• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

22 Eylül 2021 Çarşamba1 Kılıçdaroğlu: Tek aday üzerinden seçime gidebiliriz İYİ Parti lideri Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı olarak ilk turda ortak aday göstermekten yana olduğunu açıkladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’e konuştu. Akşener’in teklifine yeşil ışık yaktı. “Kafamda yüzde yüz şöyle olsun diye bir model yok. Meral Hanım’ı dikkatle dinliyorum. Tek adayla gitmenin avantajından söz ediyor. Olabilir. İttifak olarak bir araya gelip tek aday üzerinde anlaşabilirsek tek aday üzerinden gidilebilir. Bir sakıncası yok” dedi.

2 Barınma krizi devam ediyor, yurt eylemleri yayılıyor Üniversite öğrencilerin ‘barınamıyoruz’ diyerek başlattığı yurt eylemi İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Adana, Manisa, Mersin ve Uşak’a da yayıldı. İstanbul’da gençlerin adresi bu kez Kadıköy Moda Sahili oldu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal gençleri yine yalnız bırakmadı. Aynı dakikalarda İzmir’de Bornova Aşık Veysel Parkı’nda ve Ankara 100. Yıl Mahallesi İlhan Erdost Parkı’nda da eylem vardı. Ankara’da 9 öğrenci gözaltına alındı.

3 Bahçeli “Kürt sorunu yoktur” dedi, cevap Babacan’dan geldi MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP-HDP ekseninde yaşanan muhataplık tartışmasına sosyal medya hesabından katıldı. Türkiye’nin Kürt sorunu olmadığını savunan Bahçeli “Kılıçdaroğlu olmayan bir sorunu varmış gibi sunuyor. Var diyen, olduğunu ısrarla dayatıp iddia eden kim varsa kalbi Türk milletiyle bir atmayan namertlerdir. HDP’yi meşru organ görmek demek, PKK’yı muhatap almak demektir” diye konuştu. DEVA lideri Ali Babacan sosyal medya hesabından Bahçeli’ye yanıt verdi. “Kürt meselesi var mıdır yok mudur oradaki vatandaşlarımıza sorun. Ankara’dan Doğu’ya geçemeyenler, Bağlar’da, Şemdinli’de, Cizre’de sokakta gezemeyenler bunu bilmez. Kürt meselesi vardır ve çözümün adresi siyasettir” paylaşımında bulundu.

4 AYM’den önemli karar: Ulus tehlikede olsa bile işkence yapılamaz Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan işkence iddialarıyla ilgili çok kritik bir karara imza attı. Antalya’da gözaltına alınan ve işkence sonrası hastaneye kaldırılarak ameliyat edilen öğretmen Eyüp Birinci’nin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanmıştı. Yüksek Mahkeme, Birinci için ‘Hak ihlali’ kararı verdi. T24’te Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre mahkeme şu çarpıcı yorumu yaptı: “Kötü muamele yasağı mutlak bir yasak olup ulusun varlığını tehdit eden genel bir tehlike durumunda bile askıya alınamamaktadır.”


5 Demirören 1.5 milyar dolarlık kredi borcunu yapılandırıyor Demirören Holding’in yaklaşık 1.5 milyar dolarlık kredi borcunu yeniden yapılandırmak için bankalarla görüşmelere başladığı belirtildi. ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yapılandırılacak söz konusu kredi borcu içinde, Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın alma için kullanılan yaklaşık 700 milyon dolarlık kredi de var. Ziraat Bankası’ndan alınan kredinin birikmiş faizlerle birlikte 850 milyon dolara ulaştığı belirtildi.


6 Erdoğan: Yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz var! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’ta Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nun açılış toplantısına katıldı. İlk oturumda 15’inci sırada söz alan Erdoğan, daha eşit bir dünya için BM’de reform yapılması, BM Güvenlik Konseyi’ne üye sayısının arttırılması konusunda görüşlerini yineledi. Erdoğan ayrıca göçmen sorunu hakkında Türkiye’nin bugüne kadar yaptıklarını da Genel Kurul’la paylaştı. Erdoğan Afganistan’daki durum ve Suriye kaynaklı terör tehdidine de dikkat çekti. “Suriye krizinde insanlık onurunu kurtaran bir ülke olarak, artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız, ne de tahammülümüz vardır” dedi. Paris İklim Anlaşması’nı gelecek ay Meclis’e sunacaklarını duyurdu. Salgın nedeniyle geçen yıl sanal ortamda yapılan Genel Kurul’a bu yıl 130’a yakın devlet başkanı ve başbakan katıldı. Bazı liderler ise kurula video kaydı ile seslendi.


7 Almanya’da tıbbın en büyük ödülünü aldılar Koronavirüse karşı BioNTech aşısını geliştiren Türk kökenli Alman vatandaşları Dr. Özlem Türeci ile Prof. Uğur Şahin, Almanya’da tıp alanındaki en önemli nişan olan Paul Ehrlich-Ludwig Darmstaedter Ödülü’ne layık görüldü. Çiftin kullandıkları ‘mRNA’ tekniği ile “Tıpta köklü bir değişiklik başlatabilecek bir alan yarattığı” belirtildi. Çift 120 bin Euro’luk ödülü 14 Mart’ta alacak. Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i geçen ay şirketlerinde ağırlamıştı.


8 Türkiye bir hazinesini nasıl kaptırdı? Özgen Acar müthiş öyküyü yazdı Geçtiğimiz haftalarda New York’ta bir mahkeme, Türkiye’den kaçırıldığı bilinen bir önemli tarihi eserin, “Kilia İdolü”nün veya ABD’deki adıyla “Yıldız Gözlemcisi”nin Türkiye’ye iadesini reddetti. Açık arttırmada Türkiye’nin ülkedeki bütün arkeolojik kazılar için yaptığı harcamanın iki katına satılan bu minik heykelciğin öyküsünü, Türkiye’nin bu alandaki en uzman ismi olan gazeteci Özgen Acar Cumhuriyet gazetesi için yazdı. eseri zamanında iki köylü kadın bulmuş ve sonra da iki çift terlik karşılığında elden çıkarmış…


9 Bu sefer Adana Demirspor muhteşem bir geri dönüş yaptı, Beşiktaş berabere kaldı Süper Lig’in lideri Beşiktaş, Antalya’daki maçta 2-0’dan 3-2 kazanmayı başarmıştı. Lider Dolmabahçe’de bu kez Adana Demirspor’u ağırladı. Maçın ilk yarısında skoru 3-0 getirip soyunma odasına rahat girdi. Ancak ikinci yarıda yıkıldı. 60. dakikada Vargas, 79. dakikada Balotelli ve son dakikada Assombalonga’nın gollerine engel olamayınca maçtan 3-3 berabere ayrıldı. Puanını 14’e çıkardı. Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ın transfer döneminde “Beyni yok” dediği Balotelli ile Beşiktaş yedek kulübesi arasında gerginlik yaşandı. Sergen Yalçın “Benim muhatabım değil, seviyesiz” diye tepki gösterdi.


10 Türkiye, öğrencilere en az burs veren ülke DİSK-AR’ın Avrupa Komisyonu’nun “Avrupa’da Yüksek Öğrenimde Öğrenci Harçları ve Destek Sistemleri” başlıklı raporundan derlediği verilere göre Türkiye Avrupa ülkeleri arasında üniversite öğrencilerine en düşük mali destek veren ülkeler arasında. Rapora göre aralarında Belçika, Hırvatistan, İspanya ve Polonya’nın yer aldığı ülkelerde öğrencilere yönelik burs ve kredi olarak farklılaşan yıllık mali destek 1.000-3 bin Euro arasında değişirken Hollanda, İsveç, Yunanistan ve Norveç’te öğrenci desteği 3 ile 5 bin Euro arasında. Türkiye’nin mali destek aralığı ise 100 ile 1000 Euro arasında. Türkiye’deki aylık KYK kredisi güncel fiyatı ile 650 TL.

11

New York’taki Türkevi ve lüks öğrenci yurdu sosyal medyanın gündeminde Türkiye’de üniversite öğrencilerinin barınma krizi sürerken ABD’de açılan ve 291 milyon dolara inşa edilen Türkevi, sosyal medyanın gündemindeydi. Onbinlerce paylaşım yapıldı, parklarda sabahlayan öğrencilerin görselleriyle Türkevi’nin görselleri paylaşıldı. Türkevi’ne harcanan parayla 500 yataklı 23 tane yurt yapılabileceği, 12 bin öğrenciye konaklama imkanı sağlanabileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta Manhattan’da dünyanın en lüks öğrenci yurdunu yapan TÜRKEN yöneticileriyle de biraraya geldi. Erdoğan “Projeyi yakından takip ediyorum. Yakında bitecek” dedi. Öğrenciler, yurt binasının görsellerini paylaştı.

12

Mansur Yavaş belediye tesislerini üniversitelilere açtı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kendisine mail atan ve 153 hattını arayarak yurt bulamadığını belirten öğrenciler için belediye tesislerini açtı. 250 üniversite öğrencisi barınma imkanı bulana kadar belediye evlerinde kalacak. Başkan Yavaş öğrencilere bir mesaj da gönderdi ve “Cumhuriyetin başkenti sizinle güzel. Sizleri çok seviyoruz’’ dedi.

13

İstifa eden general sayısı 5’e yükseldi Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk TSK’da Suriye bölgesinde görev yapan general rütbesindeki 3 ismin istifa ettiğini yazmış ancak isim vermemişti. Bu isimlerin Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı’ndan Tümgeneral Hakan Öztekin, Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Enis Koç ve 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Akkurt olduğunu ortaya çıkmıştı. Saygı Öztürk bugünkü yazısında istifa eden general sayısımım 5’e çıktığını yazdı. Yine isim vermedi ancak “Bu kesin ve teyitli bilgidir” dedi.


14 Sedat Peker hakkında Binali Yıldırım’ın oğluna hakaret ve iftiradan dava Dubai’de bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker, 23 Mayıs’ta YouTube üzerinden yayınladığı videoda, Kolombiya’da yakalanan kokainle ilgili eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ı hedef almıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Peker hakkında ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçundan yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Toplam 1 yıl 3 ay 15 günden 6 yıl 4 aya kadar hapis cezası istedi.


15

Prof. Naci Görür’den Malatya için deprem uyarısı

Malatya’da 3.3, Tokat’ta ise 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yer bilimci Prof. Naci Görür, Tokat’ta 1942’de meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremi hatırlattı. “Bu bölgede bu büyüklükte bir depremi daha uzun bir zaman içinde beklemiyoruz” dedi. Ancak Malatya için uyarıda bulundu. Malatya fayının Doğu Anadolu Fayı ile kesişen bölgede yer aldığını belirten Prof. Görür “Erkenek-Çelikhan bölgesinde gecelekte ciddi bir deprem bekliyoruz” diye konuştu.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör