• HaberciGazete

Güne başlarken en önemli 22 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 22 Haber

24 Temmuz 2021 Cumartesi1 Artık vaka sayısı değil “hasta sayısı” önemli Delta varyantının yaygınlaşması sonucu Türkiye’de de, dünyada da korona vaka sayılarında ciddi artış var. Türkiye dün 11 binden fazla vaka saptadı, vaka sayısındaki artış hızı gerçekten korkutucu seviyede. Benzer bir durumu İngiltere, Fransa gibi ülkeler de yaşıyor. İngiltere’de günlük vaka sayısı 50 binin üzerinde. Ancak ne Türkiye’de ne de İngiltere’de Ocak-Şubat aylarında yaşanan türden bir telaş var. Bunun nedeni, hem iki ülkede de aşılamanın başlamış olması hem de delta varyantında hastanelere düşen yükün eski virüs versiyonlarına göre daha düşük olması. Ocak-Şubatta İngiltere’de bugünkü kadar vaka varken bunları neredeyse yarısı hastanelik de oluyordu, bugün ise bu sayı çok daha düşük seviyede. Türkiye’de de durum aynı; vaka sayıları artıyor ama hastane yatışları ocak-şubattaki gibi hızlı artmıyor. BBC Türkçe’nin bu konudaki haberi.


2 Yeni vaka sayısı 11 bin 94’e tırmandı Sağlık Bakanlığı 23 Temmuz koronavirüs tablosunu paylaştı, tehlike büyük. Bir günde 219 bin 528 kişiye test yapıldı. 11 bin 94 vaka tespit edildi. 60 kişi hayatını kaybetti. Türkiye en son 19 Mayıs’ta bu sayıyı görmüştü. Yani normalleşmeden sonra tekrar başa dönmeye başladık. Birinci doz aşılama ortalaması yüzde 63,26 oldu. İkinci doz ortalaması yüzde 35,54’e çıktı. Bir, iki ve üçüncü doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 65 milyon 50 bin 204’a yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter’dan “Yarın bugünden daha iyi olsun istiyorsanız tedbirlere uyun. Aşınızı olun. Verilen emekler milletçe hepimizin emeğidir” dedi.


3 Erdoğan’ın çocukları waffle işine girdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukları Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Bilal Erdoğan’ın ortağı olduğu ve 2009’da kurulan “Doruk Izgara” isimli şirket, İstanbul Fatih’te dükkan açmıştı. Cumhuriyet’in haberine göre; Fatih’in en hareketli caddelerinden biri olan Fevzipaşa’da bulunan binada daha önce kahve satışı gerçekleşirken, bir süre önce waffle ve dondurma satışı da yapılmaya başlandı. İşletmenin hem kapalı hem de açık alanı bulunuyor. Dışarıya bakan bölümde dondurma satışı, giriş bölümünde ise waffle satışı yapılıyor. Dükkanın içindeki bölümde ise şirketin patentini 2019’da aldığı “Çay Saati” markası ile sıcak ve soğuk içeceklerin yanında yiyecek servisi de veriliyor. “Çay Saati” markası ile Nisan 2019’da da İstanbul Havalimanı’nda bir dükkan açılmıştı. “Çay Saati” adı ile hizmet veren iş yerinin, “Akıncı Restoran” adlı şirkete ait olduğu; bu şirketin ortaklarının da Bilal Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Doruk Izgara şirketinde ortak olduğu ortaya çıkmıştı.

4 Medyascope’a uluslararası gazeteci birliklerinden destek Gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope’un ABD merkezli Chrest Vakfı’ndan fon almasının iktidar tarafından hedefe konmasıyla başlayan tartışma sürüyor. AB Komisyonu tarafından finanse edilen, AB ülkeleri ve aday ülkelerde medya özgürlüğü alanında çalışmalar yapan Medya Özgürlüğü Acil Müdahale (MFRR) kuruluşu, 23 ortak kuruluşla birlikte açıklama yayınladı. Avrupalı ve uluslararası gazeteci örgütlerini bünyesinde barından kuruluş, hükümeti medyayı daha da bastırmaya çalışmakla suçladı. Bildiride yurt dışından fonların bağımsız gazetecilik için kritik önem taşıdığı vurgulandı. Tartışmaya RTÜK de katıldı. “Yerli ve milli medyamız yalnız ve sahipsiz değildir. Ülkemiz kendi milli yayın kuruluşlarının her zaman yanındadır” açıklaması yaptı. Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) ise Almanya’da yaşayan Türkiyeli muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırılar karşısında Alman hükümetini harekete geçmeye çağırdı. Ülkede Türkiyeli muhalifleri hedef alan 55 kişilik bir infaz listesinden söz ediliyordu.


5 Zafer Havaalanı için 1 milyon 316 bin yolcu aranıyor Yap-işlet-devret (YİD) modeli ile yapılan Zafer Havalimanı’nda 6 aylık bilanço ortaya çıktı. 2021 yılı için 1 milyon 317 bin 733 kişilik yolcu garantisine rağmen havalimanını kullanan yolcu sayısı ilk 6 ayda 1164’te kaldı. Havalimanı’nı 2021 Haziran ayı sonuna kadar 61 dış hat yolcusu, 1103 de iç hat yolcusu kullandı. Yıl sonuna kadar toplam 1 milyon 316 bin 569 yolcu daha gelmezse, devlet yolcu başına ciddi paraları işletmeci şirkete ödeyecek.


6 Erdoğan: Ne olur şu yamaçlara 5-10 katlı bina yapmayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 günde 2 sel felaketi yaşayan Rize’ye gitti. Cuma namazını Güneysu’da kıldı. Halka seslenen Erdoğan “TOKİ ile köylerde yöresel köy evlerimiz, merkezde ise zemin artı 3-4 katı geçmeyecek konutlarımızı inşa edeceğiz. 550 konut inşa edeceğiz. Geçmişte plansızlığın, programsızlığın, öngörüsüzlüğün faturasını bu ülke çok ağır ödedi. Artan küresel ısınmayla bu ilahi dengenin bozulduğuna şahit oluyoruz. Ne olur, şu yamaçlarda 5-10 kat bina yapmayın. Bu çaylıklar azotla toprağı eritiyor. Bu balçığa dönüşüyor ve o binalar kaymayla karşı karşıya kalıyor” dedi. Erdoğan’ı taşıyan helikopter, Artvin Arhavi’den havalandıktan sonra sağanak yağış nedeniyle Rize Limanı’na inmek zorunda kaldı.


7 Parkur şeritlerini çöp sanıp topladılar, bisikletçiler yolunu kaybetti Salcano firması 8 Ağustos’ta düzenlenecek Türkiye Bisiklet Şampiyonası için Polonezköy Tabiat Parkı’na işaret şeritleri çekti. Polonezköy’e yürüyüş için gelen bir grup vatandaş, işaretleri çöp sanarak topladı. Nevit Dilmen ‘çöp’leri toplarken çekilen fotoğrafını Salcano’yu etiketleyerek sosyal medya hesabından paylaştı. “Doğaya bıraktığın plastik çöpleri topladık” diye yazdı. Bu paylaşıma yanıt veren Salcano “İlginiz için teşekkür ederiz. Ancak o işaretler yarış için parkurları göstermek amacıyla konulmuştu” açıklaması yaptı. Sosyal medya kullanıcısı Valkan Aydın ise işaretlerin sökülmesi nedeniyle kaybolan bisikletçilerin fotoğraflarını paylaştı. Sosyal medya geceboyu bu olayı konuştu.


8 Yeni bir Ay’ın doğumuna ilk kez şahit olunuyor Dünyada oturup kendi güneş sistemimizin dışında, dış uzayda gözlem yapmak kolay değil. Bu mesafeden sadece parlak objeleri, yani yıldızları görebiliyoruz. Son yıllarda geliştirdiğimiz yeni teknikler sayesinde bu yıldızlardan bazılarının etrafında dolaşan bazı gezegenleri de zayıf da olsa gözlemeyi başardık. Ama bu dış gezegenlerin etrafında dolaşan olası uydularını gözlemek hayal edilebilir bir şey bile değil şimdilik. Ama bu hayal gerçek oldu; fizikçiler dünyamızdan 400 ışık yılı uzaktaki bir gezegenin etrafında yeni bir uydu oluşumunu gözlemeyi başardı.


9 Tarihin ilk seyircisiz olimpiyatları başladı Koronavirüs nedeniyle bu yıla ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları başladı. Bir kadın sporcunun stadyumun ortasında diz çökmesiyle başlayan törende, sporcu ayağa kalkarken arkasında beliren gölge, yürüdükçe büyüyen bir fide şeklini aldı. Geçit töreninde çoğu maskeli sporcuların bazılarının sosyal mesafe kurallarına uygun, bir kısmının ise kümeler halinde durduğu görüldü. Yalnızca Kırgızistan takımındaki sporcuların neredeyse tamamı maskesizdi. Ulusal takımların bayraklarını ilk kez bir kadın ve bir erkek sporcu taşıdı. Türkiye, Japon alfabesine göre sıra belirlendiği için 121. sıradaydı.

Türk bayrağını milli yüzücüler Merve Tuncel ve Berke Saka taşıdı. Tüm dünyada televizyondan canlı yayınlanan törene sadece 900 kadar yetkili ve devlet görevlisi katıldı.


10 Sivasspor Türkiye’yi UEFA sıralamasında 18. sıraya düşmekten kurtardı UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. Ön Eleme ilk maçında Petrocub’ı deplasmanda 1-0 mağlup eden Sivasspor’un galibiyeti, UEFA ülke sıralaması açısından Türkiye’ye derin bir nefes aldırdı. Karşılaşma öncesi 21.200 puanla 17. sırada yer alan Türkiye, bu galibiyetiyle 18. sıraya düşmekten kurtuldu. Türk takımları, son bir yılda Avrupa kupalarında toplam 6 galibiyet aldı; bunların 3’ü Sivasspor’dan geldi.


11 Darbe girişimini haber veren MİT mensubunun ismi ifşa edildi iddiası Gazeteci Müyesser Yıldız, kişisel bloğunda yayınladığı yazıda 15 Temmuz 2016’da MİT’e giderek darbe girişimini haber verdiği öne sürülen Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli pilot binbaşı O.K’nin isminin Akıncı davasında verilen mahkumiyet kararlarının gerekçesinde ifşa edildiğini öne sürdü. Yıldız “Bu subay daha önce hiçbir davada sanık veya tanık olmadı, resmi ifadesi alınmadı” dedi.


12 UNESCO’dan Ayasofya ve Kariye için Türkiye’ye 6 ay süre Ak Parti iktidarı 1985 yılından beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya’yı ve Kariye’yi geçen yıl camiye çevirmişti. Her iki kültürel varlık da camiye çevirme kararı öncesinde müze statüsündeydi. BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) bağlı Dünya Mirası Komitesi, her iki yapıda yapılan değişikliklerle ilgili rapor sunması için Türk hükümetine 1 Şubat 2022 tarihine kadar süre verdi. Sıra dışı bir değişiklik tespit edilirse her iki yapının dünya mirası listesinden çıkarılması gündemde.

13

4 bin kişilik sakin şehirin nüfusu 150 bine çıktı Muğla’nın Ula ilçesinin ‘Sakin Şehir’ unvanlı Akyaka Mahallesi’nde bayram tatili yoğunluğu sürüyor. Trafiğin felç olduğu Akyaka’nın 4 bin olan nüfusu, bayramda 150 bine ulaştı. Akyaka’nın 300 metre uzunluğundaki sahilinde vatandaşlar sırt sırta yüzerken, sahilin normal kapasitesi 3 bin kişi olarak açıklandı.


14

Salya tekrar ortaya çıktı Marmara Denizi’nde etkili olan ve yüzeydeki temizleme çalışmaları ile bir süredir görünmez hale gelen müsilaj yeniden kendini hatırlattı. Bursa Gemlik, Kurşunlu, Gemsaz ve Kumla kıyılarında müsilaj görünmeye başladı. Uzmanlar denizdeki kirlilik sorunu bitmedikçe müsilaja kalıcı bir çözüm bulmanın zor olduğunu belirtiyor. 15 Batan teknedeki 37 göçmen kurtarıldı, 8’i kayıp Akdeniz’de Girit ve Kerpe adaları açıklarında 45 kaçak göçmeni taşıyan tekne battı. İhbar üzerine harekete geçen TCG Gelibolu ve TCG Gökova fırkateynleri hızla olay yerine yönelerek arama kurtarma çalışmaları başlattı. TSK bölgedeki ticari gemileri de alarma geçirdi. Bir uçağın da katıldığı çalışmalar sonucu 37 göçmen kurtarıldı. Göçmenler, Girit ve Kerpe’deki hastanelere yönlendirildi. 8 göçmeni arama çalışmaları sürüyor. 16

İsrailli tacizciye koca dayağı İstanbul Taksim’de, bir markete giren Nazlı İrem K. alışveriş yapmak istedi. O esnada genç kadının arkasından yaklaşan İsrailli Abd Elkarem K., kadına elle tacizde bulundu. Bunu gören kadının eşi, şahsı yumruklarla dövdü. Abd Elkarem K. markete gelen polis ekiplerince gözaltına alındı. Ancak serbest bırakıldı.


17 FT’den Erdoğan analizi: İktidarı yıpranmaya başladı İngiltere’nin dünyaca ünlü ekonomi gazetesi The Financial Times’ın yazarı David Gardner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili analiz yayınladı. Gardner “Erdoğan’ın iktidarı yıpranmaya başladı” başlıklı makalesinde “Boğaziçi Üniversitesi rektörü atamasında U-dönüşü yapılması, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın artık zarar göremez olmadığı hissi yarattı. Türkiye’nin en güçlü cumhurbaşkanı, geçen hafta U-dönüşü yaparak hem kötü bir karar aldığını hem de siyasi olarak kırılganlığını gözler önüne serdi” yorumunu yaptı. FT’nin görüş kısmında yayınlanan makalede “CHP’den aday gösterilen ama Erdoğan’la benzer bir profilde olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ak Parti karşısında geniş bir koalisyon kurmayı başardı ve Ak Parti gibi bir devi durdurmanın mümkün olduğunu gösterdi” denildi.


18 Selvi Kılıçdaroğlu, eşiyle ilgili bilinmeyenleri anlattı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Armağan Çağlayan’ın sunduğu Gör Beni programına katıldı. Lider eşi olmanın dikkat etmeyi gerektirdiğini söyledi. “40 seneden sonra bamya sevdiğini öğrendim, şaşırdım. Bamyayı ben pek yemem, çok da evde pişirdiğim bir şey değil. Ama son iki senedir onun için bamya yapıyorum” dedi. Hayalindeki mesleğin gazetecilik olduğunu anlattı. Çubuk’ta eşine yapılan linç girişimine çok üzüldüğünü söyledi.


19 Siyasi parti liderleri bayram sonrası sahaya çıkıyor Erken seçim tartışmaları devam ederken bayram tatilinin ardından liderler sahaya inmeye hazırlanıyor. BirGün’ün haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kapsamlı bir Karadeniz turuna çıkması bekleniyor. CHP; bir yandan Doğu Masası ve Ekonomi Masası çalışmalarını sürdürürken, vekiller esnaf, çiftçi ve köy ziyaretleri gerçekleştirecek. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise il gezilerine kaldığı yerden devam edecek. İYİ Parti lideri Meral Akşener her hafta 3 kente gidecek.


20 Şevket Sabancı toprağa verildi Esas Holding kurucusu ve Sabancı Holding’in ikinci kuşak temsilcisi Şevket Sabancı için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde tören düzenlendi. Törene 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güler Sabancı, Aydın Doğan, merhum başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da katıldı. Taziyeleri Şevket Sabancı’nın oğlu Ali Sabancı ve kızı Emine Sabancı Kamışlı kabul etti. Hayırlı Zerrin Sabancı, eşinin tabutuna sarılarak uzun süre gözyaşı döktü. Sabancı’nın cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

21 MASAK, 100 milyon liralık kripto paraya el koydu Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) salgın sürecinde 100 milyon liralık kripto para hesabına bloke koyduğu belitildi. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre MASAK, terör finansmanında kullanıldığını belirlediği kripto paralardan bir kısmının Amerika’daki borsalara gönderilmeye çalışıldığını belirledi. 22

Ödeme devinden fintech yatırımı Ödeme devi Visa, fintech platformu Currencycloud’ı satın almak için kesin anlaşma imzaladığını açıkladı. Satın alma işlemi, Visa’nın forex işini iyileştirmeyi ve finans kuruluşları, fintech’ler ve ortaklarına götürmesini amaçlıyor. Anlaşmanın özellikle Visa’nın ödeme şeffaflığı ve hızını iyileştireceği belirtildi.

53 görüntüleme0 yorum