top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Hopa halkı Metin Lokumcu'yu unutmadıMetin Lokumcu ölümünün 12 yılında Hopa’da yapılan kitlesel basın açıklaması ile anıldı.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa’da 31 Mayıs 2011 tarihinde o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı miting sırasında hidroelektrik santral projelerine ve çay tarımı politikalarına karşı basın açıklaması yapmak isteyenlere yönelik polis saldırısı sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Metin Lokumcu Hopa halkı tarafından anıldı.Metin Lokumcu’nun ölümünün 12’nci yılında Hopa Belediye Parkı’nda bir araya gelen Hopalılar, Lokumcu’nun fenalaştığı Hopa Meydanı’na yürüdü. Hopa Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır, CHP Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, Halkevleri Artvin Şube Başkanı Uğur Karakuş ve Hopalılar katıldı.Hopa halkı adına yapılan açıklamada: “31 Mayıs 2011 tarihinde Karadeniz'de bir isyan yükseldi. Deresine suyuna çaydaki kotaya ve kontenjanı hayır diyenler, çayına sahip çıkanların isyanıydı. O günlerde bu memlekette iktidarda olanlar baskı ile zulüm ile ülkeyi yönetmeye çalışıyordu. Hopalılar kendi geleceklerine, kendi onurlarına sahip çıkmak üzere bu faşist iktidar karşısında direnişe geçtiler.Bizler 31 Mayıs günü bu mücadele içerisinde Hopalıların dostu, Hopalıların yoldaşı, Hopalıların öğretmeni Metin Lokumcu’yu kaybettik. 2 yıl sonra 2013'te yine gezide bunlar 3-5 ağaç için isyan çıkarıyorlar diyenlerin karşısında eşitlik özgürlük bağımsızlık talebi ile yine baskının ve zulmün karşısında dimdik direndik. Gezide de genç yoldaşlarımızı genç arkadaşlarımızı katlettiler. Türkiye tarihinde ne zamanki Türkiye halkları, Türkiye işçi sınıfı hakları için ayağa kalkar, ne zaman ki talepleri için örgütlenmeye başlar dönemlerin faşist iktidarları tarafından katledilmeye başlarlar.

Şunu iyi bilin ki bu memlekette onlarca, binlerce canımızı aldılar. Fakat eşitlik ve özgürlük yürüyüşümüzü durduramazlar. Hopa bu tarihin somut tanığıdır. Metin hocamızı Adalet ve Kalkınma Partisinin faşist iktidarı Hopa Parkı'nda öldürürken Hopalıları sindireceğini düşünüyordu. İhsan Hacımuratoğlu'na Trabzon'da pusu kuranlar bunlar bir daha başını çıkartamaz diyordu. Mahir Çayanları Hopa sokaklarında kalleş pusuda öldürenler bu halkı durduracaklarını düşündüler. Fakat Anadolu topraklarında eşitlik isteyen, özgürlük isteyenlerin sesini soluğunu asla kesemediler, kesemeyecekler.Bugün burada bizler sadece ve sadece 31 Mayıs’ı ve Metin Lokumcu'yu hatırlamak üzere toplanmadık. Bizler tarihsel olarak bize bırakılan Mahir çayanların, İbrahim Kaypakkayaların, Deniz Gezmişlerin devam ettiğini ve bu mücadeleleri er ya da genç bu topraklar üzerinde çiçekleneceğinin inancıyla buradayız


.

Hopa Meydanında yapılan basın açıklaması ardından basın açıklamasına katılan bir grup Kemalpaşa’ya geçerek Metin Lokumcu’nun Dere içi köyünde bulunan anıt mezarını ziyaret ederek mezarına çiçekler bıraktılar. Burada da Lokumcu’nun hayatından kesitler içeren konuşmalar yapıldı.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page