• HaberciGazete

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 25 Haber

Güncelleme tarihi: 6 MarGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 25 Haber

11 Eylül 2021 Cumartesi1 TÜİK yine mucize yarattı; bir ayda 125 bin, bir yılda 2 milyon 350 bin kişiye iş buldu Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in işsizlik ve istihdam istatistikleri her ay tartışılıyor ama galiba bu ay en tartışmalı açıklamalardan biri yapıldı. İşçi çıkarma yasağının. kalkması nedeniyle temmuz ayında ciddi istihdam kaybı bekleniyordu ama tersi oldu; TÜİK’in rakamlarına bakılacak olursa toplam istihdama 125 bin kişi daha eklendi. Üstelik bu artış, sanayide çalışan 287 bin ve inşaat sektöründen çalışan 60 bin kişinin işini kaybetmesine rağmen yaşandı; çünkü TÜİK’e göre temmuz ayında hizmetler sektörü bir anda 454 bin kişiyi işe aldı. TÜİK istatistiklerinde yıllık artış ise daha da çarpıcı; bu rakama göre bir yılda 2 milyon 351 bin kişi iş bulmuş. Bunların 665 bini sanayide, 106 bini inşaatta, 1 milyon 543 bini ise hizmetlerde işe girmiş. Tarım sektöründe yıllık artış 38 bin kişi. Ama aynın TÜİK bir başka ilginç şey yaptı, “işsizlik oranı” adı verilen oranı yüzde 12’ye yükseltti. Bir ayda 125, bir yılda 2 milyon 351 bin kişiye iş bulan TÜİK geçmişte bu oranı düşük göstermek için “istihdama katılım”ı düşürür, böylece işsiz sayısını da azaltırdı, bu ay istihdama katılımı 631 bin kişi birden arttırdı; böylece iş arayanların sayısı da 506 bin artmış oldu, yani “işsiz”ler çoğaldı. Gerçekte Türkiye’de çalışma çağında olanların sadece yüzde 45.1’i çalışıyor. Anadolu Ajansı ekonomistlere TÜİK’in son rakamlarını değerlendirtti.


2 Tek uçak inmeyen havalimanı için milyonluk elektrik ihalesi Yapımı için 76 milyon lira harcanan ve 18 aydır tek bir uçağın dâhi inmediği Balıkesir Merkez Havalimanı için 1 milyon 150 bin kw elektrik alımı ihalesi açıldı. Cumhuriyet tarihinde Zafer Havaalanı’ndan sonraki en büyük atıl proje olan havalimanında yer hizmetleri çalışıyor. Bankolarda görevliler var, güvenlik görevde. Kule de işbaşında. Ancak tek eksik uçak.


3 Prof. Ceyhan: Çocuğunuzun burnu akıyorsa korona olabilir Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocuklarda görülen koronavirüs vakalarının klinik tablolarında farklılıklar olduğunu söyledi. Ceyhan “Alfa varyantından daha farklı geliyor. Delta varyantı, çok belirgin olmayan, soğuk algınlığı tablosu ile geliyor. Örneğin çocuk ateşi bile yok, sadece biraz öksürüyor, hapşırıyor, test yapıyorsunuz pozitif çıkıyor. Eskiden ateş, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo varken, şimdi daha çok soğuk algınlığı tablosu ön planda. Bu da Delta varyantının klinikte yaptığı bir değişiklik. Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olabilir diye düşünmeleri lazım” diye konuştu. 4 Sedat Peker’den yargı-siyaset ilişkilerine dair yeni ses kaydı iddiası Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Twitter’dan yaptığı paylaşımla yargı bürokrasisi içindeki yeni karanlık ilişkileri deşifre edeceğini öne sürdü. Peker “Önceleri gaza geldim, söylediğim hiçbir şey değer görmedi. Toplum bu ses kayıtlarını ve Whatsapp yazışmalarını okumaya hazır mı bilmiyorum. Sizler Türkiye’nin en önemli davalarına mahkemeler karar veriyor diye biliyorsunuz ya, mahkeme başkanlarının sözcü milletvekilleriyle yaptığı görüşmelerin ses kayıtlarını dinleyince kararların kimin isteğiyle çıktığını öğreneceksiniz” diye konuştu. 5 SGK’nın yolsuzluk soruşturmasındandan Soylu’nun kuzeninin ortak olduğu şirket çıktı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde başlatılan 1 milyar TL usulsüzlükle ilgili soruşturmanın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun bir dönem ortağı olduğu şirkete yönelik yürütüldüğü öne sürüldü. Şirketin, çok sayıda ürün grubunun geri ödemesinde usulsüzlükle suçlandığı öğrenildi. T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda başlatılan 1 milyar TL’lik usulsüzlükle ilgili soruşturmanın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun yakın zamana kadar ortağı olduğu ve 28 Mayıs’ta istifa ettiği Invamed’e yönelik yürütüldüğü ortaya çıktı. T24’ün ulaştığı soruşturma dosyasına göre firma, Soylu’nun ortağı olduğu döneme dair çok sayıda ürün grubunun geri ödemesinde usulsüzlükle suçlanıyor.

6 The New York Times: ABD Afganistan’da vurdu ama ortada ne bomba vardı ne de öldürülen kişi DAEŞ’liydi Amerikan The New York Times gazetesi, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında ABD’nin 29 Ağustosta bir insansız hava aracıyla (İHA) gerçekleştirdiği hava saldırısıyla ilgili kamera kayıtları üzerine yaptığı araştırmada, hedef alınan Zemari Ahmadi’nin DEAŞ’a çalışmadığı ve de iddia edildiği gibi aracında patlayıcı taşımadığı sonucuna vardı. DAEŞ’in Horasan kolunun Kabil Havaalanı etrafında gerçekleştirdiği intihar eylemlerinde 13’ü Amerikan askeri olmak üzere 300’den fazla kişinin ölmesi sonrası ABD intikam amacıyla bu İHA saldırısını düzenlemiş, saldırı sonrasında da “Yeni eylem hazırlığındaki DAEŞ’liler öldürüldü” açıklaması yapılmıştı. Gazete bu açıklamanın tamamen yalan olduğunu ortaya çıkardı.

7 İstanbul’da yıllık kira artışı yüzde 50’yi aştı Ağustosta Türkiye genelinde kiralık konutların fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre 34.6 arttı. İstanbul’daki kiralık dairelerin yıllık fiyat artışı ise yüzde 50.7 oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye genelinde ağustos ayı ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatı önceki yıla göre yüzde 38.9 oranında artarak 4 bin 382 TL oldu. Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı ağustosta yüzde 34.6 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 20.9 TL’ye yükseldi. Yazlık konut fiyatlarındaki artış ise Türkiye genelindeki artışı geride bıraktı. Datça yüzde 105 artışla en çok fiyat artışının yaşandığı ilçe oldu. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50.7, Ankara’da yüzde 31.8 ve İzmir’de yüzde 30.9 oldu.


8 ‘Saçma’ Nobel’lerden biri Türk doktora: Orgazm ol, burnun açılsın Harvard Üniversitesi’nin her yıl ‘saçma’ bilimsel çalışmalara verdiği ve İngilizce ‘değersiz’ anlamındaki ‘ignoble’ sözünden türetilmiş “Ig Nobel Ödülleri” sahiplerini buldu. Ulaşım alanındaki ödül ‘gergedanların helikopterle taşınırken sırtüstü tutulması gerektiğini’ belirleyen veteriner Robin Radcliffe’e gitti. Tıp ödülünü ise Berlin’deki Heidelberg Üniversitesi’nden Olcay Cem Bulut’un da yer aldığı ekip ‘cinsel tatminin burun tıkanıklığına iyi geldiği’ araştırması ile kazandı.


9 Türkiye ayağa kalktı: Van kedisi nasıl en saldırgan tür olur? Helsinki Üniversitesi, kedilerin karakter ve davranışlarını inceleme altına alarak bir araştırma yaptı. 26 farklı ırktan 4300 kedi incelendi. Araştırmada en saldırgan tür Van kedisi olarak belirlendi. Türkiye’den araştırmaya tepki yağdı. Çünkü koruma altındaki Van kedileri uysallıkları ve sahibiyle duygusal bağ kurmalarıyla ünlü. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Prof. Abdullah Kaya araştırmaya tepki gösterdi. “Van kedisine bir unvan verilecekse bu en zeki kedi unvanı olabilir” dedi.


10 Hollanda rezaleti sonrası beklenen oldu, Şenol Güneş dönemi bitti, Okan Buruk geldi 6-1’lik yenilgi sonrası eleştirilen Şenol Güneş Riva’da Federasyon yönetimine sunum yaparak Dünya Kupası elemelerinde kalan 4 maçı kazanabileceklerini anlatmıştı. Ancak Federasyon internet sitesinden yayınladığı veda mesajıyla Güneş’le yolların ayrıldığını duyurdu. Ayrılık kararını isteyen isim TFF Başkanı Nihat Özdemir oldu. Özdemir “Yıprandın, bırakman lazım” dedi, aynı zamanda ‘Gelmem için yalvardılar’ sözünün de kendilerini zor duruma soktuğunu belirtti. Güneş ise kararı kabul etti ve görevini bıraktı. Tecrübeli hocaya yıl sonuna kadar olan yaklaşık 10 milyon TL’lik alacağı ödenecek. Güneş’in görevden ayrılmasından sonra iki yıl önce Başakşehir’i şampiyon yapan 47 yaşındaki Okan Buruk’un isminde karar kılındı. Galatasaray, Beşiktaş ve İnter’de forma giyen Buruk A Milli Takım’ın yeni patronu oldu. Milli Takım, Dünya Kupası elemelerindeki son 4 maçını kasım ayında Buruk yönetiminde oynayacak.


11 Kadıköy Anadolu Lisesi’ne düşük puanlı öğrencinin kaydı isyan çıkardı Türkiye’nin en gözde okullarından İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nde ilginç bir olay yaşandı. Okul Aile Birliği, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin taban puanı 455 olduğu halde okula 405 puanlı bir öğrencinin kaydedildiğini tespit etti. 405 puan almasına rağmen okula kaydı yapılan öğrencinin sağlık sorunu gerekçe gösterildi. Okul Aile Birliği, kararın mevzuata aykırı olduğunu savundu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise yerleştirmenin yönetmeliğin 23. maddesine uygun olduğu görüşünde. Ancak velilere göre öğrencinin kaydı Ankara’nın talimatıyla yapıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da ailelere destek verdi. “Eğitimde torpilin geldiği son nokta. Takipçisi olacağım. Torpili olanın değil hakkı olanın okula gidebilmesini sağlayacağız” dedi.


12 Prof. İnci’ye göre Boğaziçi’nde normale dönüş yakın Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun yerine atanan Rektör Prof. Naci İnci, protestoların 250. gününde Anadolu Ajansı’na konuştu. 1994 yılından bu yana Boğaziçi’nde olduğunu anlattı. Kendisinden önceki atamada üniversitenin zor bir sürece girdiğini söyledi. “Birilerinin fedakarlık yapıp üniversiteye sahip çıkması gerekiyordu” diyen İnce eski normal günlere dönüldüğünü savundu. “Bizler üniversitemize aşık olan insanlarız. Bazen farklı şeyler yaptırabilir” dedi. 13 KHK ile ihraç edilen akademisyen için AYM’den hak ihlali kararı Anayasa Mahkemesi, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attığı için Dicle Üniversitesi’nden ihraç edilen Fed Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Latife Akyüz’ün yurt dışı çıkış yasağı nedeniyle akademik olanaklardan yararlanamamasını hak ihlali saydı. Akyüz soruşturma sonrası yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı ancak pasaportuna tahdit kondu. Almanya’da burs kazandığı halde bu ülkeye gidemeyen Akyüz 2016’da AYM’ye başvurmuştu. 5 yıl sonra gelen karar, KHK ile ihraç edilen diğer akademisyenler için de emsal olabilir. 14 Edremit’teki zincire vurulmuş kadın müsameresi kaymakamı görevden aldırttı Balıkesir’de Edremit’in Yunan işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü nedeniyle yapılan törende zincire vurulmuş bir kadının kurtuluşu temsili olarak sahnelendi. Bu temsil nedeniyle Ak Parti Edremit Belediyesi Meclis üyesi Murat Tuna “Türk kadınını zincire vuracak daha anasından doğmadı” diye paylaşımda bulundu. Bu paylaşım sonrası Valilik harekete geçti. Kutlama Komitesi’nin başında bulunan Edremit Kaymakamı İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden alındı. Ancak benzer bir temsilin daha birkaç gün önce komşu ilçe Bigadiç’te de sergilendiği anlaşıldı. Edremit’te gösterilen tepki Bigadiç’te gösterilmedi.


15 BM Komiseri Gaziantep’te: Afganistan’dan şu anda büyük bir göç yok Türkiye’ye gelen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Gaziantep’de göçmenlerle ilgili yürütülen projeleri yerinde inceledi. Türkiye’nin mülteciler konusundaki pozitif politikalarını övdü. Grandi Türkiye’ye uluslarası camiadan daha fazla yardım yapılması gerektiğini söyledi. “Şu ana kadar Afganistan’dan büyük bir göç yok. Ancak kış yaklaşıyor. Oradaki insanların barınma sorunlarını çözmemiz gerekiyor” dedi. 16

Kaçarak evlenen genç çift, yüzük almaya giderken kazada öldü Rüştü Can Ulcay (24) ile Münire (21) bir yıl önce sosyal medyadan tanışarak evlilik kararı almıştı. Ancak iki tarafın ailesi de buna karşı çıktı. Rüştü Can Ulcay geçen hafta Giresun’a gidip Münire Ulcay´ı kaçırarak Düzce´ye götürdü. Motosiklet tutkunu olan Rüştü Can Ulcay, nikahtan sonra eşiyle birlikte evlilik yüzüğü almak için kent merkezine yola çıktı. Ancak’ın kullandığı motosiklet, aynı yöne giden kamyona çarptı. Talihsiz karı-koca birlikte can verdi.


17 Kadın hasta, hemşirenin saçlarını yoldu Sağlıkta şiddetin son adresi Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Hemşire Nurcan Kütük’e, N.Y. isimli kadın hasta KBB servisin nerede olduğunu sordu. O sırada telefonla konuşan hemşire, parmağıyla servisin yerini gösterdi. Muhatap alınmamasına öfkelenen N.Y. önce hemşireye hakaret etti ardından da saçlarını yoldu. Olay anları ise güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Şikayetçi olan hemşire “Bu olaydan sonra psikolojim çok bozuldu” dedi.

18 Yol verme tartışmasına baltayla girdi, bir kişi öldü İstanbul Esenyurt’ta çekici sürücüsü Ömer Ulupınar, kamyon sürücüsü ile yol verme nedeniyle tartıştı. İki tarafın birbirine küfretmesi üzerine olay kavgaya dönüştü. Aracından balta alan kamyon sürücüsü, Ulupınar’ın kafasına vurdu. Ağır yaralı Ulupınar olay yerinde hayatını kaybetti. Saldırgan aranıyor.

19

12 yaşındaki kız karın ağrısı şikayetiyle doktora gitti, kalbi durdu Diyarbakır’da Görmez ailesi 12 yaşındaki kızları Güler’i karın ağrısı şikayetiyle hastaneye götürdü. Genç kız her seferinde eve gönderildi. Şikayetleri dinmeyen genç kız bu kez Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürdü. Ancak burada tahlilleri yapılırken aniden kalbi durdu. Doktorların müdahale ettiği Güler kurtarılamadı.

20 Erdoğan: Meral Hanım sen kimi kime benzetiyorsun? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kahramanmaraş’taydı, çok sayıda temas ve faaliyet yaptı. Erdoğan, bir konuşmasında Meral Akşener’e ilişkin olarak “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Fatih’e benzetiyor. Meral Hanım sen kimi kime benzetiyorsun? Fatih kim, sizler kim? Bay Kemal de yine aynı yürüyüşü yapanlardandı” dedi. İstanbul’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında İYİ Parti lideri Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için “Fatih Sultan Mehmet aynı senin gibi dedi ki, ‘Ya İstanbul beni alır, ya ben İstanbul’u alırım.’ İki kararlı lider ve İstanbul alındı. İstikbalimiz dedi, ikinci istikbal fethidir” demişti. Erdoğan akşam saatlerinde katıldığı gençlerle buluşmasında yıllar önce annesine ve tüm annelere hitaben okuduğu, Erdem Bayazıt’ın ‘Sana, bana, vatanıma, ülkemin insanlarına dair’ adlı şiirini duyunca da gözyaşlarını tutamadı.


21

Kılıçdaroğlu: Onu fazla ciddiye almamamız lazım CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Kahramanmaraş’taki sözlerine İzmir’den yanıt verdi. “Yine tabii ana tema doğal olarak benim. ‘Bay Kemal’ onun ana teması. Onu fazla ciddiye almamamız lazım. O kişiler ülkeyi yönetme konusunda kısır bir anlayışa sahip” dedi. CHP’li belediye başkanlarına seslenen Kılıçdaroğlu “Seçildiğiniz andan itibaren size oy versin vermesin bütün kenti kucaklayacaksınız. Bana oy vermedi, oraya hizmet götürmeyeyim anlayışı hiç olmayacak” diye konuştu.

22

Erdoğan ve Davutoğlu’nun verilerine bakan eski SGK çalışanı 20 kişiye beraat 17-25 Aralık sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kişisel verilerine bakan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanı 20 sanık hakkında suç işleme kasıtları bulunmadığı gerekçesiyle ayrı ayrı beraat kararı verildi. 7.5 yıl hapisleri istenen eski bürokratların kişisel meraklarını gidermek için sırf ekrandan kayda bakmış olmalarının suç unsuru oluşturmadığı vurgulandı.

23

Babacan’dan Erdoğan’a: Gerçekti, hayal oldu! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim meydanlarında Ak Parti’nin icraatlarını anlatırken en çok “Hayaldi, gerçek oldu” cümlesini kullanırdı. DEVA Partisi lideri Ali Babacan partisinin Düzce’deki kongresinde o sözleri hatırlattı. Doğalgaz ve elektrik faturalarının vatandaşı bezdirdiğini, enflasyonun uçtuğunu anlatan Babacan hükümette olduğu dönemi övdü. “Şu anda sizin kötü yönetiminiz yüzünden ‘Gerçekti, hayal oldu” dedi.


24 Erdoğan talimat verdi, marketlere fahiş zam denetimi başladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” dedi. Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fahiş fiyat artırımını denetlemek için özel ekip kurdu. Ekipler marketlerdeki sebze ve meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine yönelik fiyatları incelemeye aldı. Denetimlerde ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına bakılıyor.


25 CHP’li Öztrak: Lirada kayıplar rekor kırabilir Sözcü Faik Öztrak Öztrak, CHP Ekonomi Masası TV YouTube kanalında Orta Vadeli Program’ı değerlendirdi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun faiz indirimine kapı aralayan açıklamalarını eleştiren Öztrak “Siz ekonomide istikrarı bitirmişsiniz, güveni bitirmişsiniz ama istiyorsunuz ki; hem faiz düşsün, hem de enflasyon düşsün. Böyle bir hayat yok… Bunu daha önce de yapmaya çalıştılar, Türkiye 128 milyar dolar rezervini kaybetti” dedi. TL’nin yeni kayıp rekorları kırabileceği uyarısında bulundu.


Kaynak: www.10haber.net

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör