• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

12 Ağustos 2021 Perşembe1 Yüz yüze eğitime dönüş için iki büyük işaret Türkiye, 2020 yılının Mart ayından beri okullarında yüz yüze eğitimi yapmıyor gibi bir şey. Salgında önce okullar kapandı, kuaförler ve AVM’ler bile açıldı ama okullar tam olarak açılamadı, milyonlarca öğrenci 1.5 yıl okula gitmedi, evden eğitim gördü. Şimdi, 2021-22 öğrenim yılının başlamasına günler kala okulların tam olarak açılıp açılmayacağı hala belirsiz. Okulların 6 Eylülde açılmasını isteyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görevinden istifa etti, istifanın bir sebebinin de okulların açılmasına karşı hükümet içinden gelen direniş olduğu çok konuşuldu. Ama dün iki önemli işaret geldi. Bunlardan birincisini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi. Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Koca, 6 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim yılında tüm sınıflarda yüz yüze eğitimin başlayacağını açıkladı. “En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak. Yüz yüze eğitimden vazgeçmemiz kesinlikle mümkün değildir. Tüm seviyelerde okullarımız yüz yüze eğitim verecek, uygulamalı eğitimler aralıksız olarak devam edecektir. Artık aşı var” diye konuştu. Hiç bir adımı atmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. İkinci büyük işaret ise dün gece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dandı. Erdoğan katıldığı canlı yayında, biraz daha ihtiyatlı konuştu ama “Kabine toplantısında yeni Milli Eğitim Bakanımız bize sunumunu yapacak, bu da o konular arasında yer alıyor. Temennimiz odur ki yüz yüze eğitime geçebilmek” dedi.


2 Güneydeki yangınlardan sonra bu kez Batı Karadeniz’de büyük sel felaketi 15 gündür Ege ve Akdeniz’deki orman yangınlarıyla mücadele eden Türkiye, bu kez de Karadeniz Bölgesi’nden gelen sel felaketiyle sarsıldı. Kastamonu, Sinop, Karabük, Bartın sel sularına teslim oldu. Köprüler yıkıldı, evler çöktü, araçlar sürüklendi, halk mahsur kaldı. Hastaneler tahliye edildi, bazı camilerin içine sahra hastaneleri kuruldu. Çatılara çıkarak yardım bekleyen onlarca kişi helikopterlerle tahliye edildi. Bir kişi yaşamını yitirdi, bir kişi de kayıp.


3 Ankara’da tehlikeli gerilim, Suriyeli grup Türk genci öldürdü, ortalık karıştı Türkiye’de son dönemde göçmenlerle ilgili tartışmalar büyürken Ankara’da tehlikeli bir gerilim yaşanıyor. Altındağ’da parkta oturan Emirhan Yalçın ve Ali Yasin Güler ile akraba olan Suriye uyruklu Y.A.A. ve A.M.A. arasında kavga çıktı. Suriyeli Y.A.A. iki gence kurşun yağdırdı. Emirhan Yalçın öldü. Olayın ardından ilçede mahalle sakinleri ile yabancı uyruklu kişiler arasında gerginlik yaşandı. Polis güvenlik önlemi aldı ama gerginlik sabah saatlerine kadar devam etti. İki Suriyeli tutuklandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “Bu sorun kontrol edilemez bir hal almadan yetkililerin acil eylem planı oluşturmasını ve misafirlerin ülkesine dönüşünü sağlamasını umuyorum” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu da daha önce provokasyon uyarısı yapmıştı.


4 Erdoğan’a canlı yayında sufle mi verildi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı canlı yayın daha devam ederken, “Canlı yayında Erdoğan’a sufle verildi” tartışması başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel “Prompterlar, fısıldamalar havada uçuştu. Topluma ısrarla başarı havası yansıtılmaya çalışılıyor ancak olmuyor” dedi. Erdoğan’a soru soran gazetecilerin arkasında yer alan ekranda, sorulacak sorular önceden biliniyormuş gibi bazı bilgilerin hazır edilmesi ve yeri geldiğinde bu bilgilerin o ekrana yansıması da “promter” tartışmasını beraberinde getirdi. Erdoğan’ın da yayın sırasında bu ekrandan bazı bilgileri aktardığı görüldü. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu durum için sosyal medyadan “Bana edeceğin hakaretleri bile promptera yazdırmak zorunda kalıyorsun” diye yazdı. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Erdoğan ile aynı saatlerde bir başka canlı yayındaydı, yayının sonunda “Prompter kullanmadan soruları cevapladığım bir yayını daha geride bıraktık” diyerek Erdoğan mülakatına göndermede bulundu.


5 Kamuda en düşük işçi maaşı 4 bin 100 TL oldu Kamuda çalışan 700 bin işçinin toplu iş sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Türk-İş ve Hak-İş’le masada anlaşan hükümet taşerondan kamuya geçen ve ilk kez toplu sözleşmeye dahil edilen asgari ücretli işçilere brüt taban aylığı 4 bin 100 liraya gelecek şekilde en fazla 523 liraya kadar seyyanen zam yapmayı kabul etti. Anlaşma kapsamında taşerondan geçenler dahil tüm kamu işçilerine bu yılın (2021) ilk 6 ayı için yüzde 12, ikinci 6 ayı için yüzde 5, 2022 yılı için ise yüzde 5+5 zam yapılacak.


6 BioNTech Alman ekonomisini yüzde 0.5 büyütecek Koronavirüs aşısını bulan BioNTech, Almanya ekonomisinin büyümesine yüzde 0.5 katkı yapacak. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech’in 2021’de Almanya’nın büyümesine yapacağı katkı, daha önce hiçbir şirket tarafından yapılmadı. Macroeconomic Policy Institute (IMK) isimli düşünce kuruluşunun Başkanı Sebastian Dullien’e göre mRNA aşısı üreten ve tüm dünyaya satan girişimin Almanya ekonomisinin büyümesi üzerindeki etkisi de büyük olacak. Dullien Reuters’e verdiği demeçte “Tek bir şirketin Almanya’nın gayri safi yurtiçi hasılası üzerinde bu kadar etkili olduğu başka bir örnek yok” dedi. Şirket önceki geçen hafta 12.4 milyar Euro’luk gelir tahminini 15.9 milyar Euro olarak güncelledi.

7 Bilgisayar korsanları kripto platformundan 600 milyon dolar çaldı Hackerlar blok zinciri platformu Poly Network’ün sistemlerine sızarak 600 milyon dolar değer sahip kripto paraları çaldı. Saldırı bilgisayar korsanlarının kripto para sektörüne yönelik şu ana kadar yaptığı en büyük saldırılardan biri oldu. Merkezi bir sisteme bağlı olmayan (DeFi) Poly Network, çalınan paranın aktarıldığı dijital cüzdanların listesini yayınladı ve bunların kara listeye alınması çağrısında bulundu. Kripto para ticareti hakkında yayın yapan The Block’a göre belirtilen cüzdanlardaki dijital paraların değeri 600 milyon doların biraz üzerinde. 20 Temmuz’da 30 bin doların altını gören Bitcoin ise yeniden 46 bin 533 dolar seviyelerini test etti.


08 ABD’de 27 Kongre üyesi Türkiye’ye teknoloji ambargosu istedi Ermeni lobisine yakın 27 üye, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e yazdıkları mektupta, Türkiye’ye insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) üretiminde kullanılan teknolojilerin satılmamasını istedi. Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerin imzalarının yer aldığı mektupta “Amerikan çıkarları, müttefikleri ve ortakları için tehdit oluşturan SİHA programı hakkındaki endişelerimizi ifade etmek için yazıyoruz” denildi. Mektupta SİHA’ların ‘Amerikan çıkarlarına’ ters düştüğü ve Güney Asya, Kafkasya, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırdığı öne sürüldü. Mektupta, Kongre üyeleri Türk İHA ve SİHA’ları hakkında detaylı bilgiler istedi. Konuyla ilgili gazeteci Murat Yetkin bir yazı yazdı.


09 Türk doktor yaşlanmanın şifresini çözdü Almanya Köln Üniversitesi Yaşlanma Araştırmaları Merkezi’nden Dr. Seda Koyuncu’nun 4 yıldır üzerinde çalıştığı proje ile yaşlanmanın en önemli şifrelerinden biri çözüldü. Bağırsak, kas ve nöron hücrelerinde sentezlenen belli tip proteinlerin birikmesiyle yaşlanmanın hızlandığı ortaya konuldu. Araştırma sonuçları geçen hafta dünyanın en saygın bilim dergisi Nature’da da yayınlandı. Bu çalışma, başta ALS ve Huntington gibi çaresi bulunmayan ilerleyici nörolojik hastalıkların tedavisinin yanısıra diyabet ve kalp-damar hastalıklarının yarattığı tahribatın da giderilmesi için umut oldu. Dr. Seda Koyuncu, Köln Üniversitesi’nin “2021 yılı başarılı bilim kadınları” listesinde yer almayı da başardı.


10 Köyceğiz yangını da kontrol altında Muğla’nın Milas ve Bodrum ilçelerindeki yangınların kontrol altına alınmasının ardından ise alevlerin devam ettiği tek yer Köyceğiz kaldı. Sandıraz Dağı ve Çiçekbaba zirvesi arasındaki vadide süren yangına 12 helikopterle müdahale ediliyor. Yangının kontrol altına alındığı açıklandı.

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör