top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Hastanede randevu çilesi: 7 ay sonrasına gün verildiAnkara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs polikliniğinden bronkoprovokasyon testi için randevu almak isteyen Cem Onar'a 7 ay sonrasına gün verildi. Yaşananlara tepki gösteren Onar, "Sağlık sisteminde devrim oldu mu bilmiyorum ama vatandaşa büyük darbe oldu" dedi.

Cem Onar, 10 Mayıs tarihinde sağlık sorunları nedeniyle Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Polikliniğine başvuru yaptı. Yapılan muayene sonucunda doktor, bronkoprovokasyon testi talep etti. Ancak, bronkoprovokasyon testi için hastaneye başvuran Onar'a 2 Aralık 2024 tarihine yani 202 gün sonrasına randevu verildi.

Sağlığın ticarileşmesi, kamu hastanelerine yatırımın azalmasıyla beraber hastanelerdeki randevu krizi de giderek derinleşiyor. Kamu hastanelerindeki yetersizlikler nedeniyle 3, 6, 8 aylık sürelerle ancak randevu alınabilirken yığılmanın önüne geçilmesi amacıyla onaylı randevu dönemine geçildi. Ancak uzmanlık alanlarında halen aylar sonrasına ancak randevu alınabiliyor. Bronkoprovokasyon testi için 202 gün sonrasına randevu verilen Cem Onar, hastalardan yalnızca biri.

Randevular bu yıl dolmak üzere

Elips Haber'den Kadir Gürhan'ın haberine göre, geçmeyen kuru öksürükten ötürü Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs polikliniğinden randevu aldığını belirten Onar, "Hastaneye gittikten sonra doktor çeşitli testler yaptı. Hastalığın tam olarak ne olduğuna karar vermek adına benden bronkoprovokasyon testi talep edildi. Test için randevu almaya gittiğimde yılın son ayına, yani tam 7 ay sonraya randevu verildi. Buna itiraz ettiğimde 'yapılacak bir şey yok, herkes aynı tepkiyi veriyor, sırayla gün veriyoruz ve bu yıl randevular dolmak üzere' yanıtını aldım" şeklinde konuştu.

Antibiyotik alınmışsa 8 ay daha beklemek gerekiyor

"Bu testi yapmadan bir ay öncesinde herhangi bir hastalık geçirmemiş olmak antibiyotik içmemiş olmak gerekiyor" diyen Onar, "Hasbelkader teste gitmeden önce antibiyotik kullanmak zorunda kalırsan test için bir 8 ay daha beklemek zorunda kalabilirsin. Sağlık siteminden ne sağlık kaldı ne de sistem, insanlar kaderiyle baş başa bırakıldı. Sağlık sisteminde devrim oldu mu bilmiyorum ama vatandaşa büyük darbe oldu" dedi.

Yaşanan randevu yoğunluğunun nedenini sormak için aranan Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Başhekimlik Genel Sekreterliği ve basın birimi bölümü ise telefonlara yanıt vermedi.

129 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page