top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Gelibolu'da paylaşılamayan tepe, KanlısırtÇanakkale Kara Savaşları sırasında, gerek Türk, gerekse Anzakların ele geçirmek için kanlı mücadeleler yaptığı Gelibolu Yarımadası'ndaki bölgelerin başında Kanlısırt geliyor.

Anzak Kolordusu'nun 6 Ağustos 1915 tarihinde Kanlısırt'a yönelik taarruzuyla başlayan ve 3 gün süren, tarihe Kanlısırt Muharebesi olarak yazılan bu mücadelede Anzaklar 2 bin 277, Türk tarafı ise 7 bin 164 (1.520 şehit, 4 bin 750 yaralı, 760 kayıp, 134 esir) askerini kaybetti.

Tarih uzmanı Baturhan Kaya, HİBYA'ya yaptığı açıklamada, Kanlısırt Muharebeleri'nin hem Türk hem Anzak tarafı açısından günümüzdeki önemini nasıl kazandığının bugüne kadar hep merak konusu olduğunu söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi (AÇASAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Barış Borlat’ın öncülüğünde çalışmaya başladıklarında, en temel amaçlarının Kanlısırt hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarmak, varsa yanlış bilinenleri düzeltmek olduğunu dile getiren Kaya, sadece yapılan anıtlara bakıldığında dahi tarafların Kanlısırt'a ayrı bir önem verdiklerinin görülebileceğine işaret etti.

22 görüntüleme0 yorum
bottom of page