top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Haluk Levent, Cengiz Bektaş, Ayten Erman, Ayşenur Bahçekapılı, Nasuhi Ertekin, Aşkın AsanBugün 26 Kasım. Haluk Levent, Cengiz Bektaş, Ayten Erman, Ayşenur Bahçekapılı, Nasuhi Ertekin, Aşkın Asan, Erol Bilecik, Mansur Ark, Büşra Sanay, Ece Çeşmioğlu gibi tanınmış kişilerin doğum günü.

BRT Yayın Grubu olarak aramızda olmayanları saygı ile anarken, yaşayanlara uzun, sağlıklı ve mutlu ömürler dileriz.


Doğum günü: Haluk Levent kimdir?(d. Haluk Acil: 26 Kasım 1968, Adana), Türk rock şarkıcısı ve hayırsever.


26 Kasım 1968 tarihinde Adana'nın Yüreğir ilçesindeki Yamaçlı mahallesinde doğmuştur. Dokuz kardeşin sekizincisi olan Haluk Levent, ailesinin Nusayri olduğunu fakat Arap olmadıklarını ifade etmektedir. İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulunda okudu. Adana Atatürk Lisesinden mezun oldu. Sonra sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde kısa zamanlar öğrencilik yaptı. Üniversite giriş sınavlarını kazanıyordu ama eğitimini istikrarlı bir şekilde ilerletemiyordu. Bu durumda ailesinin maddi sıkıntıları da önemli bir rol oynuyordu. Sınavlarla geçen bu yıllar içinde ticaretle uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana'dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albümünün "Yollarda" adını alması da bu günlerdeki deneyimlerin sebebidir. Birçok şehirde dolaşıp şarkı söyledi. Kimi zaman hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp şarkı söyleyerek para toplamaya çalıştı. Bu çabaların bazılarında başarılı oldu.

1992 yılında İstanbul'a geldi. Ortaköy'de çeşitli barlarda çalıştı. Yıldıray Gürgen ile tanıştı. 1990'da başladığı albüm çalışmaları zahmetli ve yıldırıcı üç yılın ardından meyvesini verdi. Temmuz 1993'te Yollarda albümünü çıkarttı.[2] Bu albüm aynı zamanda Anadolu rock müziğinin ortaya çıktığı 70'lerden sonra ikinci yükseliş döneminin ilk eserlerindendir. Aynı yıl Moğollar da 20 yıl aradan sonra yeni bir albüm çıkartmıştır. Yollarda hiç beklenmedik bir şekilde yaklaşık iki yüz binlik satış rakamına ulaştı. Bu, Türkiye müzik piyasasında açılan yeni bir kulvarın milyonları ardından sürükleyeceğine dair ilk işaret gibiydi.

İlk albümün ardından Ekim 1995'te Bir Gece Vakti bir milyona yaklaşan satış rakamı yakaladı. Yine 1996'nın hemen sonunda Arkadaş albümü piyasaya çıktı. Bu albümle sanatçı, Anadolu rock müziğin müzikal anlamda en başarılı örneklerinden birine imza atmıştır. Sanatçı Arkadaş albümü için "Bu albümle dünya standartlarını yakaladım" demektedir.

Ağustos 1997'de cezaevine girdi. Yaklaşık on yıldır kurtulamadığı ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı. Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip Gülnar'a, yapılması düşünülen nükleer santral projesinin protesto gösterilerine yolladı. Cezaevine girmeden önce oluşturmuş olduğu kayıtlarla Mektup albümünü çıkarttı. Mektup içeriden dışarıya yazılmıştı ve dışarıda bu “Mektup”u yüz binlerce kişi okudu. İçeride boş durmadı Kedi Köprüsü adlı ilk kitabını yazdı. Gözleri kör eden ışıklardan kurtulmuş ve her ne kadar yüz bin mektup almış olsa da sonunda kendisine kalmıştı. Bu “kendinelik” bir kitapla somutlaştı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümünü hazırlamak için çok az bir vakti vardı. Çünkü 18 aylık askerlik görevi bekliyordu. Bu koşullar altında Eylül 1998'de Yine Ayrılık albümünü çıkarttı ve askere gitti. Askerdeyken Türkiye'nin daha önce hiç gitmemiş olduğu yerlerinde konserler verdi. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konserler verdi. 1999 depreminin ardından İzmit'te kurulan çadır kentlerde bizzat çalışıp çadırlar kurdu. Depremzedeler yararına konserler verdi. Askerdeyken izin günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000'in hemen başında www.leyla.com'u çıkarttı. Gittikçe dijitalleşen bir dünyada duyguların da dijitalleştiğinden dem vuruyor, "Kamyoncunun Türküsü" şarkısıyla Susurluk’a gönderme yapıyordu.

Bununla beraber Serdar Öztop ve Akın Eldes gibi kaliteli müzisyenlerle çalışıp albümlerinin kalitesinin artmasını sağladı. Askerlik görevinin ardından sırasıyla Şubat 2001'de Kral Çıplak, Ekim 2002'de Bir Erkeğin Günlüğü, Eylül 2004'te Aç Pencereni, Nisan 2005'te Annemin Türküleri adlı albümlerini piyasaya sürdü. Ayrıca ikinci deneme kitabı olan Moritos'un Düşleri'ni yayımladı. Sanat yaşamının on beşinci yılına (2005) adım atan sanatçı, bu geçen on beş yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık

on bin konsere çıktı. 15 yılda yaklaşık olarak beş bin gün olduğunu varsayarsak buradan Haluk Levent'in bu 15 yıl içinde her gün yaklaşık iki konser verdiği sonucunu çıkarabiliriz ve bir günde 11 saat konser verdi. Türkiye'de en çok konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin çok önemli bir kısmından para almamış, konserin gelirini ihtiyacı olan hastalara vakfetmiştir. "Yardımsever Rock’çı" tanımının yakıştırılması bu sebeptendir.

Aynı zamanda çevre sorunlarına karşı duyarlılığıyla ön plana çıkan sanatçı, hemen hemen her albümünde çevre bilincini aşılama yolunda şarkılara yer verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çevreye zarar verdiği söylenen projeler aleyhine davalar açtı ve açılan davalara müdahil oldu. Mersin'in Kazanlı ilçesindeki Caretta Caretta kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu. Haluk Levent'in Ela adında bir kız çocuğu vardır.

Sanat yaşamına on beş albüm, on bin konser, iki kitap yüzlerce ödül, yardım konserleri, iki tane rekor konser (on iki saatlik), onlarca çevre davası sığdırdı. 2010­'un son aylarında Hacivat Karagöz adlı albümünü çıkardı. Sanal âlemde izlenme rekorları kırdı ama kaset-CD satışlarında bu oran görülmedi. Şubat 2014'te Dostane isimli albümünü çıkardı. 2019 yılında Tam Bana Göre isimli albümünü çıkardı. 2021 yılında Vasiyet isimli albümü çıkardı. Haluk Levent bu albümde 2019 yılında kaybettiği annesi Sabriye Acil'in en sevdiği parçaları seslendirmiştir.

Ahbap

Haluk Levent'in yaklaşık 4 yıl önce (2017) platform adı altında faaliyete başlattığı ve ardından dernekleşen "Ahbap" adlı dernek, öğrencilere burs, medikal cihaz ve ilaç temini, çeşitli yardım, etkinlik, kan ve kök hücre kampanyası ve eğitim faaliyeti düzenlemektedir. Bunun yanında Ahbap toplumdaki her türlü soruna sürdürülebilir çözümler arayan bir iş birliği hareketi olarak tanımlanmaktadır.


Doğum günü: Cengiz Bektaş kimdir?


Bakınız: Haberci Gazete'nin arama bölümüne adını yazınız...

https://www.habercigazete.net/post/cengiz-bekta%C5%9F-hoca-ali-r%C4%B1za-falih-r%C4%B1fk%C4%B1-atay-kerime-nadir-ertu%C4%9Frul-sadi-tek


Doğum günü: Ayten Erman kimdir?Usta oyuncu Ayten Erman 26 Kasım 1935 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Sinema ve tiyatro oyuncusu olan Ayten Erman Tosun Paşa, En Büyük Şaban, Şendul Şaban gibi filmlerin yanında Kenan Büke Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tuncay Özinel Tiyatrosu ve birçok özel tiyatro ve müzikallerde roller aldı. Kendisi gibi oyuncu olan Şemsi İnkaya ile evliliğinden bir çocuğu olan Ayten Erman ayrıca Ayşen Gruda ve Ayben Erman'ın ablası. Usta oyuncu Çılgın Bediş dizisinde "Mefaret" rolü ile hafızalara kazınmıştı. Erman'ın yer aldığı bazı diziler ise şöyle; Tatlı Kaçıklar, Çiçek Taksi , Dadı, Reyting Hamdi, Bücür Cadı.

OYNADIĞI DİZİ VE FİLMLER 2009 - Arka Sokaklar 4. Sezon (TV Dizisi) 2004 - En İyi Arkadaşım (TV Dizisi) 2004 - 2007 - Cennet Mahallesi (TV Dizisi) 2006 - Sihirli Annem 4. Sezon (TV Dizisi) 2002 - Sırlar Dünyası / Sır Kapısı (TV Dizisi) 2002 - Reyting Hamdi (TV Dizisi) 2001 - Şen Kahkahalar (TV Dizisi) 2001 - Tatlı Hayat (TV Dizisi) 2000 - Paşa Baba Konağı (TV Dizisi) 2000 - Midasın Düşü (TV Dizisi) 2000 - Dadı (TV Dizisi) 1999 - Bücür Cadı (TV Dizisi) 1996 - 2001 - Çılgın Bediş (TV Dizisi) 1996 - Tatlı Kaçıklar (TV Dizisi) 1996 - Köşe Kapmaca (TV Dizisi) 1995 - Çiçek Taksi (TV Dizisi) 1994 - Kaygısızlar (TV Dizisi) 1993 - Cümbüş Sokak (TV Dizisi) 1991 - İbret (TV Filmi) 1989 - Şahane Evlilik (Sinema Filmi) 1989 - Serseri Aşıklar (Sinema Filmi) 1989 - Lambada / Gençlik Fırtınası (Sinema Filmi) 1988 - Kara Zindan (Sinema Filmi) 1988 - Hisseli Harikalar Kumpanyası (TV Dizisi) 1988 - Bıçkın (Sinema Filmi) 1988 - Bombacı (Sinema Filmi) 1987 - Temas (Sinema Filmi) 1987 - Mesela Muzaffer (TV Dizisi) 1987 - Annem / Bırakmam Seni (Sinema Filmi) 1986 - Hayroş (Sinema Filmi) 1986 - Beyoğlu'nun Arka Yakası (Sinema Filmi) 1985 - Şendul Şaban (Sinema Filmi) 1985 - Gurbetçi Şaban (Sinema Filmi) 1985 - Ekmek Elden Su Gölden (Video) 1985 - Bugünün Saraylısı (TV Dizisi) 1985 - Acımak (TV Dizisi) 1984 - Geçim Otobüsü (Sinema Filmi) 1983 - Şekerpare (Sinema Filmi) 1983 - Şalvar Davası (Sinema Filmi) 1983 - Yorgun (Sinema Filmi) 1983 - En Büyük Şaban (Sinema Filmi) 1982 - İffet (Sinema Filmi) 1982 - Nikah Masası (Sinema Filmi) 1982 - Gülsüm Ana (Sinema Filmi) 1982 - Berduşlar (Sinema Filmi) 1982 - Baş Belası (Sinema Filmi) 1979 - Tatlı Çarşamba (TV Dizisi) 1976 - Tosun Paşa (Sinema Filmi) 1976 - Güngörmüşler (Sinema Filmi) 1976 - Aile Şerefi (Sinema Filmi) 1972 - Ay Aman Of (Sinema Filmi)Doğum günü: Ayşenur Bahçekapılı kimdir?(d. 26 Kasım 1954, Maçka, Trabzon), siyasetçi. Adalet ve Kalkınma Partisi mensubu olan Bahçekapılı, TBMM 24. ve 26. dönem başkanvekilliği görevinde bulunmuştur. Halen Cumhurbaşkanı Başdanışmanıdır.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Serbest avukat olarak çalışmış, 1988-1992 yılları arasında Turgut Kazan'ın başkanlığı döneminde İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır. 1997-2005 yılları arasında Eralp Özgen ve Özdemir Özok'un başkanlıkları döneminde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur.


Sosyal Demokrat Halkçı Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı yapmıştır. 2007 yılından itibaren İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçilmiştir. Türkiye Küba Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde bulunmuş, 2009-2013 yıllarında Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekilliği yapmış, Temmuz 2013-Haziran 2015 tarihlerinde TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulunmuştur. Kasım 2015-Haziran 2018 tarihleri arasında tekrar TBMM Başkanvekilliği görevini yürütmüştür.

Ayşe Nur Bahçekapılı, 05.06.2020 tarihinde Meltem Taylan Aydın ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baş danışmanı olarak atandı. Halen, Türkcel İletişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu üyesidir.Doğum günü: Nasuhi Ertekin kimdir?Bakınız: Haberci Gazete'nin arama bölümüne adını yazınız...

https://www.habercigazete.net/post/h%C3%BCrrem-sultan-kemalettin-sami-pa%C5%9Fa-yusuf-kemal-tengir%C5%9Fenk-nasuhi-erteg%C3%BCn-hayati-hamzao%C4%9FluDoğum günü: Aşkın Asan kimdir?Aşkın Asan, 26 Kasım 1965'te Trabzon'da doğdu. Baba adı Yusuf, anne adı Birsen'dir. Öğretim Üyesi; Riyad Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını, 1992'de ABD Texas Tech Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri alanında; doktora eğitimini, 1998'de Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tamamladı. 1998 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümüne yardımcı doçent olarak atandı. 2002-2004 yılları arasında Dubai Ajman University of Science and Technology'de görevlendirildi. 2004'de bilgisayar ve öğrenim teknolojileri alanında doçent oldu. Sultan Qaboos Üniversitesi Öğretim Teknolojileri Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Dekan Yardımcılığı ve Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Araştırma projeleri yürütücülüğü yaptı. Çoğu uluslararası olmak üzere 30'un üzerinde makalesi yayımlandı. 23. Dönem'de Akdeniz Parlamenter Asamblesi (APA) Türk Grubu Başkanı ve İKÖPAB Türk Grubu Üyesi oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Asan, evli ve 3 çocuk annesidir.


Doğum günü : Erol Bilecik kimdir?


1962 yılında Antakya’da doğan Erol Bilecik, ilk, orta ve lise öğrenimini yine Antakya’da tamamladı. 1987’de İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendisleri arasında yer aldı. 1989 yılında İndeks Bilgisayar A.Ş.’yi kuran Erol Bilecik, firmanın genel müdürlük görevini de üstlendi. Türkiye genelinde bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları teknoloji ürünlerinin tedarik merkezi olma amacıyla faaliyet gösteren İndeks Bilgisayar A.Ş., 200’den fazla dünya markasının ürünlerini 8.000’den fazla iş ortağı kanalıyla Türkiye’deki bireysel ve kurumsal tüketicilerle buluşturuyor. Erol Bilecik, halen Index Grup bünyesindeki İndeks Bilgisayar A.Ş., Despec A.Ş., Datagate A.Ş., Artım A.Ş., Neteks A.Ş, Teklos A.Ş. ve Homend A.Ş.’nin CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır. Erol Bilecik yönetiminde, Index Grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar 2004 yılında, Datagate Bilgisayar 2006 yılında, Despec Bilgisayar ise 2010 yılında BIST’te halka açılmışlardır. Erol Bilecik, Grup Şirketleri vasıtasıyla sektöre ve ülkemize beş kez yabancı stratejik ortak ve sermaye girişi gerçekleşmesine katkıda bulunmuştur. Bilecik 2002-2005 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan TÜBİSAD’ın (Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği) ve 2010-2014 dönemleri arasında İTÜ Mezunlar Derneği’nin Başkanlığını yapmıştır. Halen bir çok sivil toplum örgütünün yönetimlerinde yer almaktadır. Erol Bilecik, eğitim alanına verdiği destek ve yaptığı katkılar dolayısıyla 15 Temmuz 2010 tarihinde TBMM Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir. TÜSİAD’ın 12 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 47. Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilmiştir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.Doğum günü: Mansur Ark kimdir?


Mansur Ark 26 Kasım 1965, Mersin doğumlu Afrika kökenli Türk şarkıcı-şarkı yazarı ve oyuncu. Mersin'de doğdu. 1994 yılında piyanoya olan ilgisinden dolayı müziğe ilgisi artmıştır. 1996 yılında Bay Müzik ile anlaşarak ilk albüm anlaşmasını imzaladı. Türk pop ağırlıklı olmak üzere Blues, R&B, Caz gibi değişik türlerde şarkıları vardır.

Mansur Ark, 1997 yılının Kasım ayında kendi adını taşıyan ilk albümü Mansur Ark'ı piyasaya sürdü. "Maalesef" adlı şarkıyla çıkış yaptı ve şarkı çok büyük ses getirdi ve dönemin hitleri arasına girdi. Ardından, 1999 yılında ikinci stüdyo albümü olan Öğrendim'i piyasaya sürdü. İlk albümdeki sesi getirmese de olumlu tepkiler aldı. "Seni seviyorum" adlı şarkı ile çıkış yapsa da "Gel Yanıma" adlı parçası daha çok ses getirmiştir. 2002 yılında üçüncü stüdyo albümü Fark'ı yayınlamıştır. Albüm ilk iki albüm kadar ses getirmese de albümde yer alan Ragga Oktay'la "Yarim" adlı şarkıya yaptığı düeti ses getirmiştir. 2004 yılında Gazla Gitsin adlı dördüncü stüdyo albümünü yayınlamıştır. Albümle aynı adı taşıyan "Gazla Gitsin" adlı şarkı dönemin hitleri arasına girmiştir. Parça radyolarda çalınması için çok istek alıyordu. Dördüncü albümünü yayınladıktan sonra müziğe beş yıllık bir ara veren Ark, 2009 yılında Sen de Bizdensin adlı beşinci stüdyo albümü ile müziğe geri dönmüştür. Albümle aynı adı taşıyan "Sen de Bizdensin" adlı parça oldukça beğenilmiştir. Radyolarda ve televizyonlarda oldukça sık çalınmıştır. 2012 yılında altıncı stüdyo albümü Bu Defa'yı yayınlanmıştır. Albüm çok ses getirmemiştir ama aynı yıl Volga Tamöz'ün yayınladığı Tam 90'dan adlı 90'lar şarkılarının yer aldığı toplama albümde "Sana Demedim mi?" adlı hit şarkısını tekrar seslendirmiştir.

Mansur Ark, 26 Kasım 1965 tarihinde Mersin'de doğdu. Annesi Mersinli, babası Libya, Trablusludur ve kendisinden büyük iki ağabeyi ve bir ablası vardır. Tüm çocukluğu babasının çalıştığı Ataş Petrol Rafinerisinin lojmanında geçti. Okul hayatı lojmanın anaokulunda başlamıştır. İlköğretimini, Namık Kemal İlkokulunda, orta öğretimini Dumlupınar Lisesi'nde tamamlamıştır. Çukurova Üniversitesi Mersin Meslek Yüksek Okulu Elektrik bölümünü ikinci sınıfta bıraktı. Mansur Ark 6 yaşından itibaren yelken sporuyla uğraşmaktadır ve dereceleri vardır. 1984 yılında askerlik görevini İzmir, Narlıdere'de Ege Ordusunda yaptı. 1987'de iki yıl süren bir evlilik yaptı. 1990 yılında Almanya, Frankfurt’a yerleşti, daha sonra Türkiye'ye geri döndü

1994 yılında piyano hobisi sayesinde müziğe olan ilgisi artmıştır. Müzik hayatına başlamadan önce Robinson Club Pamfilya’da üç yıl animatörlük yapmıştır. 1996 yılında Bay müzik ile albüm anlaşması imzalamıştır. 1997 yılında ise kendi adını taşıyan ilk albümünü piyasaya sunmuştur ve büyük bir çıkış yapmıştır. Türk pop ağırlıklı olmak üzere Blues, R&B, Caz gibi değişik türlerde şarkıları vardır. Sanatçı evlidir.

Müzik Kariyeri

1997-2001: İlk albümler, büyük başarı ve 90'lar

1994 yılında müziğe olan ilgisi daha fazla arttı. Kendi sözlerini kendisi yazan Mansur Ark, Pop ağırlıklı olmak üzere blues, R&B ve Caz tarzında şarkılarda yapıyordu. 1996 yılında Bay Müzik ile bir albüm anlaşması imzaladı. Anlaşmayı imzaladıktan sonra, 1997 yılının ilk aylarına doğru söz yazdığı şarkıları kaydetmeye başladı. 1997 yılının sonuna kadar süren kayıtlar sonrasında albümle ilgili her şey tamamlandı. 19 Kasım, 1997 yılında albüm yayınlandı. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği Mansur Ark'a aitti. "Maalesef" adlı parçayla çıkış yaptı. Parçanın klibi televizyon kanallarında yayınlandıktan sonra büyük bir ses getirmiştir. Dönemin hitleri arasına girmiştir ve 90'lı yılların en iyi şarkılarından birisi olmuştur. Ardından "Sana Demedim Mi?" adlı şarkısını yayınlamıştır ve bu şarkıda büyük beğeni almıştır. Bu başarının ardından sesini tüm Türkiye'de duyurmuştur. Albüm satışlardır çoğalmıştır. Albümde son olarak "Doyamıyorum" adlı parçayı yayınlamıştır. Şarkı olumlu tepkiler almıştır. Albüm toplamda 19 şarkıdan oluşuyordu. Mansur Ark, bu albümle kendi tarzını konuşturmuş ve Türk pop müziğine yeni bir akım getirmiştir. Farklı müzikleri karıştırarak yaptığı bu şarkılarla halkın büyük beğenisini kazanmıştır. Bu albüm daha çok Pop ve R&B ağırlıklıydı. Albüm, Türk müziğinin en iyilerinden birisi olmuştur.

Öğrendim, 22 Kasım 1999 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Mansur Ark'ın ikinci albümünü albümüdür. İlk albüm gibi Pop ve R&B ağırlıklı bir albüm olmuştur. "seni seviyorum" adlı şarkı ile çıkış yapmıştır. İlk albümdeki etkiyi yaratmamıştır ama yine de olumlu tepkiler almıştır. Çıkış şarkısının aksine "Gel Yanıma" adlı şarkısı öne çıkmıştır. Öne çıkan diğer bir parça ise "Yemin" adlı şarkı olmuştur. İlk albümdeki gibi bir çıkış olmasa da yine halk tarafından beğenilen şarkılar olmuştur. Albüm toplam 14 parçadan oluşmaktaydı ve albümdeki tüm şarkıların söz-müziği Mansur Ark'a aitti. 1998 yılının sonlarında kayıtlarına başlanan albümün kayıtları 1999 yılının ortalarına kadar sürmüştür. 1999 yılının ortalarında tamamlanmıştır. Mansur Ark, albümde iki parçaya klip çekti.

2002-2004: Yeni albümler ve dizi müziği

30 Mayıs, 2002 tarihinde üçüncü stüdyo albümü Fark'ı MOD Müzik etiketiyle piyasaya sunar. Albüm ilk iki albümü kadar ses getirmez, fakat albümde Ragga Oktay ile "Yarim" adlı parçaya yaptığı düet çok beğenilir ve albümün sesini duyurmasına yardımcı olur. Albümde, toplam da 10 parça bulunmaktaydı ve albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği yine ilk iki albümdeki gibi Mansur Ark'a aitti. Albüm daha çok Pop, R&B ve Hip Hop tarzından oluşmaktaydı. Albümü, Esen Müzik etiketiyle çıkarmamıştır. MOD Müzik ile anlaşarak üçüncü albümünü çıkarmıştır. Bu albümün ardından dördüncü stüdyo albümünün hazırlıklarına başlamıştır.

11 Haziran, 2004 tarihinde dördüncü stüdyo albümünü Gazla Gitsin'i Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sunmuştur. Albüm, her albümde olduğu gibi toplam 10 parçadan oluşuyordu. Albümde iki şarkıya klip çekmiştir. Birisi slow bir parça olan "Silinmez" adlı şarkı olmuştur diğeri ise albümle aynı adı taşıyan "Gazla Gitsin" adlı şarkı olmuştur. Şarkı büyük ses getirmiştir ve dönemin hitleri arasına girmiştir. 2004 yazının en çok çalınan parçalarından birisi olmuştur. Albüm için Mansur Ark tarz değiştirmiştir ve saçlarını uzatarak afro tarzında bir saç yapmıştır. Mansur Ark'ın ilk iki albümünden sonra yayınlanan üçüncü albümünün getirmediği sesi fazlasıyla getirmiştir ve yerini sağlamlaştırmıştır. 2004 yılında Kanal D'de yayınlanan Dayı adlı dizinin müziklerini yapmıştır. Bu albümden sonra müziğe beş yıllık bir ara vermiştir.

2009-2012: Müziğe Dönüş ve projeler

2009 yılının haziran ayında yeni bir albüm ile müziğe beş yıllık aranın ardından dönmüştür. Sen de Bizdensin adlı beşinci stüdyo albümü ile iyi bir dönüş yapmıştır. 2008 yılının sonlarında kayıtlarına başlanan albümün kayıtları 2009 yılına kadar sürdü ve haziran ayında yayınlandı. Albümle aynı adı taşıyan "Sen de Bizdensin" büyük bir başarı sağlamıştır ve radyolarda, televizyonlarda sıkça çalınmıştır. Dönemin hitleri arasına giren şarkı ile Mansur Ark tekrar eski başarısını geri döndürmüştür. Albümde sekiz parça vardır ve hepsinin söz ve müziği Ark'a aittir. Albümde yer alan "İstiyorsan Git" adlı şarkıda BRB adlı rap sanatçısı ile düet yaptı. Albümde daha çok Pop, R&B ve Hip Hop tarzında haraketli parçalar vardı.

2012 yılında altıncı stüdyo albümü Bu Defa'yı piyasaya sunmuştur. Albümde dört parça vardı ve hepsinin söz ve müziği Mansur Ark'a aitti. Albümde sadece Senin Kokun Ayrı adlı şarkıya klip çekmiştir. Albüm ses getirmemiştir. Aynı yıl 2012 yılında Volga Tamöz'ün 90'lı yılların hit şarkılarını derlediği Tam 90'dan adlı proje albümünde ilk albümünde yer alan "Sana Demedim Mi?" adlı şarkıyı yeniden seslendirmiştir ve Kral Türkiye Müzik Ödülleri töreninde sahne almıştır.

Oyunculuk Kariyeri

İlk olarak, 1998 yılında Kanal D'de yayınlanan dönemin fenomen dizisi Ruhsar adlı dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. Ardından 1999 yılında TGRT'de yayınlanan İç Güveyi Billy adlı dizide başrol oynadı. 2002 yılında Kanal D'de yayınlanan Bayanlar Baylar adlı dizide "Zambo" karakterini canlandırdı. Yine aynı kanalda 2003 yılında Sultan Makamı adlı dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. 2010 yılında Mahpeyker Kösem Sultan adlı oynadığı ilk sinema filminde "Kızlar Ağası Mustafa Ağa" karakterini canlandırdı. 2012 yılında ise STAR'da yayınlanan İşler Güçler adlı dizide kendisini oynadı. Ardından yakın arkadaşı olan Ragga Oktay'ın yönettiği Mc Dandik adlı filmde Jamaikalı bir hakimi canlandırmıştır. Almanya'daki Türk televizyon kanalı Türkshow'da yayınlanan İthal Gelin adlı dizide başrol oynamıştır.

Filmleri ve Dizileri

Sinema

2010 Mahpeyker Kösem Sultan

2013 Mc Dandik

2016 Baba mirası

Dizi

1998 Ruhsar

1999 İç Güveyi Billy

2002 Bayanlar Baylar

2003 Sultan Makamı

2012 İşler Güçler

2021 Acans

Albümleri

Mansur Ark (1997)

Öğrendim (1999)

Fark (2002)

Gazla Gitsin (2004)

Sen de Bizdensin (2009)

Bu Defa (2012) Doğum günü: Büşra Sanay kimdir?

(26 Kasım 1986, İstanbul), Türk gazeteci, yazar ve televizyon haber sunucusu. Sanay, 26 Kasım 1986'da İstanbul'da doğdu. İstanbul 50. Yıl İnşaa Lisesi'nden 2003 yılında mezun olduktan sonra gittiği Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde yüksek öğrenimini tamamladı. 2006 yılında eğitim gördüğü üniversitenin televizyon kanalı ÜNTV'de ilk ekran deneyimini sunduğu kültürel program ile yaşadı. Okul bittikten sonra 2008'de CNN Türk haber kanalı ve ardından 2009'da Cumhuriyet gazetesi'nde staj alarak profesyonel oldu. 2010 yılından itibaren uzun yıllardır çalıştığı CNN Türk haber kanalında hafta içi ve hafta sonu haber kuşaklarında sunuculuk yaptı. 2015 yılında gerçekleştirdiği "Türkiye'de Ensest Gerçeği" konulu özel haberiyle dikkat çeken Sanay ayrıca yine bu konuda yazdığı; Kardeşini Doğurmak: Türkiye'de Ensest Gerçeği adlı piyasaya sürdüğü kitabı ile 2018 yılında; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Televizyon Sosyal Bilimler Övgü Ödülü ile mükafatlandırıldı. Sanay uzun yıllardır çalıştığı CNN Türk kanalındaki görevinden 29 Mart 2021 tarihinde ayrıldığını sosyal medya hesabından duyurdu. Haziran 2021'den itibaren T24 haber sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Özel yaşamı Aslen İç Anadolu Bölgesi kökenli bir ailenin kızı olan Sanay yaşamını Galata, Beyoğlu'nda labrador ırkı köpeği ile sürdürdükten sonra 8 Haziran 2021'de Londra, İngiltere'ye taşınmıştır. Sanay, müzisyen Zülfü Livaneli ile yerleşim yerleri; İskoçya ve Ankara'ya hayrandır. Kitapları

  • Kardeşini Doğurmak: Türkiye'de Ensest Gerçeği (2017)

Ödülleri

  • Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Televizyon Sosyal Bilimler Övgü Ödülü (2018).


Doğum günü: Ece Çeşmioğlu kimdir?


Ece Çeşmioğlu, 26 Kasım 1990 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Ece Çeşmioğlu üniversite eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. Ece Çeşmioğlu 2002 yılında ''Çocuklar Duymasın'' dizisiyle oyunculuk kariyerine başladı. 2006 yılında Ece Çeşmioğlu ''İki Aile'' dizisindeki Ceren rolüyle geniş kitleler tarafından tanındı. Ece Çeşmioğlu ''Firar'', ''Öyle Bir Geçer Zaman ki'', ''Yazın Öyküsü'', ''Kalbim Yangın Yeri'' ve ''Muhteşem Yüzyıl Kösem'' dizilerindeki performansıyla dikkatleri üzerine çekti. 2017 yılında “Yüz Yüze” dizisinde Zeynep karakterini canlandıran Ece Çeşmioğlu, son olarak ''Tutunamayanlar'' dizisinde yer aldı.

Ece Çeşmioğlu, 1.63 metre boyunda, 52 kilo ve yay burcudur.


ECE ÇEŞMİOĞLU ROL ALDIĞI YAPIMLAR

Rol aldığı diziler:

Tutunamayanlar / İrem – 2020 Yuvamdaki Düşman / Ceren – 2018 Yüz Yüze / Zeynep – 2017 Muhteşem Yüzyıl: Kösem / Atike Sultan – 2016 Kalbim Yangın Yeri / Sevda Günsoy – 2016 Yaz’ın Öyküsü / Yaz – 2015 Öyle Bir Geçer Zaman ki / Ayça – 2012 – 2013 Firar / Bahar / 2011 2012 Eyvah Halam / Asya – 2008 İki Aile / Ceren Karaman / 2006 – 2008 Gümüş / Hilal / 2005 Nehir / 2005 Çocuğun Var Derdin Var / 2004

Rol aldığı filmler:

Başlangıç / 2011 Ev / 2009 Kuş / 2015 Çocuklar Duymasın / 2002


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page