• HaberciGazete

Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinlikleri saat 12.00'de başlıyorNEVŞEHİR- Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri bugün saat 12.00’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayacak.Etkinlik programıyla ilgili olarak Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok yaptığı açıklamada Bilindiği gibi bu yıl etkinlik tarihlerimizin bir bölümünün Muharrem ayına denk gelmesi sebebiyle etkinlik içeriklerimizi buna göre programlamak durumunda kaldık.” dedi. Bugün başlayıp 22 Ağustos’a kadar sürecek etkinlikler Hacıbektaş Belediyesi ve Anma Kurulu ile Alevi-Bektaşi Kurumlarının katılımı ve desteği ile gerçekleştirilecek.16, 17, 18, 19, 20 Ağustos tarihlerinde sergi-panel-tiyatro-açılış- doğa yürüyüşü vb etkinlikler, 21 Ağustos Cumartesi günü resmi protokol programı, yine 21 Ağustos Cumartesi ve 22 Ağustos Pazar günü ise Konser – Cem ve Aşure erkanları ile diğer etkinliklerin, halk sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde, gerekli tüm tedbirler alınarak gerçekleştirileceği açıklandı.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Altıok, 2021’nın UNESCO tarafından tüm dünyada Hacı Bektaş Veli yılı ilan edildiğini vurgulayarak bu kapsamda bu yılki etkinlik temasının ”IRKÇILIĞA HAYIR – NO TO RACISM” olarak belirleyip; evrensel anlamda tüm dünyaya mesaj vermek adına, Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin 700 yıl önceki ”Hiçbir Milleti ve İnsanı Ayıplamayınız” ”72 Millete Bir Nazarla Bakınız” ”Dili, Dini, Rengi Ne Olursa Olsun İyiler İyidir” sözleriyle dünya üzerindeki ırkçılığa ve ayrımcılığa dikkat çekip, Hacı Bektaş Veli’nin sevgi, barış ve hoşgörüsünü tüm insanlığa anlatmaya çalışacaklarını açıkladı.


Horasan'dan gelerek Türkler'in Anadolu'ya yayılmasında büyük etkisi olduğu bilinen, asırlardır Anadolu'dan Balkanlar'a kadar geniş bir coğrafyada saygıyla yad edilen Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. yılında anılıyor.


58'nci Ulusal, 32'inci Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'ne katılmak amacıyla farklı illerden ilçeye gelen konukların, Hacı Bektaş Veli Külliyesi ile türbesini ziyaret edip, dua edeceği açıklandı.


Çilehane mevkisinde inzivaya çekilerek ibadet ettiği mağarayı ziyaret edecek vatandaşlar, burada günahı olanların geçemeyeceğine inanılan mağaranın yan kısmındaki "delikli taş"tan dışarı çıkmaya çalacaklar.
Aynı alandaki arazide dilek taşlarını üst üste dizecek vatandaşlar, gerçekleşmesi ümidiyle dilek dileyecekler.37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör