top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

İstanbul'u çok yoğun yağış teslim aldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’da dün etkili olan sağanak yağışın bu akşam saatlerine kadar (20.00) devam etmesinin beklendiğini duyurdu. Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, 128 daire, 12 iş yeri, 3 fabrikanın su baskınlarından etkilendiğini söyledi. Yerlikaya ayrıca bugün 22.00'ye kadar şiddetli yağış uyarısının sürdüğünü hatırlatarak vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.


İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’da dün etkili olan sağanak yağışın bu akşam saatlerine kadar (20.00) devam etmesinin beklendiğini duyurdu.

İstanbul’da dün akşam etkili olan sağanak yağmur birçok ev ve iş yerine su basmasına neden oldu. Sarıyer’de metrekareye 113 kg yağış düştü. İBB ise gök gürültülü yağışın bu akşam saatlerine kadar devam edeceğini duyurdu.İBB’den yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul’da Cumartesi 22.00’da başlayan sağanak yağışların bu akşam saatlerine (20:00) kadar etkili olması bekleniyor. Gün boyunca teyakkuzda olan İBB ekipleri tüm İstanbul’daydı. Sarıyer’de metrekareye 113 kg yağış düştü. İstanbul’da dakikada 65 şimşek çaktı. AKOM’un mevcut meteorolojik uydu ve radar verileri doğrultusunda yaptığı değerlendirmelere göre, bugün akşam saatlerine kadar gök gürültülü sağanak yağışların süreceği tahmin ediliyor. Gece saatlerinde yaşanan kuvvetli sağanak yağmur, yoğun yıldırım ile Başakşehir, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ilçelerinde etkili oldu. Anlık şimşek verisi haritalarından, dakikada 65 şimşek çakmasının yaşandığı görüldü. Meteorolojik verilere göre İstanbul’da bayramın geri kalan günlerinde yağış beklenmezken, yeni hafta boyunca sıcaklık 28 ile 31 derece aralığında seyredecek.”

İTFAİYE EKİPLERİ PEK ÇOK NOKTAYA MÜDAHALE ETTİ

İBB İtfaiye ekipleri sahada, 3 bin 179 personelle görev yaptı. Sarıyer, Darüşşafaka Caddesi’nde yola düşen ağaç kaldırıldı. Esenyurt FSM Suyolu Caddesi’nde taşan Haramidere’ye İSKİ, İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi, İtfaiye ekipleri müdahale etti. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden çalışmalarda, Unkapanı, Yenibosna, Yenikapı gibi kritik bölgelerde biriken su tahliye edildi, yollar trafiğe açıldı. Yollarda vatandaşların mağduriyet yaşamaması amacıyla 6 mobil büfe kritik noktalara yerleştirildi.

Kuvvetli yağış, Anadolu yakasında Boğaz çevresi ile Avrupa yakası geneline etkili oldu. Gece boyunca yoğun şimşek ve gök gürültüsü eşliğinde yağan yağmur neticesinde en fazla yağış: Sarıyer (113kg/m2), Büyükçekmece (99kg/m2), Eyüpsultan (96kg/m2), Şişli(78kg/m2) ve Beykoz (76kg/m2) ilçelerinde kaydedildi. Diğer ilçelerde ise bu oran 20-50kg/m2 aralığında yağış gözlendi.

Müdahale edilen noktalar şu şekilde:

- Avrupa yakası genelinde, özellikle Esenyurt, Bağcılar, Esenler, Başakşehir Güvercintepe ve Şahintepe Mahalleleri, Küçükçekmece Sefaköy, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Eyüpsultan, Sarıyer ilçelerinde lokal ev ve işyerlerinde su baskını, rögar taşması.

- Esenyurt Devlet Hastanesi mevkii (Pınar Mah.) – Haramidere’nin taşması.

- Unkapanı Altgeçit göllenme, 1 araç mahsur kalma.

- Aksaray Namık Kemal Altgeçit göllenme, 1 araç mahsur kalma.

- Yenibosna Vali Recep Yazıcıoğlu Altgeçit göllenme.

- Sahilyolu Zeytinburnu mevkii yolda göllenme.


İSTANBUL VALİSİ'NDEN UYARI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Bugün saat 22.00'ye kadar şiddetli yağış uyarımız devam ediyor" diye konuştu. Vali Yerlikaya, kentte gece saatlerinde şiddetini artıran sağanak nedeniyle oluşan selden etkilenen Esenyurt'ta incelemelerde bulundu.


İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Yerlikaya, dün Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, AFAD ve Valilik olarak günün ilk saatlerinden itibaren sağanak olacağına dair ikazda bulunduklarını söyledi.

Gece 01.00 sularında şehirde şiddetli yağışla birlikte pek çok yerden su baskınları ihbarları geldiğini aktaran Yerlikaya, her birinin 112 tarafından derlendiğini ve her 2 saatte bir bu rakamların kendilerine iletildiğini ifade etti.


Vali Yerlikaya, su baskını ihbarlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Saat 12.00 itibarıyla su baskınları noktasında gelen ihbarların sayısı 797. Bu ihbarların 266'sı içinde bulunduğumuz Esenyurt'tan yapılan ihbarlar. Pınar Mahallemiz ve Yeşilkent Mahallemizin kesiştiği Haramidere'nin geçtiği yerde, gece şiddetli yağışta su baskınları yaşandı. Büyük bir hassasiyetle ve hızlıca hareket ederek AFAD İl Müdürlüğümüz, ilçe kaymakamlığımız, büyükşehir, ilçe belediyesi, emniyetimiz ve mahalle muhtarlarımız tarafından hep birlikte burada oturan vatandaşlarımızı uyardık. Şu saate kadar yaptığımız tespitlerde, 128 daire, 12 iş yeri ve 3 fabrika maalesef su baskınından olumsuz etkilendi."

Can kaybı olmadığının altını çizen Yerlikaya, "Su basan 128 daireden şu ana kadar 70 civarında olanı tahliye edildi" bilgisini verdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, her an afete hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizerek, "Önleyici tedbir olarak da meteorolojinin ilminden, fenninden faydalanmak bizim için elzem. Bu tür uyarılara ben sizler aracılığıyla kıymetli hemşerilerimize hassasiyetle riayet etmelerini özellikle rica ediyorum. Bugün saat 22.00'a kadar şiddetli yağış uyarısı, ikazı henüz geçmiş değil, devam ediyor. Bunu hatırlatmak istiyorum" diye konuştu.

ANKA / AAİBB'den sağanak hakkında bilgilendirme: En fazla yağış alan ilçeler açıklandı

İBB, gece saatlerinden itibaren etkili olan sağanak hakkında yaptığı açıklamada, Sarıyer, Büyükçekmece, Eyüpsultan, Şişli ve Beykoz ilçelerinin en fazla yağış alan ilçeler olduğunu bildirdi.


İstanbul'da gece etkili olan sağanakta dakikada 65 şimşek çaktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, gece boyunca yoğun şimşek ve gök gürültüsü eşliğinde yağan yağmur, Anadolu Yakası'nda Boğaz çevresinde, Avrupa Yakası'nın ise genelinde etkili oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte etkili olan sağanak hakkında açıklama yaptı.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da gece saat 01.30’dan 14.30’a kadar Alo 153 Çözüm Merkezi’ne 1100 ihbar ulaştı. Bu ihbarlar yoğun olarak Esenyurt, Sarıyer, Başakşehir, Şişli, Kağıthane ilçelerinden geldi. İhbarları ağırlıklı olarak giriş katlardaki su baskınları, yollarda meydana gelen su birikintileri, oluşturdu. İBB ekipleri, İstanbul İtfaiyesi, İSKİ ve AKOM kısa sürede müdahale gerçekleştirdi.İSKİ’nin dere ıslah çalışmalarını gerçekleştirdiği Esenyurt bölgesinde metrekare başına 123 kilo yağış kaydedildi. Yağışın en şiddetli olduğu anda 30 dakika gibi kısa bir sürede 35 kg yağış ölçüldü.

Cumartesi gece başlayan kuvvetli yağış, Anadolu Yakası'nda Boğaz çevresi ile Avrupa Yakası geneline etkili oldu. Gece boyunca yoğun şimşek ve gök gürültüsü eşliğinde yağan yağmur neticesinde en fazla yağış: Sarıyer (124kg/m2), Büyükçekmece (99kg/m2), Eyüpsultan (96kg/m2), Şişli(101kg/m2) ve Beykoz (85kg/m2) ilçelerinde kaydedildi. Diğer ilçelerde ise bu oran 20-50kg/m2 aralığında yağış gözlendi. Cumartesi akşam saatlerinde başlayan yağış saat 22.00’a kadar devam edecek.
İmamoğlu'ndan İstanbul'daki sağanak hakkında açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte etkili olan sağanak hakkında, "İstanbul’a br gecede, ortalama Temmuz yağışının 5 katı yağış düştü. 3 yıldır altyapı çalışması yaptığımız hiçbir noktada sorun yaşanmadı" ifadelerini kullandı. "Bayramda bile huzursuzluk çıkarmak isteyenler de yok değil" diyen İmamoğlu, "İBB hizmete ve dayanışmaya devam ediyor" dedi.

GÜNCEL10.07.2022 16:13

  • -

  • A

  • +


Abone Ol

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte dün geceden beri etkili olan sağanak hakkında açıklamalarda bulundu.


Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İmamoğlu, "İstanbul’a bir gecede, ortalama Temmuz yağışının 5 katı yağış düştü" dedi.


İmamoğlu, şöyle devam etti: "3.179 personelimiz olağanüstü yağışın yarattığı sorunlara müdahale ettti. Şu an 360 personelimiz sadece Haramidere’de çalışmaya devam ediyor."

İmamoğlu, son olarak "3 yıldır altyapı çalışması yaptığımız hiçbir noktada sorun yaşanmadı" ifadelerini kullandı.


"HUZURSUZLUK ÇIKARMAK İSTEYENLER VAR"

"Bayram günü ikindi saatlerinde ailemle il dışındaydım" diyen İmamoğlu, "Sabaha karşı 03.30’dan itibaren yağışı takip ettim, ekipleri yönettim. 3 binden fazla emekçi ve yöneticilerimle koordine olduk. İstanbul sıradışı bir yağışı az sorunla atlatmıştır.Tüm hemşehrilerime huzurlu bayramlar dilerim" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, şunları söyledi: "Bayramda bile huzursuzluk çıkarmak isteyenler de yok değil. Onları seçimlerden beri sağduyuya davet ediyorum, yılmadan da edeceğim. Ülkemizin ve İstanbulumuzun kavga ve kötülüğe değil, hizmet ve dayanışmaya ihtiyacı var. İBB hizmete ve dayanışmaya devam ediyor."

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page