top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Geçen yıl bugün: Gıda fiyatlarındaki dalgalanma sürebilirUzmanlar aşırı iklim olayları, düşük stok seviyeleri ve jeopolitik risklerle ilgili baskı gören gıda fiyatlarının her an tekrar artışa geçebileceğine dikkat çekiyor. Financial Times’ın haberine göre 2022’de sert yükselen gıda fiyatları uluslararası piyasalarda düşse de düşük stok seviyeleri ve yüksek döviz maliyetleri gelişmekte olan ülkelerdeki gıda maliyetlerini artırmaya devam ediyor.


Analistler, değişken enerji fiyatlarına ve iklim değişikliğinin mahsul üretimi üzerindeki etkisine dikkat çekerek tahıl anlaşmasının bozulabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Dünya Bankası tarım ekonomisti John Baffes, “Mevcut durum tek motorla uçmaya benziyor. Motor çalıştığı sürece sorun yok ama motor durursa sorun yaşarsın. Risklerden herhangi biri gerçekleşirse, fiyatlarda çok ama çok hızlı bir artış göreceğiz” dedi. Ayrıca düşük tahıl stok seviyeleri de analistlerin küresel gıda tedariki konusundaki endişelerini artırdı. ABD Tarım Bakanlığı eski baş ekonomist Joseph Glauber, “Düşük küresel stok durumu nedeniyle fiyatlar dalgalı olmaya devam edecek. Bu baharda kuraklık veya önemli bir hava olayı ortaya çıkarsa fiyatlar daha keskin bir şekilde yükselebilir” dedi. Öte yandan döviz hareketleri de birçok gelişmekte olan ülkede gıda arzı için tehlike oluşturdu. Uluslararası piyasalarda gıda fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen, doların gücü yerel para birimlerindeki maliyetleri yüksek tutmaya devam etti. Bu da tüketiciler için gıda enflasyonunu birkaç çeyrek daha süreceği anlamına geliyor.

Kaynak: BirGün/ekonomi/30Ocak2023YORUM-GÜNCEL EK : Geçen yıl bugün yayımladığımız haberi okudunuz. Haberin görseli Ataşehir İlçe Pazarı'ndan çekilmişti, güncel fiyatları gösteriyordu. Aradan 1 yıl geçti. Aynı yerden aynı ürünlerin fiyatlarının fotoğrafını çektik. Aradaki farkı göstermek için. Bir de işçiye, memura, emekliye iktidar kararıyla verilen ücret/maaş zammını düşünün. Biz düşündük; şu kararı verdik: Bilim insanlarının dikkat çektiği "değişken enerji fiyatlarına ve iklim değişikliğinin mahsul üretimi üzerindeki etkisine" aldırmayan iktidarların halkı götüreceği yer yoksulluk, açlık, beslenememe, gelişememe, ısınamamanın hüküm sürdüğü bir memlekettir.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page