• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

07 Ağustos 2021 Cumartesi1 Kılıçdaroğlu İmamoğlu ve Yavaş’ın önünü kesti: Bir dönem daha başkanlık yapmalılar CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Habertürk TV’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için isimleri anketlerde sıkça geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a mesaj göndererek “Büyükşehir belediye başkanları bir dönem daha devam etmeli. Başarılarının sürekli olmasını isteriz” dedi. Orman yangınları konusunda iktidarı suçladı. “THK 80 milyon dolar kredi almış. Bu para nereye harcandı, bilen var mı? Büyük yolsuzluklar var” dedi. Türkiye’nin dış politikasının bölgeye, Avrupa’ya ve dünyaya zarar verdiğini savundu. 180 derece değiştireceğini anlattı. Partisinin Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mültecilere yönelik söylemini eleştirdi. “Kararı doğru değil” diye konuştu.


2 Dolar 8.6410 TL’yi test etti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yaptığı faiz indirimi çağrısının ardından ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin güçlü gelmesi döviz kurlarının yönünü belirledi. Dolar gün içinde 8.6410 liraya, Euro ise 10.1692 liraya kadar yükseldi. Dolar günü 8.6000 liradan, Euro ise 10.1050 TL’den tamamladı. Analistler, Erdoğan’ın açıklamalarından sonra MB’nin faiz indirmek zorunda kalacağı beklentileri güç kazandıkça TL’nin zayıflayacağı görüşünde.


3 Manavgat ve Gündoğmuş yangınları 218’inci saatte kontrol altına alındı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde yangınları değerlendirdi. Çavuşoğlu “Hamdolsun Manavgat ve Gündoğmuş yangınları 218’inci saatte kontrol altına alındı. Aktif devam eden şu an İbradı Eynif Ovası’nda söndürme çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 5 ilçede 59 mahallede 10 gündür süren yangınlardan 35 bin kişinin etkilendiğini açıkladı. Kazakistan ve ABD’den toplam 4 uçak daha geleceğini duyurdu.

4 Ormanlar yandı, yalanla gerçek birbirine karıştı Türkiye’nin pek çok bölgesinde günlerdir orman yangınları devam ediyor. Önce Manavgat yandı, ardından Bodrum ve Marmaris’te yangınlar başladı. Bir yandan yangınların. kontrol altına alınabilmesi için çalışılırken bir yandan da başta sosyal medya olmak üzere pek çok mecrada yalan yanlış bilgi paylaşımlarından provokasyonlara kadar pek çok şey yapıldı. Bağımsız haber doğrulama platformu teyid.org, ortaya çıkan bu büyük bilgi kirliliğini derinlemesine araştırdı, orman yangınlarıyla ilgili ortaya atılan doğrular ve yanlışlar sıraladı.


5 Erdoğan: Yangın mahalline, görevli olmayanlar alınmayacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında konuştu. Yardım çağrılarına tepki gösterdi. “Türkiye’yi fakir fukara göstermek için ‘Help Turkey’ diye bir kampanya başlattılar, Bizim söyleyeceğimiz tek şey “Güçlü Türkiye” dedi. CHP liderini de hedef alan Erdoğan, “Bunların yaptığı iş yangına körükle gitmek” diye konuştu. Erdoğan ayrıca orman yangını mahalline, görevli olmayanların bundan böyle kesinlikle alınmayacağını da açıkladı. Yıl bitmeden 250 milyon fidan dikileceği sözü verdi.


6 Tekirdağ ve Kocaeli’de iki kadın cinayeti daha Tekirdağ Süleymanpaşa’da 4 çocuk annesi Senem Barik (38) bir yıl önce boşandığı eski eşi İrfan Barik (46) tarafından eve gitmek için kızıyla bindiği minibüste 4 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Eski eşini takip edip öldürdükten sonra polise teslim olan İrfan Barik “Eşimi çok kıskanıyordum, barışmak istedim, kabul etmeyince bıçakladım” dedi, tutuklandı. Kocaeli’de ise 18 yaşındaki Sude Akarsu erkek arkadaşının evinde silahla vurulmuş halde bulundu.


7 Yeni bakanın ilk hedefi okulları açmak! İstifa eden Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı görevini Mahmut Özer’e devretti. Selçuk dün sabah “Bana, ülkemin çocukları için çalışma imkanı sağlayan Cumhurbaşkanımız’a şükranlarımı sunuyorum” mesajını paylaştı. Devir teslim töreninde konuşan Mahmut Özer “İlk önceliğim gerekli tüm tedbirleri alarak okulları tıpkı salgın öncesinde olduğu gibi yüz yüze eğitime hazır hale getirmektir” dedi. Yeni bakan Özer, Maarif Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nde bulunması nedeniyle çift maş alıyor. Ankara’da kulislere yansıyanlara göre Selçuk’un görevden ayrılmasındaki temel nedenler eğitimdeki “çift başlılık” ve Milli Eğitim Bakanı olarak istediği şeyleri yapamaması gösteriliyor. Ak Parti iktidarları boyunca 19 yılda 8 kez Milli Eğitim Bakanı, 15 kez de eğitim sistemi değişti.


8 “Metaverse”de ilk konsere hazır mısınız? Bu hafta sonu on milyonlarca Fortnite oyuncusu, ünlü Amerikalı şarkıcı Ariane Grande’nin avatarının vereceği konseri izleyecek. Bu, aynı zamanda artık “metaverse” adı verilen yeni “evren”de yapılacak en büyük konser olacak. “Metaverse” fiziki dünyayla hiç ilgisi olmayan, tamamen sanal alanda var olan bir “evren.” Son iki yılda pek çok büyük şirket “metaverse”e yatırım yapıyor; son olarak Facebook da bütün kullanıcılarının “metaversede yaşamasını” istediğini duyurdu.


9 Dijital para “Fenerbahçe Token” gün sayıyor Fenerbahçe Kulübü’nün gelir elde etmek için çıkaracağı dijital para birimi “Fenerbahçe Token”le ilgili ayrıntılar belli oldu. Token’in satışı için Türkiye’nin önde gelen dijital para borsalarından Paribu ile anlaşma yapıldı. Biri 15, diğeri 30 liradan piyasaya sunulacak Tokenler için teklifler 9-12 Ağustos arasında alınacak. 15 liralık Token’i alanlar bunu 15 Mayıs 2022’ye kadar işleme sokamayacak, alıp satamayacak. Ama 30 liralık Token’i alanlar işlemlere hemen başlayabilecek. Token Etherum alt yapısını kullanacak ve 25 yılda maksimum 190 milyon 700 bin adet piyasaya çıkacak. Ama zaman içinde paranın bir bölümü “yakılacak” ve toplam arz 100 milyon FB Token’de sınırlı tutulacak.10 Gel de çık işin içinden: Türkiye-İran sınırında mayın temizleyen Zimbamveli işçi yaralandı Türkiye, Türk-İran sınırındaki mayınları temizlemeye çalışıyor. Iğdır Aralık’ta yürütülen çalışmalarda dün öğlen saatlerinde temizlenmek istenen mayınlardan biri patladı ve bir işçi yaralandı. Yaralanan işçi Zimbabveli Takemore Masikasika’ydı. Hayır, göçmen değildi. Uzmanlığı mayın temizlemeydi ve ihaleye alan firmada çalışıyordu.


11 Marmaris’te acı manzara İlçe genelindeki yangınlar 8 gün sonra büyük ölçüde kontrol altına alındı. İçmeler’de söndürme çalışmaları tamamlanırken, Turgut, Orhaniye, Turunç, Hisarönü ve Değirmenyanı mahallelerindeki yangınlar kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. 8 gün içerisinde Marmaris genelinde 13 bin 600 hektarlık ormanlık alan içinde yaşayan canlılarla birlikte yandı, söndürme çalışmalarına katılanlara yardımcı olan Şahin Akdemir hayatını kaybetti. Marmaris’in bazı kıyı ve iç bölgelerinde yeşilden eser kalmadı.


12 Bodrum: Yangın bitti, külü kaldı Bodrum’daki orman yangınlarının Kissebükü’nden Ören’e kadar büyük bir alanda tahribata neden olduğunu belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Orada açıkçası ayak üstünde ağaç kalmadı. Yandı hepsi” dedi. Aras, “Yaklaşık 15 bin hektar kadar bir alan bölgemizde yok oldu. Nereden baksanız 10 bin futbol sahası büyüklüğünde alan maalesef yandı” diye konuştu. Bodrum’un yanan alanlarından biri de, adeta bir cennet olan Mazı idi. Bakın, BBC Türkçeye konuşan bir Mazılı olanları nasıl anlatmış.13 Bu yıl orman yangınlarında ortalamanın 9 kat üstü alan yandı Akdeniz coğrafyasında ve Türkiye’de önceki yıllara oranla çok daha sert bir yangın sezonu geçirilirken, son yangınlarla Türkiye’de bu yıl yanan alan büyüklüğü ortalamanın yaklaşık 9 katına çıktı.


14 WWF’nin kiraladığı helikopter geldi WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği izin doğrultusunda, Muğla Büyükşehir Belediyesi iş birliği ve özel sektör kuruluşlarının katkılarıyla yangın söndürme çalışmalarına destek olacak yüksek kapasiteli bir yangın söndürme helikopterinin Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.

15

THK’nın 15 ilde 44 gayrimenkulünü satışa çıkaran kayyuma mahkemeden kötü haber Ak Partili eski bakan Cenap Aşçı’nın başkanlık ettiği kayyum heyetine Türk Hava Kurumu’nu yönetme yetkisi veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, aynı heyetin kurumun mallarını satma talebine izin vermedi. Antalya, İzmir, Bodrum, Köyceğiz gibi Türkiye’nin en güzel köşelerindeki THK’ya ait 44 gayrimenkulü satışa çıkarak THK’yı durduran mahkeme satışlar için özel izin alınmadığını vurguladı. Kararda “Gelinen aşamada her ne kadar gayrimenkul ve menkullere satış izni verilmişse de kayyum heyetinin vesayet makamı olarak mahkememizi satış yapılacak menkul ya da gayrimenkullere ilişkin bilgilendirme yapmadığı, özel izin alınmadığı görülmüştür” denildi.


Kaynak: www.10haber.net

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör