top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

H.K.G’nin avukatının ‘sanıklar tutuklansın’ talebi, 30 Ocak’taki duruşmada ele alınacak!BirGün'ün ortaya çıkardığı tarikatta çocuk istismarı skandalına ilişkin davada mahkeme, H.K.G'nin avukatının sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında tutuklama talebinin duruşma günü değerlendirilmesine karar verdi.


İSTANBUL - BirGün yazarı Timur Soyakn'ın ortaya çıkardığı Hiranur Vakfı’nın kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması iddiasına ilişkin davada avukatın tutuklama talebinin 30 Ocak’taki duruşmada ele alınmasına karar verildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatıma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. H.K.G'nin evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası talep edilmişti. İddianameyi kabul eden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2023 tarihine duruşma günü vermişti.

İHA'nın haberine göre, daha sonra gelen kamuoyu tepkilerinin üzerine geri adım atılarak mahkeme, duruşmanın 30 Ocak 2023 tarihinde görülmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, H.K.G.’nin avukatının, sanıkların tutuklanması ve dosyada gizlilik kararı verilmesine yönelik talebinin duruşma gününde değerlendirilmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayınlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımlamıştı.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page