• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 12 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 12 Haber

05 Ağustos 2021 Perşembe1 Vatandaş, yangını kendi söndürmeye girişti: WWF ve Ahbap helikopter kiraladı; bir şirket iki uçak getiriyor Orman yangınlarının bir türlü sona ermemesi, yangınla mücadele konusunda devletin havadan müdahaleyi sağlayacak yeterli kapasiteye ve hazırlığa sahip olmadığının anlaşılması, sivil vatandaşları bu konuda çözüme itti. Doğayı korumak için kurulmuş uluslararası zincirin bir parçası olan Türkiye’de kurulu WWF Vakfı, Orman Bakanlığı’ndan da izin alarak kısa bir yardım kampanyası düzenledi, sadece bir günde 400 bin Euro toplandı ve Avusturya’dan bir yangın söndürme helikopteri kiralanıp Muğla’ya getirildi. Helikopter 10 gün boyunca Muğla bölgesinde görev yapacak. Benzer bir girişimi şarkıcı ve AHBAP Derneği Başkanı Haluk Levent de başlattı ve gereken parayı kısa sürede buldu. Haluk Levent, “Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile görüştük. Ahbap Derneği olarak Kazakistan’dan geniş su deposu olan 1 helikopter kiralıyoruz. En az 5 gün kalacak. Marmaris bölgesine göndereceğimiz helikopter Orman Müdürlüğü ekipleri ile koordineli çalışacak” dedi. İsrail günlerdir Türkiye’ye yangınlar için yardım öneriyor, hükümet ise yardımı kabul etmiyordu ama dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı, bir özel şirket İsrail’den iki tane yangın söndürme uçağı kiralamıştı, bu uçaklar da geliyordu. Kiralamayı yapan şirketin adı açıklanmadı.


2 Vahim durum: Alevler termik santrale sıçradı, bölge boşaltıldı Milas’ta beş gündür etkili olan yangın yoğun güvenlik önlemi alınmasına rağmen Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. Santral yetkilileri alevlerin santrali sardığını belirterek bölgenin tamamen tahliye edildiğini duyurdu. Yangınla mücadelenin sürdüğü bölgede Muğla Valiliği’nin kararı ile Ören, Alatepe, Kurtak, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler ve Karaağaç mahallelerinin tahliye edilmesi için çalışma başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı, tahliye için Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait çıkarma gemilerini bölgeye gönderdi. Ören’den vatandaşlar dün akşam tahliye edildi. Kemerköy santralının içine kadar giren alevler çok büyük bir dizi tehlikeye işaret ediyor. Santralın kömür sahasının yanmaya başlaması halinde durum vahim olacak, etrafa zehirli gazlar salınacak. Ama bundan da vahimi, Kemerköy’den bir kademe altta, tam Ören sahilindeki Yeniköy Termik Santralı da tehlikede. O yüzden önceki akşamdan beri Türkiye’nin yangınla mücadeledeki hava gücünün önemli bölümü buraya sevk edilmiş durumda. Oysa belediyeler günlerdir bu santralların tehlike altında olduğunu söylüyor.


3 Şahan Gökbakar günlerdir yangına karşı çırpınıyor, savaşıyor Şahan Gökbakar’ın gün boyu “Uçak lazım, yangın büyümeden söndürelim” dediği Marmaris Deliklikoy bölgesindeki orman yangını akşam saatlerinde büyüyerek ünlü komedyenin evinin arkasına kadar geldi. Sabaha kadar bölgeden canlı yayın yapan ve görevlilerle halka yardım eden Gökbakar, sabah saatlerinde yeni bir canlı yayın yaparak yangının kontrol altına alındığını ancak hava desteğinin gerekli olduğunu aktardı.


4 Erdoğan: Faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Enflasyona gelince, ben özellikle şu anda ağustos ayını geride bıraktığımızda, enflasyonda düşüşü göreceğiz. Bundan böyle enflasyonunun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos’ta düşük enflasyona geçeceğiz” diye konuştu.


5 Bir zamanlar Türkiye’nin Cumhurbaşkanlarını taşıyan uçakta 1.3 ton kokain yakalandı Turgut Özal tarafından, onun başbakanlığı döneminde Türkiye Cumhuriyeti’ne iki tane özel iş jeti alındı. Bunlardan birine TC-ATA, diğeri TC-GAP adı verildi. ATA, Cumhurbaşkanlığı’na, GAP ise Başbakanlığa tahsis edildi. ATA uçağını sırasıyla Cumhurbaşkanı olarak Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül kullandı. 1989’da alınan bu iki uçak, 2016 yılında önce Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na devredildi, TC-ATA’nın adı TC-GVA olarak değişti. Sonra müsteşarlık bu uçakları sattı. Dün, TC-GVA, Brezilya’dan İspanyol vatandaşı bir yolcusunu alıp Brüksel’e hareket etmezden önce Brezilya Gümrük Polisi tarafından basıldı ve arandı. Uçakta 24 ayrı valizde toplam 1304 kilo kokain ele geçirildi. Uçağı işleten şirket Türkiye kökenli CMA adlı bir şirket. Sözcü gazetesine göre bu şirket Diyarbakırlı iş insanı Şehmuz Özkan’a ait. Şirketin CEO’luğunu Ak Parti’nin eski Diyarbakır milletvekili adaylarından Çiğdem Özkan’ın yaptığı da iddia ediliyor.


6 Dolardaki gerileme kısa süreli oldu 11 Haziran sonrası en düşük seviyeye gerileyen dolar 8.30 liranın altını test etse de düşüş sınırlı kaldı ve fiyat yeniden 8.45 liraya kadar çıktı. Dolar günü 8.4350 liradan tamamladı. Rekor sonrası önce 8.60 liranın ardından 8.50’li seviyelerde fiyatlanan dolar, küresel risk iştahının desteğiyle 20-25 kuruş kadar geriledi. Fakat analistlere göre yurtiçi beklentiler kurda yeniden alım olarak değerlendirildiği için fiyatta yeniden 8.60 lira seviyelerine doğru hareket görülebilir. Uzmanlar, orta vadede kurda düşüş olabilmesi ve bunun devam edebilmesi için dolardaki kaybın da risk iştahının da yeterli olmayacağını aktarıyor. Bu arada TL’nin değerini belirleyen “reel efektif döviz kuru” endeksi de en dip noktasından döndü, endeksin yeni değeri 61.31 oldu.


7 Kara Kuvvetleri Komutanlığı Arsever’e teslim, cübbeli amiral emekli edildi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) TSK’da emekli olacak isimler ve terfi edecek komutanlar görüşüldü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iki saat süren toplantı ile TSK’nın yeni komuta kademesi belli oldu. YAŞ’ta alınan kararları Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı. Buna göre; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildiğinden yerine 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Arsever getirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz‘ün görev süreleri 1 yıl uzatıldı. Tarikat evindeki cüppeli takkeli Tuğamiral Mehmet Sarı emekli edildi. 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatıldı. 240 olan amiral ve general sayısı 266 yükseltildi.


8 Vaka sayısı 27 bine dayandı, 122 vefat var! Sağlık Bakanlığı ‘Günlük Kovid- 19 Tablosu’ verilerini açıkladı. Son 24 saatte yapılan 262 bin 48 testte 26 bin 822 vaka tespit edildi. 122 kişi hayatını kaybederken, 6 bin 96 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Vaka sayıları sınır kabul ettiğimiz 20 bin sınırının çok üzerinde. Vaka sayılarını bu sınırın altına indirmek elimizde. Aşınızı olun, kalabalıklardan uzak durun” dedi. Bakan Koca ayrıca 13 milyon doz Biontech aşısının pazartesi teslim alınacağını duyurdu.


09 Kadınlar boksta iki Buse tarih yazdı Kadınlar boksta hem Busenaz Sürmeneli hem de Buse Naz Çakıroğlu finale yükseldi. İki Buse, cumartesi sabahı 08.15 ve 09.15’te altın madalya için ringe çıkacak.


10 Erdoğan: Yangınlar büyükşehir belediyelerinin sorumluluğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önce sürpriz biçimde MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştü. Daha sonra aTV ve aHaber’in canlı yayınına katılan Erdoğan bir türlü söndürülemeyen orman yangınlarıyla ilgili konuştu. Erdoğan “Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bu yıl orman yangınlarında büyük artış yaşandı ve burada siyasete yer olmamalı. 8 gün içinde 187 yangın çıktı. 15 yangın devam ediyor. Örneğin burada şu anda ülkemizin önemli iş adamlarından birkaçının sahibi olduğu termik santral var ki bu termik santral yanma tehdidiyle karşı karşıya. Gün boyu uçaklar, helikopterler söndürme çalışması yaptı. Bu ülkede muhalefet ayrı türlü bir sizinle mücadelenin içerisinde. ‘Burada niye uçak, helikopter yok’ gibi bir yalan terörü estiriliyor. Şu anda burada 16 uçak var. Yangınların söndürülmesi bizim sorumluluğumuz. Ama yerleşim bölgelerindeki bu tür yangınların sorumluluğu büyükşehir belediyelerinin. Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Denizli aynı şekilde sorumluluğunda. Onlar burada acaba ne tür bir imkan seferber ettiler, şu an ne yapıyorlar? Bizim bir talihsizliğimiz var; Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir. Türkiye’de muhalefetin terörü esiyor. Amerika’da, Kanada’da, Rusya’da bu kadar yer yanar, böyle bir şey olmaz. Tam aksine, bize de ne düşer diye iktidarın yanında yer alır. Bizde maalesef bu yok. Orman yangınları adeta Kovid-19 salgını gibi tüm dünyanın mücadele ettiği bir uluslararası tehdittir. Hatta bir terör tehdididir. Yalan terörü Türkiye’de var. Bu işi muhalefet yapıyor” diye konuştu.


11 Akşener’den Erdoğan’a yanıt: Yazıklar olsun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan A Haber-ATV ortak yayınında “Ya yangın olur da ormanda canlılar yanmaz mı? Tamam da ondan sonra ne yapacağız. Hemen tedbirlerimizi aldık. Bütün bu canlılarnın hemen defnini yapan ardından da bütün bu canlıların sahiplerine bu canlılar kadar hemen ödemelerini yapacağız” dedi. İYİ Parti lideri Meral Akşener bu açıklamaya Twitter hebasından tepki gösterdi. Akşener “Allah aşkına, böyle bir bakış açısı olabilir mi? Böyle bir zamanda böyle bir yönetim anlayışı olabilir mi? Vicdanınıza sesleniyorum, yazıklar olsun” dedi.


12 174 yangından 160’ı söndürüldü, Antalya, Muğla, Isparta, Denizli ve Aydın yanıyor Türkiye tam 9 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Yurdun birçok noktasında çıkan yangınlar, bazı illerde yerleşim birimlerine sıçrayıp mahalleleri küle çevirdi. Orman Genel Müdürlüğü, faciayla ilgili yaptığı son açıklamada “39 ilde 174 adet orman yangını meydana gelmiş olup, bu yangınların 160 adedi kontrol altına alınmıştır. 5 ilde 14 adet yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir” bilgisini paylaştı. Antalya’da Manavgat ve Gündoğmuş’taki yangınlar kontrol altına alınamadı. Manavgat’ta 19 mahalleyi yakan yangın, Kızıldağ’da etkisini sürdürüyor. Gündoğmuş’ta Ortakonuş Mahallesi yangın nedeniyle boşaltıldı. Muğla’da Milas, Bodrum, Marmaris ve Menteşe’de alevler yerleşim birimlerini sardı. Milas’ta yangının ortasında kalan 25 genç son anda kurtarıldı.

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör