• HaberciGazete

Güne başlarken en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

14 Temmuz 2021 Çarşamba1 İnanılmaz bir doğa katliamı: Tuz Gölü’nde flamingoları susuz bıraktık, binlercesi öldü Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde yer alan Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için kapalı göl olma özelliğini taşıyor. Kuşların göç yolu üzerinde olmasından dolayı birçok kuş türü ilkbahar ve yaz aylarında burada konaklıyor. Bu türler arasında sayıları 22 bini bulan flamingolar da var. Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç, gölü besleyen su kanallarının önünün köylüler tarafından bentler çekilerek kesildiği için binlerce flamingo yavrusunun öldüğünü söyledi. Tunç “Bu yıl 5 bin flamingo kuluçkadan çıktı. Yavru flamingoların çoğu su ve beslenme alanları olmadığı için öldü. Bu bir katliam” dedi. Gölden gelen fotoğraflar gerçekten korkunç, yerlerde binlerce flamingo ölmüş yatıyor. Uzun yılların en büyük doğa katliamlarından birine tanıklık ediyoruz.2 Kuraklık haritası: Türkiye karardıkça kararıyor Türkiye uzun yılların en vahim kuraklıklarından birini yaşıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu duruma dikkat çekmek için artık her ay kuraklık haritası paylaşıyor ve geriden kalan 3 ayın yağış ortalamalarını duyuruyor. Son açıklanan haritada Türkiye’nin genellikle çok yağış alan Doğu Karadeniz bölgesi dahil bütün Doğusu ciddi bir kuraklığın pençesinde gözüküyor. Benzer şekilde Türkiye’nin en önemli tatil şehri olan Muğla bölgesinde de ciddi bir su azlığı var. Doğu ve Güneydoğu’daki kuraklık, barajların doluluğunu ve dolayısıyla elektrik üretimini olumsuz etkileyebilir; Muğla’daki kuraklık ise en önce yaz aylarında bu şehrin ilçelerinde artan nüfusun susuzluk çekmesi demek. Ve elbette tarımsal üretimde ciddi üretim kaybının da sebebi olacak kuraklık.3 Kılıçdaroğlu: Sevgili vatandaşlarım, Erdoğan dönemi bitmiştir CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İstikametini kaybetmiş avara kasnak gibi dolaşanlara bu memleketi teslim edemeyiz’ sözlerine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu “Sen değil millet bize iktidarı teslim edecek…. Millet ittifakı bize iktidarı verdiği zaman onun önünde hiçbir güç duramayacaktır. En somut örneğini de İstanbul göstermiştir” dedi. CHP lideri 13 uçak tartışmasına da yeni bir boyut kazandırdı. “Sadece uçakları değil cumhurbaşkanlığı garajında duran milyon dolarlık araçları da satacağız” dedi, ekledi: “Sevgili vatandaşlarım Erdoğan dönemi bitmiştir. Erdoğan dönemi ciddi hasarlar vermiştir ve vermeye de devam etmektedir. Devletin en büyük ihalelerini beşli çeteye verdin. Uyuşturucu baronlarını koruyup, kolladın. Brezilya’dan uyuşturucu geliyor, kokain, tonlarca, yakalanıyor. Soruşturma açan yok. Kim koruyor bunları. Sen devlette liyakati bitirdin. Sahip olduğun o haram mal varlığı nedeniyle tehdit edildin ve kendini Trump’a teslim ettin.”


4 Geçen yıl 740 bin kanser vakasının arka planında içki varmış Anlaşılan önümüzdeki günler, aylar, hatta belki yıllar boyunca tartışacağımız yeni bir araştırmamız oldu. Ünlü bilim dergisi Lancet Oncology’de yayınlanan bir araştırmaya göre alkol kullanımı ile kanser arasında “güçlü deliller” bulundu. Buna göre meme, karaciğer, bağırsak, yemek borusu ve gırtlak kanserleri başta olmak üzere çok sayıda kanserin arkasında alkol de nedenlerden biri olarak yer alıyor. Araştırmacıların iddiasına göre sadece geçen yıl yaşanan 740 bin kanser vakasının sebebi alkol kullanımı.


5 Sanayide çarklar mayısta hareketlenmeye başladı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksini yayımladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40.7 arttı. Aylık bazda ise düşüş beklentisine karşın yüzde 1.3 artış izlendi. Rakamlarda baz etkisinin devam ettiği görüldü. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı mayıs ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33.4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 42.8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 20.9 arttı.


6 Bir milyon kişi bayram tatilinde sahillerde Bayram tatilinin 9 güne çıkmasıyla sahillere ve kültür turlarına akın başladı. Hızlanan aşı çalışmalarının da etkisi ile Erdek’ten Mersin’e kadar tüm kıyı ve sahil bölgelerinin 9 günlük bayram tatilinde yerli turist ile dolmasını bekleyen turizm sektörü temsilcileri, yaklaşık 1 milyon kişinin sahillerde bayram tatiline çıkmasını öngörüyor. Salgın öncesinde 8 milyon civarında seyreden paket tur ve otel organizasyonu ile seyahate çıkan yerli turist sayısının bu yıl aşılması hedeflenirken, bayram dönemi için butik otellerden kamp ve karavanlara kadar tüm sahillerdeki turizm alanlarına büyük göç başladı.


7 Taliban’dan Türkiye’ye tehdit: İşgalci sayarız Taliban, ABD çekildikten sonra Türk askerinin ülkede kalması durumunda “işgalci” olarak nitelendirileceğini ve tüm “işgal güçlerine” karşı “cihat politikasını” uygulamaya devam edeceğini duyurdu. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, “Afganistan İslam Emirliği ve Afgan halkının Müslüman Türkiye halkı ile tarihi, kültürel ve dini bağları vardır. İşgalin uzatılması ülkemizde Türk yetkililere karşı düşmanlık ve kızgınlık yaratacak, ikili ilişkilere zarar verecektir” denilldi. Türkiye’ye Afganistan’da asker bırakma konusunda fikir değiştirme çağrısında bulunan Taliban, Türkiye’nin tekrar düşünmemesi durumunda Ankara’ya karşı duruş sergileyeceklerini belirtti.


8 Koca: Son bir haftada vakalar yüzde 20 arttı Hızlı aşılama ile birlikte 1 Temmuz’da yeni normal hayata geçildi. Vakalarda düşüş beklenirken tablo tam tersi seyretmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan 4’üncü dalga uyarısı geldi. Türkiye’de görülen delta varyantının giderek arttığını vurgulayan Koca, “750´leri buldu, il sayısı da 36’ya çıktı. Delta plus, 3 ilde, 3 tane olarak devam ediyor” dedi. Bakan Koca “Son dönemde özellik son bir haftaya baktığımızda çarşambadan itibaren düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz. Beklediğimiz düşüşün olmadığını, bir çıkış olma ihtimali görüyoruz. Kapalı ortamda da maskeye devam. Normale dönüşün tek şartı aşı… En az 1 doz aşı yaptıran, 18 yaş ve üzeri tanımlanan kişilerde yüzde 70 olmasını hedeflemiştik. Şu an yüzde 61’i buldu” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tablosu da artışı gösterdi. Son 24 saatte 234 bin 439 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 6 bin 285 oldu. 46 kişi hayatını kaybetti.


9 Başbakanın pozu ülkeyi karıştırdı Finlandiya’da 2019 yılında Başbakan seçilerek Avrupa’nın en genç lideri olan 35 yaşındaki Sanna Marin’in Instagram’daki son paylaşımı tartışma yarattı. Sosyal medyayı aktif kullanan Marin, parkta uzanırken çektiği karesini takipçilerinin beğenisine sundu. Fotoğrafa, “Oyun alanında zaman geçirmenin en iyi yolu” notunu düşen Marin’i destekleyenler bu kareyi samimi ve doğal bulurken, eleştirenler ise Başbakan için ciddiyetsiz ve uygunsuz buldu.

10 Bodrum’a bale geri geliyor Salgın nedeniyle geçen yıl yapılamayan Uluslararası Bodrum Bale Festivali iki yıl aradan sonra sanatseverlerin karşısına çıkacak. Festivalin tüm temsilleri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin açılışı, 4 Ağustos Çarşamba akşamı, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün eserlerinden biri olan Harem ile gerçekleşecek. Program hayli zengin, biletler satışla çıkıyor.

11 Peker’den Soylu paylaşımı: Yurtdışına kaçmamı sağladın, Yüce Divan’da yargılanacaksın Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Twitter üzerinden yaptığı 12 maddelik paylaşımda bir kez daha İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef aldı. “Bana bilgi sızdırdığın için, yurtdışına kaçmamı sağladığın için Yüce Divan’a kesin gideceksin. Bir de o zamanki HTS kayıtları çıktığı zaman dosya tamamlanmış olacak. Devletin polisini, askerini kullanıp sahte kabadayılık yapma” diye yazdı.

12

İçişleri Bakanlığı: 15 Temmuz’dan sonra kaybolan silah sayısı 24 İçişleri Bakanlığı, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen kayıp silahlarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “15 Temmuz gece; Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı 7 adet MP5 makineli tabanca, Ankara Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 3 adet G3 piyade tüfeği, 11 adet Kalaşnikof tüfek, 1 adet MP5 makineli tabanca, 1 adet kuru sıkı tabanca ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1 MP5 makineli tabanca kaybolmuştur. Bunun dışında envanterimizde kayıp silah yoktur” denildi.


13

Peker’in iddiaları Soylu’nun popülaritesini azalttı Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in hakkında birçok iddiayı gündeme getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya halk desteği ve seçmen güveni azaldı. Metropoll Araştırma’nın anketinde katılımcılara; “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu beğeniyor musunuz?” diye soruldu. Bakanın popülaritesinin en düşük olduğu zaman yüzde 39.6 ile Peker’in videolar yayınlamaya başladığı Mayıs 2021 olarak ölçüldü. Ak Parti’li seçmenin martta Soylu’yu beğeni oranı yüzde 75.5 iken, bu oran haziranda yüzde 68.7’ye düştü. MHP’li seçmenin martta Soylu’yu beğenme oranı yüzde 61.4 iken, haziranda yüzde 55.6’ya geriledi.

14

Tacizden işlem yapılan polis, Hakkari Emniyet Müdür Yardımcısını şehit etti Hakkari’de Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis Nasuh Çulcu kısa süre önce bir kadın polisi rahatsız etti. Çulcu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Cevher tarafından yazılı olarak ikaz edildi. Çulcu, Cevher ile yaptığı başbaşa görüşmeden sonra hakkında işlem yapılmak üzere Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Silahını teslim etmek istemeyen Çulcu hızla binadaki yemekhaneye yöneldi. Yemek yiyen Cevher’e üç el ateş etti. Başından ve omzundan yaralanan Cevher şehit oldu. Kaçmak isteyen Çulcu, bir polis tarafından bacağından vurularak yakalandı. 15 Temmuz’da İstanbul’da görev yapan şehit Cevher iki çocuk babasıydı. Tacizci polis memurunun, Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli bir kadın komiser yardımcısını da taciz ettiği ve bu nedenle görev yerinin değiştiği ortaya çıktı.

15

Gülen’in veliahtı kabul edilen Şengül koronavirüsten öldü Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) en kritik isimlerinden biri olarak bilinen Mehmet Ali Şengül, Almanya’da koronavirüsten öldü. Başına 10 milyon lira ödül konulan Şengül’ün Hessen eyaletindeki bir hastanede 3 aydır koronavirüs tedavisi gördüğü öğrenildi. Fetullah Gülen 1966 yılında örgütü kurduğunda yakınındaki 14 kişiden biri olan Şengül, elebaşı öldükten sonra yerine geçecek isim olarak gösteriliyordu. Şengül, ‘Türkiye imamı’ Mustafa Özcan’la liderlik kavgası da veriyordu.


16

İBB’nin kurban kampanyasına 10 günde 7 milyon bağış İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İçişleri Bakanlığı tarafından engellenmek istenen Kurban Bağış Kampanyası’na halktan büyük destek geldi. Hayırseverler tarafından yapılan bağışların miktarı, 10 günde 7 milyon lirayı geçti. Vekalet olarak verilen hisse fiyatı 1750 TL olan bir kurbandan, 15 konserve elde ediliyor. Bu konservelerin 14’ü ihtiyaç sahiplerine, bir adedi arzu ederse bağışçısına ulaştırılıyor. İBB’nin geçtiğimiz yılki kampanyasında 132 bin ihtiyaç sahibi ailenin evine et girmişti. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, sosyal medya hesabından “İstanbul’da 300 bin eve hiç et girmiyor…” bilgisini verdi, “Bağışlarınızın ihtiyaç sahiplerine en güvenli şekilde ulaştırılacağından emin olun” dedi.


17 TRT yönetimi baştan sona değişti; Hilal Kaplan yönetim kuruluna girdi TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alındı; yerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı atandı.


TRT’nin mevcut yönetim kurulundaki diğer üç üyenin yerine de Yönetim Kurulu Başkanı olarak Prof. Dr. Ahmet Albayrak ve Mehmet Zahid Sobacı, Atakan Yılmaz, Mücahid Eker, Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Hilal Kaplan Öğüt, Meryem İlayda Atlas Çetin, Doç. Dr. Veysel Kurt atandı. Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’ın adı dikkat çekti.


18 Tosuncuk, “Mağdurların zararını gidereceğim” demişti ama şimdi “O kadar param yok” diyor “Çiftlik Bank” soruşturmasında tutuklanan Mehmet Aydın’ın, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava kapsamında da tutukluluğuna karar verildi. Aydın ifadesinde, “Benim mağdurların zararlarını giderecek halihazırda bir param yoktur. Ancak Kıbrıs’ta ve Türkiye’de bulunan ve el konulan mal varlıklarımla mağdurların zararını gidereceğim” dedi.

19

Akaryakıt vurgununda üçüncü dalga baskını İstanbul merkezli 30 ilde, usulsüz akaryakıt satışı yaparak devleti milyonlarca lira vergi kaybına uğratan şüphelilere yönelik “Silici” operasyonunun 3’üncü dalgası gerçekleştirildi. 85 şüpheliyi tespit eden polis ekipleri, baskınlarda 68 kişiyi yakalandı. Çoğu akaryakıt istasyonu sahibi olan şüphelilerin 305 milyon 972 bin lira değerindeki 55 milyon 14 bin litre akaryakıt satışını sistemden sildiği belirlendi. Şahısların, vergileri ödenmediği için milyonlarca lira haksız kazanç elde edilerek devletin zarara uğrattığı anlaşıldı. Her 3 operasyonda silinen toplam akaryakıtın 4 milyar liralık olduğu kaydedildi.


20 Camide 9 yaşındaki çocuğu döven müezzine soruşturma Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, cami içerisinde gürültü yaptığı iddiasıyla 9 yaşındaki B.G’yi darp eden 63 yaşındaki müezzin Necmi G. hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Oğlu için darp raporu alan Adem G. de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Diyanet Başkanlığı “Çocuklarımızın onurunu hiçe sayan hiçbir davranış kabul edilemez” açıklaması yaptı.


Kaynak: www.10haber.com

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör