• HaberciGazete

Güne başlarken en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

22 Temmuz 2021 Perşembe1 Tatil çılgınlığı: Rezervasyonsuz geldiler, plajda uyudular Tatil kenti Antalya, Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte yerli tatilcilerin akınına uğradı. 9 günlük tatilde konaklama tesisleri yüzde yüz doluluğa ulaşırken, yurdun dört bir köşesinden gelip, Alanya’daki İncekum Plajı’nda tatil yapmayı planlayan vatandaşlar, otel ve pansiyonlarda yer bulamayınca ilginç manzaralar oluşturdu. Tatilciler, geceyi araçlarında ve sahile kurdukları çadırlarda geçirirken, bazıları da hemen araçlarının yanına serdikleri kilimlerin üzerinde uyudu.


2 Pegasus’la Adalet Bakanı Gül’ü de dinlemişler İsrailli güvenlik şirketi NSO tarafından dünya çapında en az 10 ülkeye satılan casus yazılımla kimlerin izlendiği ve dinlendiğine ilişkin listeler giderek netleşiyor. Karar gazetesinin haberine göre Türkiye’den izlenenler arasında Adalet Bakanı Abdülhamid Gül ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından biri de var. Pegasus’la ilgili haberi yayınlayan dünya çapındaki 16 gazetenin eline geçen kısmi telefon numarası listesindeki numaların sahipleri arasında başka çarpıcı isimler de var. Örneğin bunlardan biri, “Bizim sistemimiz en güvenlisi, korsanlar sızamaz” diyen Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’un Telegram’da kullandığı telefon numarası da listede. Listede yer alan bir başka telefon da, Dubai Emiri’nin ülkeden kaçmaya çalıştığı bilinen kızı Prenses Latife’ye ve emirin Londra’ya kaçan eski eşi Haya’ya ait. Birleşik Arap Emirlikleri Pegasus yazılımını satın alıp kullanan ülkelerden biri.


3 Maraş’ta ‘yeni dönem’ dünyada fırtına kopardı, BM gündemine geliyor! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’de yaptığı “Maraş’ta yeni dönem başlıyor” çıkışı tüm dünyada yankı buldu. Erdoğan 46 yıl kapalı kaldıktan sonra geçen yıl kısmi olarak açılan Maraş bölgesinin yüzde 3.5’lik bölümünün askeri bölge olmaktan çıkarılacağını ve buralarda “Hayatın yeniden başlayacağını” duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken “Birleşmiş Milletler (BM) kararlarıyla tutarsız, kabul edilemez ve geçmişteki çözüm müzakerelerini sürdürme taahhütleriyle bağdaşmayan duyuruyu kınadığını” açıkladı. Blinken “Tansiyonu yükseltecek ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını güçleştirecek kışkırtıcı adımlardan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyoruz” dedi. ABD’nin konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne getireceğini belirtti. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştüğünü, BM Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanı olarak konuyu gündeme alacaklarını açıkladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise İsrail’i ziyaret etti. İsrail Dışişleri Sözcüsü “Türkiye’nin son dönemdeki tek taraflı eylemlerini ve açıklamalarını derin bir endişeyle takip ediyor” açıklaması yaptı. Türkiye’yi kınayanlar kervanına bu kez Mısır da katıldı, Dışişleri Bakanlığı “Kıbrıs konusunda derin endişe duyuyoruz” dedi. Ankara ise sadece AB’nin tepkisine yanıt verdi. “AB Kıbrıs konusunda gerçeklerden kopuk” dedi. Erdoğan ise partililerle yaptığı bayramlaşmada “Kıbrıs Türk Devleti” ifadesini kullandı.

4 Konut fiyatı artışında Türkiye dünya lideri Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en fazla düştüğü ülkeleri sıraladı. IMF Küresel Konut İzleme Raporu 2020 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, bir önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke yüzde 13.1’lik artışla Türkiye oldu. 63 ülkeyi kapsayan rapora göre, Lüksemburg yüzde 12.7’lik artışla ikinci, Hırvatistan ise yüzde 9’luk artışla üçüncü sırada yer aldı. Almanya, Avusturya, Polonya, Portekiz ve Hollanda’da konut fiyatlarında yüzde 7’lik artış görülürken, konut fiyatlarının en çok gerilediği ülke ise yüzde 5.8’lik düşüşle Katar oldu. 5.4’lük gerilemeyle Hindistan ve Suudi Arabistan da Katar’ı takip etti. 2020’de 43 ülke arasında reel konut kredisi büyümesinde de Türkiye yüzde 18.1’lik artışla birinci sırada yer aldı. Çin yüzde 13.4 ile ikinci sırada gelirken, Macaristan yüzde 11.7 ile üçüncü oldu.


5 Amerikalı vakıf internet medyasına para verdi, Fahrettin Altun kızdı Türkiye’nin onca gündem maddesi arasında bir yeni madde de, Amerika merkezli Chrest Foundation adlı vakfın Türkiye’de bazı internet medyası sitelerine “Bağımsız gazeteciliği desteklemek için” para vermesi. Sabah gazetesi ve aHaber televizyonu dün bir haber yayınlayarak Türkiye’den Medyascope, Serbestiyet ve 140Journos’un bu vakfın yaptığı hibe yardımlarından yararlandığını, bunun da bir çeşit “beşinci kol faaliyeti” olduğunu yazdı. Bu haberler üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, yabancı devletlerin medya kuruluşlarına para vermesinin denetim altına alınacağını söyledi. Haberlerde ve açıklamalarda ABD’li vakfın yardımlarıyla Başkan Joe Biden’ın Türkiye’de iktidarın değişmesine ilişkin sözleri bir araya getirildi, hibe dağıtılan medya kuruluşlarının “hükümet karşıtı” oldukları söylendi. Ancak, vakfın 2021 hibe listesine bakıldığında bu yıl para alacak yegane medya sitesinin serbestiyet.com olduğu görülüyor; Sabah’ın haberinde adı geçen diğer siteler geçmiş yıllarda hibe almışlar ama bu yıl almayacaklar.


6 Taliban’dan Erdoğan’a yanıt: Türkiye ile inanca dayalı pek çok ortak noktamız var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmesine karşı çıkmasından sonra “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” demişti. Erdoğan’ın bu sözlerine Taliban sözcüsünden yanıt geldi. Sözcü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi’ye yaptığı açıklamada “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” ifadelerini kullandı. Öte yandan Taliban, Afganistan’da ele geçirdiği iki sınır kapısıyla birlikte İran ve Pakistan’a komşu oldu. Rusya ise Afganistan’daki süreçte ilerleme olmadığı takdirde Taliban’ın yönetime silah yoluyla el koyabileceği uyarısı yaptı.


7 Erdoğan ‘Yeniden kısıtlama olmaz’ dedi, yorgunluğu dikkat çekti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti teşkilatları ile video konferansla bayramlaştı. Erdoğan ”Salgın çeşitli ülkelerde yeni varyantlarla yükselişe geçse de Türkiye henüz bu tehdidin pençesine düşmüş değildir. Aşılamayı yaygınlaştırarak, virüs kurallarına uyarak bu dalgayı ilave kısıtlamalara gerek kalmaksızın geride bırakacağımıza inanıyorum” dedi. Erdoğan’ın 13 dakikalık konuşmasını içeren videonun 7’inci dakikasında kullandığı kelimeleri çok yavaş söylediği, bir dakika sonra gözlerinin kapandığı dikkat çekti. Sosyal medya gün boyu bunu konuştu.


8 İstanbul’da Belediye Sarayı kütüphane oluyor İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında bulunan Saraçhane’deki “Belediye Sarayı”nı kütüphaneye dönüştürme projesi başlıyor. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, koruma kurulunun projeye onay verdiğini birkaç ay içinde uygulama projesinin başlayacağını açıkladı. 2 bloktan oluşan Saraçhane’deki Belediye Sarayı’nın hizmet binası olarak kullanılan B Bloğu bir yıl içinde kütüphaneye dönüşecek.

9 Ağrı’da eksi 20 derece ve tipi, Cizre 45 dereceye düşüp “serinledi” 49.1 derece sıcaklıkla Türkiye tarihinin rekoruna imza atan Cizre’de sokaklar bomboş kaldı. Esnaf öğleden akşama kadar kepenk açmadı. Sıcaklık 45 dereceye kadar düşse de nefes almak bile neredeyse imkansızdı. Ağrı Dağı’na tırmanmaya başlayan 4’ü Türk, 12’si İsrailli 16 dağcı ise 5 bin 137 metre yükseklikte sıfırın altında 20 derecede tipiye yakalandı. Görüş mesafesinin zaman zaman 3 metreye kadar düştüğü tırmanışta rehberler GPS cihazını kullanarak yönlerini bulup zirveye ulaştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise bugünden itibaren hava sıcaklığının 2-4 derece düşeceğini açıkladı..


10 Galatasaray Devler Ligi ön eleme maçında PSV’ye 5-1 yenildi İkinci eleme turu ilk maçında Hollanda ekibine konuk olan Galatasaray, sezona hazır olmadığını gösterdi. Henüz maçın ikinci dakikasında Muslera’nın büyük hatasıyla 1-0 geriye düşen Cimbom ilk yarıyı Emre Kılınç’ın golüyle 2-1 yenik kapattı. Bu sonuç bile bir hafta sonra İstanbul’da oynanacak ikinci maç için avantaj olacaktı. Ancak Galatasaray ikinci yarıda da sahada yok gibiydi. Eran Zahavi’nin hattrick yaptığı maçı ekibimiz 5-1 kaybetti. Turu mucizelere bıraktı. TV8’de canlı yayınlanan maçtaki donmalar taraftarları çok kızdırdı, sosyal medyadan tepki yağdı. Maçın rövanşı 28 Temmuz’da Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynanacak. Tur atlayan takım, Celtic-Midtjylland eşleşmesinin kazananıyla oynayacak.

11 Tatil beldeleri şikayetçi… Çeşme Belediye Başkanı: Böyle kalabalık hayatımda görmedim Kurban Bayramı tatiliyle birlikte tatil merkezlerinden Çeşme, ziyaretçi akınına uğruyor. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Ben 50 yaşındayım, Çeşme’yi hayatımda hiç bu kadar kalabalık görmedim” dedi. Tatilci kalabalığından şikayetçi bir başka ilçe ise Bodrum. Buranın belediye başkanı da, kibar bir dille tatilcilere “Burası çok kalabalık oldu, artık gelmeyin” dedi.


12 Marmara’daki adalarda nüfus tatilde 15 kat arttı Kurban Bayramı tatilinde Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar, sahil kentlerine akın etti. Marmara Denizi´ndeki adalar da tatilcilerden yoğun ilgi gördü. Toplam nüfusu yaklaşık 15 bin olan Avşa, Marmara ve Ekinlil adalarına bu rakam, Kurban Bayramı tatilinde 15 kattan fazla arttı. Yoğunluk nedeniyle belediye personelinin izinleri iptal edildi. Tatilcilerin en fazla tercih ettiği ada ise Avşa Adası oldu. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Avşa, Marmara ve Ekinlik adalarında bütün oteller, moteller, pansiyonlar olduğu gibi dolu” dedi.

13 6 gündür paylaşım yapmayan Sedat Peker koronavirüse mi yakalandı? YouTube üzerinde yayınladığı 9 video izlenme rekoru kıran, Türkiye’de gündemi belirleyen organize suç örgütü lideri Sedat Peker, 20 Haziran’da yayınladığı açıklama videosundan sonra mesajlarını Twitter hesabından paylaşıyordu. Ancak Peker en son Twitter paylaşımını 16 Temmuz’da yaptı. O tarihten bu yana yeni tweet paylaşmadı. Bayram kutlaması bile yapmadı. Peker’in ailece korona virüse yakalandığı iddia ediliyordu.


14

Yargı ‘devlet ormanı’ dedi, TOKİ 1167 konut inşa etti İstanbul Sarıyer Zekeriyaköy’de daha önce 15. Hava Füze Üssü olarak kullanılan ve yüzde 61’i ağaçlık olan 500 dönümlük askeri arazi 2010 yılında boşaltıldıktan sonra TOKİ’ye devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2012’de üçüncü derece SİT alanında kalan arazi için imar planı hazırladı. TMMOB Şehir Plancıları Odası dava açtı. Araziyi alan TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut GYO, ihaleye çıktı. İhaleyi toplam 1 milyar 475 milyon lira + KDV gelir ve Emlak Konut’a bu gelirden yüzde 32,25 hasılat payı teklif eden Siyahkalem Mühendislik kazandı. Danıştay 2014’te yürütmeyi durdurdu. 34 parsele ayrılıp orman dışında tutulan araziyi tek parselde birleştirilip Orman Genel Müdürlüğü’ne iade etti. Ancak yine de inşaat 2015’te başladı. Arazi üzerinde üç etapta toplam bin 167 konut ve 15 bin metrekarelik alışveriş alanından oluşan proje bitmez üzere.

15

KKTC’deki külliye için 14 milyon TL ödenek ayrıldı Erdoğan’ın KKTC gezisinde açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin inşaatı için ilk etapta bütçeden 14 milyon TL kaynak ayrıldığı ortaya çıktı. Sonraki aşamalarda ne kadar ödenek ayrılacağı belli değil.

16

5 belediyenin LED ekranları Ak Partili yöneticinin şirketinden Ak Parti’nin eski İstanbul il başkan yardımcısı ve belediye meclis üyesi olan Murat Hazıroğlu, sahibi olduğu Kent Teknoloji Yazılım ve İnşaat şirketiyle Ak Partili ilçe belediyelerinin “led ekran kurulum ve işletme” ihalelerine girdi. Sadece bu yıl Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Beyoğlu ve Üsküdar belediyelerinden 2.4 milyon liralık ihale aldı.

17

15 barodan ırkçı saldırılara tepki: Etkin soruşturma istiyoruz Konya ve Afyon’da Kürt kökenli bazı aileler saldırıya maruz kalmıştı. Meram’da 60 kişinin saldırısına uğrayan Diyarbakırlı aileden 43 yaşındaki Hakim Dal hayatını kaybetti. Doğu ve Güneydoğu’da 15 ilin barosu Kürt aile ve işçilere yönelik saldırıları kınayan bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini talep ediyoruz” denildi.


18 Kılıçdaroğlu: Tüccar oldun ama devlet adamı olmak istemiyorsun bir türlü! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmesi halinde sayıları 3.5 milyonu aşan Suriye vatandaşlarını ülkelerine geri göndereceğini açıklamış “Kuvayı Milliye geleneğinden geliyorum. Çok çetin müzakereler AB’yi bekliyor” demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ona “Biz bu ülkede olduğumuz sürece bize sığınan Allah’ın kullarını katillerin kucağına atmayız. Bu kadar açık söylüyorum. Kuvayı Milliye’den haber yok. Çünkü ta oralara kadar asker göndermişiz” yanıtı vermişti. Kılıçdaroğlu “Euro’lara insanımızın mahallelerini sattın sen. İnsan haklarına çok önem verdiğini iddia eden AB’ye yaptığım çağrı, yükü beraber yüklenmek üzerinedir” açıklaması yaptı. AB ile mülteciler üzerinden para pazarlığı yapan Erdoğan’ı tüccarlıkla suçladı.


19 Soylu: Ay yıldızlı tabutları taşımakla millet olunur İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Şırnak’tan sonra Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde Afrin ve Azez’de görev yapan güvenlik güçleriyle bayramlaştı. Polislere seslenen Soylu “İnanıyorum ki her birinizin bu millet, ülke ve insanlık, geleneğimiz ve kültürümüz adına yapacak çok şeyiniz olacak. Çok emanet bırakacaksınız. Biz böyle bir milletiz ve böyle olmaya devam edeceğiz. Millet olmak kolay bir iş değildir. Ay-yıldızlı tabutları taşımakla millet olunur. Beraber cuma namazında sıkı sıkı saf tutarak millet olunur. Çocuğun başını okşayarak millet olunur” diye konuştu.

20

Partiler online bayramlaştı Kurban Bayramı’nın ikinci gününde siyasi partilerin temsilcileri salgın dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi yine video konferansla bayramlaştı. Ak Parti heyeti Özlem Zengin, Ayten Aydın ile Muhammed Cem Çekerek’ten oluştu. CHP heyetinde ise Ali Öztunç, Efe Uyar ve Mehtap Yücel vardı. Ak Parti ve CHP görüşmesinde Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun tebrikleri iletildi. Zengin korona tedbirlerinin elden bırakılmaması gerektiğini belirterek “Herkes çok sıkıldı ama dünyanın içinde bulunduğu şartlar böyle. İnanıyorum ki önümüzdeki bayramları yüz yüze yaparız” dedi. İki parti de vatandaşa aşı olma çağrısında bulundu. CHP’li Öztunç “Artık aşı sıkıntısı yok. Yurttaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: www.10haber.net

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör