıklamıştı. O müjdenin KKTC’de başkanlık sistemine geçileceğinden Azerbaycan tarafından tanınacağına, ülkenin isminden Kuzey kelimesinin çıkarılacağına ve Maraş’ın yerleşime açılacağına kadar pek çok senaryo yazıldı, çizildi. Ama bunların hiçbirisi olmadı. Erdoğan “Sizlere bir kaç gündür gündemde olan müjdemi vermek istiyorum. KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir binası, külliyesi var veya parlamento binası var. Biz bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bina İngilizlere ait gecekondu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı’nın külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti inşasına yakında başlıyoruz” dedi. Külliye inşaatı için Lefkoşa’daki Metehan bölgesinde TSK’nın bulunduğu bölgede 500 dönümlük arazi tahsis edildi.


6 Ziraat Bankası gayrimenkul zengini oldu Ziraat Bankası’nın portföyündeki gayrimenkullerdeki artış dikkat çekici boyuta ulaştı. Bankanın Mart 2021 sonu itibariyle yıllar içerisinde bireysel, ticari ve zirai alacaklar nedeniyle edindiği gayrimenkullerin miktarı 5 milyar 375 milyon TL oldu. 2017 yılı sonunda 672 milyon 899 bin lira olan söz konusu rakam 2018 yılında 1 milyar 227 milyon 120 bin liraya yükseldi. 2019 yılında ise bankanın alacaklarından dolayı edindiği gayrimenkullerin toplamı 3.8 kat artarak 4 milyar 753 milyon liraya çıktı.


7 Fatih Sultan Mehmet için yazılmış 5 bin dizelik Latince epik şiir bulundu Osmanlı-Türk tarihi açısından müthiş bir buluş 650 yıl sonra ortaya çıktı. 1426’da İstanbul Pera’daki Venedik kolonisinde doğmuş olan İtalyan şair Gian Mario Filelfo’nun 1475 yılında yazdığı 5 bin dizelik Fatih Sultan Mehmet konulu epik şiiri, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Filiz Barın Akman ile akademisyen yazar Beyazıt Akman tarafından bulundu. Şiirin Latince tıpkı basımı 1978 yılında yapılmış, eserin orijinali ise Cenevre’de kütüphanede. Eserin bunca zamandır Latince’den başka hiçbir dile çevrilmemiş olması ve Türkiye’de kimsenin bu kitabın varlığının farkında olmaması şaşırtıcı. Eseri, İtalyan şaire Fatih’ten çok etkilenen bir Venedikli tüccar ısmarlayıp yazdırmış.


8 Deniz salyası Marmara’ya geri döndü Yüzeydeki deniz salyası deniz çöpü toplayan araçlar tarafından toplandı diye Marmara Denizinde sorunun bittiğini sanmanın ne kadar yanlış olduğu dün Gemlik’te anlaşıldı. Yüzeydeki deniz salyası Gemlik sahillerinde, Kumla, Narlı, Kurşunlu, Gemsaz ve Kumsaz’da görüldü. Yüzeyde gözüken salya, aslında denizin altındaki planktonların ölmesi sonrası ortaya çıkan bir atık. Yani deniz salyasının kendisi zaten denizin altında ve gözükmüyor.

9 İngiltere, günde 50 bin yeni vaka ile normalleşti, Başbakan Johnson karantinada İngiltere’de hükümet, bilim insanlarından gelen uyarılara rağmen normalleşme planının son aşamasını devreye soktu. Böylece ülkedeki salgın önlemlerinin hemen hemen tamamı kaldırılmış oldu. Ülkede maske kullanımı da zorunlu olmaktan çıktı. Uzmanlar, 50 bini aşan günlük yeni vaka sayısının önlemler kaldırılınca 200 bini bulacağı tahmininde bulunuyor. Ülkede Sağlık Bakanı Sajid Javid de koronavirüse yakalandı. Javid ile temas eden Başbakan Boris Johnson ile Maliye Bakanı Rishi Sunak da 10 gün karantinada kalacak.


10 Türkiye’nin emojisi nazar boncuğu Facebook, Dünya Emoji Günü’nü kutlamak amacıyla Türkiye’deki kullanıcılar tarafından en çok kullanılan emojiler paylaştı. Şirketin paylaştığı bilgilere göre, Facebook’ta geçtiğimiz 3 ay içerisinde 15 milyondan fazla nazar boncuğu emojili gönderi paylaşıldı; favori emojiler ise cinsiyet ve jenerasyon bazında değişiklik gösteriyor. Türkiye’de en çok kullanılan emojiler arasında doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan da var.11 Tosuncuğun Bitcoin’i yokmuş Kurduğu ‘Çiftlik Bank’ ile 32 bin 222 kişiden 1 milyar 139 milyon lira toplayarak kaçan ve kırmızı bültenle aranırken Brezilya’da teslim olan Mehmet Aydın, yurda getirildikten sonra tutuklanmıştı. “Tosuncuk” lakaplı Aydın’ın avukatları Şehmus Uluç ile Fatih Kuş açıklama yaptı. Avukat Uluç, “Dosyada mağdurların zararı 64 milyon olarak görülüyor. Farklı bir dosyası daha var. Bu durumda zararlar artacaktır. Kendisi zararları gidermek için teslim oldu” dedi. Kuş ise, “Yaklaşık 3 bin küsur müşteki var fakat gelecek şikayetlere göre bu sayı artabilir” diye konuştu. İki avukat, “Mehmet Aydın’ın Bitcoin tesisi yok ama sahip olduğu firmaların mal varlıkları satılırsa mağdurların zararları karşılanabilir. O firmalara devlet el koydu” ifadelerini kullandı.


12 Adil Öksüz’ü bırakan hakim 5 yıl sonra konuştu: Bizden bilgi sakladılar FETÖ’nün firari Hava kuvvetleri imamı Adil Öksüz, 15 Temmuz darbe girişiminde Akıncılar Üssü yakınında yakalandı. Savcı tutuklama istedi ama hakim Köksal Çelik adli kontrolle bıraktı. Meslekten ihraç edilen Çelik 5 yıl sonra Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu’na konuştu. Terkoğlu, olaydan sonra açığa alınan eski hakim Köksal Çelik’in, “Aradan beş yıl geçti kendimi savunamadım, bundan sonra susmak yok. Bir iki devlet büyüğümüz, ‘Çık kendini savun’ dediği için sizi aradım” ifadelerini kullandığını aktardı. Çelik “Benim sorgumdan bir buçuk gün önce, bu hainin kim olduğu kışla karakolunda öğrenilmiş. Ama ne jandarma ne de Emniyet bana ya da savcılığa bu durumu söyledi. Yani bizden bilgi saklandı” diye konuştu. Öksüz’ün tutuklanmasını isteyen emekli savcı Cihan Ergün ise Halk TV’de konuştu. Çelik “Yüzlerce kişi geldi ve hepsi tutuklamaya gönderildi. Diğer kişiler tutuklandı, bu (Adil Öksüz) neden serbest kaldı” diye sormak lazım. Burada akılcı olan tutmaktır” dedi. Gazeteci Müyesser Yıldız da kişisel blogunda yayınladığı yazısında Akıncı Üssü’nde çekilen ancak mahkemeye hepsi verilmeyen kamera kayıtlarını kaleme aldı.


13 FETÖ üyeliğinden 18 yıl istenen ÖSYM eski başkanı İTÜ’de ders veriyor Ali Demir’in adının karıştığı ilk skandal 2010’da KPSS ile başladı. Soruların çalındığı ortaya çıkınca sınav iptal edildi. Demir hakkında takipsizlik kararı verildi. Demir daha sonra ÖSYM Başkanı oldu. 27 Mart 2011’de ise 1.7 milyon adayın girdiği 2011-YGS’de şifre skandalı patlak verdi. Demir “Şifre var, kopya yok” dedi. Kopya skandalından 9 yıl sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demir hakkında FETÖ üyeliği iddiasıyla soruşturma başlattı. Demir, ev hapsine alındı. Daha sonra hakkındaki adli kontrol kaldırıldı. Demir’in İTÜ’deki görevine geri döndüğü ve üniversite lojmanında kaldığı ortaya çıktı.


14 İddia: Melih Bulu’nun morali çok bozuk, Türkiye’den ayrılmayı düşünüyor Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünden atanmasından 195 gün sonra alınan Prof. Melih Bulu’nun moralinin çok bozuk olduğunu yazdı. Alçı “Devlet tarafından korunduğu ve yeni bir görev verileceği iddiaları doğru değil. Büyük olasılıkla kökenlerinin dayandığı Makedonya’ya gidecek ve bir Makedon üniversitesinde ders verecekmiş. Yani Bulu’ya devlet tarafından verilen yeni bir görev söz konusu değil” diye yazdı.


15 Kurban pazarlarında kullanılacak 5 milyonluk sahte para ele geçirildi İstanbul’da sahte para saklanan bir adrese jandarma ekipleri operasyon düzenledi. Aramalarda cerrahi maske kutusundan, sebzeliğe bir çok yerde sahte para bulundu. Kalpazanların, bastıkları 100’lük 50 bin banknot (5 milyon liralık) sahte parayı, kurban pazarlarında kasaplara hızlıca satmayı planladıkları öne sürüldü. Gözaltına alınan 2 şüpheli tutuklandı. Jandarma ekipleri kurban pazarlarındaki satıcılara mağduriyet yaşamamaları için sahte parayla ilgili bilgilendirme yaptı.

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör