• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

03 Eylül 2021 Cuma1 12 kişilik temizlikçi kadrosuna çoğu üniversiteli 13 bin 785 kişi başvurdu Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Şanlıurfa ve Adıyaman’da açtığı 12 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna toplam 13 bin 785 kişi başvurdu. Şanlıurfa’da 9 bin 972, Adıyaman’da ise 3 bin 813 kişi temizlikçi olmak için başvuru yaptı. Başvurulardan bin 70’i lisans, 603’ü ön lisans olmak üzere 1.673’ü üniversite mezunu. Temizlik görevlisi olmak için başvuranlardan 6’sı ise terörle mücadele sırasında yaralanan ve bu mücadelede başarı gösterdiği için takdir belgesine sahip olan gazilerden oluşuyor.


2 “Dünyanın en iyi 500 ünivertsitesi” listesine bu yıl sadece Çankaya Üniversitesi girebildi İngiltere’de yüksek öğrenimle ilgili yayımlanan Times Higher Education (THE) dergisinin, “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listesinde ilk 500’e Türkiye’den Çankaya Üniversitesi girdi. Times Higher Education’ın 2021 yılına ilişkin sıralamasında, Koç ve Sabancı Üniversiteleri ise ilk 600’de yer aldı. Sıralamada ilk 800’e giren üniversiteler, Bilkent ve Hacettepe üniversiteleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi oldu. 2020’deki sıralamada ise Çankaya ve Sabancı Üniversiteleri ilk 500’e girmişti. Dergi, bu sıralamayı yaparken öğretim kurumlarının bilimsel araştırmalarını, uluslararası çalışma ve konumlarını, gelirlerindeki artışları ve listede geçen yıl bulunduğu sıralama gibi 13 unsuru göz önüne alıyor. Üniversite sıralaması listesini buradan görebilirsiniz.


3 Sıcaklık 10 derece birden düşecek, aşırı yağış geliyor Meteoroloji Genel Müdürlüğü bir kez daha uyardı. Buna göre sıcaklıklar 10 dereye kadar düşecek. Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Doğu Akdeniz, Orta Akdeniz’in iç kesimleri ile Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.


4 Babacan çok ağır bombaladı: Malum arkadaşlar Yüce Divan’a gitmemek için sağı solu tehdit etti Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından Soruşturma Komisyonu kurulmasıyla birlikte yolsuzluğa adı karışan bakanların Yüce Divan’a gitmemek için sağı solu tehdit ettiğini, soruşturmanın hukuki mecradan çıkarak siyasi bir konuya dönüştüğünü ifade etti. Babacan, 17-25 Aralık ile ilgili önemli bilgileri dün Karar TV yayınında anlattı.


5 Taliban: En önemli partnerimiz Çin; Katar ve Türkiye de havaalanı için çalışıyor Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban en önemli partnerinin Çin olduğunu, Türkiye ve Katar’ın da Kabil Havalimanı’nın yeniden işler hale getirilmesi için çalıştığını açıkladı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, İtalya’da yayımlanan La Repubblica gazetesine verdiği söyleşide, Afgan ekonomisini kalkındırmak ve ülkeyi yeniden inşa edebilmek için uluslararası ilişkilerini düzeltmeye ve “tüm dünya hükümetlerince tanınmaya” ihtiyaç duyduklarını söyledi.


6 Koronaya 283 can daha gitti Sağlık Bakanlığı’nın 2 Eylül koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 305 bin 47 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 23 bin 496 oldu. 283 kişi hayatını kaybetti.


7 Zülfü Livaneli ve Cengiz Çandar Theodorakis’i yazdı 96 yaşında hayatını kaybeden Mikis Theodorakis dünya çapında önemli bir müzik insanıydı; Türkiye’de de çok sayıda yakın dostu vardı. Onlardan biri, şarkıcı, besteci ve yazar Zülfü Livaneli idi. Theodorakis’le birlikte konserler de veren Livaneli, dostunu kaybetmenin acısını sosyal medya üzerinden uzun bir mesaj serisiyle duyurdu. Yunanistan modern müziğinin kurucularından Theodorakis’in bir başka yakın dostu, gazeteci Cengiz Çandar’dı. Uzun zamandır yurt dışında yaşayan ve Türk basınında imzası hemen hemen hiç çıkmayan Çandar bu orucunu Theodorakis için bozdu, T24’e onu ve dostluklarını anlatan bir yazı yazdı.


8 Sultanlar’ın bugün Sırbistan’la yarı final randevusu var A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Avrupa Şampiyonası yarı finalinde, ev sahiplerinden Sırbistan ile karşı karşıya gelecek. Belgrad’daki kritik sınav saat 18.00’de başlayacak. Türkiye, 2019 Avrupa Şampiyonası’nın Ankara’daki finalinde Sırbistan’a 3-2 yenilmişti. Ay-Yıldızlılar bugün hem rakibinden rövanşı almak hem de üst üste ikinci kez adını finale yazdırmak istiyor. Turnuvada oynadıkları 7 maçı da kazanan iki ülke, yarı finale namağlup geldi. Diğer yarı final mücadelesinde ise Hollanda ile İtalya karşılaşacak. Final ve üçüncülük karşılaşmaları 4 Eylül Pazar günü yine Belgrad’da.


9 Bu fotoğraf aslında siyah-beyaz Multimedya sanatçısı Stuart Humphryes, sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaştı. Akıllı bir optik illüzyon hilesi bulunan fotoğraf sosyal medyayı ikiye böldü. Peki bu fotoğraf renkli mi yoksa siyah beyaz mı? Bakanların neredeyse tamamının renkli gördüğü resim aslında siyah beyaz. Bizim fotoğrafı renkli görmemiz, beynimizin bize oynadığı bir oyun. Fotoğrafın üzerindeki renkli çizgiler yüzünden beynimiz resmi bizim için “renklendiriyor.”


10 Abba 40 yıl sonra yeni albüm yaptı Pop efsanesi İsveçli müzik grubu Abba, 40 yıl sonra yayımlayacakları ilk stüdyo albümlerinin müjdesini verdi. “Voyage” isimli 10 şarkıdan oluşan albüm Kasım ayında yayımlanacak. 1982 yılında dağılan grup ayrıca Mayıs 2022’de Londra’da gerçekleştirilecek ve albümle aynı ismi taşıyacak dijital konser serisini de duyurdu.

Kaynak: www.10haber.net

28 görüntüleme0 yorum