top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Hopa'da "kafes balıkçılığı" protestosuArhavi'de yapılan ÇED bilgilendirme toplantısına katılan Hopalı balıkçılar ve vatandaşlar, toplantıyı protesto ederek toplantı yapılmadığına dair tutanak tutturdular.

Hayati Akbaş

HOPA-Arhavi-Hopa İlçe sınırları arasında Çamlıköy açığında kurulması planlanan 40 adet kafes balıkçılığı projesi ÇED bilgilendirme toplantısı bir restorantta yapılmaya çalışıldı. Restorantın önünde toplanan Hopalı balıkçılar, Çamlıköy ve Hopalı vatandaşlar projeyi hayata geçirmeye çalışan yetkililerinin bilgilendirme toplantısını protesto ederek yaptırmadılar.


Restorantın açıklarında özel bir şirket tarafından yapılacak olan Deniz Kafesli Balık Çiftliği projesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı bölge halkının tepkisi üzerine yaptırılmadı ve toplantının yapılmadığı da tutanak altına alındı.Abu Su Ürünleri ve Turizm Ticaret Sanayi Ltd. Şti tarafından Çamlıköy sınırları içinde kıyıdan 3 km. açıkta yapılması projelendirilen ve Tarım ve Orman Bakanlığından alınan ön izin ile yapılmaya çalışılan ÇED bilgilendirme toplantısı tepkiler üzerine yapılamadı.

Yapılmak istenen proje ile Çamlı köy açıklarında 9.550.000 TL. Bedelle yapılmak istenen projenin kullanım alanının 198.000 m2 alanı kapsadığı ve bu alana kurulması düşünülen 40 adet besi kafesinde yıllık 4.000 ton Türk somon balığı yetiştirilmesi projelendirildi.

Çevre köylüleri ve Hopa-Su gören ve Çamlıköy’den gelerek toplantıya katılan balıkçılar ve vatandaşlar, bu kadar kapsamlı bir proje ile denizin kirleneceğini, balık neslinin devamının olumsuz etkileneceği, kendi balık avcılık alanlarının kullanılmasını engelleyeceğini ifade ederek toplantıyı protesto ettiler.


Toplantıyı protesto eden vatandaşlar ve balıkçılar, ısrarla toplantının yapılmadığının tutanak altına alınması ısrarı sonrası toplantıya katılan Artvin Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri de tutanak tutarak toplantının yapılamadığını tutanak altına alması ardından toplantı da sona erdi.

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page