top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Gazeteci Ergin Konuksever vefat etti


Deniz Gezmiş’in parkalı fotoğrafını çeken ve Mahir Çayan’a mavi kazağını veren fotoğraf sanatçısı Ergin Konuksever, 85 yaşında yaşamını yitirdi

Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden fotoğraf sanatçısı Engin Konuksever , 85 yaşında yaşama veda etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki yönetim kurulu üyelerinden, Onur Kurulu başkanlarından Konuksever'in vefatı dolayısıyla TGC bir başsağlığı mesajı yayımladı. Konuksever'in cenazesinin yarın ikindi namazının ardından Levent Camisi'nden alınarak Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verileceği açıklandı.

Bu sabah (17 Aralık) vefat eden Engin Konuksever, herkesin hafızasına kazınan parkalı fotoğrafını çeken kişi olarak biliniyor. Aynı zamanda Konuksever, bir röportajında o parkayı kendisinin verdiğini de anlatmıştı.

Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerindendi, Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaralanıp gazi oldu. 68 kuşağı öğrenci eylemlerini yakından takip etti, Deniz Gezmiş’in herkesin hafızasına kazınan parkalı fotoğrafını da o çekmişti. Gazeteci-yazar Ergin Konuksever 85 yaşında öldü.

Deniz Gezmiş‘in yakın dostu da olan Konuksever, fotoğrafın hikayesini şöyle anlatıyordu:

“O zamanlar NATO’da görev yapan çok subay arkadaşım vardı. Parka getirirlerdi bana. Bende birkaç tane olurdu, biri de Deniz’in payına düştü! 17 Mart 1971’de Deniz’i aylar sonra görmüştüm. Birkaç cümle konuşmak istedim ama onu hızla götürdüler. Sadece deklanşöre basabilmiştim. Çektiğim fotoğraf ile aslında Deniz’e veda etmişim. Parkasının içinde dimdik duruyordu. Şimdi bu fotoğrafa baktığımda boğazım düğüm düğüm oluyor.”

Gazeteciliğe 1956 yılında şair Orhan Veli Kanık’ın kardeşi gazeteci Adnan Veli Kanık’ın teşvikiyle Vatan gazetesinde başlayan Konuksever, meslek hayatının uzunca bir dönemini savaş alanlarında geçirdi. Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden olan Konuksever, Filistin’de El Fetih Hareketi, Arap-İsrail Savaşı, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali, İran-Irak, Kıbrıs Barış Harekatı gibi önemli görevlerde yer almış ve ölümle defalarca burun buruna gelmişti. Kıbrıs Barış Harekatı’nı takip ettiği sırada yaralanıp gazi olan Konuksever, ülke tarihinin pek çok kritik olaylarını çektiği karelerle geleceğe aktarmıştı. 1968 kuşağının öğrenci eylemlerini de yakından takip eden Konuksever, Deniz Gezmiş’in herkesin hafızasına kazınan parkalı fotoğrafını çekmişti. Konuksever, bir röportajında Gezmiş’e parkayı kendisinin verdiğini söylemişti. 85 yaşındaki Konuksever, bugün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.


AA Ergin Konuksever kimdir? 1937’de Samsun’da doğan Konuksever, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Vatan Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatını Yeni Sabah, Hürriyet, Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Akşam, Tercüman, Bulvar, Hayat Mecmuası’nda sürdürdü. 1974 yılında Kıbrıs’a çıkarma yapan deniz piyade birlikleriyle Kıbrıs Adası’na ilk ayak basanlardan olan Konuksever, Kurmay Albay Talât Aydemir’in basın sözcülüğünü yaptı. Basın şeref kartı sahibidir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page