• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber:

03 Haziran 2021 Perşembe


1

Deniz salyasından kurtulmanın yolu var


Deniz salyasından kurtulmanın yolu var

Marmara Denizi’nin yüzeyinde de görülmesiyle dikkate gelen ama aslında denizin dibinde uzun zamandır hayli geniş bir yer kaplayan deniz salyası veya müsilaj, bu denizin ölmesine neden oluyor. Deniz dibindeki oksijeni yok eden ve dolayısıyla hayatı da bitiren salyanın temel nedeni Marmara Denizi’ne akan evsel ve sanayi atıkları. Bu atıkların içerdiği fosfor, denizde plankton sayısının olağanüstü artmasına neden oluyor, o planktonlar da salyayı oluşturuyor. Ama bu sorun dünyada sadece Türkiye’de yaşanmadı. Gazeteci İsmet Berkan, Karar gazetesinde bugün yayınlanan yazısında İsveç’te bir kasabanın Baltık Denizi kıyısında aynı sorunu nasıl çözdüğünü anlattı. Berkan’ın yazısında salyanın birkaç yıl önce Fethiye Körfezi’nde de görüldüğü, Fethiye Belediyesi’nin sorunu İsveçli kasabanın yöntemiyle çözdüğünü da yazıyor. Öte yandan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek ve Bandırma körfezlerinde müsilaj (deniz salyası) nedeniyle özellikle dipteki canlıların yaşam alanlarında büyük tahribat oluştuğunu söyledi.


 

2

Erdoğan yüzünden dolar 30 kuruş gitti; Merkez “Faiz düşmez” deyince 30 kuruş geri geldi


Erdoğan yüzünden dolar 30 kuruş gitti; Merkez “Faiz düşmez” deyince 30 kuruş geri geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TRT yayınında “Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart. Temmuz-ağustos buraları bulacağız ki; faiz düşmeye başlasın” sözleri doları tarihi zirvesine taşıdı. Bankalararası piyasalarda dolar 8.8895 TL’yi, Euro ise 10.7246 TL’yi gördü. Dolardaki bu ateş, ancak Merkez Bankası Başkanı’nın çıkıp faizlerin düşürülmeyeceğini açıklamasıyla bir ölçüde düştü. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla online toplantıda bir araya geldi. Para politikasında sıkı duruşun korunacağı mesajını verdi. Kavcıoğlu “Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentileri tümüyle ortadan kalkmalı, Merkez Bankası kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023’te orta vadeli yüzde 5 hedefine kadar politika faizini gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde oluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Bu konuşma sonrası dolar günü 8.5850 TL’den, Euro ise 10.4750 TL’den kapattı. Cumhuriyet yazarı Erdal Sağlam, Erdoğan’ın açıklamasına piyasaların bu kadar büyük tepki vermesini DW Türkçe’ye değerlendirdi. Sağlam’a göre Erdoğan’ın kararları tek başına alması ve Merkez Bankası bağımsızlığının tümüyle yok edilmesi en büyük problem. Dünyada artan enflasyona rağmen Erdoğan’ın faiz indirimini gündeme getirmesi de paniği yükselten nedenlerden biri. Üstelik Türkiye’de enflasyon yüzde 17’ye çıkmış durumda. Türkiye’de swaplar hariç net döviz rezervinin eksi 50 milyar dolar seviyesinde olması da, geçmiş dönemde yapılan yanlışları tekrar denemeyi imkansız kılıyor. Sağlam’a göre Erdoğan’ın yanlışta ısrar etmesi Türk ekonomisini adım adım felakete doğru sürüklüyor. Ekonomist Mahfi Eğilmez de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Nedenle sonucu karıştırmaya devam ettiğimiz, riskleri düşürecek yerde faizi düşürmeyi hedef aldığımız sürece TL değer kaybetmeye devam eder” dedi. Ekonomist Atilla Yeşilada ise “Sadece temmuz, ağustosta değil, yılın kalanında faiz indirimi beklemiyorum. Faiz indiremezler, indirirlerse kuru tutamazlar” dedi.


 

3 Anket: Millet İttifakı 48, Cumhur İttifakı 40


Anket: Millet İttifakı 48, Cumhur İttifakı 40

MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar, ‘Türkiye’nin Nabzı Mayıs 2021’ araştırmasını, “Son bir ayda Millet İttifakı güç kazanmış görünüyor” notuyla paylaştı.

 

4 ‘Musa Orhan tutuklansın’ diyen oyuncu Ezgi Mola’ya hakaret davası açıldı, kadınlar ve sosyal medya isyanda


‘Musa Orhan tutuklansın’ diyen oyuncu Ezgi Mola’ya hakaret davası açıldı, kadınlar ve sosyal medya isyanda

Batman’da geçen yıl 18 yaşındaki İpek Er, jandarma uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüzüne uğradığını yazdığı mektup bıraktıktan sonra intihar etmişti. Tutuksuz yargılanan Orhan hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Orhan’ın tutuksuz yargılanması sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Siyasetçilerden sanatçılara kadar pek çok kişi ‘Musa Orhan Tutuklansın’ etiketiyle paylaşım yapmıştı. Onlardan biri de ünlü oyuncu Ezgi Mola’ydı. Mola, sosyal medya hesabından “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!” paylaşımında bulunmuştu. Orhan’ın avukatlarının suç duyurusu üzerine Mola hakkında hakaret suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ezgi Mola’ya destek tweet’leri sosyal medyada gündem oldu.

 

5 Nagehan Alçı ile Rasim Ozan Kütahyalı’nın sosyal medya üzerinden aile kavgası


Nagehan Alçı ile Rasim Ozan Kütahyalı’nın sosyal medya üzerinden aile kavgası

Habertürk yazarı Nagehan Alçı televizyon programında bir tartışmadaydı. Karşısındaki avukat Ümit Kocasakal ile arasındaki gerginlik artınca, eşi Rasim Ozan Kütahyalı Twitter üzerinden mesaj yazarak Alçı’ya seslendi. Kütahyalı mesajında, “Nagehan’cım lütfen benim hatırım için hoşgörülü ol. Şu an bizim emrimizde olan, bize hizmet eden, muhalefeti bölen, bizim kontenjanımızla muhalif rolü oynayan bu arkadaş gibiler rejim için çok mühim. CHP’ye zarar verip, bize faydalı olan bu tip gibilere ihtiyacımız var” dedi. Bu sözler duyulunca büyük tartışma çıktı, Ümit Kocasakal ifadelerin hakaret içerdiğini söyleyerek itiraz etti ve Kütahyalı’yı kınadı. Ama daha ilginci, Kütahyalı’yı kınayanlar arasında eşi Nagehan Alçı da vardı. Alçı, yine Twitter üzerinden, ”Rasim Ozan’ın çirkin ifadelerini kınıyorum, paylaştığı mesajın içeriğini de dilini de çok yanlış buluyor ve içinde ismimin geçmesinden üzüntü duyuyorum” dedi.


 

6 Türk ve Amerikan iş dünyası, Biden ile Erdoğan’a mektup yazdı: Ticaret iyi ilişkilerin zemini


Türk ve Amerikan iş dünyası, Biden ile Erdoğan’a mektup yazdı: Ticaret iyi ilişkilerin zemini

Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ve Amerikan iş dünyasını temsilen AmCham’in Türkiye Başkanı Tankut Turnaoğlu, 14 Haziranda Brüksel’de bir araya gelmesi beklenen ABD Başkanı Joe Biden ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazıp iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemimi hatırlattılar. Mektupta, “Ticaretin, birlikte en iyi yaptığımız işlerden biri olduğu bilinciyle, yaklaşan toplantınızda bunu ortak zemin oluşturmak için bir platform olarak kullanacağınızı içtenlikle ümit ediyoruz” deniliyor.


 

7 İsrail’de Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarı sona eriyor, Herzog ise Cumhurbaşkanı seçildi


İsrail’de yeni dönem başlıyor. Netanyahu’nun hükümeti kuramaması üzerine rakibi Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid yeterli sayıya ulaşmayı başardı. Aşırı sağcı Yamina Partisi lideri Bennet ile Lapid arasında kurulacak koalisyonda 8 parti yer alacak. Koalisyon hükümetinde anlaşma gereği ilk iki yıl Bennett, sonraki iki yıl Lapid başbakanlık yapacak. Öte yandan İşçi Partisi’nin eski lideri Isaac Herzog ise Meclis tarafından ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi. Herzog, temmuzda görevi devralacak. 60 yaşındaki Herzog, İsrail-Filistin Sorunu’nda iki devletli bir çözümü savunuyor.

 

8 Müzik dünyası yasta, Hasan Saltık 57 yaşında kalbine yenildi


Müzik dünyası yasta, Hasan Saltık 57 yaşında kalbine yenildi

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık, Bodrum’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 57 yaşındaki Saltık’ın ani ölümü sonrası ünlüler sosyal medyada çok sayıda mesaj paylaştı. Sebahat Akkiraz, Ferhat Tunç, Haluk Levent, Şevval Sam üzüntüsünü dile getirdi.


 

9 Kate Winslet: Seks sahnesinde sarkan göbeğimi gizlemek isteyen yönetmene hayır dedim


Kate Winslet: Seks sahnesinde sarkan göbeğimi gizlemek isteyen yönetmene hayır dedim

Oyuncu Kate Winslet, yeni dizisi Mare of Easttown’dan bahsetti. Dizideki bir seks sahnesinde yönetmen Craig Zobel’ın göbeğinin görünmesini engelleyecek bir ışık kullanma önerisini “Sakın yapma” diyerek reddettiğini anlatan Winslet, dizi afişinde yüzündeki kırışıklıkların giderilmesine de karşı çıktığını anlattı.


 

10 Basketbolda final serisi başlıyor


Basketbolda final serisi başlıyor

ING Basketbol Süper Ligi’nde final serisi başlıyor. Serinin ilk maçında Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’yu Sinan Erdem Spor Salonu’nda konuk ediyor. Maç saat 17.00’de başlıyor, beIN Sports’tan yayınlanacak. İkinci maç cumartesi günü oynanacak. Seride üç maç kazanan şampiyon olacak. Bu arada EuroLig şampiyonluğunu kazanan Anadolu Efes’in öyküsünün ekonomik tarafını Dünya gazetesi haberleştirdi, ilginç ayrıntılar var.


 

Diğer Haberler

Peker, Erdoğan’la helalleşme videosunu 14 Haziran’daki Biden görüşmesinin sonrasına erteledi Suç örgütü lideri Sedat Peker, 8’inci videosunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek “Tayyip Abi. Seninle ne zaman tanıştık, ne zaman görüştük. Senin hiçbir gücün yokken ben vardım. Onların hiçbiri yoktu. Elimden ne geliyorsa yaptım. Anlatacağım delillerle. Helalleşeceğiz abi” demişti. Peker Twitter hesabından yaptığı açıklamada pazar günü yayınlayacağı 9. videoyu ertelediğini açıkladı. “Bazı maaşı namusu kadar olan gazeteciler benim bu pazar Tayyip abiyle helalleşmek için çekeceğim videoyu 14 Haziran’da Sayın Joe Biden ile yapacağı görüşmede Tayyip Abi’nin elini zayıflatmak için çekeceğimin propagandasını yapmaktalar. Yani bana ajan diyorlar. Tayyip abiyle helalleşme videosunu 14 Haziran sonrasına bırakıyorum ama söz namus çekeceğim” dedi. Peker ayrıca bu pazar yayınlayacağı 9. video için “Para alan milletvekilini, pammıköreni (Yıldırım Demirören) ve Süslü Sülümanı kibrit kutusuna sokacağım. Kırk yaşından genç kardeşlerim bu hafta çok eğleneceğiz hem de çok” paylaşımında bulundu. Erdoğan 14 Haziran’daki NATO zirvesinde ABD Başkanı Biden’la ilk kez yüz yüze görüşecek.

 

Atilla Peker, Adalı cinayeti soruşturmasında 4 saat ifade verdi, serbest bırakıldı Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, 23 Mayıs’ta yayınladığı 7. videosunda 1996’da öldürülen KKTC’li gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar ile Özel Harekat’çı Korkut Eken’in kendisinden profesyonel bir isim istediğini, kardeşi Atilla Peker’i onlara gönderdiğini öne sürmüştü. Atilla Peker ise mahkemeye dilekçe vererek iddiaları kabul etmiş, Kıbrıs’ta keşif yaptıktan sonra geri döndüğünü anlatmıştı. Bu dilekçe sonrası başlatılan soruşturmada Atilla Peker, Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne giderek “Tasarlayarak öldürmeye yardım etme” suçundan 4 saat ifade verdi. Mahkeme Peker’i adli kontrol kararıyla serbest bıraktı.

 

Köfteci Yusuf davası başladı Afyonkarahisar’da, bir et entegre tesisini tehditle, Bursa’da restoran zinciri sahibi Yusuf Akkaş’a satmaya çalışan 19 sanıklı davaya ek iddianame ile sanık olarak eklenen Sedat Peker’in yargılanmasına başlandı. Duruşma, Peker hakkında çıkarılan kırmızı bültenle arama kararının akıbetinin sorulmasına karar verilerek ertelendi.

 

Balyoz’da kumpas davasında Baransu, Altan, Çongar ve Oğur’a hapis istemi Kapatılan Taraf Gazetesi’nin Silivri Cezaevi’nde tutuklu muhabiri Mehmet Baransu’nun bir numaralı sanık olduğu Balyoz’da kumpas davasında savcı mütalaa verdi. Baransu’nun firari Tuncay Opçin’le birlikte FETÖ’nün basın ayağını oluşturduğunu söyledi. Baransu’nun “devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok etme, tahrip etme veya bunlar üzerinde sahtecilik yapma, hileyle alma veya çalma, gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama” suçlarından 52.5 yıla kadar hapsini istedi. Gazetenin o tarihteki yöneticileri Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur hakkında da gizli kalması gereken bilgileri açıklamak suçundan 17.5 yıla kadar hapis istedi.

 

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Kavuncu hakkındaki FETÖ soruşturmasında takipsizlik İYİ Parti’den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, geçen yıl 19 Ekim’de bir televizyon programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ üyesi olduğunu ve örgütle bağlantılı Kazakistan Türk İşadamları Derneği’nin başkan yardımcılığı görevinde bulunduğunu öne sürmüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kavuncu hakkında başlatılan soruşturma sonuçlandı. Kavuncu’nun örgütle irtibatını gösteren bir veriye rastlanmadığı, Bank Asya’ya para yatırmadığı, FETÖ bağlantılı bir şirkete para transferi yapmadığı belirtilerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

 

Çocuklarının önünde eşini kızgın yağ ve kaynar suyla haşladı Diyarbakır’da İrfan Müjdeci (40), kahvaltıda tartıştığı eşi Meral Müjdeci’nin (38) üzerine tavada bulunan kızgın yağ ile çaydanlıktaki kaynar suyu döktü. Çocuklarının gözü önünde yüzü ve vücudu yanan Müjdeci, hastaneye kaldırıldı. Gözaltına alınan İrfan Müjdeci de mahkemece tutuklandı.

 

‘Kiptaş uyanığı’ ortaya çıktı: Niye uygun fiyata satayım ki? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıkladığı KİPTAŞ yolsuzluğundaki Atmaca Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, kendisini “Ben bir malı uygun fiyata mal ettim diye niye uygun fiyata satayım ki” diyerek savundu.

 

“Kaz Dağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz” demişti, altın şirketi onu kovdu Kaz Dağları’nda siyanürle altın madeni aramak için binlerce ağacı katleden Kanadalı şirket Alamos Gold şirketinin Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik’in Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün 31 Mayıs itibariyle görevine son verildi. Kanadalı Alamos Gold’un 10 yıllık ruhsat süresi 2019 yılı Ekim ayında dolması üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı orman kullanım iznini iptal etmişti. Ruhsatın yenilenip yenilenmeyeceği tartışmaları sürerken Ahmet Şentürk, Hürriyet’e verdiği röportajında, “Kazdağları’ndan hiç bir yere gitmiyoruz, 60 yıllık ruhsat hakkımız var, Türkiye Cumhuriyeti’ne söz verdiğimiz gibi yerin altındaki madeni çıkaracağız” demişti.

 

Türkiye’de Suriyeli oranı yüzde 4.46 2012’de başlayan iç savaş sonrası 3 milyon 672 bin 646 Suriyeli Türkiye’ye geldi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; Suriyeliler, Türkiye nüfusunun yüzde 4.46’sını oluşturuyor. Suriyeliler’in 1 milyon 414 bin 80’i sınır kentleri Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Kilis’te yaşıyor. Suriyeli nüfusu, Kilis nüfusunun yüzde 74.23’ünü, Hatay nüfusunun ise yüzde 26.33’ünü oluşturdu. 525 bin 241 Suriyeli de yaşadıkları İstanbul’un nüfusunun yüzde 3.50’sine denk geliyor. Suriyelilerin en az tercih ettiği kent ise 23 sığınmacı ile Bayburt oldu.

 

Bitlis’deki operasyonda şehit düşen teğmen ve korucuya tören Bitlis kırsalında devam eden Eren 11 Operasyonu’nda PKK’lı teröristlerle sıcak temas sağlandı. Çıkan çatışmada güvenlik korucusu Yücel Aki şehit düştü, 5 asker de yaralandı. Yaralı askerlerden Teğmen Baki Koçak (28) hastanede yaşamını yitirdi. Şehit teğmenin acı haberi memleketi Yozgat’ı yasa boğdu. Şehit korucu Aki, Bitlis’in Çekmece Köyü’nde Kürtçe ağıtlarla son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Koçak ise memleketinde gözyaşlarıyla toprağa verildi.

 

Diyarbakır’daki uyuşturucu tarlaları imha edildi Lice’de 115 ayrı noktadaki uyuşturucu tarlalarına havadan ve karadan narko- terör operasyonu düzenlendi. Şehit Jandarma Çavuş Mehmet Çelik adı verilen operasyonda 4.5 milyon kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Jandarma Özel Harekat, jandarma komando ve güvenlik korucularından oluşan 87 timin yanı sıra hassas burunlu jandarma narkotik köpeklerinin de katıldığı operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. Ele geçirilen hint kenevirleri tarla ortasında yakılan ateşe atılarak imha edildi.

 

Göbeklitepe’yi 4 ayda 100 bin kişi ziyaret etti Şanlıurfa’nın 22 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik Köyü yakınlarında bulunan Göbeklitepe, dünyanın en gözde arkeolojik alanları arasında yer alıyor. Mısır Piramitleri’nden 7 bin 500 yıl daha önce yapılan Göbeklitepe, yerleşik hayata geçişin ilk izlerini taşıyor. 12 bin yaşında olduğu tahmin edilen ve “Tarihin sıfır noktası” diye nitelenen bölge, koronavirüs salgınına rağmen ziyaretçi akınına uğradı. Son 4 ayda 100 binin üzerinde yerli ve yabancı turist Göbeklitepe’yi ziyaret etti.

 

İstanbul’da bisiklet okulu açılıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketi İSPARK, çevre dostu ve sağlıklı ulaşım aracı bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla ‘İsbike Bisiklet Okulu’ açıyor. Bugün “3 Haziran Dünya Bisiklet Günü”nde açılacak okul, 14 Haziran’da eğitimlere başlayacak.

 

Duygu’nun katiline indirimsiz müebbet Antalya’da geçen yıl Duygu Çelikten’in (30) kaybolduktan 13 gün sonra toprağa gömülü cesedi bulundu. Genç kadının katili Veli Ünder (37) indirimsiz ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Karara çok sevinen Duygu’nun annesi Leyla Çelikten “Allah’ıma şükürler olsun. Adalet yerini buldu” dedi.

 

899 sürücüye 1 milyon lira çakar cezası kesildi İstanbul’da trafik ekipleri, 1 Ocak-31 Mayıs tarihleri arasında çakar araç kullanımına yönelik denetimler yaptı. Emniyet şeridi ihlallerini de denetleyen ekipler, 899 araca 1 milyon 203 bin 761 TL idari para cezası uygulandı. Sürücülere, çakarları sökmeleri için 1 gün izin verilirken, 3’üncü kez işlem gören araçlar 15 gün trafikten men edildi.

 

140 bin liralık ayakkabı Eksposhoes Ayakkabı Moda ve Saraciye Fuarı, Antalya Granada Luxury Otel’de kapılarını açtı. Balkanlar ve Avrupa olmak üzere dört kıtadan yaklaşık bin yabancı profesyonel alıcının ağırlandığı fuarda, el işi ve üzeri özel taşlarla kaplanan 140 bin TL değerindeki ayakkabı da sergilendi.

 

Türkiye’nin dört bir yanına haziranda kar yağdı Kayseri Erciyes’ten Karadeniz’in yüksek kesimlerine, Uludağ’dan Ilgaz Dağına kadar pek çok yerde haziran ayında kar yağdı.

 

Kılıçdaroğlu: Sandık bugün, yarın gelecek Selçuk Belediyesi Efes Tarlası Yaşam Köyü açılışında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sakın umutsuzluğa kapılmayın” mesajı vererek, “Sandık bugün gelecek, yarın gelecek. Demokratik yollarla bir dikta yönetimine son vermek dünya siyaset tarihine bir örnek olarak geçecek. Yapacağımız sandığı beklemektir. Gelecek bu sandık. Beraber mücadele edeceğiz” dedi.

 

Kılıçdaroğlu: Millet ittifakı, millet iktidarı olacak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la birlikte Çankaya’da temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Kılıçdaroğlu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Merkez Bankası’nın paraları nereye gitti diye sorulur mu?” açıklamasını eleştirdi. “Allah aşkına akıl var, ne soracağız? Soru sormak adaleti getirmektir” dedi. CHP lideri “Umarım Millet ittifakı, millet iktidarı olarak gerçekleşir. Buna yürekten inanıyorum” diye konuştu.

 

Türkiye pazar günü 753 yerde sandık başına gidiyor Yüksek Seçim Kurulu, ölüm ya da farklı nedenlerle muhtarlıkları düşen mahalle ve köylerde 6 Haziran Pazar günü seçime gidilmesine karar verdi. Türkiye genelinde 753 yerde seçim yapılacak. İstanbul’da da 14 mahalle yeni muhtarını seçecek. İstanbul’da Bayrampaşa Vatan Mahallesi, Kağıthane Telsizler Mahallesi, Eyüpsultan Silahtarağa Mahallesi, Beşiktaş Cihannüma Mahallesi, Maltepe Büyükbakkalköy Mahallesi, Güngören Sanayi Mahallesi, Şişli Mecidiyeköy ve Feriköy Mahalleleri, Çatalca Ormanlı ile Kaleiçi Mahalleleri, Beyoğlu Asmalı Mescit, Kalyoncu Kulluğu, Katipmustafa Çelebi Mahalleleri ve Beykoz Anadolu Kavağı Mahallesi’nde seçim var.

 

CHP 128 milyon dolardan sonra, 10 bin doları sormaya başladı Muhalefet “128 milyar dolar nerede?” sorusunun ardından şimdi de mafyadan rüşvet alan siyasetçinin peşine düştü. CHP; İçişleri Bakanı Soylu’nun “Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar alan bir siyasetçi var” açıklamasını pankarta taşıdı. CHP; İstanbul İl ve 39 ilçe başkanlığı binasına, “Mafyadan aylık 10 bin dolar alan siyasetçi kim?” sorusunun yer aldığı pankartları astı. Pankart, partinin farklı il başkanlıklarına da asılmaya başlandı.

 

Akşener’den Erdoğan’a: Bunlar daha iyi günlerin! İYİ Parti lideri Meral Akşener, Rize’deki saldırı sonrası kendisine “Bunlar daha iyi günlerin” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a partisinin grup toplantısında kendi cümleleriyle tepki gösterdi. Akşener “Erdoğan; madem Rizelisin, O zaman Rize’ye sahip çıkacaksın. İkizdere’de doğayı korumak için canla başla mücadele edenlere destek olacaksın. Gelin Hanım’ın adım atmasını beklemeyecek, önce sen davranacaksın. İstanbul’a ihanet ettiğin gibi, Rize’ye ihanet etmeyeceksin. Köpürsen de tehditler savursan da milletimizin yanında durmaya devam edeceğim. Sen daha dur… Senin deyiminle, ‘Bunlar daha iyi günlerin.’ Milletin gerçekleriyle daha çok yüzleşeceksin” diye konuştu.

 

CHP’den Erdoğan’a üçüncü doz aşı tepkisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT canlı yayınında, “Üçüncü doz aşı oldum” dedi. Bu açıklama tartışmaları beraberinde getirdi. CHP Milletvekili Murat Emir, Erdoğan’ın bu açıklamasıyla ‘torpilli aşı’ iddialarının doğrulandığını öne sürdü. Emir “Aralık ayında Ak Partililer’in el altından aşı olduğunu söylemiştik. Bu iddiamız da doğru çıktı. Kamuoyu bugüne kadar Erdoğan’ın 14 Ocak ve 11 Şubat tarihlerinde olmak üzere toplam iki doz aşı vurulduğunu biliyordu. Erdoğan üçüncü doz aşıyı Haziran başında olduysa, ilk doz aşıyı Aralık ayında vurulmuş olmalı. Çünkü üçüncü doz aşı 6 ay sonra yapılabiliyor” dedi. Türkiye’ye Çin aşısı Sinovac’ın ilk kez 30 Aralık’ta geldiği duyurulmuştu. Prof. Mehmet Ceyhan ise üçüncü doz aşının kimse için mümkün olmadığını söyledi.

 

Reuters: Erdoğan TL’yi rekor dibe gönderdi TL’deki rekor değer kaybı dünya basınında da geniş yer buldu. ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’de yayınlanan haberde “Erdoğan, temmuz ve ağustos gibi faiz indirimi yapılacağı çağrısında bulundu. Türk Lirası, Cumhurbaşkanı’nın TV’deki açıklamalarının ardından en düşük seviyeye geldi” ifadesi yer aldı. İngiliz yayın kuruluşu Reuters’ın haberinde ise “Cumhurbaşkanı Erdoğan, TL’yi rekor dibe gönderdi” yorumu yapıldı.

 

Babacan’dan Erdoğan’a faiz tepkisi: Merkez’e başkan ol DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamasının ardından doların fırlamasını değerlendirdi. Babacan “Daha cümle tamamlanmadan Türk lirası değer kaybetti. Sayın Erdoğan, uğraşmayın Merkez Bankası’na telefon açmakla, getir-götür atamalarla. Hemen şimdi tek imzayla atayın kendinizi Merkez Bankası Başkanlığına, indirin faizi” dedi. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da Erdoğan’a “Susarsan ülke rahat edecek” diye seslendi.

 

KDV ve kira stopaj indirimi uzatıldı Katma Değer Vergisi (KDV) ve kira stopaj oranlarındaki indirim uygulaması 2 ay daha uzatıldı. Buna göre kira stopaj kesinti oranı 31 Temmuz’a kadar yüzde 20 yerine yüzde 10 olarak uygulanmaya devam edecek. İşyeri kiralama hizmetlerinde KDV yüzde 18 yerine yüzde 8, konaklamada yüzde 8 yerine 1, yeme ve içmede yüzde 8 yerine yüzde 1, kuaförlükte yüzde 18 yerine 8 olarak devam edecek.

 

Yeniden yapılandırılan krediler yıllık %28 arttı Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Kredi Gruplamaları Raporu verilerine göre, yeniden yapılandırılan krediler mart sonunda yıllık yüzde 28 artışla 216 milyar liraya yükseldi. TBB raporu verilerine göre, bu kredilerin yüzde 92´si yakın izlemedeki kredilerden oluşuyordu ve toplam kredilere oranı yüzde 5.7 düzeyindeydi.

 

Yılın ilk 5 ayında 18.3 milyar dolar dış ticaret açığı verildi Dış ticaret açığı Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.7 artışla 4.1 milyar, ilk 5 ayda ise geçen yıla göre yüzde 13.1 düşüşle 18.3 milyar oldu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıkladığı verilere göre Mayıs ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 65.5 artışla 16.5 milyar dolara yükseldi. Bu değer ile tüm yılların en yüksek ikinci Mayıs ayı ihracat değeri gerçekleşti. İlk beş ayda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre %38.3 artışla 85.2 milyar dolar seviyesine gerçekleşti. İthalat Mayıs’ta yüzde 54 artarak 20.6 milyar dolar oldu. İthalat Ocak-Mayıs’ta %25.3 artışla 103.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Otomotiv satışları 10 yıllık ortalamayı yakalayamadı Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) mayıs ayı verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69.8 artışla 54 bin 374 oldu. Böylelikle nisan’ın ardından mayıs ayında da pazar 10 yıllık ortalamanın altında kaldı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık mayıs ayı ortalama satışlara göre yüzde 20.7 azaldı. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72 artarak 314 bin 882 adet oldu.

 

TÜSİAD ‘Yeşil Dönüşüm’e yol haritası istiyor TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye’nin yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm gibi konularda iyi olması gerektiğini belirterek, “Bunları yaptığımız sürece önemli bir üretim merkezi haline geleceğimize inanıyorum” dedi.

 

TikTok’a 1.4 milyar Euro’luk dava Çin’de geliştirilen ve son yılların en popüler sosyal paylaşım uygulamalarından biri haline gelen TikTok, Hollanda’da 1.4 milyar Euro’luk bir davayla karşı karşıya. Ülkede bulunan Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı (SOMI), TikTok’un çocuk kullanıcıların verilerinin gizliliği ve güvenliğini ihlal ettiği iddiasıyla çocuk kullanıcıların ebeveynleri adına dava açtı. SOMI yetkilileri, RTL Nieuws’a yaptıkları açıklamada “1 milyondan fazla Hollandalı çocuk kullanıcı adına 1.4 milyar euroluk dava açmaya karar verdik” ifadesini kullandı.

 

Yerli üretilen akıllı telefonda hedef ihracat Tüketici elektroniği konusunda dünyanın önde gelen markalarından biri olan TCL, Arçelik ile yerli akıllı telefon üretimine başladı. TCL Communication Türkiye Ülke Müdürü Serhan Tunca, işbirliğinin uzun vadeli bir yatırım olduğunu ve ihracatı da hedeflediklerini söyledi. Tunca, Ar-Ge sisteminin oturmasını ve yerli parçaların da artırılmasını planladıklarını kaydetti. Tunca, “Arçelik’in kalitesini ve TCL’nin teknik yetkinliğini birleştirdiğimizde büyük bir işbirliği ortaya çıkıyor. İki uluslararası dev şirketin birlikteliği söz konusu” dedi. İlk etapta piyasada TCL 20 SE modeli satışa sunulacak. Geniş ekranıyla dikkat çeken telefonun 8 işlemcisi ve 5 bin amper bataryası bulunuyor

 

Fiyatı en çok artan % 15 zamlanan limon oldu İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2021 Mayıs ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. Limon yüzde 15.18 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Sivri biber yüzde 36.54 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu. İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 130’unun perakende fiyatı artarken, 27 ürünün fiyatı düştü, 85 ürünün fiyatı ise değişmedi. Rekortmen olan limonun ardından fiyatında artış yaşanan diğer ürünler; aynı gruptan yüzde 14.63 ile muz oldu. Limonun kilosu halen marketlerde 8 ila 10 TL etiketle satılıyor.

 

Domateste 6 yılın rekor miktar azalışı Domates miktarı geçen yıla göre yüzde 28.63, sebze miktarı yüzde 36.60, meyve miktarı ise yüzde 33.96 azaldı. Domates fiyatı geçen yıla göre yüzde 24.19 artarken, sebze yüzde 13.69, meyve fiyatı ise yüzde 22.28 artış gösterdi. Sebze miktar endeksinde, geçen yılın Mayıs ayına göre yıllık yüzde 36.60’lık düşüş olurken, fiyat endeksinde geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 13.69’luk artış yaşandı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor.

 

Antalya’ya gelen turist sayısında büyük düşüş Antalya’da, 2019’da yılın 5 ayında 3.3 milyon olan turist sayısı, bu yıl aynı dönemde 747 binde kaldı. Mayıs ayında ise 301 bin turist geldi. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 1.5 aydır Rusya’dan tek bir charter uçuşu gerçekleşmediğini belirtti. Yavuz, “Yılın başında yapılan yorumlar, ‘2021 yılı 2020’den biraz daha iyi olur. 2021 yılı en kötü şartlarda 2019’un yüzde 50’sini yakalar, yani yıl sonunu 7-8 milyon turist ile kapatır’ şeklindeydi. Eğer Rusya krizi kısa sürede çözülürse ve Avrupa’daki esneme artarsa bunun gerçekleşmesi mümkün gibi. İlk beş aylık performansın beklentinin altında kaldığını, ama bunun önümüzdeki aylarda kapatılabileceğini düşünüyorum” dedi.

 

İstanbul’un zirvesinde fiyatlar da zirvede Çamlıca Kulesi, ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Kule, 369 metrel uzunluğu ve deniz seviyesinden 587 metrelik yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek yapısı oldu. Ancak manzaranın keyfini çıkarmak isteyenler kesenin ağzını açmak zorunda. Kuleye girmek için yerli turist 60 TL, yabancılar 120 TL ödeyecek. İndirimli bilet 30 TL. Sıra beklemeden geçiş imkanı sağlayan biletler ise yerli turistlere 100 TL, yabancılara ise 200 TL’den satılıyor. Kulede fiyatlar ise çay 10 TL, kahve 20 TL, sandviç 30 TL, serpme kahvaltı 180 TL, ızgara köfte 62 TL.

 

Ünlü & Co’nun halka arzı tamamlandı Ünlü Yatırım Holding AŞ (ÜNLÜ & Co), şirketin yüzde 26’lık bölümünün halka arz sürecini başarıyla tamamladı. Halka arz edilen şirket paylarının yüzde 43,14’ü yurt içi bireysel, yüzde 46,45’i yurt içi kurumsal, yüzde 10,41’i de yurt dışı kurumsal yatırımcılara dağıtıldı. Hisse satışıyla 314 milyon lira gelir elde edildi.

 

PayTR Actera’ya satılıyor Türkiye’nin ilk yerli ödeme şirketlerinden PayTR’nin yüzde 60’ı Türk fonu Actera’ya satılıyor. Actera, satın almayı Hollanda’da kurduğu Financial Technologies S.a.r.l. kanalıyla yapacak.

 

Çavuşoğlu’nun İsrail’in yeni hükümetine mesajı var: Yanlış politikalardan vaz geçin, ilişki düzelsin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsrail’de yeni hükümet kurulma çalışmalarını değerlendirdi. Çavuşoğlu, İsrail’de hükümeti kimin kuracağının değil, kurulacak hükümetin hangi politikalar izleyeceğinin önemli olduğunu belirterek, “İsrail’in bizimle sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi için öncelikle yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım” dedi. Ankara’da toplanan Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde son Gazze saldırısı nedeniyle İsrail kınandı, uluslararası toplum göreve çağrıldı.

 

Biden: Beyaz ırkçı terör tehditlerin en büyüğü ABD Başkanı Joe Biden, 100 yıl önce Tulsa kentinde beyazlar tarafından katledilen yüzlerce siyahi için düzenlenen törene katıldı. Tulsa’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Biden, “Büyük uluslar karanlık sayfalarıyla yüzleşir. Burada yaşanan bir katliamdı. Beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlardan kaynaklı terör bugün ABD’deki en ölümcül tehdit” dedi.

 

Macron: Türkiye ve Rusya güçleri Libya’dan çıkmalı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Paris’te Libya Başbakanı Abdülhamit Dibeybe’yi ağırladı. Görüşme sonrası Macron, Libya’daki yabancı güçlerin çekilmesi çağrısı yaparak “Libyalıların kendileri talep ettiği için dış müdahaleyi durdurmalıyız. Bu da Libya topraklarından yabancı tüm güçlerin, Ruslar, Türkler ve Suriyeli paralı askerler ile diğerlerinin çekilmesinden geçiyor” ifadelerini kullandı. Dibeybe’nin Roma’da ziyaret ettiği İtalya Başbakanı Mario Draghi de benzer bir çağrıyı yapmıştı.

 

Trump blog açtı, bir ay geçmeden kapattı Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesaplarının kapatılmasının ardından açtığı kişisel blogunu 1 aydan kısa bir süre içinde kapattı. ‘Trump’ın Masasından’ (From the Desk of Donald J. Trump) isimli blog çok sayıda insan gelip yorumlar kısmında dalga geçen ifadeler yazdığı için kapatıldı.

 

İran’ın en büyük gemisi battı İran donanmasının en büyük gemisi olan Khark’ta, Basra Körfezi’nin girişine yakın bir bölgede bilinmeyen bir nedenle patlama oldu. Gemideki bine yakın personel yara almadan tahliye edildi. Ancak saatlerce söndürülemeyen yangın sonucunda dev gemi sulara gömüldü.

 

Suudi Arabistan’da kadınlara erken ehliyet hakkı Kadınlara araç kullanma hakkını 2018’de veren Suudi Arabistan, bir adım daha attı. Ülkede daha önce erkeklerin faydalanabildiği erken ehliyet uygulamasından artık kadınlar da faydalanabilecek. Buna göre Suudi kadınlar 17 yaşına girdiklerinde bir yıllık geçici ehliyet için başvuru yapabilecek. 18 yaşında ise uzun vadeli ehliyet alabilecekler.

 

Lübnan’da eczane rafları bomboş kaldı Yıllardır ekonomik ve siyasi krizlerle boğuşan Lübnan’da sağlık sektörü durma noktasına geldi. Ülkede son altı ayda tedarikçilere hiçbir ödeme yapılmaması nedeniyle hayati önemdekiler dahil birçok ilaç bulunamaz oldu. Hastanelerde acil ameliyatlar dışındaki operasyonlar erteleniyor. Eczacılar “Dükkana gelen 10 kişiden sekizi eli boş dönüyor” dedi.

 

Sri Lanka’da erimiş plastik sahili kapladı Güney Asya’daki ada ülkesi Sri Lanka, tarihinin en büyük çevre felaketlerinden biriyle karşı karşıya… MV X-Press Pearl adlı gemide çıkan yangın 13 günde söndürülebildi. 25 kişilik mürettebatta ölen olmadı. Ancak gemide yüklü olan yüzlerce ton plastik eriyerek sahilleri kapladı. 40 kilometrelik bir alana yayılan tabaka, sualtı yaşamını büyük ölçüde yok etti. Bölgede balıkçılık yasaklandı.

 

Korsanlar bu kez et şirketini vurdu, ABD’de et krizi çıkabilir Dünyanın en büyük taze et üreticisi olan ve 20 ülkede tesisi bulunan JBS SA, internet korsanlarının saldırısına uğradı. Şirket Kanada, ABD ve Avustralya’daki tesislerinde üretime ara verdiğini açıkladı. Kuzey Amerika’nın en büyük et tedarikçisi olan şirketin faaliyetini durdurmasının ABD’de et krizine yol açabileceği belirtildi. ABD, saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttu. Korsanların şirket ile temasa geçip fidye istediği öne sürüldü. Şirket, saldırı nedeniyle tedarikte gecikmeler olacağını duyurdu.

 

Harry’nin evinin çevresinde 10 bin yıllık kalıntılar çıktı Prens Harry ve Meghan Markle’ın ABD’deki Santa Barbara’daki evlerinin yakınlarında insan kalıntıları bulundu. Yapılan ilk incelemelerde kemiklerin, bölgede 10 bin yıl öncesinde yaşayan Çumaşlara ait olabileceği değerlendirildi.

 

6 Haziran’daki LGS sınavında öğrenciler ve velileri 8 saat kısıtlamadan muaf 1.2 milyon ortaokul 8. sınıf öğrencinin gireceği Liselere Geçiş Sınavı 6 Haziran pazar günü yapılacak. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelen sınavla ilgili genelge yayınladı. Nüfus müdürlükleri hafta sonu açık olacak. Sınava girecek öğrenciler ile refakatçilerine 07:00 ile 15:00 arasında kısıtlama yok. Ancak sınava giriş belgeleri yanlarında olmalı. Aynı saatlerde marketlerin yanı sıra kırtasiyeler de açık olacak. Milli Eğitim Bakanlığı da bu hafta sonu yapılacak LGS ile ilgili sıkça sorulan soruları cevaplandıran bir bilgilendirme yaptı.

 

Yeni vaka sayısı 7 bine demir attı, Koca “Maskeli son yaz olacak” dedi Sağlık Bakanlığı’nın 2 Haziran koronavirüs tablosunu yayınladı. Yeni test sayısı 224 bin 150, yeni vaka sayısı ise 586 oldu. Vefat sayısı 112’ye düştü. Toplam vefat sayısı ise 47 bin 768’e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Sırası gelen vatandaşların mutlaka aşı olmasını istedi. “Maskeli son yaz olacak” dedi.

 

Öğretmenler nihayet aşılanıyor Sağlık Bakanlığı aylar önce verdiği bir sözü nihayet 7 Hazirandan itibaren tutacak ve Türkiye’deki bütün öğretmenler yaş sınırı olmaksızın aşılanmaya başlanacak. Konuyla ilgili açıklamayı Bakan Fahrettin Koca dün Twitter üzerinden yaptı.

 

Bilim Kurulu üyesi: 100 kişiden 75’i aşı randevusuna gelmiyor Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, “Bana gelen bilgilerde 100 kişi aşı randevusu alıyorsa, tahminen 25 kişi aşıya geliyormuş. 75 kişilik kontenjanı gereksiz bloke ediyormuş. Bu hem kendileri için hem de Türk toplumu için zarar veriyor” dedi.

 

İsviçre’ye karantinasız gidilebilecek Türkiye’den İsviçre’ye seyahat eden yolcularda Kovid-19 testi negatif olanlar, 10 günlük zorunlu karantina uygulamasından muaf tutulacak.

 

Uluslararası Booker ödülü David Diop’un romanına İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa safında savaşan Senegalli bir askerin hikayesini anlatan “At Night All Blood Is Black” adlı roman İngiltere’nin en önemli edebiyat ödülü olan ve İngilizce’ye çevrilen kitaplara verilen Uluslararası Booker Ödülü’nü kazandı. David Diop’un Fransızca kaleme aldığı romanı İngilizce’ye Lucy Hughes-Hallett tercüme etti.

 

Contemporary İstanbul’da bir de robot var Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera, Contemporary Istanbul’un Plugin bölümünde video röportaj ve afiş sergisiyle kendi hikayesini ziyaretçilerin dikkatine sunuyor.

 

Selma Gürbüz’ün ailesi: Fuarda sergilenen Selma Gürbüz işleri izinsiz Türkiye’nin dünya çapında sanatçılarından Selma Gürbüz’ü nisan ayı sonunda Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Sanatçının son sergisi İstanbul Modern’de devam ederken ailesinden bu hafta gerçekleşen Contemporary Istanbul’da yer alan Selma Gürbüz işleri için bir açıklama geldi. Sanatatak’ta yer alan habere göre Selma Gürbüz’ün ailesi ölümünün ardından sanatçıya yakışır bir oluşumun içinde olduklarını duyururken, 15. Contemporary Istanbul’da sergilenen Gürbüz imzalı işlerin izinleri alınmadan fuara konduğunu ve sanatçıyı temsil yetkisinin sadece kendilerinde olduğunu ifade eden bir paylaşım yaptı.

 

Mesut Özil, Meksika takımına ortak oldu Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Mesut Özil, beraberinde ünlü oyuncu Eva Longoria ve ünlü model Kate Upton ve eşi Justin Verlander, NBA yıldızı Victor Oladipo’nun da bulunduğu bir grup yatırımcı ile birlikte Meksika 1. Lig ekibi Necaxa’nın yüzde 50 hissesini satın aldı.

 

Fenerbahçe’de seçim tarihi değişti, Belözoğlu veda etti Sarı lacivertli kulüpte Ali Koç’un ikinci kez başkan adayı olduğu seçimlerin ilki 5-6 Haziranda, yeterli çoğunluk sağlanamazsa 12-13 Haziran’da yapılacaktı. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı yeni normalleşme takvimi nedeniyle seçim ertelendi. Seçimler 18-19 Haziran’da yapılacak. Çoğunluk sağlanamazsa 25-26 Haziran’da gerçekleştirilecek. Görevine son verilen Emre Belözoğlu ise kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamasında “Evimden, Fenerbahçe’nin bir evladı olarak ayrılıyorum. Küçük hesapların içinde olmayacağım” dedi.

 

Federasyon yabancı kararını verdi: 8+6 Türkiye Futbol Federasyonu bir yıl ertelenen yabancı oyuncu kuralının bu sezon uygulanacağını açıkladı. Yeni sezonda kulüpler takımlarında 8+6 yabancı oyuncu bulundurabilecek. Önümüzdeki sezon bu sayı 7+5’e inecek. 2023-2024 sezonunda ise 6+4 olacak.


 

2023 Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da olması kesinleşti Bu yıl Şampiyonlar Ligi final maçı İstanbul’da oynanacaktı ama son anda salgın nedeniyle maç Portekiz’e alındı. Ama UEFA söz verdiği gibi 2023 finalini İstanbul’a verdi. Bu karar da dünkü toplantıda kesinleşti. Karar 9 Temmuzda duyurulacak.


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör