top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İlk kez verilen Turgut Uyar Şiir Ödülü'nü kazananlar belli olduFEMTRAK adına bu yıl ilk kez verilen TURGUT UYAR ŞİİR ÖDÜLÜ ' sonuçlandı. Turgut Uyar Şiir Ödülü'nde Onur Ödülüne Arife Kalender, birincilik ödülüne Ertan Mısırlı, ikincilik ödülüne Murat Yurdakul, üçüncülük ödülüne de Hicran Aslan'ın yaraşık görüldüğü açıklandı.


Femtrak Dergisi adına Berin Uyar, İnci Öztürk, Yelda Karataş'tan oluşan 'Yürütme Kurulu'nun düzenleyip yürüttüğü, jürisinde Berin Uyar, Betül Dünder, Esra Algan, Hülya Soyşekerci, İnci Asena, Nilay Özer ve Yelda Karataş'ın bulunduğu ödüle aday 300 şiir dosyası değerlendirildi.

Dilsel yetkinlik, özgünlük, poetikanın politik, ideolojik ve etik bağlantıları çerçevesinde Turgut Uyar'ın şiir evrenine uygunluk, şiir sanatı bağlamında yeni ve etkileyici biçim, içerik ve entelektüel doluluk açısından kültürel değer üretme gücüne sahip olma gibi ölçütlerle önce 50 dosya belirlenmiş sonra bu dosyalar tekrar kapsamlı biçimde incelenerek bir ' onur ödülü ', birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü ve üç özel ödül verildi.


Onur Ödülü : " Tenden Gömlek " adlı dosyasıyla Arife Kalender ;

Birincilik Ödülü : " Ben Sizin Yabancınızım " adlı dosyasıyla Ertan Mısırlı ;

İkincilik Ödülü : " Fuzûlî Piano Uvertürü " adlı dosyasıyla Murat Yurdakul ;

Üçüncülük Ödülü: "otokritik bir OHAL markası " adlı dosyasıyla Hicran Aslan.


MESAM Ödülü, " Ahşap Ağrısı " adlı dosyasıyla Murat Kaya,

Ofistik İşler Özel Ödülü, " Bir Rüzgâr Beni " adlı dosyasıyla Anıl Fırat Tosun,

FEMTRAK Özel Ödülü, " Balkon " adlı dosyasıyla Aysun Telli ve " barbar ve nakkaş " adlı dosyasıyla Ulaş Bager Aldemir.


Seçici Kurul, kararlarını oy birliğiyle almıştır.


TURGUT UYAR Şiir Ödülü töreni 30 Eylül 2023 tarihinde, saat 14.00-17.00 arası Kadıköy-Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapılacaktır. Törene MESAM Genel Başkanı, Ofistik İşler ve FEMTRAK Yönetimi, İz Bırakan Kalemler ve TURGUT UYAR ailesi adına şairin torunu Emre Sökmen ve pek çok yazar, düşünür ve sanatçı katılacak, ayrıca Fuat Güner bir konser ile ödül törenini onurlandıracaktır.


Ertan Mısırlı, Murat Yurdakul ve Hicran Aslan'ın dosyaları ' İz Bırakan Kalemler Yayınevi ' tarafından basılacaktır.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page