top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İBB 100 bin İstanbullu'ya özel sektörde istihdam yarattı


İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Bölgesel İstihdam Ofisleri'nin bugüne kadar 100 bin İstanbullu'ya özel sektördü istihdam olanağı yarattığı açıklandı. Geçen Nisan ayı içerisinde ardarda açılan EyüpSultan, Çatalca, Zeytinburnu, Üsküdar Yavuztürk, Şile ve Ataşehir ile fiziki ofis sayısı 27'e ulaşan İBB Bölgesel İstihdam Ofisleri (BİO) kayıtlarında. 13 bini aşkın İş Veren, 615 bini aşan özgeçmiş ve günlük ortalamada 2500'i aşkın ilan ve 10 bine yakın işgücü talebi bulunuyor. İstanbullulara 100 bin istihdam sağlayan BİO ofisler her geçen gün tüm ilçelere yayılıyor.

Bölgesel İstihdam Ofisleri; İstanbul'un 39 ilçesine, ofislerin yanı sıra bio.ibb.istanbul portalı ve İstanbul Senin uygulamasında yer alan İş Ara İş Bul üzerinden online olarak da hizmet veriyor. Bölgesel İstihdam Ofisleri Avrupa yakasında; Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bayrampaşa, Büyükçekmece, Çatalca, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sarıyer, Sultangazi, Silivri, Şişli, Zeytinburnu'nda; Anadolu yakasında ise Adalar(Büyükada), Kartal, Sancaktepe, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Üsküdar Yavuztürk, Ataşehir olmak üzere tam 24 ilçede fiziki olarak yer alıyor. Tüm ofislere 444 8 333'ü arayarak da ulaşmak mümkün.


BİO OFİSLERİ İSTİHDAM YARATMAK İÇİN ÇALIŞIYOR MOBİL OFİSLERİMİZ İSTANBUL'U GEZİYORİstanbul'un 24 ilçesinde bulunan ofislerin yanında, iki Mobil İstihdam Ofisi de her hafta İstanbul meydanlarında iş arayan vatandaşlarla buluşuyor.

Ofis görevlileri ayrıca bölgelerindeki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi veriyor ve bölgedeki iş arayanlar ile işçi arayanlar hakkında bilgi topluyor.

Ataşehir'deki ofisin görevlilerinden Yağmur Karakurt ve Ayşen Akıncı Aktaşlı, başkanlığını Ataşehir Belediye Meclis üyesi Sevgi Uluğ'un yaptığı Ataşehir Sivas Kültür Dayanışma ve Eğitim Derneği'ni ziyaret ederek dernek üyeleriyle bilgi alışverişinde bulundu.


BİO'LARIN HİZMETLERİNDEN EN ÇOK GENÇLER YARARLANIYOR

Yağmur Karakurt'un verdiği bilgilere göre, BİO kayıtlarında İşe yerleştirmelerde genç istihdamı ilk sırada. İşe yerleştirilenler içinde 20-24 yaş grubu gençler tüm yerleştirmelerin üçte birini (%37) oluştururken, 25-29 yaş grubu gençler %21 oran ile ikinci sırada, 30-34 yaş grubu işgücü ise üçüncü sırada yer aldı.


BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİ'NİN GENÇLERE YÖNELİK ÇALIŞMALARI

Üniversite Ziyaretleri ve Seminerler : İstihdam ofisleri üniversite öğrencilerinin geleceğin iş arayan adayları olduğunu görüyor ve önemsiyor. Bu nedenle üniversite ziyaretleriyle öğrencilerinin gelecekte oluşacak taleplerini öğreniyor; mevcut durumda kısmi zamanlı çalışma talebi bulunan öğrenciler için danışmanlık veriyor. İstanbul'da bulunan tüm üniversitelere Kariyer Günlerine katılım sağlama konusunda işbirliği teklif ediliyor. Başlatılan bu çalışmalar sonucunda genç üniversite öğrencileri BİO'lara kayıt olup, iş arama süreçlerini başlatabiliyor.

Yarı zamanlı İş Fırsatları

Özellikle genç ve kadın istihdamına yönelik çalışmalara önem veren Bölgesel İstihdam Ofisleri, tam zamanlı çalışma yerine esnek çalışmayı tercih eden işgücüne iş fırsatları sunuyor. İBB?nin kız öğrenci yurtlarında kalan gençleri ziyaret eden ve onları yarı zamanlı iş olanakları hakkında bilgilendiren Bölgesel İstihdam Ofisleri aracılığıyla yarı zamanlı iş talebinde bulunan öğrencilerden 60'ın üzerinde işe yerleştirildi.BİO'LARIN ARACILIĞINDA KADIN İSTİHDAMI ARTIYOR!

İstanbul genelinde kadın istihdamı yüzde 31,54 iken BİO'ların işe yerleştirmelerinde kadın istihdamı yüzde 39'dur.


KADIN İSTİHDAMINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

İBB Bölgesel İstihdam Ofisleri, özellikle kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatına ve üretime katılmasını desteklemek amacıyla firmalarla görüşüp ''Kadınlara Özel'' iş imkanları ve pozisyonlar açılması konusunda yoğun çalışmalar yapıyor.


ENSTİTÜ İSTANBUL İSMEK İŞBİRLİĞİ İLE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ YETİŞTİRME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Bölgesel İstihdam Ofisleri, Enstitü İstanbul İSMEK ile işbirliği yaparak işgücü piyasasının ve firmaların aradığı nitelikte işgücünün yetiştirilmesine ve sonrasında istihdamına yardımcı oluyor.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

58 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page