top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Hopa'da SOL Parti ve STK'lerden deprem açıklamasıHopa’da SOL Parti ve sivil toplum kuruluşları, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.


HOPA-Hopa’da SOL Parti ve sivil toplum kuruluşları, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.SOL Parti, Halkevleri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Tüm Emeklilerin Sendikası Hopa’da “deprem değil rant öldürür dayanışma yaşatır” sloganıyla ortak yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Yürüyüş yapıldıktan sonra Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması okundu. Basın metnini okuyan SOL Parti Artvin İl Yöneticisi Ezgi Eriman ““Ülkemizi derinden sarsan deprem faciasının üzerinden tam bir ay geçti. Geçen bir ayın ardından hala birçok noktada devletin yardımları ya yok ya da eksik. Tek adam rejimi taşıyıcı tüm kolonlarıyla birlikte çöktü" dedi.

“HALKIN PARASI İKTİDAR VE YANDAŞLARI ARASINDA PAYLAŞILIYOR”

Basın açıklamasını okuyan Ezgi Eriman, depremin ardından geçen bir aylık zamana rağmen bölgede yurttaşların sorunlarının çözülmediğini ifade ederek, “Depremin üzerinden bir ay geçti çadır yok! Depremin üzerinden bir ay geçti su yok. Depremin üzerinden bir ay geçti halkın derdine derman olacak bir irade yok. Sorumluluklarını yerine getirmeyen bir iktidar var. Sorumluluklarını yerine getirmeyip sağa sola nefret kusan cumhurbaşkanı, öfkeli ortağı ve bakanları var. Kızılay adım adım çökertildi! 2019’de Kızılay holding haline geldi! Çadır fabrikası başta olmak üzere birikimleri şirketlere devredildi! Şirketlere yandaşlar ve tarikatlar çöktü! Aile şirketine dönen Kızılay yönetim kurulunun tamamı AKP üyesi. Eş dost ahbap ve tarikat mensupları Kızılay’ı paylaştı! Son 3 yılda Kızılay yöneticilerine 35 milyon 884 bin 923 lira ödendi. Ülkenin en büyük konteyner fabrikasına sahip olsa da konteyner üretilmiyor. Ankara’daki çadır fabrikası 2.5 yıldır üretim yapmıyor. 2020’de Malatya’da kurulan çadır fabrikası hiç çalışmadı! Kızılay artık iktidar yandaşlarının rant ve para aklama kapısı haline geldi. Halkın parası iktidar ve yandaşları arasında paylaşılıyor. Parça parça dökülen her bir kurumuyla iktidar ölen binlerce yurttaşımızın canına kıymıştır” diye konuştu.

Geçen bir aya rağmen devletin yardımlarının ya olmadığını olanların da eksik olduğunu ifade eden Eriman, “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem on binlerce insanımızın ölümü ve memleketin dört bir yanına yayılmış büyük bir acıyla bir felakete dönüştü. Ülkemizi derinden sarsan deprem faciasının üzerinden tam bir ay geçti. Resmi rakamlarla 49 bini aşkın yurttaşımızın hayatını kaybettiği, yüz bini aşkın yurttaşımızın yaralandığı felaketin yaralarını saracak noktadan henüz çok uzağız. Geçen bir ayın ardından hala birçok noktada Devletin yardımları ya yok ya da eksik. Olan yerlerde ise uzun süre devletin eksikliğinde, halkın seferberliği ile kurulabilen faaliyetler, devletin organizasyonsuzluğu sebebiyle yeterli etkiye ulaşamıyor. Ülkenin mevcut deprem protokolleri siyasal hesaplarla iptal edilmiş, afetler için görevli kurumlar olarak Cumhurbaşkanlığına bağlı AFAD ve Kızılay liyakatsiz kadrolara teslim edilmiş, tarikatlar kurumları sarmış, halkın kaynakları çarçur edilmiş, neticede afet sonrası planlama ve kurtarma konusunda devlet felç edilmiştir” dedi.“SORUMLULAR AKP-MHP İKTİDARIDIR”

“Tek adam rejiminin, bu büyüklükte bir insanlık krizinde devleti organize edemediği, geçmiş örneklerde de görüldüğü gibi yeniden ortaya çıkmıştır.” diyen Eriman, sorumluların AKP-MHP iktidarı olduğuna vurgu yaparak, “Özelleştirme ve kamusal hizmetlerin ticarileşmesiyle kurdukları rant düzeni ülkeyi bir mezarlığa çevirdi. Deprem sonrasında hayat kurtaracak AFAD’ları günlerce ortalıkta görünmedi. Kızılay can pazarında çadır satmakla meşgul oldu. Diyanet’i evlatlıkla evlenilebilir fetvaları verip tarikatları çocukların peşine düştü. Tek adam rejimi taşıyıcı tüm kolonlarıyla birlikte çöktü! Toplumun her kesimi ise birleşerek bu yıkıntının içinde büyük bir dayanışma örgütlemeyi başardı. İktidarın etnik ve mezhepsel ayrımlarla birbirine düşman etmeye çalıştığı insanların büyük dayanışma seferberliğine Yunanistan’dan İsrail’e, Ermenistan’dan Irak’a kadar her ülkeden insanlar yürekten katıldı” ifadelerini kullandı.

“İÇİ BOŞALTILAN TÜM KURUMLARIYLA ENKAZ ALTINDA KALAN İKTİDARI GÖNDERELİM”

İktidarının sorumsuzluklarını deşifre eden sol sosyalistlere ise gözaltı yapıldığına dikkat çeken Eriman, açıklamasında şu ifadeleri de kullandı: “Depremin ilk gününde itibaren koordineli bir şekilde halkla dayanışma gösteren, AKP-MHP iktidarının sorumsuzluklarını deşifre eden sol sosyalistlere ise gözaltı var baskı var. Futbol tribünlerinden sokaklara yayılan halkın öfkesini, iradesini ve umudunu kıramayacaklar. Ne yaparlarsa yapsınlar hesap vermekten kaçamayacaklar. İktidardakiler ise büyük bir korku içinde OHAL kararnamelerine dayanan inşaat şovu ile bolca küfür eşliğinde sergilenen öfke nöbetleri ve salladıkları sopalarıyla seçimlere yeni bir baskı dalgası içinde gitmenin yollarını arıyor. Ama onlar da bilmeli ki ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar, kaybedecekler! Bu kötülükler imparatorluğunu tarihe gömme zamanı gelmiştir. Bu artık tüm toplum için bir hayat memat meselesi, yaşamla ölüm kadar net bir tercihtir. Artık Yeter. İçi boşaltılan tüm kurumlarıyla enkaz altında kalan iktidarı gönderelim. Dayanışmanın ülkesini mücadeleyle kuralım” ifadelerini kullandı.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page