• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

04 Haziran 2021 Cuma

1 17 günlük tam kapanma etkisiyle mayıs ayı enflasyonu yüzde 0.89, yıllık enflasyon 16.59 oldu Türkiye İstatistik Kurumu’nun mayıs ayı verilerine göre aylık enflasyon yüzde 0.89 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 16.59’a geriledi. 17 günlük tam kapanmanın uygulandığı, tüketicinin alışveriş olanaklarının kısıtlandığı ve pek çok ürüne satış yasağı getirilen mayıs ayında tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artış doğal piyasa beklentilerinin altında kaldı. Ocak ayından bu yana üreticinin birikmiş zam sinyalinin de görüldüğü üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise yüzde 38.33’e dayandı. Kapanmalar nedeniyle piyasada ertelenmiş zamların yaz aylarında devreye girmesi beklenirken, enflasyonun da yeni zirvelere ulaşması bekleniyor. Bu arada TÜİK dün bir kafa karışıklığına da yol açtı, bazı veri tabanlarında Mayıs enflasyon rakamı 1.44 olarak görüldü, sonra kurum bunu düzeltti. Düzeltmeyi yaparken de, bu rakamın “Enflasyondaki taşıma etkisi” olduğunu duyurdu. Mayıs ayı verilerine göre, yıllık en düşük artış yüzde 2.90 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşirken, bunu yüzde 5.75 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 8.07 ile haberleşme ve yüzde 10.05 ile eğlence ve kültür izledi. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 28.39 ile ulaştırma, yüzde 21.79 ile ev eşyası ve yüzde 19.30 ile sağlık oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise TÜİK’in yüzde 0.89 olarak açıkladığı mayıs ayı enflasyon oranının yüzde 3.94 olduğunu açıkladı.


 

2 Enflasyondaki düşüş faiz düşecek beklentisiyle doları hareketlendirdi, vatandaş alıma geçti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indiriminin şart olduğu yönündeki açıklamaları ile zirveye tırmanan döviz kurları son 24 saatte yine hareketliydi. Serbest piyasada dolar 8.6020 liradan, Euro ise 10.4970 liradan güne başladı. Enflasyonun beklentiden düşük gelmesiyle Merkez Bankası’nın erken faiz indirebileceği endişeleri yeniden ön plan açıktı. Dolar 8.7202 lirayı, Euro ise 10.6036 lirayı test etti. Dolar günü 8.7000 TL, Euro ise 10.5600 TL seviyesinde tamamladı. Dolar kurunun en düşük 8.3604 TL, en yüksek 8.6237 TL’yi gördüğü 28 Mayıs ile biten hafta yurtiçi vatandaşların döviz mevduatı 353.7 milyon dolarlık artışla 228 milyar 39 milyon dolara yükseldi. Döviz hesaplarındaki değişim parite etkisinden arındırıldığında ise 109 milyon dolar artış olarak gerçekleşti.


 

3 ODTÜ: Marmara koma halinde, en erken 5-6 yılda çıkar ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim üyesi ve Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Mustafa Yücel, Marmara Denizi’ndeki müsilaj felaketiyle ilgili Bilim-2 gemisiyle yaptıkları araştırmayı anlattı. Yücel “Elimizdeki veriler ve modeller 5-6 yıl içerisinde Marmara’yı bu komadan çıkartabileceğimizi gösteriyor” dedi. Balık ölümlerin hızla arttığını söyleyen Yücel “Tek çare bir an önce önlemleri başlatmak. Karasal atıkların kontrolü için sabırla ve çok disiplinli bir şekilde çalışmalıyız. İlk önerimiz evsel atıkların hemen kontrol altına alınması” diye konuştu. BBC Türkçe, deniz salyasını denizin altında görüntüledi. Yıllarca İstanbul’da denize kanalizasyon boşaltan İSKİ’nin Genel Müdürlüğünü yapan, sonra siyasete girip Çevre Bakanlığında da bulunan Ak Parti milletvekili Veysel Eroğlu, deniz salyası sorunundan kurtulmak için kanalizasyon sularının arıtma yapılmadan denize bırakılmamasını önerdi.


 

4 Yeni vaka sayısı yeniden 7 binin altında Sağlık Bakanlığı 3 Haziran koronavirüs tablosunu açıkladı. Test sayısı 1500 kadar düşerek 222 bin 847’ye geriledi. Buna karşılık yeni vaka sayısı 7 binin altına gerileyerek 6 bin 602 oldu. Son 24 saatte 114 kişi yaşamını yitirdi. Toplam vefat sayısı ise 47 bin 882’ye yükseldi.


 

5 Kılıçdaroğlu: Hayatımda bu kadar beceriksiz hükümet görmedim Kuşadası’nda turizm sektörü temsilcileriyle görüşen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Pandemi döneminin kendine özgü koşulları var, bunun farkındayım. Ama hayatımda bu kadar beceriksiz bir hükümet daha görmedim” dedi. Kılıçdaroğlu, “beceriksizlik” derken salgın yönetimini ve aşılamayı kastediyor.


 

6 Netanyahu koltuğunu kurtarabilmek için son kozunu oynuyor İsrail’de Binyamin Netanyahu, 12 yıldır oturduğu başbakanlık koltuğunu kurtarmak için son hamlesini yaptı. Yesh Atid Partisi lideri Yair Lapid ile Yamina Partisi lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde kurulacak 8 partili koalisyon için uzlaşma sağlanmasının ardından Netanyahu, güven oylamasının olumsuz sonuçlanması için harekete geçti. Netanyahu, bu partilerdeki sağcı milletvekillerine seslenerek, “Sağın oyları ile seçilenler, tehlikeli sol hükümetin kurulmasına karşı çıkmalı” dedi. 8 partili koalisyon 14 Haziran’da güvenoyu alırsa ülke tarihinde bir ilk gerçekleşecek ve Arap partisi hükümete girmiş olacak. Birleşik Arap Listesi’nin (Ra’am) 4 milletvekili var.

 

7 Amerika: UFO’ların uzaylı olduğuna dair kanıt yok ama ne olduklarını da bilmiyoruz Amerikan istihbarat örgütlerinin, Amerikan Hava Kuvvetlerine ve Donanmasına bağlı pilotların yıllar içinde çektiği UFO görüntülerine ilişkin raporu belli oldu. Raporda, görüntülerdeki araçların uzaylılara ait olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamadığı ama yine de bu araçların hızları, manevra kabiliyetleri ve nereden geldiklerine dair bir bilgiye de erişelemediği bildirildi. The New York Times gazetesi raporu geniş biçimde haberleştirdi.

 

8 Cannes’da festival başlıyor Geçen yıl salgın nedeniyle yapılamayan Cannes Film Festivali bu yıl 6 Temmuz-17 Temmuz arasında izleyiciyle buluşuyor. Cumhuriyet gazetesinde Mehmet Basutçu yıllardır izlediği festivali yazdı.

 

9 Fenerbahçe play-off ilk serisinin ilk maçında Efes’ten fark yedi ING Basketbol Süper Ligi play-off ilk maçında Anadolu Efes, Fenerbahçe Ülker’i konuk etti. Üç galibiyete ulaşacak takımın şampiyon olacağı seride Efes, Fenerbahçe’yi 111-71 gibi net skorla yenerek 1-0 öne geçti. Serinin ikinci maçı yarın Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak.

 

10 Trump kafayı tamamen mi yedi? “Ağustosta yeniden başkan olacağım” diyor Eski Amerikan Başkanı Donald Trump’ın etrafındakilere “Ağustosta yeniden Başkan olacağım” dediğine dair haberler çoğalıyor ve bu haberler yalanlanmıyor. Amerikan Vanity Fair dergisi, gazetelerde çıkan bu haberleri tek tek sıralamış, Trump’ın yakın çevresiyle konuşmuş. Söylemeye gerek yok: Trump’ın Ağustosta veya 2024’ten önce yeniden başkan olabilmesinin bir yolu yok. Yeniden seçim kazanması lazım.


 

Diğer Haberler

Ekonomi Bloomberg: Kavcıoğlu’nun Erdoğan’a direnmesi zorlaştı ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg, Türkiye’de enflasyonun yedi aylık yükselişe ara vererek mayısta beklenmedik bir şekilde yüzde 17.14’ten yüzde 16.59’a gerilediğini ve bu durumun Merkez Bankası (TCMB) üzerindeki faiz indirimi baskısını artırabileceğini ileri sürdü. Kuruluşun yayınladığı analizde mayısta enflasyonun düşmesiyle beraber TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimlerine başlama baskısına direnmeye devam etmesinin zorlaştığı öne sürüldü. Haberde, enflasyondaki beklenmedik düşüşün ekonomistler tarafından “tam kapanmanın olası bir sonucu” olarak değerlendirildiği aktarıldı. Ekonomistlerin ayrıca, TL’de devam eden değer kaybına ve artan emtia fiyatlarına dikkat çekerek para politikasında yeni bir gevşeme döngüsüne başlamak için çok erken olduğuna işaret ettikleri aktarıldı. Buna karşılık Amerikan yatırım bankası JP Morgan, mayıs ayı enflasyon rakamlarının para politikası görünümü üzerinde anlamlı bir etki yapacağından kuşkulu olduklarını belirterek, “İlk faiz indirimini hala eylül ayında bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi Enflasyon, memur zammını 5 ayda yedi bitirdi Yılın ilk 5 ayında yüzde 6.39’a ulaşan tüketici enflasyonu, memur ve emeklilere yılın tamamı için verilen yüzde 6’lık maaş zammını tümden silip süpürdüğü gibi milyonlarca dar gelirliyi 3.39 puan eksiye düşürdü.

Ekonomi Fitch: Kur ve faiz oynaklığı bankaları zorluyor Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, salgın, yüksek faiz ve kur oynaklığından dolayı Türk bankaları için risklerin önemini koruduğunu açıkladı. Fitch’in, gelişen ülke bankalarını değerlendirdiği bir araştırma raporunda piyasalarda artan oynaklığın da bankaların kredi profilini etkilediğini belirtti. Kuruluş, mart ayında Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’ndan alınmasının politika kredibilitesini azalttığını, büyümeye karşı riskleri artırdığını ve dış finansman baskısını yükselttiğini vurguladı.

Ekonomi Kamu bankalarından 432 milyon TL zarar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) nisan ayı bankacılık verilerine göre, geçen sene nisan ayında kamu mevduat bankaları 1 milyar 562 milyon TL net kâr açıklamıştı. 2020’nin ilk dört ayında 5 milyar 983 milyon TL olan kamu bankalarının net kârı, bu yılın aynı döneminde yüzde 77.4 düşüşle 1 milyar 355 milyon TL’ye geriledi.

Ekonomi Kamu-Özel İşbirliği fena halde hız kesti Türkiye’nin büyük projelerini finanse etmek için kullandığı ve çok tartışılan model olan kamu-özel işbirliği projelerinde bu yıl ciddi bir yavaşlama var. Verilen hazine garantileriyle gündeme gelen bu modelle 2017’den bu yana 30 dev proje hayata geçirildi. Ancak 2021’de şimdilik sadece bir sözleşme imzalandı.

Ekonomi ABD, Türkiye’den ithalata yüzde 25 ek vergi getiriyor ABD, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkeden yapılan bazı ürünlerin ithalatına yüzde 25 vergi getirileceğini açıkladı. Dijital hizmet vergisine karşılık uygulanacak ek vergiler uluslararası müzakereler sürerken askıda olacak. The Guardian’ın haberine göre, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai’nin yaptığı açıklamada, Türkiye, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Hindistan ve Avusturya’dan ithal edilen ürünlere gümrük vergisi getirilmesine onay verildiği açıklandı. ABD yasaları uyarınca bir yıldır yürütülen incelemede, bu ülkelerde uygulanan dijital hizmet vergilerinde Amerikan şirketlerine ayrımcılık yapıldığı sonucuna varılmıştı. ABD Ticaret Temsilciliği’nin aldığı kararın yürürlüğe girmesi durumunda, Türkiye’den ithal 310 milyon dolarlık ürün ek gümrük vergisine tabi olacak. Bu tutar İngiltere için 887 milyon dolar, İtalya için 386 milyon dolar, İspanya için 323 milyon dolar, Hindistan için 118 milyon dolar ve Avusturya için 65 milyon dolar olarak belirlendi.

Ekonomi Vatandaşların borcu 928 milyar TL’ye çıktı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonominin yüzde 7 büyüdüğünü açıkladı, Ancak veriler vatandaşın borcunun da günden büyüdüğünü gösteriyor. Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu, 14-21 Mayıs arasında 3.9 milyar lira daha arttı. Bankalara, finansman şirketlerine, varlık şirketlerine ve TOKİ’ye olan borç ise toplamda 928 milyar TL’yi buldu. Yalnızca bankalara ve finansman şirketlerine olan borç 872 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 18.1 milyar lirası takipte ve 718.6 milyar lirası tüketici kredilerinden, 153.5 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor.

Ekonomi Küresel konut fiyatları artışında lider Türkiye Konut ve ticari emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank tarafından hazırlanan küresel konut endeksine göre, tüm dünyada konut fiyatlarında 15 yılın en hızlı artışı yaşandı. Konut fiyatları en çok artan ülke ise Türkiye oldu. Bu dönemde Türkiye’de konut fiyatlarının yüzde 32 arttığı görüldü. Türkiye’yi yüzde 22.1 artışla Yeni Zelanda, yüzde 16.6 artışla Lüksemburg izledi.

Ekonomi MÜSİAD ve TÜSİAD aynı fikirde: Türkiye yeni üretim merkezi oluyor TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ve MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin üretim merkezi haline geldiğini ve kısa süre içinde dünya ticaretinden aldığı payı önemli ölçüde artırabileceğini söyledi. Bu sözler dün yapılan bir panelde söylendi.

Ekonomi Yapı Kredi, kömürü finanse etmeyecek Yapı Kredi, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında politikalarını güncelleyerek kömür yakıtlı termik santralleri ve kömür madenciliği yapan yeni projeleri finanse etmeyeceğini beyan etti.

Ekonomi Zeytinyağı üretip İSO 500’e girmeyi başardı Türkiye’nin zeytinyağı ihracatı şampiyonu Verde Yağ, 2020 yılındaki üretimden satış rakamları ile İSO 500 listesine girmeyi başardı. Köklü firmanın hızlı yükselişinin ardında ise son dönemde yaptığı yatırımlar ve yenilikler yatıyor.

Ekonomi Rusya Varlık Fonu dolardan tamamen çıkıyor Rusyanın petrol gelirlerini değerlendiren 183 milyar dolarlık dev Rusya Varlık Fonu, parasını dolarda tutmama kararı aldı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir ay içerisinde Ulusal Varlık Fonu’nun yapısını değiştireceklerini belirterek, “Dolar varlıklarını tümüyle sonlandıracağız” dedi. Fonun parasının yüzde 35’i dolarda.

Dış Haberler Moskova’dan S-400 çıkışı: Türkiye bizi kovmadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında 14 Haziran’da yapılacak görüşme öncesi başkentler arasında S-400 mesaj trafiği sıklaştı. ABD basını “Ankara’nın Türkiye’deki Rus uzmanları eve yolladığını” öne sürmüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “S-400’ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak. Rus askeri uzmanları Türkiye’de bulunmayacak” açıklaması yapmıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Uzmanlarımız dönüyor, zira görevlerini tamamladılar. Dönüşleri planlanmış olduğu gibi gerçekleşiyor” dedi. Peskov “Bunu bir eve gönderme veya kovma diye yansıtmak yanlış. Amerikalıların bir etkisi yok. Amerikalılar Türklere baskı yapıyor, fakat Türk tarafı duruşunu koruyor” dedi.

Dış Haberler WSJ: Türk SİHA’ları savaşlarda oyun değiştirici Türkiye’nin silahlı insansız hava araçlarının üretimindeki başarısı ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal’da yayınlanan bir haberde analiz edildi. Haberde Türkiye’nin ürettiği düşük maliyetli silahlı insansız hava araçlarının Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki savaşlarda oyun değiştirici olarak kullanıldığı anlatıldı. Türk SİHA’larının İsrail ve ABD teknolojilerine düşük maliyetleriyle rakip olduğu vurgulandı. NATO üyesi ülkelerin bu silahlara ilgisinin arttığı belirtildi. NATO üyesi Polonya Türkiye’den geçen ay 24 adet TB2 silahlı insansız hava aracı almıştı.

Dış Haberler Beyaz Saray, Erdoğan-Biden görüşmesinin tarihini teyit etti: 14 Haziran Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki kritik görüşmenin Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde gerçekleşeceği duyurulmuştu. Beyaz Saray görüşmenin tarihini 14 Haziran olarak teyit etti. Biden, Avrupa ziyareti kapsamında eşini kaybeden Kraliçe II. Elizabeth’le 13 Haziran’da Windsor Kalesi’nde görüşecek.

Dış Haberler Avrupa Birliği’nden ‘hukukun üstünlüğü’ koşullu yardım Avrupa Birliği (AB) aday ülkelere 2021-2027 dönemi için ayrılan mali destek bütçesini belirledi. Buna göre, aday ülkeler Türkiye, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Sırbıstan ile ‘potansiyel aday’ Bosna Hersek için 14 milyar 162 milyon Euro’luk bir bütçe ayrıldı. AB bu bütçe ile ülkelerin reformlar yoluyla üyelik kriterlerini yerine getirmelerini destekleyecek. Fonların ülkelere dağıtımında hukukun üstünlüğü ve temel değerlere saygıya odaklanılacak, siyasi yaklaşımlar da etkili olacak. Bütçenin Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nden onay alması gerekiyor.

Dış Haberler “Kabil Havaalanı’nı Türk askeri koruyacak” iddiası Birleşik Arap Emirlikleri’nde İngilizce yayınlanan The National Gazetesi, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini Türkiye’nin üstleneceğini öne sürdü. Gazete, ismini açıklamadığı Afgan yetkililere dayandırdığı haberinde Türkiye’nin bunun karşılığından NATO’dan 130 milyon dolar alacağını iddia etti. Yetkili, anlaşmanın diğer detaylarının ve devir teslimin ne zaman yapılacağının netleşmediğini söyledi.

Dış Haberler Lübnan Başbakanı isyan etti: Çöküyoruz Tarihinin en ağır siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşayan Lübnan’da Başbakan Hassan Diyab, isyan bayrağını açtı. Geçen yıl istifa etmesine rağmen yeni hükümet kurulamadığı için bu görevi yürüten Diyab, “Kapsamlı bir çöküşün eşiğine geldik. Sanki birileri bunu istiyor. Ufukta çözüm görünmüyor. Lübnan tehlikenin göbeğindedir” dedi. Ülkede bankalardaki dolar hesaplarına kısıtlama getirilmesi halkı sokağa döktü.

Dış Haberler Dendias: Türkiye ile bu yaz sakin geçecek Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bu yaz Türk-Yunan ilişkilerinde sakinliğin hakim olacağını söyledi. Mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu Atina’da ağırlayan Dendias, katıldığı bir konferansta görüşlerini de paylaştı. Ankara’ya yaptığı ziyarette gerginlik yaşandığına vurgu yapan Dendias “Çavuşoğlu, rövanş için gelmemişti. Türkiye provokasyonlardan uzak durması ve uluslararası hukuku çiğnememesi gerektiğini anladı” dedi.

Dış Haberler Avusturya’dan sonra Almanya’da skandal Avusturya’da Müslümanlara ait derneklerin ve camilerin işaretlendiği harita, tepkiler üzerine kaldırıldı. Ancak benzer bir skandal Almanya’da patlak verdi. Kassel kentinde bir araştırma grubu bölgedeki camilerin işaretli olduğu bir haritayı internetten yayınladı.

Dış Haberler Hindistan’da gelin düğünde ölünce damat baldızıyla evlendi Uttar Pradesh eyaletine bağlı Samspura’da gerçekleştirilen bir düğün, yaşanan olaylarla akıllara durgunluk verdi. Adının Surbhi olduğu açıklanan gelin, düğün töreninin başında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Aileler büyük bir şok yaşarken, ne yapacakları üzerine kafa yormaya başladı. İki ailenin vardığı ortak karar sonrası damat Mangesh Kumar, hayatını kaybeden gelinin kız kardeşiyle evlendi. Düğünde yaşananları anlatan Surbhi’nin erkek kardeşi Saurabh, “Bu durum yaşanınca ne yapacağımızı bilmiyorduk. İki aile oturup düşünürken, biri kız kardeşim Nisha’nın damatla evlenmesi fikrini ortaya attı. Aileler bir süre düşündükten sonra bu fikri onayladı. Ailemiz için zor bir karardı” dedi.

Gündem Ezgi Mola’ya destek veren 16 ünlü isme daha suç duyurusu İsmet İnönü’nün “Bir ülkede namuslu insanlar, en az namussuzlar kadar cesur olmazsa o ülke mutlaka batar” sözleri dün sosyal medyanın en fazla gündemindeki cümlelerden birisiydi. Batman’da 18 yaşında intihar eden İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen uzman çavuş Musa Orhan’ın tutuksuz yargılanması kamuoyunda büyük tepki çekmişti. Ünlü oyuncu Ezgi Mola hakkında buna tepki gösterdiği paylaşımı sonrası 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sosyal medyada yine kıyamet koptu. Onbinlerce destek tweet’i atıldı. Ünlü isimler, sıradan vatandaşlar tek yürek oldu. Ama bu kez de aralarında Hazal Kaya, Atilla Taş, Mahsun Kırmızıgül, Sarp Akkaya ve Selçuk Balcı’nın da olduğu 16 ünlü isim hakkında paylaşımları nedeniyle Musa Orhan’ın avukatları suç duyurusunda bulundu.

Gündem 4. yargı paketi iktidarla baroları yine karşı karşıya getirdi Dördüncü yargı reformu paketinde avukatların müvekkilleriyle görüşmesine sınırlama getiren madde tartışılıyor. Pakete İzmir ve Mersin başta olmak üzere barolardan sert tepki geldi. Barolara göre savunmaya darbe yapılıyor.

Gündem Atilla Peker ifadesinde bu kez Kutlu Adalı’nın ismini zikretmedi Savcılığa başvurarak İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar ile Özel Harekatçı Korkut Eken’in kendisinden 1996’da suikasta kurban giden KKTC’li gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmelerini istediklerini ancak bunu kendisinin yapmadığını öne süren organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in ifadesi ortaya çıktı. Peker ifadesinde, daha önce kamuoyuna yansıyan tüm detayları paylaştı. “Korkut Eken öldürülecek kişilere yönelik herhangi bir isim telaffuz etmedi” dedi.

Gündem Bloomberg: Erdoğan bugün yeni doğalgaz keşfini ilan edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT’deki özel yayında bugün Zonguldak’ı ziyaretinde bir müjde açıklayacağını duyurmuştu. Bloomberg, Türkiye’nin Karadeniz’de yeni doğalgaz yatakları keşfettiğini, konuya dair resmi açıklamanın Erdoğan tarafından yapılmasının beklendiğini duyurdu. Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Karadeniz’in Kuzey Sakarya Sahası’nda yer alan yeni arama kuyusu Amasra-1 kuyusundan elde edilen ilk verilerin bölgede önemli miktarda gaz bulunduğunu gösterdiğini aktardı.

Gündem Orman yangınları için ‘Kırmızı alarm’ verildi Orman Genel Müdürlüğü, ‘sıcak gelişme’ başlıklı uyarısıyla haziran ayı ile başlayan orman yangınları sezonu için tehlike haritası yayımladı. Yangın risk haritasında, özellikle Ege ve Akdeniz’in ciddi yangın riski altında olduğu vurgulandı. İki bölgede ‘kırmızı alarm’ verilirken, 1 Haziran ile 31 Ekim arasında, ormanlık alanlarda piknik veya her türlü amaçla ateş yasaklandı.

Gündem Atanamayan öğretmenler Ankara’da eylem yaptı 40 otobüsle çeşitli illerden gelen öğretmen adayları Ulus Atatürk Heykeli önünde toplandı. Türk Eğitim Sen öncülüğünde gerçekleşen eylemde öğretmen adayları hazırladıkları pankartlar ile dikkat çekti. İktidara seslenen öğretmen adayları “Bıçak kemiğe dayandı. Artık tahammül kalmadı. MEB’den acil olarak bir atama sözü bekliyoruz. Madem Türkiye yüzde 7 büyüdü, 40 bin atama için öne sürülen kaynak engeli de ortadan kalktı” dedi.

Gündem Askeri araç yandı: İki asker şehit oldu Hatay’de Kırıkhan-Reyhanlı karayolunda kontrolden çıkan askeri araç, Çırçır fabrikasının duvarına çarpıp yandı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan askeri aracı kısa sürede söndürdü. 2 asker itfaiye ekiplerince araçtan çıkarıldı. Sağlık ekipleri, 2 askerin şehit olduğunu belirledi.

Gündem Salda Gölü Marmara gibi boğulacak Burdur’daki doğa harikası Salda Gölü’nda artan kirlilik bölge halkını isyan ettirdi. Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gaziosman Şakar “Bilim insanları Marmara Denizi’nin kirlilikten dolayı boğulduğunu söylüyor. Salda Gölü küçük daha çabuk boğulur lütfen duyun bizi” dedi. Şakar alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: Göle girilmesin; beyaz kumlara basılmasın; göl çevresindeki yapılaşma durdurulsun, imar barışı iptal edilsin, Millet Bahçesi projesi iptal edilsin; göl çevresindeki yerleşim yerlerinin kanalizasyon suları göle akıtılmasın.

Salgın AB seyahat kısıtlamalarını yine kaldırmadı Avrupa Birliği (AB) yüksek vaka sayıları nedeniyle “riskli ülke” olarak değerlendirdiği Türkiye’yi, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine yine dahil etmedi. AB Komisyonu “turuncu” listede yer alan Türkiye’ye, zorunlu haller dışında seyahat edilmesini önermiyor. Benzer şekilde İngiltere de Türkiye’yi gelişlerde 10 gün otelde karantina zorunluluğu uygulanan “kırmızı liste”den çıkarmadı.

Salgın Virüs laboratuvardan mı sızdı? Meraklısına bu konuda yazılmış en kapsamlı haber-inceleme Amerikan Vanity Fair dergisi, içinde “Korona virüsün Çin’deki laboratuvardan sızdığı iddiası” da dahil koronanın kökeni hakkında çok geniş bir haber-inceleme yayınladı. Bu kapsamlı haberi burada özetlemek mümkün değil ama meraklısı isterse bu linkten haber-incelemenin tamamını okuyabilir.

Salgın Prof. Akın’dan yaz için maske uyarısı: Takmaya devam edin Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın kademeli normalleşme ile vatandaşların açık alanlarda yoğunlaşmasına dikkat çekti. Hava sıcaklığının, virüsün bulaşmasını engellemediğini söyleyen Akın “O yüzden özellikle kalabalık yerlerde bulunurken muhakkak maskemizi takmamız lazım. Açık hava ya da kapalı alan olması önemli değil” diye konuştu.

Siyaset Kılıçdaroğlu: Merkez Bankası’nın parası tüm demokrasilerde sorulur CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT özel yayınında söylediği “Merkez Bankası’nın parasının nereye gittiği sorulur mu” sözlerine Aydın’dan yanıt verdi. Kanaat Önderleri ve Muhtarlar Buluşması’nda konuşan Kılıçdaroğlu “128 milyar dolar nereye gitti? Bu para senin şahsi paran olsa eyvallah, bedava da verebilirsin. Para milletin parası. 83 milyondan vergi alıp devleti yönetenler milletine hesap vermek zorundadır. Demokrasinin gereğidir bu. Hesap vermeyen bir siyaset, demokrat olamaz” diye konuştu.

Siyaset Akşener kıraathanecilerin isyanını sosyal medyada paylaştı İYİ Parti lideri Meral Akşener, memleket gezilerine Karabük’le devam etti. Safranbolu’da kıraathaneciler, Akşener’e feryatlarını ellerinde taşıdıkları dövizle haykırdı. Pankartta “Safranbolu kıraathanecileri olarak açız, açız, açız lütfen bize sahip çıkın” yazıyordu. O anların videosunu Twitter’dan paylaşan Akşener “Safranbolu’da 15 aydır toplam 110 bin lirayı bulan dükkan kirası için devletten sadece 4 bin lira destek alabilen kıraathane sahibi kardeşimi iyi dinleyin. Varsın iktidardakiler rahatsız olsunlar, milletimizin tüm dertlerini duyurmaya devam edeceğim…” notunu düştü.

Siyaset Şentop: Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçiyi açıklayacak kişi ben değilim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk canlı yayınında bir siyasetçinin organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar maaş aldığını açıklamıştı. Soylu, programda “Kim o siyasetçi” sorusuna karşılık savcılığa söz konusu kişinin adını vereceğini söyledi. Ancak savcılığa böyle bir başvuru olmadı. CHP lideri Kılıçdaroğlu da Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan bu ismin bulunmasını istedi. Şentop ise Meclis’te basın toplantısı düzenledi. “Kılıçdaroğlu beni hedef alan iftirada bulundu. Bunu açıklayacak kişi ben değilim muhatabıdır” dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Soylu’ya “Peker açıklamadan sen açıkla” çağrısında bulundu.

Bilim Teknoloji NASA 30 yıl sonra yine Venüs’e gidiyor ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) yeni başkanı Bill Nelson, çalışamaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Nelson 9 yıl içerisinde iki NASA göreviyle en yakın komşumuz Venüs’e gidileceğini söyledi. Her iki görev için toplam 1 milyar dolarlık bütçe ayrıldı.

Bilim Teknoloji Tarihi heykelleri bakteri temizledi İtalya’nın Floransa kentinde bulunan ünlü Medici Şapeli’ndeki 500 yıllık mermer heykeller, bakteriler sayesinde yeniden canlandı. Ünlü ressam ve heykeltıraş Michelangelo’nun eseri olan heykellerin üzerine özel olarak seçilen sekiz tür bakteri yerleştirildi. Bakteriler, heykellerin üzerinde oluşan siyah tabakayı yiyerek temizledi. Heykelleri zarar vermeden temizleyecek bakteriler, 10 yıllık bir çalışma ile seçildi.

Kültür Sanat Semih Kaplanoğlu’nun filmi Cannes’da Ödüllü yönetmenin “Bağlılık Üçlemesi”nin ikinci filmi “Bağlılık Hasan”, 74. Cannes Film Festivali’nin resmi bölümlerinden “Belirli Bir Bakış” seçkisinde yer alacak. Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Üçlemesi”nin ikinci filmi “Bağlılık Hasan”ın başrollerini Umut Karadağ ve Filiz Bozok paylaşırken, Mahir Günşiray da konuk oyuncu olarak yer aldı. Film, geçimini baba mirası meyve bahçesi ve tarlasından sağlayan Hasan’ın tarlanın tam ortasına dikilmek istenen elektrik direğinden kurtulmaya çalışmasını; Hac için Mekke’ye gidişi yaklaştıkça geçmişine ve kendi içine doğru çıktığı arayışı konu alıyor.

Kültür Sanat Tiyatro sokağa çıktı Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle temsillerine ara veren Devlet Tiyatroları, “Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları” ile seyircisiyle yeniden buluştu. Etkinliğin açılışı, İrfan Şahinbaş Sahnesi Macunköy Yerleşkesi’nde, Mustafa Kurt’un rejisörlüğünü üstlendiği, Ankara Devlet Tiyatrosunca sahneye konulan “Bizim Yunus” oyunuyla yapıldı.

Kültür Sanat “Omar ve Biz”e bir ödül de İtalya’dan Mehmet Bahadır’ın senaryosunu yazıp ortak yönetmenliğini yaptığı ve iki göçmenle komşu olmak zorunda kalan emekli bir komutanın hikayesini konu edinen “Omar ve Biz” filmi, ulusal ve uluslararası birçok festivalden ödül almaya devam ediyor. Film, son olarak bu yıl 16. kez düzenlenen “Terni / Dinler ve İnsanlar Film Festivali” kapsamında Signis / Jüri Özel ödülüne layık görüldü.

Spor A Milli Takım üçüncü hazırlık maçında Moldova’yı 2-0 yendi 2020 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan Türkiye, Azerbaycan ve Gine’den sonra üçüncü ve son hazırlık maçını Moldova ile oynadı. A Milli Takım, maçı Burak Yılmaz ve Cengiz Ünder’in golleriyle 2-0 kazandı.

Spor Erdoğan cimnastikçileri kabul etti: Madalyaları çaldırtmayın ha! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile birlikte aralarında Ayşe Begüm Onbaşı’nın da olduğu cimnastikçileri kabul etti. Türkiye’yi başarıyla temsil eden cimnastikçileri kutlayan Erdoğan sporculara “Madalyaları çaldırtmayın ha! Aman dikkat edin. Bakanımıza söyleyelim, başarılı arkadaşlara şöyle bir de kasa hediye ederse, işi zaten sağlama almış oluruz” dedi.

Spor UEFA Spor Bakanı’nı yalanladı: Süper Kupa İstanbul’da değil Belfast’ta oynanacak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu 30 Mayıs’ta verdiği röportajda bu yıl UEFA Süper Kupası finalinin İstanbul’da oynanacağını duyurmuştu. Avrupa futbolunun patronu UEFA, Süper Kupa’nın İstanbul’da değil 11 Ağustos’ta Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta oynanacağını açıkladı. Süper Kupa’da Chelsea ile Villarreal karşılaşacak.

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör