top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi'ni İmamoğlu açtı


Türk yazın tarihinde başta Kutsal İsyan ve Kutsal Barış yapıtlarıyla iz bırakan, doğum yeri olan Trabzon'daki Atatürk Meydanı'na CHP'li belediye tarafından dikilen heykeli, AKP'li belediye tarafından kaldırılan Hasan İzzettin Dinamo'nun adı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Pendik'te açtığı kütüphaneye verildi. Pendik’te, Batı Mah. Erol Kaya Cad. No.95 bulunağında 1800 metrekare alanda 250 kişilik kapasiteye sahip Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı törenle bugün saat 11.00'de açıldı.
Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi'nin açılışına bölgedeki siyasiler, sivil toplum kuruluşu üyeleri yoğun ilgi gösterdi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın İstanbul'da 3 yıl önce 20 olan bu tür kütüphane sayısının kısa zamanda 50'ye çıkarıldığını açıklamasından sonra İBB Başkanı İmamoğlu konuştu.İmamoğlu İstanbul'a 3 yıldan beri hizmet ettiklerini, yaptıklarını gördüğünde heyecan duyduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul'a yaptığımız hizmetler bu kadim şehri layık olduğu düzeye çıkartmak için önemlidir. 150 günde 150 proje etkinlikleri içerisinde kütüphanelerin beni daha fazla heyecanlandırdığını belirtmek isterim. 18 olan kütüphane sayısını artırmak için özel bir çaba içerisindeyiz. İnsanlarımızın hatta çocuklarımızın buradan gelip kitapları emanet alabilmesi farklı bir hizmet. Bazıları kitap getirip bazıları bağışta bulunup bizlere katkı sunuyor. Bu da bizim için çok çok önemli. Ayrıca bu yeni nesil kütüphaneleri etkinlik alanına da dönüştürüyoruz; şairlerimiz, yazarlarımız ve başka insanlar buralara gelecekler etkinlik yapacaklar, böylece kültürümüze, yaşamımızın daha da zenginleşmesine katkıda bulunacaklar."İmamoğlu daha sonra sözü Hasan İzzettin Dinamo'ya getirerek Trabzonlu/Akçaabatlı yazarın Türk tarihi bakımından da. kültürü bakımından da ne kadar önem taşıdığını vurguladığı ve şöyle dedi: "Benim ilk tanıştığım yazarlardan bir tanesi. Onun insanlık, yurt ve vatan sevdası dolu eserleri var, mutlaka okunması gereken eserler. Bunlar içinde barış, adalet vurguları bulunuyor. Dinamo uğradığı haksızlık ve baskılara rağmen ülkesine, vatanına sevgisini hiç eksiltmeyen bir insan; burada isminin yaşatılması beni çok ama çok mutlu etmiştir."

İmamoğlu daha sonra, sözü günün tarihine getirerek bütün ulusumuzun Malazgirt Zaferi'ni ve Zafer Bayramı'nı kutladığını ifade etti.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

256 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page