• HaberciGazete

Hopa ve Kemalpaşa'nın kurtuluşu törenlerle kutlandıArtvin'in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinin esaretten kurtuluşunun 104. yıldönümü törenlerle kutlandı.

HOPA’NIN KURTULUŞU TÖRENLERLE KUTLANDI

Hopa’nın 104’uncu kurtuluşu çeşitli etkinliklerle kutlandıHOPA-Hopa’nın 104’uncu kurtuluş günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İlk Tören Belediye parkında bulunan Atatürk anıtında yapıldı. Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Askeri erkân, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, Gaziler ve Şehit yakınları, muhtarlar ve vatandaşların katılımı ile yapıldı. Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü ve Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’nin Atatürk anıtına çelenk koyması ile başladı.

Daha sonra havanın yağmurlu olması nedeniyle törenlere İlçe Kapalı Spor Salonunda devam edildi.

Okullardan öğrencilerinde katıldığı tören Saygı duruşu yapılması ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı. Kutlamalara Hopa Kaymakamı Üçüncü ve Belediye Başkanı Ekmekçi’nin halkın ve öğrencilerin Bayramını kutlaması ile devam edildi. Buradaki kutlamalara da Askeri erkân, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, Gaziler ve Şehit yakınları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Ekmekçi yaptı. Başkan Ekmekçi konuşmasında şunları söyledi:


"Bugün geçmişle, geleceğin buluşma ve tanışma günüdür. Dilini kültürünü ve tarihini yıllardır sevgi, saygı ve hoşgörü içinde yaşayan bireyler olarak Hopa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. Yılını en içten duygularımla kutlarım.

1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi neticesinde Kars ve Ardahan’la birlikte ilçemiz, Kemalpaşa Bucağına kadar Batum da dahil olmak üzere Ruslar’a terk edilince Hopa ve çevresi 1878 yılından itibaren Rize Sancağına bağlanmıştır.

1883 yılında ilçe teşkilatı kurulduktan sonra ise 1. Dünya Savaşında 23 Şubat 1915 tarihinde Ruslar tarafından işgal edilmiş 31 Mart 1917 tarihli Brest-Litovsk Antlaşması ile Hopa, milli sınırlarımız içerisinde kalmıştır ve Rus işgali 14 Mart 1918 tarihinde sona ermiştir.

İlçemiz 1936 yılında Artvin ilimize bağlanmıştır. 104 yıl önce bizlere emanet edilen bu topraklar şehitlerimizin bize emanetidir.

Bugün hepimize düşen ortak görev, Türk ulusunun saygın kimliğini aydınlık yarınlara taşıyarak Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Milletimiz geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, mutluluklarını paylaşarak, özgürlük kavramını yitirmeden birlik ve beraberlik için de yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 104. Yılın Kutlu olsun Hopam”.Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudular. Daha sonra İlçede İlkokul, Ortaokul ve Lise ve dengi okullarda okuyan öğrenciler arasında düzenlenen Resim-Şiir ve Kompozisyon dalında yarişmalarinda dereceye giren öğrencilere Kaymakam ve Belediye Başkanı ile protokol üyeleri ödüllerini verdiler.


Kutlama Töreni Folklar ekibinin halk oyunları gösterileri ile sona erdi.


KEMALPAŞA’NIN 104’UNCU KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Kemalpaşa İlçesinin 104 kurtuluş yıldönümü törenlerle kutlandı.KEMALPAŞA-Artvin’in Kemalpaşa İlçesinin 104’üncü kurtuluş yıldönümü törenlerle kutlandı. Protokol üyeleri, öğrenciler ve yurttaşların katıldığı törenler Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım ve Belediye Başkanı Ergül Akçiçek’in çelenk sunumu ile başladı.Atatürk anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törenlere Gençlik merkezinde devam edildi.


Gençlik Merkezinde devam eden programında, öğrenciler kurtuluş konulu şiirler okudu ve ardından çeşitli gösterileri ile programa devam etti.

İlçe Milli Eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere Kaymakam Yıldırım, Belediye Başkanı Akçiçek ve protokol üyelerinin ödüllerini vermesinin ardından program folkor gösterisi ardından sona erdi.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş/ Artvin

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör