• HaberciGazete

Güne başlarken en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

16 Temmuz 2021 Cuma1 Prof. Bulu’nun görevden alınması için YÖK Başkanı Saraç devreye girmiş! Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandıktan 195 gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yine bir geceyarısı kararnamesiyle görevden alındı. Protestolar sırasında Prof. Bulu’nun arkasında duran Erdoğan’ın neden karar değiştirdiğini Sözcü Gazetesi yazarı İsmail Saymaz köşesine taşıdı. Buna göre YÖK’te Bulu’dan kaynaklı bir rahatsızlık vardı. Çünkü Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki huzursuzluğu aylardır giderememişti. Akademisyenler ve öğrenciler direniyordu. Toplum onları destekliyordu. Geçen hafta Bulu’ya yönelik intihal iddialarına ilişkin rapor YÖK’e ulaştı. Usulen bu raporlar YÖK’ün Denetim Kurulu’na havale edilir, kuruldan rapor istenir, görüş doğrultusunda savunma alınıp karar verilirdi. Bu kez YÖK Başkanı Yekta Saraç inisiyatif aldı. YÖK Genel Kurulu’nu olağanüstü topladı. Toplantıda Bulu’nun görevden alınması için görüş birliğine varıldı. Saraç, derhal Beştepe’ye giderek Erdoğan’ı bilgilendirdi. Bulu’nun devam etmesinin üniversiteye, YÖK’e ve Cumhurbaşkanlığı’na zarar vereceğini söyledi. Saraç’a göre yeni eğitim yılı beklenirse protestolar kitleselleşebilirdi. Erdoğan da gece yarısı Bulu’yu görevden aldı. Öte yandan Bulu’nun yerine yardımcısı Prof. Naci İnci vekaleten atandı. YÖK ayrıca rektör adayları için başvuru ilanı açtı.


2 İngiltere’de vakalar tavan yaptı ama kısıtlamalar yine de kalkıyor: Sebebi Delta’nın farkları Delta varyantı, Birleşik Krallık’ı kasıp kavuruyor. Yüksek bir aşılama oranına sahip olan ülkede yine de günlük vaka sayıları son olarak 40 binin üzerine çıktı. Ama buna rağmen ülke 19 Temmuzda salgınla ilgili kısıtlamalardan geriye kalan son uygulamaları da kaldırmaktan vaz geçmiş değil. Zaten Londra başta olmak üzere şehirlerde salgın öncesi dönemi andıran yoğun görüntüler var. Bunun nedeni delta varyantıyla ilgili elde edilen yeni bilgiler olabilir. Daha önceki virüs varyantlarında, Alfa ve Beta’da, virüs kapan her 10 kişiden 1’i hastaneye yatıyordu. Delta’da bu rakam 40-50 kişiden biri. Benzer şekilde, daha önceki varyantlarda ortalama olarak her 60 vakadan bir kişi ölüyordu. Yeni varyantta ise bu rakam 1000 vakada bir kişi civarında.


3 Ankara’daki 15 Temmuz törenlerinde muhalefet liderleri yoktu TBMM’de 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda tören yapıldı. Özel oturumun iptal edilmesine tepki gösteren CHP ve İYİ Parti liderleri törende yoktu. Törene Devlet Bahçeli de katılmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada “FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine, gizli açık her türlü fitne fesat odaklarına, varlığımıza ve birliğimize kast eden tüm tehditlere karşı teyakkuz halinde olmayı sürdüreceğiz. O gece darbeciler Marmaris’te veya İstanbul’da karşımıza dikilselerdi şehadete yürümek için bir an bile tereddüt etmeyecektik. 15 Temmuz, milletin, milli iradenin, demokrasiye gönül verenlerin zaferidir” dedi. Erdoğan daha sonra Külliye’de Demokrasi Müzesi’ni açtı, gece de ‘Millete Sesleniş’ konuşması yaptı. Erdoğan konuşmasında “Milletimize karşı sinsi niyetler besleyen muhterislere başaramayacaksınız diyoruz. Dün başaramadılar, bugün başaramadılar, yarın da inşallah başaramayacak, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına engel olamayacaklar” ifadelerini kullandı.


4 Dokuz günlük bayram tatiline hücum başladı Dokuz günlük bayram tatili için yola çıkan tatilciler, şimdiden uzun kuyruklar oluşturmaya başladı. TEM Otoyolu’nun Bolu geçişinde özellikle Bolu Dağı ve Çaydurt civarında trafik durma noktasına geldi. İstanbul’dan yola çıkanlar Bodrum’da da hareketliliğe neden oldu. Bodrum Belediye Başkanı, Kurban Bayram’ı tatilinde 1 milyonun üzerinde misafir ağırlayacaklarını belirtti. Karavan ve çadır ile dolan Akyaka’nın Çınar sahiline Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen vatandaşlar, ormanlık alanda adeta ‘Çadır Kent’ kurdu. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, rezervasyon yaptırmadan gelen tatilcilerin hem sağlıklarını, hem de tatillerini zehir edebilecekleri uyarısında bulundu.

5 İstanbul’da emlak vergisine fahiş zam geldi 2022 yılına ilişkin emlak vergi zam oranları belli oldu. İstanbul’un tüm ilçelerinde vergiye esas olan metrekare birim fiyatlarına fahiş zamlar yapıldı. Beykoz’un bazı mahallerinde bin 200 lira civarındaki metrekare birim fiyatı 10 kat zamlanarak 12 bin liraya kadar çıktı. 4 yılda bir toplanan, ilçe belediyelerinde kurulan arsa takdir komisyonlarının belirlediği zam oranları, İstanbul Valiliği Emlak Vergi Değerleri Merkez Komisyonu tarafından onaylandı. Her ilçede mahalle, cadde ve sokaklar için ayrı ayrı belirlenen metrekare birim fiyatları ev sahiplerini şok etti. Vatandaşlar, askıya çıktığı tarihten itibaren 30 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor ve çoğu itiraz hakkını kullanmaya hazırlanıyor. Beyoğlu Cihangir Sıraselviler Caddesi’nde 37 bin lira olan metrekare birim fiyatı 53 bin 690 liraya yükseldi. Şişli Teşvikiye’de 15 bin liralık birim fiyat 20 bin liraya fırladı.


6 Afrin’de toplu mezar bulundu, YPG/PKK 68 sivili öldürmüş Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2018 yılında düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütünden temizlediği, Türkiye sınırında yer alan Suriye’nin Afrin kentinde toplu mezar bulundu. Mezardan 68 cenaze bulunduğu tespit edildi. Arama çalışmaları devam ettikçe sayının artacağı belirtildi. Hatay Valisi Rahmi Doğan “Yerel polis ve yerel savcının nezaretinde toplu mezar bulundu. Tabi bu insanlık suçu. PKK terör örgütünün, YPG terör örgütünün ne tür suçlar işlediği ve neler yaptığı zaman zaman çıkıyor” diye konuştu.

7 Felçli hastanın beynini okuyup yazıya çevirdiler ABD’li bilim insanları, geçirdiği felç nedeniyle konuşamayan bir hastanın beynine yerleştirdikleri elektrotlarla beyin dalgalarını inceleyerek söylemek istediklerini bilgisayar ekranında cümleye döktü.


8 İstanbul Film Festivali bitti, En İyi Film ödülü “Beni Sevenler Listesi”nin İstanbul Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. En iyi filme verilen Altın Lale’nin sahibi ‘Beni Sevenler Listesi’ ile Emre Erdoğdu olurken, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Ödülü ise ‘Çatlak’ filmiyle Fikret Reyhan’a verildi. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Asiye Dinçsoy ile İlayda Elif Elhih arasında paylaşıldı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Halil Babür’e, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü Orçun Özkılınç’a, En İyi Kurgu Ödülü Evren Luş’a, En İyi Özgün Müzik Ödülü Deniz Cuylan ve Brian Bender’e, En İyi İlk Film Ödülü Çağul Bocut’a verildi. Yazar Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nün sahibi ‘Sen Ben Lenin’ ile Tufan Taştan oldu.


9 Obradoviç, Fenerbahçe’ye karşı sahaya çıkacak Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, yeni sezon öncesi ev sahipliği yapacağı hazırlık turnuvasında Monaco, UNISC Kazan ve sarı-lacivertli takımın eski başantrenörü Zeljko Obradovic’in takımı Partizan’la karşı karşıya gelecek.

10 Çikolatanın şekeri azalacak Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) 2020’de imzaladığı “Şeker Azaltma İş Birliği Protokolü” kapsamında hazırlanan “Türkiye Şeker Tüketimini/Kullanımını Azaltma Rehberi” kamuoyuna tanıtıldı. Buna göre çikolata başta şekerli atıştırmalıklardaki şeker oranı 2025 yılına kadar yüzde 10 azaltılacak.


11 Boğaziçililer sevinçli ve temkinli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevinden alması, aylardır Melih Bulu’nun gitmesi için kampanya yürüten Boğaziçilileri sevindirdi. Melih Bulu’nun getirdiği kampüse giriş yasağının da kalkmasıyla dün Boğaziçi’nde “Bu devirde kimse şah değil padişah değil” şarkısı eşliğinde kutlamalar yapıldı ama yine de Boğaziçi’liler Bulu’nun yerine yine atamayla bir rektör gelmesini istemiyor, rektörün seçimle belirlenmesini arzu ediyor.


12 Soylu: 15 Temmuz’da Erdoğan’ın Marmaris’te olduğunu bilmiyordum İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz’da yaşadıklarını Yeni Şafak’a anlattı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın kendisini arayarak “Bu ne maskaralıktır Süleyman Bey” dediğini anlattı. Soylu o dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ydı. Soylu özetle şunları anlattı: “Darbe girişimi sırasında aklım hep Cumhurbaşkanımız’daydı. Ben Cumhurbaşkanımızın Marmaris’te olduğunu bilmiyordum. Çankaya Köşkü’ne giderken ilk önce Mehmet Muş ile konuştum.Mehmet Muş ‘Bizim Marmaris’i sağlam tutmamız lazım’ dedi. Ben de ‘Ne işimiz var Marmaris’te?’ dedim. O da ‘Beyefendi orada’ dedi. ‘Eyvah tuzağa düştük Mehmet’ dedim. Biz bilmiyoruz ama onlar demek ki biliyorlar. Endişe kapladı içimi. Hakikaten oradan çıkana kadar büyük bir endişe ve korku içinde olduk.”

13

15 Temmuzdan bu yana FETÖ’ye 135 binden fazla operasyon yapılmış, 312 bin kişi gözaltına alınmış İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 Temmuz’dan bu yana bakanlık olarak 135 bin 916 FETÖ operasyonunda 312 bin 121 gözaltı yaptık. Şehit verdiğimiz pırıl pırıl çocuklarımız hesabını bunlardan soruyoruz.” dedi.14

İmamoğlu: FETÖ tehlikesi geçmedi 15 Temmuz 2016 gecesi hain darbe girişiminde 14 kişinin hayatını kaybettiği Saraçhane’deki İBB binası önünde anma töreni düzenlendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Halen bu tehdit ve tehlike vardır; yarınlarda da var olacaktır. Buna karşın durduğumuz yer, aldığımız tavır, birlikte ortaya koyduğumuz tepki hangi şiddettedir, hangi aşamadadır buna bakmak lazım” dedi. CHP’li Özgür Özel ve beraberindeki vekiller de FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5’inci yıl dönümünde TBMM 15 Temmuz Anıtı’na karanfil bıraktı. Özel, “Bir kez daha demokrasinin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. 15 Temmuz günü durduğumuz yerdeyiz” dedi.

15 Marmaris HDP’ye saldırıda FETÖ izi Muğla’nın Marmaris ilçesinde HDP ilçe başkanlığı binasına pompalı tüfekle ateş açılması olayının azmettiricisi olduğu değerlendirilen ve FETÖ bağlantıları tespit edilen Ensar A. İstanbul’da gözaltına alındı.


16 Sağanak yağmur ve heyelan Rize’nin altını üstüne getirdi: 6 ölü Rize’de 7 saat aralıksız yağan yağmur, sel ve heyelana neden oldu. Dereler taştı, yollar ulaşıma kapandı, evler sel sularının getirdiği çamur ve moloz yığınlarıyla doldu. Merkez Muradiye Beldesi’nde heyelanda çöken evde Nuri Cemal Mert (67) hayatını kaybetti. Yağmurdan kaçmak için evin altına sığınan Batuhan Delihasan (45) da can verdi. Güneysu’nun Ballıdere Köyü’nde evleri çöken Aynur Karali (66) ile oğlu Mustafa Karali (40) ve engelli kızı Ayşe Karali’nin (28) cansız bedenlerine ulaşıldı. Yine Güneysu’da sel sularında kaybolan Adem Yanık hayatını kaybetti. Kayıp Halil Arıcı’nın bulunması için çalışma başlatıldı. Sel ve heyelan bölgelerinde mahsur kalanlar gece boyu güvenli bölgelere tahliye edildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu afet bölgesine gitti.

17

Gaziantep’te aslan kafesten kaçtı, üç kişiyi yaraladı Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesine sahip Gaziantep’te akılalmaz bir olay yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasına göre bakıcısının bir anlık dikkatsizliğinin yararlanan aslan kafesten dışarı çıktı. Bu sırada iki ziyaretçiyi yaraladı. Hayvanat bahçesinde büyük panik yaşandı. Güvenlik görevlileri alarm verdi. Hayvanat bahçesi hızla boşaltıldı. Uyuşturucu iğneyle vurulan aslan yeniden kafesine konuldu. Hayvanat bahçesi tekrar ziyarete açıldı.

18

Sit alanına yapılan villa yargı kararıyla yıkıldı Antalya’nın Demre İlçesi’nde birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı Kekova’nın Yazkam Koyu’nda geçmişte ağıl olarak kullanılan taş yapı, İstanbullu iş kadını S.K. tarafından 2000’li yıllarda satın alındı. Ağıl yıkılarak, yerine taştan 70 metrekare villa ile koya da bir iskele yapıldı. Villanın orman arazisine inşa edildiği gerekçesiyle Kaş Orman İşletme Müdürlüğü, sahibi S.K. hakkında dava açtı. Mahkeme villayla ilgili yıkım kararı verdi. Lüks villa ekipler tarafından yıkıldı.


19

TRT tartışmasına Sedat Peker de katıldı Organize suç örgütü lideri Sedat Peker Twitter hesabından 25 maddelik açıklama yaptı. Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince, işadamı Cihan Kamer ve gazeteci Ahmet Hakan’ın 17/25 Aralık (2013) sürecinden sonra yemekte bir araya geldiklerini; o yemekte Tamince’nin her ne olursa olsun Fetullah Gülen’in yanında yer alacağını söylediğini iddia etti. Tamince’nin beraat ettiğini hatırlattı. “Bu süreç beş senedir bu kişinin üstünde korku kılıcı olarak tutulurken bu kişiden kim bilir bu dönemde ne paralar alınmıştır” diye sordu. Peker ayrıca TRT yönetimine atanan Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan için “PKK ile savaşırken ölen devlet görevlileri şehit değildir diyen, Fethullah Gülen’e övgüler dizerek şiir yazan” ifadelerini kullandı.


20 Günlük vaka sayısı tekrar 7 bini aştı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarının yüzde 20 artığına dikkat çekmişti. Bu artış günlük vaka sayılarına da yansıdı. Son 24 saatte 232 bin 257 kişiye test yapıldı. 7 bin 304 kişinin korona testi pozitif çıktı. 48 kişi hayatını kaybetti. En az bir doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye’de birinci doz aşılama ortalama yüzde 62,12 oldu. İkinci doz ortalaması yüzde 30,78 olurken; 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 61 milyon 125 bin 726’a yükseldi. Yüzde 83,4 ile en çok aşılamanın gerçekleştirildiği il olan Muğla’yı Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, İzmir ve Bilecik takip etti. Yüzde 33,4 ile en az aşılamanın gerçekleştirildiği Bitlis’i Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Iğdır ve Gümüşhane takip etti.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör