• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

Güncelleme tarihi: 6 MarGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

18 Eylül 2021 Cumartesi1 Erdoğan Mersin’de beklediği ilgiyi göremedi mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gün boyu Mersin’deydi, akşam üzeri 17.45 civarında şehirde bir de miting yaptı. Sözcü gazetesinin iddiasına göre bu mitingin yapılacağı alanda yeterli kalabalık oluşmayacağı düşüncesiyle önce getirilen TIR’larla alan sınırlandı. Gazetenin yazdığına göre bu önleme rağmen sınırlanan alan da dolmadı. Gazete miting alanının çeşitli saatlerde çekilmiş fotoğraflarına da yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu mitingin sonunda alışıldık Rabia selamını vermemesi ve topluluğa Rabia’yı saydırmaması da Cumhuriyet gazetesinin dikkatini çekmiş. Mısır’la yeniden yakınlaşma çabası başladığından beri Erdoğan Rabia’dan vaz geçti.


2 Kuraklık çok vahim: Van Gölü 2 kilometre çekildi, Beyşehir Gölü’nde adalar ortaya çıktı Türkiye’nin bu yıl yaşadığı büyük kuraklığın boyutları en kolay göllerden anlaşılıyor. Konya’daki yüz binlerce yıllık Akşehir Gölü bu yıl tamamen kurudu. Yine Konya’daki devasa Beyşehir Gölü’nde su seviyesi o kadar düştü ki, gölde adacıklar belirmeye başladı. Ayna şekilde Türkiye’nin en büyük doğal gölü Van Gölü’nde su seviyesinin düşmesi yüzünden göl eski kıyısından 2 kilometreye kadar geri çekildi. Göllerde suların çekilmesinde en büyük etmen kuraklık ama gölleri besleyen akarsulardan tarımsal amaçlı aşırı miktarda su alınması da gölleri kurutuyor. Akşehir Gölü böyle kurudu. Benzer şekilde Atatürk Barajı gölünde de su seviyesi düştü. Gölün Sitilce mevkisinde sahile yakın kısımlarda yüzey tamamen yeşile büründü. 2016 ve 2019 yıllarında da benzer görüntülerin oluştuğu barajda, oksijen oranının düşmesi nedeniyle alg patlaması olmuş ve buna bağlı olarak ötrofikasyon oluşmuştu.


3 Kavala’nın serbest bırakılması için Türkiye’ye 30 Kasım’a kadar süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 5 yıla yakın zamandır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Osman Kavala için Türkiye’yi son kez uyardı. Kavala’nın 30 Kasım’a kadar tahliye edilmesini isteyen Komite aksi halde Türkiye hakkında taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) uymadığı gerekçesiyle ihlal prosedürü başlatacağını duyurdu. İhlal prosedürü başlatılarsa Türkiye Konsey üyeliğinden çıkarılabilecek ya da oy hakkı askıya alınacak. Konsey Kavala gibi Kasım 2016’dan bu yana Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın da serbest bırakılması çağrısı yaptı. Demirtaş’ın dosyası hakkında Türkiye’den 30 Eylül’e kadar görüş istedi. 4 Yargıtay’dan ‘hayırsız evlat’ kararı Varlıklı bir ailenin tek çocuğu olan N.A, evi terk ettikten kısa süre sonra babası hastalandı. Kendisine haber gönderilmesine karşın babasıyla ilgilenmeyen N.A., ölüm döşeğindeki adama “Yatacak mezar yeri var mı bu adamın” dedi. Bunun üzerine baba bir vasiyetname hazırlayarak N.A.’yı mirasçılıktan çıkardı. N.A. dava açtı. İlk dereceli mahkeme davayı reddedince N.A. dosyayı istinafa taşıdı. İstinaf mahkemesi de yerel mahkemenin kararını kaldırdı. Dosya Yargıtay’a gitti. Yüksek Mahkeme, evi terk ederek ailesi ile tüm ilişkisini sonlandıran ve anne babası hasta olduğunda dahi ziyarete gelmeyen evladın, vasiyetname ile mirasçılıktan çıkarılabileceğine hükmetti.


5 Sınıf başkanı seçildi, arkadaşlarına çay fırlattı Okulların açılmasının ardından eğitime başlayan öğrenciler, sosyal medyada dikkat çeken paylaşımlar yapmaya başladı. Görüntülerde sınıf başkanı seçilen bir lise öğrencisi Dombra eşliğinde arkadaşlarına poşet çay attı. Bu anlar sosyal medyada da büyük ilgi gördü.


6 Dolar faiz endişesi ve ABD verileriyle yükseldi Merkez Bankası’nın faiz toplantısı beklenirken yurtiçi piyasalarda hava erken bozdu. Dolar, geçen hafta başlayan 8.45 lira civarındaki yatay seyrine veda etti. Kur, yurtiçi piyasalarda erken faiz indirimi endişelerinin yarattığı yüksek tansiyonun da etkisiyle yükselişe geçti. Serbest piyasada dolar gün içinde Dolar 8.6500 liraya, Euro ise 10.1575 liraya kadar çıktı. ABD’de güçlü toparlanmaya işaret eden güçlü ekonomik veriler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın 120 milyar dolarlık varlık alım programını gözden geçirebileceği beklentilerini güçlendirdi. Dolar endeksi 93.08’e çıkarak üç haftalık zirvesine yaklaştı. Piyasalar, önümüzdeki hafta önce 21-22 Eylül tarihindeki FED toplantısından sonra, 23 Eylül’de yapılacak TCMB toplantısını yakından izleyecek.

7 Denizaltı krizi büyüyor, Fransa ABD’deki elçisini çekti Fransa, Avustralya’nın kendisiyle denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasının ardından Washington ve Canberra büyükelçilerini geri çağırdı. ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere ve Avustralya ile AUKUS adı altında yeni bir güvenlik işbirliği kurulduğunu ve iki ülkenin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu. Bunun üzerine Avustralya, Fransa ile yaptığı 90 milyar dolarlık Taarruz Denizaltı Programı’nı iptal etti. Fransa’nın da buna tepkisi sert oldu. Paris “Sırtımızdan vurulduk” açıklaması yaptı. Fransa, kurulduğu günden beri ABD’de büyükelçi bulunduran bir ülke ve tarihte ilk kez elçisini geri çekmiş oldu.


8 Bu adam bu yıl servetinden 27 milyar dolar kaybetti Çinli e-ticaret platformu Pinduoduo’nun kurucusu Colin Huang bu yıl dünyada servetini en fazla kaybeden kişi oldu. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Çin hükümetinin internet devlerine yönelik kısıtlamalarının Pinduoduo hisselerinde düşüşe neden olmasıyla şirketin kurucusu Huang’ın serveti 27 milyar dolardan fazla eridi. Bu, 500 kişinin yer aldığı endeksteki en büyük düşüş. Huang’ın serveti, son dönemde borç kriziyle gündeme gelen Çinli emlak devinin sahibi olan Hui Ka Yan’ın 16 milyar dolarlık kaybından da daha fazla eridi.


9 3 adet mantar 65 bin liraya satıldı Yüksek fiyatlara alıcı bulan özel üretim sebze-meyvelerin yoğun talep gördüğü Japonya’da toplam ağırlığı 70 gram olan 3 adet Matsutake Mantarı sezonun ilk açık artırmasında 830 bin yen (yaklaşık 65 bin Türk Lirası) alıcı buldu. Rekor fiyata satılan mantarların kilosunun ise 11.85 milyon yen (yaklaşık 920 bin Türk Lirası) olduğu belirtildi.

10 İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı İngiltere, Türkiye’yi koronavirüs önlemleri kapsamında zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı. 4 Ekim’den itibaren, iki doz aşılı kişiler İngiltere’ye gitmeden önce yolculuk öncesi test yaptırmak zorunda kalmayacak. Ayrıca döndüklerinden sonraki ikinci günde yapılan PCR testi yerine antijen testi yaptırabilecekler. Türkiye İngiltere tarafından ülkelerin kırmızı, sarı ve yeşil olarak kategorilendirildiği listede 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı gösteriliyordu. Türkiye’nin tüm yaz sezonu boyunca, örneğin Hindistan sarı listedeyken kırmızı listede tutulması turizm çevrelerinde yoğun tartışma konusu olmuştu. İngiltere’de yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı da otel karantinasına girmemek için sarı listedeki ülkelerde 11 gün geçiriyordu. Alınan yeni kararla İngiltere artık ülkeleri yalnızca “yeşil” ve “kırmızı” kategorilere ayıracak.

11 Kadın polisin aracından uyuşturucu çıktı Diyarbakır’da polis memuru Emine E. (30), Serdar K. (30) ve Mazlum Y. (31) ile birlikte biri kendisine ait diğeri kiralık iki otomobille yola çıktı. Polis iki aracı durdurdu. Kadın polisin otomobilinden 4 kilo 600 gram toz esrar, diğer araçtan 70 bin lira çıktı. 3 kişi gözaltına alındı. Emine E. ”Ellerinde cinsel içerikli videom olduğu için tehditle kredi çektirdiler. Araçta uyuşturucu olduğunu bilmiyordum” dedi.

12

Uyuyan kadın yolcuya deniz otobüsünde taciz İstanbul Yenikapı’dan Bursa’ya giden deniz otobüsünde Yusuf Y. (50), yanındaki koltukta uyuyan 33 yaşındaki G.Ş. adlı kadını taciz etti. Yusuf Y, genç kadının uyanmasıyla alt kata indi. Genç kadın çığlık çığlığa yardım isteyince yolcular alt kata inip şüpheliyi yakaladı. G.Ş’nin şikayeti üzerine deniz otobüsü Yalova Armutlu’daki iskeleye yanaştı. Yusuf Y. polise teslim edildi. ‘Çocuğa istismar’ suçundan arandığı ortaya çıkan tacizci, ‘cinsel istismar’dan tutuklandı. Mağdur G.Ş, “Önce elle temas etti. İstem dışı olduğunu düşündüm ama daha da ileriye gitti. Korktum, panik yaptım. Başına gelecekleri anlayınca kalkıp gitti. Şikayetçiyim” dedi.

13

Boşanmak isteyen eşini av tüfeğiyle öldürdü Zonguldak’ta iki yıldır işsiz olan Emrah Y. (29) boşanmak isteyen ve 1.5 aydır ayrı ikamet eden eşi Gülten Y.’nin (28) evine gitti. Kapıyı açan kadın, eşinin av tüfeğiyle ateş etmesi sonucu yaşamını yitirdi. Bir çocuk annesi eşini öldüren cani, yakalanıp gözaltına alındı. “Çok sevdim ben onu. Ayrılmak istedi. Gururuma yediremedim, öldürdüm” diyen Emrah Y. tutuklandı.

14

Ağaç kesimini görüntüleyen CHP’li vekilin önü hafriyat kamyonuyla kesildi CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Kuzey Ormanları’ndaki hafriyat döküm sahasında ağaçların kesildiği ve alana beton döküldüğü iddialarını incelemek için Eyüpsultan’a bağlı Pirinççi Köyü’ne gitti. Aracıyla ağaç katliamının yaşandığı bölgeye giren Şeker görüntü aldıktan sonra sahadan çıkarken iddiaya göre aracının önü hafriyat kamyonlarıyla kapatıldı. Yapılanın şehir eşkıyalığı olduğunu söyleyen Şeker “Hem güvenlik hem de kamyonun içindeki şoför kendilerine talimat verildiğini, yolu açamayacaklarını söyledi. Şehir eşkıyalığına soyunan Cengiz, Kolin, Kalyon ve Bayburt İnşaat’ın sözde güvenlik amirlerine onlara pabuç bırakmayacağımı ifade ettim. 10 dakika sonra yolu açtılar” dedi.

15

Elmalı davası sanığı anne: Haksız yere linç edildik Kamuoyunda ‘Elmalı Davası’ olarak bilinen ve 7-10 yaşlarındaki iki çocuğa anneleri ve üvey babaları dahil birden fazla kişi tarafından istismarda bulunulduğu iddia edilen Antalya’daki rezalet büyük tepki çekmişti. Tutuksuz yargılanan anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. iddiaları yine reddetti. Merve A. “Türkiye’de haksız yere linç edildik. Oğlumun benimle yaptığı telefon kayıtlarının dinlenmesini istiyorum. O zaman her şey ortaya çıkacak” dedi. Öz baba Gürhan G’yi suçladı. Sanık Rahmi A. ise kendilerine haksız yere suç atıldığını öne sürdü. İki sanığın tutuklanma talebi bir kez daha reddedildi.

16 Kuzey Irak’tan bir şehit haberi daha geldi Milli Savunma Bakanlığı Kuzey Irak’taki Avaşin bölgesinde sürdürülen operasyonda Uzman Çavuş Ümit Solak’ın el yapımı patlayıcının nedeniyle şehit olduğunu duyurdu. 27 yaşındaki şehit askerin cenazesi bugün memleketi Muş’ta toprağa verilecek. Sedef- Bedri Solak çiftinin 5 çocuğundan 4´üncüsü olan şehit Ümit Solak bir yıl önce nişanlanmıştı.

17

İsmail Saymaz yazdı, iki askerin yakılma fetvasını veren DEAŞ kadısı gözaltına alındı Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Suriye’de DEAŞ tarafından yakılarak şehit edilen Türk askerleri Fethi Şahin ile Sefter Taş’ın infaz emrini veren DEAŞ kadısı Jamal Abdul Tahman Alwi’nin Gaziantep’te yaşadığını ve tutuksuz yargılandığını yazdı. Bu yazı üzerine Alwi yeniden gözaltına alındı.


18 İlker Başbuğ’un 4 yıla kadar hapsi istendi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası’nda 26 ay hapis yatan 26. G.Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret” suçundan cezalandırılması istemiyle dava açtı. İddianamede Başbuğ’un 4 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Başbuğ’un 2020 yılının başında özel bir televizyon kanalında yaptığı FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin değerlendirmeler, Ak Parti kanadında büyük tepki çekmiş ve bazı milletvekilleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Başbuğ söz konusu açıklamasında “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” demişti. CHP eski milletvekili Dursun Çiçek hakkında da ‘FETÖ’nün siyasi ayağı olmakla suçladığı’ isimlerin suç duyurusu üzerine 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.


19 YouTuber ameliyatla deri altına çip yerleştirdi Yaptığı ilginç buluşlar ve demir adam zırhı ile ismini duyuran YouTuber Tolga Özuygur, bu kez derisinin altına çip yerleştirdi. Bunun için bıçak altına yatan Özuygur, minik bir operasyonla NFC çipini derisinin altında koydurdu. Operasyonu sosyal medya hesabından yayınlayan Özuygur, çipi, ofisinin kapısını veya aynı iletişim protokolünü kullanan cihazları programlayarak tıpkı bir anahtar gibi kullanabiliyor.

20

Sağanak yağış bu kez Giresun ve İskenderun’u vurdu Giresun’da etkili olan yağış, merkez Çaldağ Köyü’nde su taşkınlarına neden oldu. Su baskınları nedeniyle köyde bulunan Çaldağ Şehit Üsteğmen Adnan Bahat İlkokulu ve Ortaokulu’nda bir günlüğüne eğitime ara verildi. Hatay İskenderun’da etkili olan sağanak yağış da hayatı felç etti. Çok sayıda ev ve iş yerini su basarken araçlar yollarda mahsur kaldı. Bazı mahallelerde elektrik kesildi.

Kaynak: www.10haber.net

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör