• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

06 Eylül 2021 Pazartesi1 Milyonlarca öğrenci sınıfları dolduracak, ya sınıfta koronalı çıkarsa? Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim bugün başladı. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı, tüm kademe ve sınıflarda haftada 5 gün olmak üzere açıldı. Milyonlarca öğrenci, 1.5 yılın ardından yeniden sınıfları dolduruyor. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa çalışmasıyla, okullarda alınacak önlemler ve uyulacak kurallar tek tek belirlendi. İl milli eğitim müdürlüklerine gönderilen rehbere göre aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek. Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personel için maske olacak. Öğrenci ve öğretmenler derslerde maskeli olacak. Maske takamayan öğrenciler yüz koruyucu kullanacak. MEB okullarda pozitif vaka çıkması halinde yapılacaklar uygulamaları da rehber halinde paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı, sınıflarda korona vakası görülmesi durumunda yapılacakları da belirledi. Bir sınıfta öğrencilerden herhangi birine Kovid-19 pozitif tanısı konulması durumunda, öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecekler. Aynı durumda, öğretmenler de izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecekler.


2 Büyük iklim felaketi: Nasrettin Hoca’nın maya çaldığı Akşehir gölü kurudu Türk düşünürü Nasrettin Hoca’nın birçok fıkrasına konu olan Konya Akşehir Gölü, küresel iklim değişikliğine kurban oldu; göl adeta bozkıra dönüştü. Kuruyan gölde otomobille uçtan uca gezilebilirken, köylülerin bazıları büyükbaş hayvanlarını otlatıyor. Oysa Akşehir Gölü bir zamanlar İç Anadolu ve Türkiye’nin en önemli su kaynaklarından biriydi. 500 kilometrekarelik alana sahipti. Etrafa hem biyosistem açısından, hem ticari anlamda, hem de ekosistem, iklim, meyvecilik, balıkçılık ve diğer birçok hayvan ve bitki türüne destek veren su kültesiydi.


3 Salgın çocuklarımızı depresyona soktu; anti depresan kullanımı patladı Salgın hastalık, ekonomik sıkıntılar, işsizlik ve gelecek kaygısı çocukları da vurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2020 yılından 15 Mart 2021 tarihine kadar 18 yaş altı 138 bin 193 çocuğa antidepresan reçete edildiğini açıkladı. Aynı dönemde 18 yaş altı 768 bin 733 çocuk, kamu hastanelerinin psikiyatri kliniklerine başvurdu. Koca, son 3 yılda 61 milyon kişinin sinir sistemi ilacı, 12.3 milyon kişinin de antidepresan ilaç kullandığını açıklamıştı.

4 4 yıllık plan açıklandı, bu yıl büyüme hedefi yüzde 9, enflasyon beklentisi yüzde 16.2 2022-2024 Orta Vadeli Program, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre bu yıl büyüme tahmini yüzde 9, 2022’de yüzde 5, 2023 ve 2024’te yüzde 5.5 oldu. İşsizlik 2021’de yüzde 12.6 olarak tahmin edilirken 2022’de bu hedef yüzde 12, 2023’te 11.4, 2024’te ise yüzde 10.9 oldu. 2021 için enflasyon hedefi yüzde 16.2. 2022’de yüzde 9.8 olarak tahmin edilen enflasyonun 2023’te yüzde 8, 2024’te yüzde 7.6 olması hedefleniyor.


5 Meteoroloji’den İstanbul için fırtına uyarısı Uyarıya göre bugün sabah saatlerinden itibaren İstanbul’da yağmurla birlikte rüzgar kuzey ve kuzeydoğu yönünden sert esecek. Saatteki hızı 60-90 kilometre arasında olacak. Meteoroloji ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda yaşanabilecek sıkıntılar için uyardı. İstanbul’da öğlen saatlerinden itibaren şiddetli yağmur da bekleniyor. Gökçeada’dan yapılacak tüm feribot seferleri iptal edildi.


6 Türkiye’de yeni dönem: Ya aşı ya PCR testi! Koronavirüsle mücadelede bugün itibarıyla yeni dönem başlıyor. Aşısızlar için PCR testi hayatın birçok alanında zorlu hale getirildi. Aşısı olmayan çalışanlar her hafta işverenine PCR testi getirecek. Uçak, otobüs, trenle şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi sorgulaması yapılacak. Aşı olmamış eğitim personeli, kantin çalışanları, servis şoförleri ve rehber personelinden de PCR testi istenecek. Negatif PCR testi olmayanlar konser, sinema ve tiyatroya da giremeyecek. PCR testi için hastanelerde yoğunluk oldu.


7 Merkel’den sonra Almanya’nın Türklere bakışı nasıl olacak? Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi, büyük bir dönüşümün sinyalleri geliyor. 2005’ten beri ülkeyi yöneten Merkel hükümetlerinin iktidar ortağı olan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Olaf Scholz önderliğinde birinciliğe yerleşti ve her geçen hafta oyu artıyor. Koalisyonun büyük ortağı olması beklenen SPD, Türklere yönelik ılımlı politikalarıyla biliniyor. Almanya’daki Türkler’in yüzde 70’ine yakını SPD’yi seçiyor. SPD, AB’nin bir Hıristiyan kulübü olmadığını, Türkiye’nin de katılabileceğini belirtiyor. Parti, Türkiye’deki terör örgütlerine karşı da mesafeli duruyor. SPD liderliğindeki koalisyonun Almanya’daki Türkler açılısından olumlu olacağı belirtiliyor.


8 2022 Dünya Kupası elemelerinde Brezilya-Arjantin maçında karantina krizi! Brezilya’daki maçta, İngiltere’den Arjantin takımına katılan Emiliano Martinez, Lo Celso, Romero ve Buendia’nın yanlış bilgi vererek karantina kurallarını ihlal ettikleri öne sürüldü. Maç oynanırken Brezilya Ulusal Sağlık Kurulu yetkilileri sahaya girerek 4 oyuncunun sınır dışı edilmesini istedi. Bunun üzerine maç başladıktan 10 dakika sonra Arjantin sahayı terk etti. Dev maç askıya alındı. Krizi çözmek için Arjantin Büyükelçisi de stada geldi ancak sonuç çıkmadı. Arjantin kaptanı Messi de “Takım 3 gündür Brezilya’da. 4 futbolcuya karantina uygulamak şimdi mi akıllarına geldi” diye tepki gösterdi.


9 Eda kaptanı olduğu Filenin Sultanları’nı anlattı: Rengarenk takım A Milli Kadın Voleybol Takımı 124 gün süren yaz serüvenini iki bronz madalya ile noktaladı ve Türkiye’ye döndü. Filenin Sultanları, Milletler Ligi’nde 12 galibiyet 5 yenilgi ile üçüncü, olimpiyatta 3 galibiyet 3 yenilgi ile beşinci, Avrupa Şampiyonası’nda 8 galibiyet 1 yenilgi ile üçüncü oldu. Kaptan Eda Erdem Dündar “Gururluyum ve boynum dik. Rengarenk bir takımız biz. Birbirinden farklı karakterlerden oluşan, her izleyenin kendisinden bir şeyler bulabileceği, yakın hissedebileceği kadar çeşitliliği olan ama tek bir amaç altında biz olabilen, bir olabilen ve birbirini sevebilmeyi başarmış bir takımız. Bu serüveni yaşayan ve bizimle bir olan ülkemize saygı, sevgi, minnet ve teşekkürlerimizle. İyi ki varsınız” dedi.10 Elvis’in ünlü kostümü 1 milyon dolara satıldı Elvis Presley’in 1972’de New York’taki Madison Square Garden konserlerinin ilkinde giydiği beyaz tulum ve pelerin, 1 milyon 12 bin 500 ABD dolarına satıldı. ‘Kral’ lakaplı Elvis Presley’in Bill Belew imzalı kostümü, en meşhur kıyafetlerinden biri olarak biliniyor. Kıyafet, açık artırmaya çıkarılmadan önce 30 yıl özel bir koleksiyonda tutulmuştu.

Kaynak: www.10haber.net

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör